Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.858
Поени од реакции
9.039
Не постоела војна у историјата у која се пазело толку на цивилни жртви на намалување на страдањето колку се може. Уствари затоа и се вика спец. воена операција. Сепак, се користат ужасни оружја за да се постигне ефект и се гине...секој живот е скапоцен за мене, и цивили и војска. Проблем е што со Украина владее структура од етникум што не е украински и целава ескалација ја прават у насока да се испоубијат меѓу себе што повеќе руси со руси или украинци со украинци кој како сака нека го каже, ист народ е.
Цената што украинците ја плаќаат за нивната наивност е неверојатно голема ама тоа е тоа таква карма имаат. Цената русите исто ја плаќаат што довчерашни браќа ги користат британци и американци да пробаат да ја разнишаат Русија. Наградата за русите ќе биде десетострука и у поглед на територија и народ ама сепак загубените животи никој не ги враќа, што се мора се мора на крајот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Украинците не се ништо понаивни од нас, или од Французите/Германците/Швеѓаните... Разликата е само во тоа на кој како му се погодиле коцките колку да биде поeбaн од Пакс Американа. Toa e во моментов ама за неколку децении апсолутно е можно да се случи луѓето во Украина многу подобро да живеат отколку тие во Франција, Германија, Шведска. Се зависи колку бргу западните ќе ја изгубат војната во Украина, и колку помал дел од територијата ќе им остане. Зависно од тоа, во Украина потоа работите може само да одат на подобро - додека во ЕУ работите континуирано ќе одат на полошо, од секој аспект.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.451
Поени од реакции
22.397
Ima eden kup slucai na ladnokrvni ubistva od dvete strani. Voeni zlostorstva, kolku sakas. Zamisli, vo vojna i toa se desava.

Muabetov so kolateralata, i vo Gaza se kolaterala ubistvata. Pa neso Vanlok druga pesna pee tamu.
Ima, nikoj ne go spori toa, vojna e, se desava. No namesto da zemi primer od nekoj takvi koi ete gi ima eden kup, toj svesno zema za primer kolateralna steta i pravi ravenstvo pomegju toa i ete ladnokrvnite ubistva vo Odesa, pa posle edno so cimoli kade go pokazuvaat so prst kade brani ladnokrvni ubijci, pa uste i izigrava moralna velicina. Daj zemi objasni mu deka kolku i da se trudi da izednacuva, ladnokrvno ubistvo nikogas nema da bide isto so zalutan srapnel, kursum .
Za vo Gaza ne pratam no i bez da pratam gore dolu znam koj sto ima pisano. Ete odma bez da proveram ke kazam deka istite tuka sto se pritresvaat za sekoj ubien ukrainec, dete, zena, macka, kokoska, za tamu nemaat nikakva zabeleska, se e opravdano i po propis, sami si go baraja i bla bla bla.
Popravime ako gresam.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Daj zemi objasni mu deka kolku i da se trudi da izednacuva, ladnokrvno ubistvo nikogas nema da bide isto so zalutan srapnel, kursum .
Za vo Gaza ne pratam no i bez da pratam gore dolu znam koj sto ima pisano. Ete odma bez da proveram ke kazam deka istite tuka sto se pritresvaat za sekoj ubien ukrainec, dete, zena, macka, kokoska, za tamu nemaat nikakva zabeleska, se e opravdano i po propis, sami si go baraja i bla bla bla.
Popravime ako gresam.
Па не грешиш. Горе долу голем дел од тие што во војната во Украина навиваат за САД, таму во војната во Палестина истите навиваат за Израел. А таму дури и стотиците деца со умисла убиени во Доњетск бледнеат како бројка и обем на чудовишноста на ладнокрвно убивање цивили... Таму во Палестина само во првата недела се надмина бројката на загинати цивили во војната во Украина, а сега таа бројка е многукратно поголема. Притоа има купишта видеа и фотографии од убиени и распарчени, запалени, масакрирани деца... Некои се и постирани на темата за Израел. Без реакции од the usual suspects.

Интересна споредба правиш.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.451
Поени од реакции
22.397
Па не грешиш, горе долу голем дел од тие што овде навиваат за Украина за САД, таму во војната во Палестина истите навиваат за Израел. А таму дури и стотините деца со умисла убиени во Доњетск бледнеат како бројка и обем на чудовишноста на ладнокрвно убивање цивили... Таму во Палестина само во првата недела се надмина бројката на загинати цивили во војната во Украина, а сега таа бројка е многукратно поголема.

