Македонска берза

Член од
4 август 2022
Мислења
31
Поени од реакции
28
не знам дали во оваа тема треба да пишам или утнав, првпат сум на форумов ама ми личеше најсоодветно, сакам да прашам мислење за Sinceritas?некој да не има работено или наслушнал муабети, во Росоман е ова, а јас сум од Ск па не сум баш информирана
Акцијата на оваа фирма има само еднa блок трансакција на берза во 2022 кога се докапитализирала, така да колку што гледам има нула ликвидност на акција.
Исто така има еден доминантен странски акционер правно лице и еден малцински домашен правно лице така да нема фри флоат. Не гледам како би купила тука акции.
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
189
Сто пати овде коментиравме за огромната потценетост на УНИ, кој влегол со време секако си знае, но далеку од тоа дека шансата е пропуштена, стабилизација на цена гледам дури на ~7200, што од бројки, што од прелевање на устоен капитал од тнб и кмб.
Пост со моја прогноза за УНИ погоден во денар, 7200. Под него се исмеваше еден наш надежен инвеститор со прекар Тевдо. Моја нова калкулација за Уни до септ - 9300. Честитки и респект за дел од големите играчи овде кои уште на 2300 оправдано ја фалеа и го јавнаа големиот бран.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
356
Поени од реакции
484
Да не има случајно пумпа на берзава, не ми се совпаѓа економијава на државава со берзава, можеби сум грешка?
MBI 10 - Stock.jpg
 
Член од
6 април 2023
Мислења
22
Поени од реакции
23
Берза не треба да се споредува со економија или GDP, МБИ10 се 10 избрани компании (во македонија, најчесто банки), и како тие функционираат.
 
Член од
25 декември 2010
Мислења
36
Поени од реакции
3
Spored vas , na sto se dolzi ovoj golem skok na MB110 -t.e. firmite koi se negov sostaven del ?
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Пропуштив неколку од најатрактивните години за инвестирање на македонската берза кога цените беа најниски⚠

❗ Пред околу 8 години, направив типична инвеститорска грешка. Мислев дека немам доволно парични средства за да остварам позначајна добивка инвестирајќи на берза, па пробував заштедите од плата да ги оплодам со некои квантитативни модели на спортско прогнозирање. Овие обиди се покажаа како губење на време, енергија и пари, а како опортунитетен трошок ги пропуштив можеби надобрите години за инвестирање на македонската берза кога цените на акциите беа најниски.

 
Член од
6 февруари 2024
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво дечки ме интересира ваше мислење/прогноза дали вреди да се продава КМБ по оваа цена моментално или да се почека уште некое време барем додека да исплатат дивиденда, секако не се знае точно колку би исплатиле од акција но што мислите вие?
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
Здраво дечки ме интересира ваше мислење/прогноза дали вреди да се продава КМБ по оваа цена моментално или да се почека уште некое време барем додека да исплатат дивиденда, секако не се знае точно колку би исплатиле од акција но што мислите вие?
koj moze da ti odgovori na ova prasanje .Tvoe e sam da si odlucis nikoj ne znae na kolku si vlegol kolku bi bil zadovolen od kapitalnata dobivka dali si ja kupil za investicija kako za dolg rok dali za kratok rok .Spored mene KB e akcija vo koja se investira na dolg rok I po mene idnata dobivka ke i bide pogolema od godisnava (prodazba na Feni kupuvanje STBitola)
 
Член од
6 февруари 2024
Мислења
5
Поени од реакции
0
koj moze da ti odgovori na ova prasanje .Tvoe e sam da si odlucis nikoj ne znae na kolku si vlegol kolku bi bil zadovolen od kapitalnata dobivka dali si ja kupil za investicija kako za dolg rok dali za kratok rok .Spored mene KB e akcija vo koja se investira na dolg rok I po mene idnata dobivka ke i bide pogolema od godisnava (prodazba na Feni kupuvanje STBitola)
Секако дека мојата одлука е последна веќе ја имам од 2020 според мене ке застане некое време за краток период од јануари отиде високо но ме интересира мислење од друг дали би одела уште нагоре или ке застане.
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
176
Поени од реакции
196
Секако дека мојата одлука е последна веќе ја имам од 2020 според мене ке застане некое време за краток период од јануари отиде високо но ме интересира мислење од друг дали би одела уште нагоре или ке застане.
KAKO I DO SEGA ;)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
56
Поени од реакции
4
Здраво дечки, гледам денес INB цената рипна на 3.500ден. Ме интересира ваше мислење поради која причина е овој скок и дали вреди да се чува во портфолио?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Дечки извинете не ве следам, можеби некој има пишувано пред скоро време за ова но не успеав да најдам при пребарување на клучен збор. На близок роднина му понудиле од НЛБ инвестирање во менаџиран фонд преку Генерали Инвестментс.
Од тоа што разбрав по телефон, периодите биле мин 3 а максимум 20 години, плус му нуделе „Еднократно инвестициско ризико осигурување од Триглав“ со кое демек основицата му е безбедна дури и во ситуација на пад.

Бидејќи не сум баш во тек што се случува таму, некој да пише на кратко дали воопшто вреди да се замара со понатамошен муабет,или да му објаснам да отвори акаунт на Интерактив и да си купи S&P500 :D
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
325
И сега испаѓа дека МПТ принудно ќе ги преземе акциите за 67.000 ден. Можам ли да го оптужам ова на суд ако од преземењето сум оштетен?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
И сега испаѓа дека МПТ принудно ќе ги преземе акциите за 67.000 ден. Можам ли да го оптужам ова на суд ако од преземењето сум оштетен?
Шо се случило што имам преспиено?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom