Recent Content by filip1975

 1. F

  Македонски филмови

  В понеделник (03.08) на МТВ од 20:15 до 23:30 - програма посветена на делото на режисерот Милчо Манчевски. Програмата започнува со ТВ премиера на документарниот филм „Каде ли ти оди гласот?“. Документарец посветен на делото на Манчевски. Овој филм претставува колаж од филмски фрагменти...
 2. F

  Македонски филмови

  Нели за вкусови не се дискутира !? Секој сака различни филмови ! Јас за Манчевски и Теона не се водам од субјективно мислење за филмовите туку од фактот дека скоро секој филм добива простор и внимание на меѓународен план. Само тие 2ца имале филмови на топ 3те фестивали.
 3. F

  Македонски филмови

  Се извинувам. Грешка. Дури сега видов. Пренесував изјава на Кралевски која ја гледав утрово. Сега не можам да едитирам ама да Есен 2021. Изгледа Вас Ве иритира некој друг надвор од Вашето друштво да учествува во темата а посебно ако има спротивно мислење од Вашето. Чим нешто споделам одма...
 4. F

  Македонски филмови

  UPDATE за Преекспонирано Камка и Благој се брачен пар во своите 40-ти години а Сара е млада девојка која ќе ги посети и ќе создаде нетрпеливост помеѓу нив. Всушност ќе се прикаже тој брак од 3 гледишта на сопругот, сопругата и девојката. Снимањето ќе траело 30 дена а премиера се очекува...
 5. F

  Македонски филмови

  Почнува снимањето на Преекспонирано на Елеонора Венинова Психолошка драма со Сара Климоска, Благој Веселинов и Камка Тоциновски во главните улоги.
 6. F

  Македонски филмови

  @Zlatikevichius трите слики доволно говорат за пробивот на меѓународен план ама само што добив статистика за Петрунија "Филмот беше прикажан на 160 фестивали, доби 38 награди, а со кинодистрибуција е застапен во 43 држави." Повелете свежо интервју за нештата да станат појасни Пред фактите и...
 7. F

  Македонски филмови

  @Corvus - За потсетување Милчо и Теона беа редовно подржувани и од претходната власт и тогаш се удираа во гради со нивните проекти. Ако соросови НВО плаќаа немаше Кога денот немаше име да биде цензуриран. Така да глупоста за подршка на НВО секторот на нивната работа е апсурдна. Посочи кој од...
 8. F

  Македонски филмови

  @Zlatikevichius @Imperatorot Јас не реков дека филмот е за Оскар. Ниту дека сите филмови и се wow. Но Теона е најпознатата и најуспешна македонска режисерка. Ограниченоста јас ја гледам во тоа што темите на нејзините филмови се секогаш неприфатливи за Вас и пошироката публика. Упорно и се...
 9. F

  Македонски филмови

  @џимеј 1. Ако Северна Македонија си игра кинематографија што да кажеме за Црна Гора, БиХ а и Србија не се поарни со своите националистички големо-српски филмови или глупави комедии. Манчевски, Митевска (и Столе Попов можеби) ни се најрелевантни режисери со најмногу меѓународни награди. Покрај...
 10. F

  Балкански филмови

  Повеќе детали за Луда година Луда година” е продолжение, но и т.н. рестартирање на “Жикина династија”. Во центарот на приказната овој пат наместо легендите Драгомир Бојаниќ-Гидра и Марко Торововиќ е нивниот внук Миша кој ќе го игра Никола Којо кој играше и во претходната постава. Покрај Којо...
 11. F

  Македонски филмови

  МАНЧЕВСКИ И СЕСТРИТЕ МИТЕВСКИ ДОБИЈА ПО 500.000 ЕВРА ЗА НОВИ ФИЛМОВИ Колку и да не ми е омилен Горјан Тозија со своите скандали (подржувам политичка и кривчна одговорност) сепак добри проекти се подржани. Нашите национални гордости и најнаградувани режисери Манчевски и Теона добија средства за...
 12. F

  Македонски филмови

  Сакам да кажам дека поради тоа што во филмот Кога денот немаше име, момците од Смилковско не беа прикажани како ангели и маченици (што и не беа) ограничените умови ги иритира дека некој уметник се дрзнал да прикаже возможна верзија на приказната која е спротивна на нивната теорија дека децата се...
 13. F

  Македонски филмови

  Просветли ме те молам. Јас се водам од фактот дека филмов е подржан во Кан а скоро секој нивни филм е со премиера на фестивал од А или Б категорија. Еден куп награди и релевантни фестивали во кариерата. Коопродукции со Нетфликс и некои од најдобрите режисери во регионот. На нашата...
 14. F

  Македонски филмови

  Не гледам ништо спорно како и сите споделувам вест и став поврзан со македонски филм
 15. F

  Македонски филмови

  Квалитетот се вреднува во ЕУ. Сестрите и братот Митевски добија финансии за својот нов филм "Најсреќниот човек на светот" Можеби мали пари ама признанието е битно. За жал кај нас има сеуште луѓе кои не ги признаваат нивните успеси и филмографија.
На врв Bottom