Recent Content by MaxiDj

 1. M

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

  Ти благодарам многу
 2. M

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

  Здраво на сите, Callisto со среќа за добивањето на указот.... би сакал да те замолам тебе или некој друг ако може да сподели конкретно искуство за подигање на указот во Битола. - знам дека е потребно 2слики пасошки формат, 2копии од МК пасошот, но во интерес на времето ме интересира дали...
 3. M

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

  Заборавив да споделам дека во амбасадата не се јавуваа на телефон и пишав два пати емаил за да прашам дали е стасано државјанството кај нив. По 2 недели ми вратија : Здравејте, С валиден PCR тест можете да минете границата и да си получите указите от Софија, к'дето сте подавали документи. КС -...
 4. M

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

  Има ли некој искуство за поднесување на молба во амбасадата за подигање на указ за државјанството во Скопје, дали е со претходно закажување или се оди директно во амбасадата ?
 5. M

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

  Здраво на сите, бев отсутен некои 3 недели и гледам некои работи се промениле, но сакам да споделам и да прашам дали некој има слично искуство. Пред неколку дена ми стигна одговор на емаил од Ludmila Stoyanova за подигнување на указот од амбасада (после скоро 30дена од првиот пратен емаил) ...
 6. M

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Мислам дека моментално е невозможна мисија да стасаш на време за термин бидејќи за ПЦР тест сите лабаратории се презафатени и за да го направиш и добиеш истиот ти требаат некои 10дена, а можеби и повеќе.
 7. M

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Можи ли контакт од посредникот, бидејќи очигледно дека е запрена работава со праќање на указите и можноста да си ги завршиме работите сами.
 8. M

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Значи генерално тоа не менува ништо освен местото на подигнување ? А продолжувањето на процедурата за л.к и пасошот е само во амбасада или може и во конзулатот ? Ти благодарам.
 9. M

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Еве и јас да прашам, има ли врска дали е пишано за да пратат во конзулатот во Битола или во амбасадата во Скопје ?
 10. M

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Здраво на сите, некој да не има некое инфо дали сеуште функционира праќањето на указите во амбасада ?
 11. M

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Како што читав од претходните коментари и објаснувања на форумов, ако ти го пратат државјанството во амбасада овде ќе ти се смени статусот и наместо да имаш опција за резервирање на термин за подигање на државјанството од Софија ќе стои дека е испратено во амбасада. Некој од поупатените може да...
 12. M

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Jas kolku sto razbrav moze i da ne ti odgovorat tuku samo da ti se smeni statusot koga ke odis da na webstranata https://publicbg.mjs.bg/ za proverka ili zakazuvanje na termin za podignuvanje
 13. M

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Bi sakal da prasam dali seuste funkcionira prakanjeto na uverenieto za drzavjanstvoto do ambasada i dali mora da bide preku posrednici ? Spremen mi e mailot ama neznam dali da go prakam. Pozdrav.
 14. M

  Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

  Здраво и од мене, форумот ми беше како водилка на почетокот на целиов процес и ми беше од голема помош, на сите што ги знам ќе го препорачувам да го следат бидејќи има премногу луѓе што се манипулирани од посредници. Потпис на Указот добив и јас заедно со сопругата и уште двајца на 10 Јуни 2020...
На врв Bottom