Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.057
Поени од реакции
7.428
Како и да е, треба да сме секогаш на правата страна на историјата. Дури и да е лага се ова.
Конкретно за судиров, неколку пати имам кажано дека Русија е целосно во право и зашто, иако во глобала не сум за нив. Претходниот муабет ми беше од аспект, иако ги гледате како две спротивставени страни, сепак тие се дел од едно исто тело, или две спротивставени крила, но иста птица, или лев и десен дел од задникот, но сепак се работи за ист газ :D

Сталин, а и Путин у поново време ги имаат решено ционистите. Затоа Русија се трансформира без тоа ционистичко лоби на тие евреи
Цар си. Не знам дал се заебаваш или стварно веруваш во ова што го напиша :cautious:

Да да, баш Сталин е за воспевање.
Како тоа Путин ги набркал во УК, кога самите таму ги носат милијардите, заработени од богатствата на Руска територија... кога имаш милијарди низ оф шор центрите... кога сопственоста на поголемите фабрики и природни ресурси сеуште е во раце на евреи и "бивши" (не постојат такви) агенти, а милијардите ги носат или УК или Швајцарија и ред други кога.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.844
Поени од реакции
41.031
Конкретно за судиров, неколку пати имам кажано дека Русија е целосно во право и зашто, иако во глобала не сум за нив. Претходниот муабет ми беше од аспект, иако ги гледате како две спротивставени страни, сепак тие се дел од едно исто тело, или две спротивставени крила, но иста птица, или лев и десен дел од задникот, но сепак се работи за ист газ :D



Цар си. Не знам дал се заебаваш или стварно веруваш во ова што го напиша :cautious:

Да да, баш Сталин е за воспевање.
Како тоа Путин ги набркал во УК, кога самите таму ги носат милијардите, заработени од богатствата на Руска територија... кога имаш милијарди низ оф шор центрите... кога сопственоста на поголемите фабрики и природни ресурси сеуште е во раце на евреи и "бивши" (не постојат такви) агенти, а милијардите ги носат или УК или Швајцарија и ред други кога.
па ако знаеш историја знаеш дека Сталин расчистил со Троцки, он е најпроминентниот евреин во СССР. После него и со соработниците негови евреи расчистил и до падот на СССР евреите немале никакви значителни улоги. Нивниот повторен раст се јавува во елцинова Русија, но со доаѓањето на Путин тие евреи олигарси што не играат по негово ги брка, тие што се уклапаат у системот остануваат, но немаат никакво политичко влијание како во времето на Елцин што имале.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.057
Поени од реакции
7.428
па ако знаеш историја знаеш дека Сталин расчистил со Троцки, он е најпроминентниот евреин во СССР. После него и со соработниците негови евреи расчистил и до падот на СССР евреите немале никакви значителни улоги. Нивниот повторен раст се јавува во елцинова Русија, но со доаѓањето на Путин тие евреи олигарси што не играат по негово ги брка, тие што се уклапаат у системот остануваат, но немаат никакво политичко влијание како во времето на Елцин што имале.
Не заборавај и кај евреите има две струи.
Сталин може расчистил со некои од евреите ама претходниот наратив го задржал. Путин тие што ги избркал, милијардите пак си ги задржале, а фирмите или други олигарси ги превземале или под државна капа, а системот е истиот што го сакаат ционистите.
За политчко влијание ептен многу си сигурен, ама за тоа би требало некои примери да изнесеш.
Јас имам гледано доста слики како е расположен со едни старци во црно облечени, со црни капи,со бради, во Израел еден куп евреи што зборат Руски и тераат бизниси во двете држави, а и некако многу многу не им противречел до сега на Израелците врска нивните активности. Плус од Русија и Кина нема шанси да добиеш некои информации како што се добиваат од кај јенките, оти темнината ќе те изеде. Они успеале во УК и САД да имаат големо влијание, а не па во држава во која првин пуштиле корени.
Ја не би се кладел на Путин дека е спасителот, кога ја спроведува агендата на дигитална валута и контрола, за ковидот истиот наратив го тераа, исто ко што не би се кладел на Трамп. Сепак ќерката ја даде на евреин и смени вера, најголем донатор му е евреин и ред други активности што ги спроведе.
Имаше една изјава, во Кина нема активности против користење на фосилните горива, бидејќи таму системот веќе е изграден според желбите на големците. Така да тоа не значи дека Кина и Русија се против глобализацијата, туку тие територии веќе се под контрола, па остануваат уште јенките да се распаднат.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.758
Поени од реакции
12.050
па ако знаеш историја знаеш дека Сталин расчистил со Троцки, он е најпроминентниот евреин во СССР. После него и со соработниците негови евреи расчистил и до падот на СССР евреите немале никакви значителни улоги.

...
Па не баш, Јосиф Висарионович Сталин ја продолжил партиската пракса која ја вовел Владимир Илич Ленин, а која гласела дека или министерот ќе биде Евреин, или заменикот на министерот ќе биде Евреин. Нешто слично како рамковнистичкото општество воведено во северенфиромистан после 13 август 2001, со разликата што дури и во социјалистичка бездна како Советскиот Сојуз имало закони и правила за тоа какви квалификации треба да исполнуваат службените лица, а не само нивното потекло да им биде билет за вработување во државна и/или јавна администрација.

Ваквата пракса продолжила и после прогонувањето на Лав Троцки и чистките и големиот терор во 1930-те години.

Всушност, единствениот период кога бројот на еврејски службеници бил намален во Советскиот Сојуз за време на владеењето на Сталин, бил помеѓу 1933 година и 1941 година, кога првично на еврејските новинари и уредници им било наредено да користат руски псевдономи во објавувањето на нивните текстови и содржини, а врвот на ваквата делумна чистка бил во 1939 година кога советскиот министер за надворешни работи со еврејско потекло Максим Литвинов бил разрешен од страна на Сталин и заменет со Вјачеслав Молотов.

Причината за ова била целта за подобрување на билатералните односи помеѓу Советскиот Сојуз и Нацистичка Германија, бидејќи Сталин одлучил и тој да си поигра по некоја партија дипломатско лицемерие откако Велика Британија и Франција им ја подариле Судетската област од Чехословачка на Адолф Хитлер и Нацистичка Германија, а потоа мудро си ќутеле откако Хитлер и нацистите го прекршиле Минхенскиот договор со окупирањето на преостанатите територии на Чехословачка.

Настрана фактот дека Литвинов бил Евреин, туку исто така се залагал и за подобрување на односите помеѓу Советскиот Сојуз од една страна и Велика Британија и Франција од друга страна, но после Минхенскиот договор од септември 1938, Сталин одлучил дека полесно ќе му биде да игра лицемерие со Хитлер и Нацистичка Германија, отколку да се обидува да воспостави било какво сојузништво со Велика Британија и Франција, а во таква игра немало место за Литвинов и про-западните дипломати како него.

После 22 јуни 1941 и почетокот на Операција Барбароса, зборот фашизам на големо се враќа во советската јавност откако претходно исчезнал со потпишувањето на Договорот Молотов-Рибентроп во август 1939, а советските Евреи биле охрабрувани да ја контактираат еврејската дијаспора низ САД и останатите западни држави со цел да издејствуваат што е можно повеќе и поголема финансиска помош за воените потреби на Советскиот Сојуз во Втората Светска Војна.

Веројатно единствениот период кога учеството на Евреите на советската политичка сцена за време на сталинизмот било сведено на минимум, е периодот помеѓу 23 август 1939 кога е потпишан Договорот Молотов-Рибентроп и 22 јуни 1941 кога истиот е присилно поништен.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.844
Поени од реакции
41.031
А Сталин е уствари мецена на модерната Еврејска држава…
вие измислувате факти и историја, Советскиот Сојуз ги наоружувал арапските држави да се борат со израел а не да бидат на негова страна. Човек не вреди ни да се замара да ви ги објаснува глупостите.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
451
Поени од реакции
643
вие измислувате факти и историја, Советскиот Сојуз ги наоружувал арапските држави да се борат со израел а не да бидат на негова страна. Човек не вреди ни да се замара да ви ги објаснува глупостите.
Топ 5 најбогати во Русија, 50 до 70% се Евреи..
Leonid Mikhelson24.4 Bgas, chemicalsRussia

Mikhail Fridman13.3 Boil, banking, telecomRussia

Mikhail Prokhorov11.3 BinvestmentsRussia

German Khan8.8 Boil, banking, telecomRussia

Roman Abramovich8.7 Bsteel, investmentsRussia

За USA да не правам муабет све што е моќни фирми и моќни фабрики тие ги држат..
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.844
Поени од реакции
41.031
Топ 5 најбогати во Русија, 50 до 70% се Евреи..
Leonid Mikhelson24.4 Bgas, chemicalsRussia

Mikhail Fridman13.3 Boil, banking, telecomRussia

Mikhail Prokhorov11.3 BinvestmentsRussia

German Khan8.8 Boil, banking, telecomRussia

Roman Abramovich8.7 Bsteel, investmentsRussia

За USA да не правам муабет све што е моќни фирми и моќни фабрики тие ги држат..
Па тоа не значи дека они ако се евреи работат против државата. Они се уклопиле у системот и слушаат што ќе им каже Путин. Пошто да беше по нивно немаше да има војна со Украина. Најголеми губитници од конфликтот се милијардерите кои по санкциите изгубија еден тон богатство.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
451
Поени од реакции
643
Па тоа не значи дека они ако се евреи работат против државата. Они се уклопиле у системот и слушаат што ќе им каже Путин. Пошто да беше по нивно немаше да има војна со Украина. Најголеми губитници од конфликтот се милијардерите кои по санкциите изгубија еден тон богатство.
Не кажав дека работат против, сакам да кажам дека имаат влијание и глас во државата бидејќи се доста моќни. Друго Путин само извршува тоа што луѓето на масата го одлучуваат, тој не е сам во оваа работа. Собрани се моќни постари генерали и тие одлучуваат за Државата..
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.844
Поени од реакции
41.031
Не кажав дека работат против, сакам да кажам дека имаат влијание и глас во државата бидејќи се доста моќни. Друго Путин само извршува тоа што луѓето на масата го одлучуваат, тој не е сам во оваа работа. Собрани се моќни постари генерали и тие одлучуваат за Државата..
не го сфаќаш муабетов. Бафра ме убедува дека ционисти управуваат со Русија, ја му викам дека не е така. Тоа е целиот муабет, не навлагам кои генерали и слично го советуваат Путин. Само ционисти не се, тоа сакам да кажам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.867
Поени од реакции
26.473
вие измислувате факти и историја, Советскиот Сојуз ги наоружувал арапските држави да се борат со израел а не да бидат на негова страна. Човек не вреди ни да се замара да ви ги објаснува глупостите.
On 14 May 1948, the Israeli Declaration of Independence formally established a Jewish state.


The Soviet Union was the first country to grant de jure recognition to Israel on 17 May 1948, followed by Nicaragua, Czechoslovakia, Yugoslavia, and Poland. The United States extended de jure recognition after the first Israeli election, on 31 January 1949.


Ти Кујтим си типичен пример како луѓето се фаќаат на пропаганда, поготово на онаа равноземјашката... 3 дена после независноста Сталин го признал Израел и дедицирал Фабрика во Чехословачка да го наоружува во првиот Израело-Арапски конфликт. Само тоа е, некои луѓе читаат историја, некои луѓе гледаат глупости на youtube (подкастите на Палчо).
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.451
Поени од реакции
22.396
On 14 May 1948, the Israeli Declaration of Independence formally established a Jewish state.


The Soviet Union was the first country to grant de jure recognition to Israel on 17 May 1948, followed by Nicaragua, Czechoslovakia, Yugoslavia, and Poland. The United States extended de jure recognition after the first Israeli election, on 31 January 1949.


Ти Кујтим си типичен пример како луѓето се фаќаат на пропаганда, поготово на онаа равноземјашката... 3 дена после независноста Сталин го признал Израел и дедицирал Фабрика во Чехословачка да го наоружува во првиот Израело-Арапски конфликт. Само тоа е, некои луѓе читаат историја, некои луѓе гледаат глупости на youtube (подкастите на Палчо).
Bugarija nas prva ne prizna ako zemis taka :toe:.
Duri i tenkoj ni dade ;)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.867
Поени од реакции
26.473
Bugarija nas prva ne prizna ako zemis taka :toe:.
Duri i tenkoj ni dade ;)
Бугарија ни даде тенкои стари 50 години од кои мораа некако да се ослободат. Советите фабрики дедицирале во Чехословачка и ги вооружувале со тогаш најново оружје кое им донело победа во првата војна против Арапите. Ако сакаш да споредиш, пре се споредува со тоа што денес го прави Америка за Украина. Тука секако збориме за првата војна, после ова, во 1955 веќе се свртела политиката на Советите.


This article highlights the key role played by Czechoslovakia, which had only then begun its transformation into a Soviet satellite state, as the chief arms supplier of the IDF during Israel's War of Independence.

.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.844
Поени од реакции
41.031
On 14 May 1948, the Israeli Declaration of Independence formally established a Jewish state.


The Soviet Union was the first country to grant de jure recognition to Israel on 17 May 1948, followed by Nicaragua, Czechoslovakia, Yugoslavia, and Poland. The United States extended de jure recognition after the first Israeli election, on 31 January 1949.


Ти Кујтим си типичен пример како луѓето се фаќаат на пропаганда, поготово на онаа равноземјашката... 3 дена после независноста Сталин го признал Израел и дедицирал Фабрика во Чехословачка да го наоружува во првиот Израело-Арапски конфликт. Само тоа е, некои луѓе читаат историја, некои луѓе гледаат глупости на youtube (подкастите на Палчо).
И до кога им траеле тие добри односи? До 1949 каде што советите полека полека се вртат скроз према Израел и ги вооружуваат арапите. Башка друго и ги снабдуваат цело време со информации и летаат мигови над Израел. Односите се подобруваат дури откако Советскиот Сојуз ќе се растури.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.451
Поени од реакции
22.396
Бугарија ни даде тенкои стари 50 години од кои мораа некако да се ослободат. Советите фабрики дедицирале во Чехословачка и ги вооружувале со тогаш најново оружје кое им донело победа во првата војна против Арапите. Ако сакаш да споредиш, пре се споредува со тоа што денес го прави Америка за Украина. Тука секако збориме за првата војна, после ова, во 1955 веќе се свртела политиката на Советите.


This article highlights the key role played by Czechoslovakia, which had only then begun its transformation into a Soviet satellite state, as the chief arms supplier of the IDF during Israel's War of Independence.

.
Ne so ni dade i koga ne prizna, tuku zosto. Toa e prasanjeto koe trebase da si go postavis ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom