Најекономично греење (затоплување)

Член од
19 септември 2022
Мислења
220
Поени од реакции
297
Neznam koj ve lazel deka skandinavija e raviena, gledaj si amerikite i mirna glava ;)
Знам дека ако е САД на прво место, Русија втори, Норвешка е на 3то можда 4то место по капацитети на природен гас. И убеден бев дека сигурно има некои гасоводи за природен гас за греење од Норвешка до Шведска, Данска пошо е ладно во зима таму. Ти велиш нема, ок ти верувам.
Јас сум бил во Шведска пред можеби 15 години само не сум бил лично кај некој дома па да видам како се греат.
А во Канада сум престојувал подолго време, сум одел сум се враќал, и знам дека секоја куќа си има визба кај што им е сместена печка и бојлер на гас.
Моето одење во Шведска беше како шофер на камион. Два пати по два месеци во зима и живееш два месеци во камион.
Ти ако живееш во Малмо јас постојано паркирав кај една фабрика за лименки Rexam. Односно велиш појужно сигурно Трелеборг.
Од Шведска се оди Данска на три места, Малме-Копенхаген мост и тунел под вода, Хелсингборг-Хелсингор брод 15-20 минути, Варберг-Грена и Гетеборг-Фредерисхавен 5,6 сати брод со кабина за спиење, јадење, пиење туш... И уште еден брод во Данска тоа е Архус-Калунбург.
Од Малме копнено доаѓаш Хелсингборг и продолжуваш северно за Гетеборг имаш паркинг се вика Стигс Центар. Или одиш северо-источно Јончопинг, има Икеа фабрика одма до ЕлГигантен се товари за Икеа Архус. Продолжуваш Норчопинг, Линчопинг, Одешог на 105 исклучок имаш бензиска со туш кабини и машина за перење алишта. Продолжуваш Стокхолм истовар аеродром Арланда...
Сакам да ти кажам немој да мислиш ти ако живееш Шведска ние глупи сме, ништо не сме виделе. Пред 15 години сум бил уште памтам.
Или можи сакаш Канада да ти ја опишам источна обала до западна сите градови, реки и села?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Знам дека ако е САД на прво место, Русија втори, Норвешка е на 3то можда 4то место по капацитети на природен гас. И убеден бев дека сигурно има некои гасоводи за природен гас за греење од Норвешка до Шведска, Данска пошо е ладно во зима таму. Ти велиш нема, ок ти верувам.
Јас сум бил во Шведска пред можеби 15 години само не сум бил лично кај некој дома па да видам како се греат.
А во Канада сум престојувал подолго време, сум одел сум се враќал, и знам дека секоја куќа си има визба кај што им е сместена печка и бојлер на гас.
Моето одење во Шведска беше како шофер на камион. Два пати по два месеци во зима и живееш два месеци во камион.
Ти ако живееш во Малмо јас постојано паркирав кај една фабрика за лименки Rexam. Односно велиш појужно сигурно Трелеборг.
Од Шведска се оди Данска на три места, Малме-Копенхаген мост и тунел под вода, Хелсингборг-Хелсингор брод 15-20 минути, Варберг-Грена и Гетеборг-Фредерисхавен 5,6 сати брод со кабина за спиење, јадење, пиење туш... И уште еден брод во Данска тоа е Архус-Калунбург.
Од Малме копнено доаѓаш Хелсингборг и продолжуваш северно за Гетеборг имаш паркинг се вика Стигс Центар. Или одиш северо-источно Јончопинг, има Икеа фабрика одма до ЕлГигантен се товари за Икеа Архус. Продолжуваш Норчопинг, Линчопинг, Одешог на 105 исклучок имаш бензиска со туш кабини и машина за перење алишта. Продолжуваш Стокхолм истовар аеродром Арланда...
Сакам да ти кажам немој да мислиш ти ако живееш Шведска ние глупи сме, ништо не сме виделе. Пред 15 години сум бил уште памтам.
Или можи сакаш Канада да ти ја опишам источна обала до западна сите градови, реки и села?
Kamiondzija strucnjak za klimi….hahaha
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
220
Поени од реакции
297
Kamiondzija strucnjak za klimi….hahaha
Другарче си размислувал ли некогаш така малку поопширно подалеку од Скопје, да видиш нови места, градови...?
Да го видиш Idaho Falls-Idaho,
Salt Lake City-Utah,
Las Vegas,Reno-Nevada,
Sacramento, Los Angels, San Diego, San Francisco- California,
Yuma, Phoenix-Arizona...
Епа јас сум размислувал и тоа го направив како млад па сега имам покрај македонско и канадско државјанство. Слободно смеј се, колку ти душа сака
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.690
Поени од реакции
3.998
Goran ne se pecaj na provokacii od No1, baš si dobar pozbavač na DAIKIN i imaš mnogu dobra logika, aha i ti si edinstven tuka pokraj mene što ima hrabrost da obelodeni što e po struka. Možam samo da zamisluvam što e po struka No1, a vamu prodava klimi i samo se kleberi kaoko nezdrav.
Inače moe mislenje e deka kvalitetot na život se meri ne po koj kolku ima priroden gas, eftino greenje i sl, tuku kolku e jaka socijalata i zdravstvenata zaštita.... tuka Skadinavija i okolinata se najvisoko, primer Norveška može samo so buđetot da im dava plata na site vraboteni i bez da rabotat.
Amerika e se dobro dodeka ne se razboliš, posle debelo si go krkal, mnogu, mnogu e surova vo toj pogled.
Kanada e edno kopje nad Amerika, tamu kolku što znam e besplatno zdravstvoto i za niv i za bilo koj ako se zatekne tamu kako turist i patnik, amerikancite go koristat ova i tamu se lekuvaat.
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
42
Поени од реакции
59
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Другари ај една мала помош..каде се наоѓа филтерот за сушење во климата..оти во шемата не постои а и денеска ја растурив климата и никаде не го најдов тој фамозен сушач,да тој постои во ладилниците и некои големи клими,но во овие сплит за на ид кои ние ги користиме не постои сушач,и доколку постои молам за фотка или шема од клима каде е обележан..
Оваа го направив денеска затоа што при консултација со мајстор кој едвај го најдов ми рече дека кај климите немаат сушач на влага и по моја проверка на климата не најдов..
 
Член од
24 јануари 2024
Мислења
4
Поени од реакции
6
Kamiondzija strucnjak za klimi….hahaha
Pa ti Mesar so kupena Diploma.Sedi.si miren I Uzivaj.
Автоматски споено мислење:

Gree gi menuva samo izgledot na vnatresnite a "Motorcinjata " veruvaj mu na Strelco a toj sirotiot so diploma za niska.od Orce e toa ti e I posle ke letale ovie Pilot Proektoktot koga ova nepismeniov so Siljo vi glumat strucnjaci.Batka ne baraj vina vo vakvi "Susumigi" ako kupuvas ured a da sakas da se zgrees ke si platis a tie Marketing trikovi na Kinezive koga ke ti stigne visoka smetka niv prati Im ja . Pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.690
Поени од реакции
3.998
Другари ај една мала помош..каде се наоѓа филтерот за сушење во климата..оти во шемата не постои а и денеска ја растурив климата и никаде не го најдов тој фамозен сушач,да тој постои во ладилниците и некои големи клими,но во овие сплит за на ид кои ние ги користиме не постои сушач,и доколку постои молам за фотка или шема од клима каде е обележан..
Оваа го направив денеска затоа што при консултација со мајстор кој едвај го најдов ми рече дека кај климите немаат сушач на влага и по моја проверка на климата не најдов..
Izgleda kako cevka i e blisku do kompresorot na usisniot vod .... na sekoj frižider može da se vidi od pozadi pokraj kompresorot pred kapilarata.
Vo šemata gi nema i nekolkute ventili so koi koga freonot menuva smer od greenje na ladenje i obratno, ovozmožuva freonot pak da vleguva od gorniot del na kapilarata ili EEV a ne od naopaku.
Nema logika da nema kaj split sistemite kade se koristi baš poliestersko maslo koe e mnogu osetlivo na voda, a go ima kaj frižiderite i toa onie starite so mineralni masla....
Koja klima e vo prašanje.
Imav nekade video kade se objasnuva kako se menuva toj filter i deka e obavezno menuvanje posle edno kobajagi vakumiranje koe nie go dobivame i ako posle toa se vadi freonot mora promena na filterot, so obavezno puštanje argon niz cevkite pri lemenje, pa se pravi edno vistinsko vakumiranje do potpritisok od 50 mmHg ili 50 Tori, a ne na vreme kako našive monteri..... i potoa stavanje na freon na vaga prema nalepnicata od klimata....
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Vo Rok od Dve godini padnavte na 0pa Sega ismejuvaj go od ,"Kamiondjijata" tolku imate koj zemal Gree vo poslednive Godini neka pise iskustva da ne bide Nepismeniov Strelec so "Sredno" I za toa ne sum siguren mi preporaca.PS za nego mi kazaa deka e
Hahaha….pusti zelbi na susumigive, se nakotivte….kamiondzii kolku sakas, sigurno i ste rastovarale klimi.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Izgleda kako cevka i e blisku do kompresorot na usisniot vod .... na sekoj frižider može da se vidi od pozadi pokraj kompresorot pred kapilarata.
Vo šemata gi nema i nekolkute ventili so koi koga freonot menuva smer od greenje na ladenje i obratno, ovozmožuva freonot pak da vleguva od gorniot del na kapilarata ili EEV a ne od naopaku.
Nema logika da nema kaj split sistemite kade se koristi baš poliestersko maslo koe e mnogu osetlivo na voda, a go ima kaj frižiderite i toa onie starite so mineralni masla....
Koja klima e vo prašanje.
Imav nekade video kade se objasnuva kako se menuva toj filter i deka e obavezno menuvanje posle edno kobajagi vakumiranje koe nie go dobivame i ako posle toa se vadi freonot mora promena na filterot, so obavezno puštanje argon niz cevkite pri lemenje, pa se pravi edno vistinsko vakumiranje do potpritisok od 50 mmHg ili 50 Tori, a ne na vreme kako našive monteri..... i potoa stavanje na freon na vaga prema nalepnicata od klimata....
До компресорот на дисчарч е врзан Muffler нема никако сушач.со гаранција оти денеска ја растурав и не најдов,бидејќи требаше да дојде мајсто да ја надоплниме со фреон,фрижидерите имаат ама климите немаат,инаку климата е Фујитсу ..
значи кај овие системи сушачот е само мит..
 

Attachments

Член од
24 јануари 2024
Мислења
4
Поени од реакции
6
Hahaha….pusti zelbi na susumigive, se nakotivte….kamiondzii kolku sakas, sigurno i ste rastovarale klimi.
Ova OPA na tvoja smetka ide od kade do kade otidovte momentalno najslabo Kotiraat Gree Split Sistemite pomegu site Kinezi ti pak so Strelco I Ostali isti likovi pravete si muabetcinja ama na kraj znaes kako ide kolku u kasa tolku u djeb
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Само ми е криво што не ја сликав така растурена од плековите,но следниот пат кога же можам ќе го документираме и тоа...
 
Член од
24 јануари 2024
Мислења
4
Поени од реакции
6
Kako moze samo da gi menuvaat vnatresnite koi se realno samo ventilatori a nadvoresnite gi stavija na dieta 10 kg najmalce e toa ti e Gree samo lepenka zatoa padnaa tolku nisko pred niv I Hissense I Midea I Vivax od kakde do kade ucete od vakvi greski
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Kako moze samo da gi menuvaat vnatresnite koi se realno samo ventilatori a nadvoresnite gi stavija na dieta 10 kg najmalce e toa ti e Gree samo lepenka zatoa padnaa tolku nisko pred niv I Hissense I Midea I Vivax od kakde do kade ucete od vakvi greski
Hahahha….zelbi neostvareni, uste imate leb da jadete
 

Kajgana Shop

На врв Bottom