Ливадари и ливадарки

Член од
17 септември 2022
Мислења
724
Поени од реакции
1.733
Shoo rabott'a parva, teshko tee da rzber'sh?

Tuku vlade mnogo be si sobral self hejt... i anima mundi hejtash, i geevi, i livadarki... primi sovet od mentalno sjeban - prifati se, polesno e... toa e prviot chekor kon self hiling.

Fala ti za ovaa sesija.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Ептен сложени дефиниции, сега се мислам па ако имаш и маж и деца и куче и плус ако одиш по ливади на полноќ, ама не да го шеташ кучето, значи треба да си ливадарка про. Тешка тема.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.412
Поени од реакции
2.388
1705842195422.png
:kajgana: темава од заебанции многу озбилна ја направивте.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.800
Поени од реакции
24.708
And here we go again
Lgbt, anima mundi i Zoki jovo na novo.
So ti rekov Agde @Artemisia Vulgaris pred nekoj den.
Nekoi likovi i po tolku vreme ednostavno nemaat kapacitet da napravat razlika pomegju livadarka i ljubiteli na zivotni :(
Тенка е границата, или ти не си бил доволно јасен? Хоуп е уште позбунета, не знае дали да оди по ливади, или не.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.837
Поени од реакции
23.384
Мала дигресија околу техничките поими пошто гледам пак се разви дебата на што точно е ливадарки и слично и не им е јасно на сите.

Поимот ливадарење како и изведенките ливадар/ливадарка се користат во планинарската заедница минимум 10 години, барем јас толку долго го знам.
Поимот има пежоративно значење и се употребува кога планинарската тура е лесна. Зборот ливада во случајов е земен за да биде антоним на зборот планина, демек ако одиш по тешки тури тогаш планинариш, ако одиш по лесни тоа не е планинарење тоа е како одење по рамни ливади односно ливадарење.
Пример:

-Утре одиме на планинарење.
-Каде?
-Од Љубанци до Бродец.
-Пх, вие значи ќе одите на ливадарење.

Така што не е нов збор.

Убава тура е таа, Љубанци-Бродец, пауза на чешмата за полнење вода па после до Спирова Колиба и Црн Врв. Да се мрдне малку од пренатрупаното за викенди Водно, иако и оваа тура станува се помасовна.

Иначе за дополнително појаснување во планинарските заедници владее некоја генерализација дека сите што се разведени, имале ментални сломови, тазе раскинале 10 годишна врска, начукале 30+ а не се мажени или женети и останати слични социјални случаеви прибежиште бараат во планинарењето што демек ги препородува и таму се пронаоѓаат. Односно истата стигма што ги бие овие 30+ сингл дека одеднаш преку ноќ стануваат големи љубители на кучиња, важи и за нив, начукале 30+ и одеднаш засакуваат планини и природа и довчерашните секојдневни стотици слики со дечковци, сопрузи и швалери по социјални мрежи сега ги заменуваат со дупло повеќе стотици слики од зајдисонце на Пелистер од 7 агли и со 12 филтри.

И така за корелацијата кучиња, планинарење, ливадарење и 30+ сингл луѓе.
Продолжете со дискусијата.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.412
Поени од реакции
2.388
Абе до кога со тие приказни дека тие што немаат долги врски и мажи или разведени се, се сексуално исфрустрирани, па тие највеќе се рокаат, од сите, ееех колку има во долги децениски бракови што суша гледаат и пајажината ја фатиле. Офф деца децаа...:pos:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Значи мажена жена, па уште и со деца… ливадарка не може да биде никако!
Овие @Ocajna што ги спомнува, што се уште “активни”, ни тие не се ливадарки!
Љубители на кучиња/мачки, ловџии, селани, граѓани.. сите што чуваат животинче, скроз надвор од темава.

Анима Дунди и “мајка на куче”, тоа е веќе патологија, не е ни за заебанции… луѓе со психички проблеми!

За точно што значи ливадарка, првите страни на темава, нема што да се прераскажува!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.132
Поени од реакции
21.766
Тенка е границата, или ти не си бил доволно јасен? Хоуп е уште позбунета, не знае дали да оди по ливади, или не.
Za sto e pozbuneta? Ja interesira dali e livadarka, livadarka pro ili ne ?
Ne e, ni oddaleku.
Ne si ni ti, vo slucaj i tebe da ne ti e nesto jasno, slobodno mozes da go setas irvasot okolu vulkanot ili sto i da cuvate kako domasni zivotni tami vo Island ;)
Автоматски споено мислење:

Мала дигресија околу техничките поими пошто гледам пак се разви дебата на што точно е ливадарки и слично и не им е јасно на сите.



Продолжете со дискусијата.
Sussaro homonim, homonim e livadarka.
Vo planinarstvoto znaci toa sto znaci, tuka znaci toa sto znaci :toe:.
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2020
Мислења
61
Поени од реакции
125
Kako e predodredeno da zivee nadvor koga nie so selektivno domisticiranje sme gi sozdale od volci da ni sedat po dvor i u pesteri, kolibi. Po taa logika kako “man-made” product po nasi zelbi-potrebi evoluciski mozebi ima smisla da zivee so site predispozicii - vnatre - so dzempercinja i rodendeni ako toa go sakame i imame potreba od, kako vprocem i prviot pat. Nesto nalik koga majka mi so sukaloto vikase ja sum te stvorila ja ke te unistam.

Sekako ova se mentalni gimnastiki bidejki kako sto pisav, koga nekoj postovetuva ili stava povisoko zivotno > covek ima nekoja od modernite bolesti koja vo, za sega, blaga forma go pravi disfunckionalen i vozi bez dijagnoza pa, i, medikacija(?).

Nego, go citam ovoj vlatko kako pravi distinkcija od temata i “cuvari na ljubimci” za da izbegne i negovo klasificiranje megu prvite, dodeka ljubi pudlica u muce pred da si legne. Ako ne ja gagaguguva ja wot da ne se vikam. I da go prasas bi me ubil mene mesto pudlicata ako nekoj mora, pa taka bi mu rekol samo citaj ^.

Bog se javi.
Livadarkite se vo celibat dobrovolno a vlade silom prilike, toa e distinkcijata.
On ne e livadarka tuku incel.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
А од каде па ливадарка мора да има куче за да е ливадарка? Ете не е ливадарка пошто го шета по ливади кучето пошто така мислевме нели, него планинари, има 30+ и е разведена или сингл стои во дефиницијата.

Она апла ливадарка ама апла и како да била таа инспирација за да се смисли поимов е онаа Фросина што објавува што и пишувале женети мажи ко божем не интересира, ама види па кога ја разгледував видов дека е и 40+, планинари, сама е, нешто се бори за жените што избрале да бидат сами и да немаат деца... И има куче.

Со неа мислам дека ја сфатив дефиницијата така?

А Владе, јас од кај сакаш врти никако не сум ливадарка, од сите услови само еден исполнувам.
Куче имам.
Автоматски споено мислење:

Тенка е границата, или ти не си бил доволно јасен? Хоуп е уште позбунета, не знае дали да оди по ливади, или не.
Абе не прашувам за мене види ги ти нив расипани едни. Сакам да знам, замисли да се најдам во друштво и да се спомне ливадарка па да се усрамам дека не знам или па да има ливадарка а јас да споменам па да ја навредам. Сложено е, мора точно да научам што е ливадарка.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
724
Поени од реакции
1.733
Livadarkite se vo celibat dobrovolno a vlade silom prilike, toa e distinkcijata.
On ne e livadarka tuku incel.
Moram da te koregiram, prema uvodnio tekst na vlade kolko se sekjavam uslov ne e da se u celibat nego da nemaat deca pa kucinjata im vikaat sine kjere. Moi komshinici livadarki se aktivni. A vlade e protoicel.. od prvite incli.
Tuku potegnuvash interesna diskusija,... sho e livadar? Tehnicki vlade po svoite definicii a i na ekspertive u temava moze da se izvlece samo ako pudlata ne i vika sine/kjere.... ama od kaj znaeme nie toa?
Znaci najtocno vlade zasekogash kje ostane livadar vo somnez.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom