Recent Content by old_School_mk

 1. old_School_mk

  Пресвртница за Украина

  Значи Русија ќе се осмели да користи нуклеарно оружје бидејќи немаат памет, но другите не смеат? Баш заради тоа сè почесто има вакви изјави од западниве политичари: https://www.wsws.org/en/articles/2022/08/26/jfvn-a26.html Не, туку поради потенцијално многу повеќе. Веќе пишав што би била можна...
 2. old_School_mk

  Пресвртница за Украина

  Никој не ја турка Русија до лимитот туку Русија (или конкретно нивните лидери) сами се претставуваат дека западот им го прави тоа. Во реалност, да не ја почнеа војнава ќе си течеше цел бизнис со Русија непречено (гасоводи, нафта итн). Сега мора да мавтаат со нуклеарки за некој да ги сфати...
 3. old_School_mk

  Пресвртница за Украина

  Дмитриј Медведев, а.к.а рускиот Багдад Боб. Инаку, најчесто не постирам твитер/телеграм/тикток медија заради потенцијални дезинформации и невистини, но ова е пресмешно дури и ако не е вистина :icon_lol:
 4. old_School_mk

  Пресвртница за Украина

  Леле овој уште збори за денацификација мајко мила... :facepalm:
 5. old_School_mk

  Пресвртница за Украина

  Им се брза и на ДНР и ЛНР со референдум, гледаат дека Украинската војска им е пред порти и се обидуваат што побрзо да се приклучат кон Русија бидејќи на тој начин ако Украина ги нападне - ќе се рачуна како напад врз Русија, што би значело причина за објава на војна од страна на Русија... Мада...
 6. old_School_mk

  Пресвртница за Украина

  Интересно како од "ќе ја смачкаат цела Украина", "50 километарскиот конвој е пред Киев, црно им се пишува", "војуваат само со 10% моќност, да ја пратат најдобрата војска одма ќе победат", "сега ќе употребат -insert weapon here- и готови се"... стигнавме до "пффф Русите тактички само се...
 7. old_School_mk

  Пресвртница за Украина

  Тоа што сум против Русија во војнава не значи дека сум за САД/НАТО, но не очекувам да го сфатите тоа. Да можевте, од старт немаше ни да ме обвините дека сум "за Американците". И btw @jamajka , ни едните ни другите не се "мои". Само што се поистоветувам повеќе со Украинците затоа што е многу...
 8. old_School_mk

  Пресвртница за Украина

  1. Како е ова серење? 2. Кога почна војната не ми се веруваше дека има луѓе што отворено ја поддржуваат Русија и нејзината инвазија само затоа што ги мразат САД и НАТО. 2 wrongs don't make a right. Еквивалент ќе беше ако на пример САД го нападне Мексико, и еве јас на пример сега земам да ги...
 9. old_School_mk

  Пресвртница за Украина

  Про-руски настроениот Јамајка во неговиот пост тврди дека Русија освојува Украинска територија и дека вредело за тоа да гинат нивните војници. Прочитај го цитатот во мојот пост. Не верувам дека пред да заврши војната (знак прашалник дали и тогаш) ќе дознаеме точни бројки за она што се...
 10. old_School_mk

  Пресвртница за Украина

  Тогаш зошто про-руски настроени ликови како Јамајка го користат тоа? Официјална Русија предизвика Украина да биде помилитаризирана отколку пред војната, така што со оваа цел отидоа во минус. Од ден во ден таа цел изгледа сè понедостижна. Како тоа Москва на Брисел изгледаат повистинити од тие на...
 11. old_School_mk

  Пресвртница за Украина

  Не сум учествувал во преговорите нивни за да знам, но претпоставувам нешто околу автономија на ДНР и ЛНР, а веројатно и Крим да остане Руска територија. А што мислиш, нема ли шанси можеби конечно Русите да не бидат инволвирани во Украина и нивното општество? Омразата према нив е на највисоко...
 12. old_School_mk

  Пресвртница за Украина

  Да се надоврзам, Русите моментално војуваат против една од најбројните армии во светот која што ем е на свој терен, ем е поддржана од најмоќниот воен сојуз на светот. Според многумина на темава, уште не сме виделе колку се моќни и ако сакале парче ќе ги направеле Украинците... Као, за што се...
 13. old_School_mk

  Пресвртница за Украина

  Не прифатил "мир" под Руски услови, затоа и сега има војна. Ако излезат победници во таа војна никој во иднина нема да му замери што се избрала таа опција.
 14. old_School_mk

  Пресвртница за Украина

  Прашај ги Балтичките држави, Полска и Финска. Ете така. И btw има многу полесно решение од тоа сите соседи да се иселат. Ако загриженоста им беше дека Москва ќе е на домет на ракети/нуклеарки од Украина (а набрзо ќе биде и од Финска), нека го преместат главниот град некаде на средина на Сибир и...
 15. old_School_mk

  Пресвртница за Украина

  Очигледно лицемерието на темава нема граници. Русите гинат за свои интереси затоа што освојуваат територија, но Украинците кои се нападнати во својата држава од туѓа држава и си ја бранат таа територија гинат за туѓи интереси... Понекогаш навистина е тешко да разликувам дали сте толку...
На врв Bottom