Recent Content by ArHanG3L

 1. ArHanG3L

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  205/55-16 единствено и можеш да ги замениш со 225/45-17 , а да немаш големи отстапувања во профилот . Прво и најбитно - дијаметарот на тркалото со 205/55-16 изнесува 632 мм , а кај 225/45-17 е 635 мм , што значи ќе имаш сосема мали отстапувања на брзиномерот и овие две димензии се препорачани...
 2. ArHanG3L

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Сега за 3-ка не знам , ама од искуство со Голф 4 , Пасат Б5.5 и Октавија Тур, вака правеше кога беше лош прекидачот од кочницата што се наоѓа на папучата , а на дијагностика јавуваше прегорено стоп светло … Па пошто е иста групација , а иако е постар модел , види да не е проблемот ист и кај...
 3. ArHanG3L

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Според мене клиото секогаш би било подобар избор од корсата … Не сум имал ниеден Опел до сега , но еве веќе 5та година дома имаме Клио 3 1.4 16в 98 кс … Кола 900 кг , моторчето топ … Сега е моментално на 202 000 км , не троши ни грам уље , не губи ни грам антифриз , се вози исклучиво на бензин …...
 4. ArHanG3L

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Друже од памтивек нашите се грееле на дрва . И пред 20 , 30 , 50 години се грееле на дрва и не било загадено . Проблемот е што во последниве 10-15 години , во скоро секој поголем град кај нас , се испосекоа дрвореди , паркови , за да се напикаат зграда до зграда за нечиј профит . Резулатат -...
 5. ArHanG3L

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Картер се вика де кога ќе се извади ке испадне , да … Башка неизводливо е метална , пошто како што кажав цефката се витка надолу , има две прекршувања . Шо си ебале мајката она французите , па така го направиле , не знам . На сивикот ми е метална цела шипка и цефката иде право како пушка …
 6. ArHanG3L

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Имам и јас телескопски магнет , ама не бива на клиото е пластична и цела извиткана и ми се открши само долниот дел кај што е бележаното мин. и макс. Да беше пола шипка не му се секирам , кај ќе иде , не може да падне у картер . Ова парчево што се открши кај мене е околу 3-4 цм и сега ме мачи...
 7. ArHanG3L

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Што кога при вадење ќе ти се искрши шипката за проверка на уље и парчето ќе остане внатре ? Вадење картер , а ??
 8. ArHanG3L

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Во A, B , CLA и GLA со 180d ознака се 1.5 Рено мотори ( а мислам дека и мењачи ) . Од оваа или следната година тој мотор ќе биде заменет со новиот 1.6 дизел со 130кс комплетно со мењачите исто од Рено-Нисан групацијата ( веќе се вградува во Vito ) , а ќе почне да се нуди и во C-class . За...
 9. ArHanG3L

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  1.5 дизелот во 180 cdti моделите …
 10. ArHanG3L

  Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

  Абр праите бош-муабет што се вика … Сте се фатиле за коли кои во времето кога биле нови коштале 8-9-10 000 евра , класа на мали градски возила , во своето време најмал и најевтин модел од брендот што го претставуваат , а сакате внатре премиум материјали :pos: И крцкаат , сите крцкаат , далеку...
 11. ArHanG3L

  Совети околу мотоцикли

  Па друже до 3000 евра овде имаш едно чудо скутери . Посебно Kymco Xciting 300 , Gilera Nexus 300 , Beverly 300 … Јас не знам колку се исплати тоа да се увезува …
 12. ArHanG3L

  Совети околу мотоцикли

  Давачките изгор … За што мотор те интересира ? Конкретно - пред некои два месеци прашувавме за Kawasaki Z900 од 2018та , давачките ни кажаа околу 2 300 - 2 500 евра … Моторот ни го остави дечкото 6 000 , + давачки + сервиси + гумите беа за менување + ќе излезе уште некоја давачка таму-ваму ...
 13. ArHanG3L

  Скутерчиња: Се за и околу нив

  Види у МакПетрол дали имаат или можат да ти донесат Honda Beat … Друго такво со големи тркала кај нас тешко дека ќе најдеш …
 14. ArHanG3L

  Помош, проблеми, прашања, совети...

  Може да е кај него, се извинувам ако сум погрешил … Јас зборев од искуство што иста работа ми се случи на мене на едно Sony Vaio пред 3-4 години и кај него дц конекторот беше со кабелче од задната страна и џек уштекан во плочата … И логично би било сите така да ги прават , ама ете не ги прават...
 15. ArHanG3L

  Помош, проблеми, прашања, совети...

  Се менува пинот лесно . Отвори капакот позади , ќе видиш пинот е уштекан со џек на матичната . Извади го , иди земи си ист таков и смени …
На врв Bottom