Интересна споредба правиш.
Sporedbata e oddamna napravena, ne otkriv topla voda jas.
Imase vojni,konflikti i pred Ukraina. Nikoj zbor ne kaza za civili, zrtvi, ova ona.
Pa idi Ukraina, site ko navieni, ko na dugme.
Pa idi Gaza, pak stama, site ko picki kjutat.
Izgleda samo kade SAD i nejzinite sojuznici napagjaat, ili nema civilni zrtvi ili i da ima po nekoja slucajnost, se e toa opravdano.
Samo vo Ukraina civilite se civili izgleda, ali tamu ne napagja SAD, tamu Rusija gi meli.
I posle ko ke im recis deka se gomna licemerni, se ljutat.
Pa koj gi eba, neka se ljutat.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.091
Поени од реакции
17.959
Ima, nikoj ne go spori toa, vojna e, se desava. No namesto da zemi primer od nekoj takvi koi ete gi ima eden kup, toj svesno zema za primer kolateralna steta i pravi ravenstvo pomegju toa i ete ladnokrvnite ubistva vo Odesa, pa posle edno so cimoli kade go pokazuvaat so prst kade brani ladnokrvni ubijci, pa uste i izigrava moralna velicina. Daj zemi objasni mu deka kolku i da se trudi da izednacuva, ladnokrvno ubistvo nikogas nema da bide isto so zalutan srapnel, kursum .
Za vo Gaza ne pratam no i bez da pratam gore dolu znam koj sto ima pisano. Ete odma bez da proveram ke kazam deka istite tuka sto se pritresvaat za sekoj ubien ukrainec, dete, zena, macka, kokoska, za tamu nemaat nikakva zabeleska, se e opravdano i po propis, sami si go baraja i bla bla bla.
Popravime ako gresam.
E za tamu u pravo si, samo si zaborail da dodades, site so tamu se pritresuvaat za dete, glusec, macka, tuka muva ne gi lazi.

Tuku eve me zanima so mislis koa zborime za moralnost vo vojna. Vo gaza ima eden kup sliki i videa od ladnokrvni egzekucii na hamas od prviot den, bukvalno lesevi na zeni i deca po ulica vlecea. Od izraelcite nema takvi, oni imaat nadmokj i generalno bombardiraat, i zrtvite se kolaterala. E sea nastrana semantika, rezultatot e deka imaat 20 pati poise civili utepano od palestincite, bezrazlika so toa ne e ladnokrvno.
Dali imaat pravo oni da glumat nekakva moralna velicina, koga verojatno generalite ne se so bez mozok, i znale tocno kolku deca kje otidat kurban pri ofanzivata?
Автоматски споено мислење:

Sporedbata e oddamna napravena, ne otkriv topla voda jas.
Imase vojni,konflikti i pred Ukraina. Nikoj zbor ne kaza za civili, zrtvi, ova ona.
Pa idi Ukraina, site ko navieni, ko na dugme.
Pa idi Gaza, pak stama, site ko picki kjutat.
Izgleda samo kade SAD i nejzinite sojuznici napagjaat, ili nema civilni zrtvi ili i da ima po nekoja slucajnost, se e toa opravdano.
Samo vo Ukraina civilite se civili izgleda, ali tamu ne napagja SAD, tamu Rusija gi meli.
I posle ko ke im recis deka se gomna licemerni, se ljutat.
Pa koj gi eba, neka se ljutat.
Za vojnata vo gaza ima daleku po galama niz zapadot od Ukraina, na bilo koj medium osven kajgana forum. Groto od populacijata ne go podrzuva Izrael. Daleku pomali licemeri od vas tuka.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Od izraelcite nema takvi, oni imaat nadmokj i generalno bombardiraat, i zrtvite se kolaterala. E sea nastrana semantika, rezultatot e deka imaat 20 pati poise civili utepano od palestincite, bezrazlika so toa ne e ladnokrvno.
Dali imaat pravo oni da glumat nekakva moralna velicina, koga verojatno generalite ne se so bez mozok, i znale tocno kolku deca kje otidat kurban pri ofanzivata?
Значи вака да го резимирам твоето... Твоето излагање: Израел има воена надмоќ, и нивните генерали не се без мозок едноставно израчунале дека 100 пати повеќе деца ќе убијат отколку Русите кои во Украина војуваат на милион пати поголем фронт, и за многу подолго војување во многу (неспоредливо) поголем број бомбардирања. И војуваат против 2-ра најголема армија во Европа, опремена од САД и ЕУ/НАТО вазалите кои заедно имаат неколкукатно поголем воен буџет од РФ, не војуваат против Арапи со стари калаши и РПГ-а, IED (направи сам бомба), и понекоја ракета направна од водоводни цевки.

Реалноста е дека Русија бомбардираат само воени цели, навечер за време на полициски час кога нема цивили на улица. Неспоредлив е бројот на убиени цивили процентуално спредбено со воените дејствија, неспоредливо со украинските напади кои се директно на цивили и не само сега во Белгород туку редовно гаѓаат со касетни муниции од 2014-та наваму во Доњетск (да не спомнуваме и фрлање на забранети противпешадијски мини што редовно го прават во Доњетск). Апсолутно неспоредливо со актите на Израел кои дење ноќе убиваат цивили во Газа и Западен Брег, и ако некогаш испаднат официјални статистики односот на убиени цивили во однос на убиени од Хамас и погодени воени цели, извесно ќе биде нешто како 9999:1.

Толку лицемерно невможни споредби правиш, да не гледам како е логично и само да ги помислиш - а не па да ги артикулираш во мислење.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.091
Поени од реакции
17.959
Значи вака да го резимирам твоето... Твоето излагање: Израел има воена надмоќ, и нивните генерали не се без мозок едноставно израчунале дека 100 пати повеќе деца ќе убијат отколку Русите кои во Украина војуваат на милион пати поголем фронт, и за многу подолго војување во многу (неспоредливо) поголем број бомбардирања. И војуваат против 2-ра најголема армија во Европа, опремена од САД и ЕУ/НАТО вазалите кои заедно имаат неколкукатно поголем воен буџет од РФ, не војуваат против Арапи со стари калаши и РПГ-а, IED (направи сам бомба), и понекоја ракета направна од водоводни цевки.

Реалноста е дека Русија бомбардираат само воени цели, навечер за време на полициски час кога нема цивили на улица. Неспоредлив е бројот на убиени цивили процентуално спредбено со воените дејствија, неспоредливо со украинските напади кои се директно на цивили и не само сега во Белгород туку редовно гаѓаат со касетни муниции од 2014-та наваму во Доњетск (да не спомнуваме и фрлање на забранети противпешадијски мини што редовно го прават во Доњетск). Апсолутно неспоредливо со актите на Израел кои дење ноќе убиваат цивили во Газа и Западен Брег, и ако некогаш испаднат официјални статистики односот на убиени цивили во однос на убиени од Хамас и погодени воени цели, извесно ќе биде нешто како 9999:1.

Толку лицемерно невможни споредби правиш, да не гледам како е логично и само да ги помислиш - а не па да ги артикулираш во мислење.
Rusija ima ubieno poise civili od Ukraina. Moes na glava da skokas, toa se brojkite.
E sea namerno, nenamerno, ete vlade mozhe da objasni, ama normalno istoto da vazi za dvete vojni.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.451
Поени од реакции
22.397
E za tamu u pravo si, samo si zaborail da dodades, site so tamu se pritresuvaat za dete, glusec, macka, tuka muva ne gi lazi.

Tuku eve me zanima so mislis koa zborime za moralnost vo vojna. Vo gaza ima eden kup sliki i videa od ladnokrvni egzekucii na hamas od prviot den, bukvalno lesevi na zeni i deca po ulica vlecea. Od izraelcite nema takvi, oni imaat nadmokj i generalno bombardiraat, i zrtvite se kolaterala. E sea nastrana semantika, rezultatot e deka imaat 20 pati poise civili utepano od palestincite, bezrazlika so toa ne e ladnokrvno.
Dali imaat pravo oni da glumat nekakva moralna velicina, koga verojatno generalite ne se so bez mozok, i znale tocno kolku deca kje otidat kurban pri ofanzivata?
Автоматски споено мислење:


Za vojnata vo gaza ima daleku po galama niz zapadot od Ukraina, na bilo koj medium osven kajgana forum. Groto od populacijata ne go podrzuva Izrael. Daleku pomali licemeri od vas tuka.
Prvo me imas pomesano so nekoj.
Ne se zamaram jas so civili, ne se pritresvam. Ni za tuka, ni za tamu ni za bilo kade. Mozes da me narecis mnogu raboti, ali licemer ne.
Ako zemime da ja tupime, razlikata pomegju Ukraina i Palestina e ogromna.
Tuka imas dve zavojuvani drzavi, poprilicno opremeni so sekakov tip na oruzje. Najsovremeno i ne tolku sovremeno.
Vo Palestina situacijata ne moze da bide porazlicna. Imas regionalna voena sila koja e okupator patem receno na Palestina, i koja e povekje od sposobna da se nosi so site sosedi okolu nea. Militantite vo Gaza se na nivo na gerila, partizanski edinici koi edinstvena taktika protiv takov neprijatel e i takov vid na vojuvanje. Da imale tenkovi, artirelija, avijacija itn itn bi bilo drugo, no posto se okupirani neznam zosto ocekuvate poinakva taktika od taa sto ja sproveduvaat. Nastrana toa sto civilite vo Izrael i ne se bas civili vo smisla na mene i tebe i random Ukrainec. Site se voeni obvrznici i site poseduvaat oruzje, a toa edno sto gi pravi legalna meta, a drugo sto gerilata ne e obvrzana da se pridrzuva do tamu zenevski konvencii, niti pak vo slucaj na zarobuvanje moze da ocekuva poinakov tretman osven kako teroristi.
Izraelskite generali svesno koristat taktika kade najpovekje ke nastrada civilno naselenie, ne e toa kolaterala. Si gi izmesal brzinite. Kolaterala e koga ete targetiras voen objekt pa od zalutan srapnel ili tamu nekoj civil se motal pa nastradal ni kriv ni dolzen, kolaterala ne e koga svesno bombardiras civilni objekti oti tamu navodno se motal nekoj militant. Ne ti e toa edno te isto. I pak ke naglasam, Gaza ti e pod okupacija, nemaat bas mnogu izbor militantite. Toa ti e kako da recis oti Evreite vo varsavskoto geto koga krenale vostanie, oti ne koristele tenkovi i avijacija. Oti nemale, ete zatoa.
P. S neznam kolku galama ima, znam kolku sankcii prema Izrael ima. Toa e ona bitnoto, toa e ona sto se vazi. Duri SAD od sto gi osuduvast, nosaci na avioni i sto li ne rasporedija vo blizina. Najverojatno za da mu dadat na Izrael do znaenje deka mnooogu gi osuduvaat. Cela Eu paketi i paketi sankcii spremaat, ete samo sto ne gi izglasale. Ke vidat tie kako smeat taka da pravat.
Daj be ne me smej.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.091
Поени од реакции
17.959
Prvo me imas pomesano so nekoj.
Ne se zamaram jas so civili, ne se pritresvam. Ni za tuka, ni za tamu ni za bilo kade. Mozes da me narecis mnogu raboti, ali licemer ne.
Ako zemime da ja tupime, razlikata pomegju Ukraina i Palestina e ogromna.
Tuka imas dve zavojuvani drzavi, poprilicno opremeni so sekakov tip na oruzje. Najsovremeno i ne tolku sovremeno.
Vo Palestina situacijata ne moze da bide porazlicna. Imas regionalna voena sila koja e okupator patem receno na Palestina, i koja e povekje od sposobna da se nosi so site sosedi okolu nea. Militantite vo Gaza se na nivo na gerila, partizanski edinici koi edinstvena taktika protiv takov neprijatel e i takov vid na vojuvanje. Da imale tenkovi, artirelija, avijacija itn itn bi bilo drugo, no posto se okupirani neznam zosto ocekuvate poinakva taktika od taa sto ja sproveduvaat. Nastrana toa sto civilite vo Izrael i ne se bas civili vo smisla na mene i tebe i random Ukrainec. Site se voeni obvrznici i site poseduvaat oruzje, a toa edno sto gi pravi legalna meta, a drugo sto gerilata ne e obvrzana da se pridrzuva do tamu zenevski konvencii, niti pak vo slucaj na zarobuvanje moze da ocekuva poinakov tretman osven kako teroristi.
Izraelskite generali svesno koristat taktika kade najpovekje ke nastrada civilno naselenie, ne e toa kolaterala. Si gi izmesal brzinite. Kolaterala e koga ete targetiras voen objekt pa od zalutan srapnel ili tamu nekoj civil se motal pa nastradal ni kriv ni dolzen, kolaterala ne e koga svesno bombardiras civilni objekti oti tamu navodno se motal nekoj militant. Ne ti e toa edno te isto. I pak ke naglasam, Gaza ti e pod okupacija, nemaat bas mnogu izbor militantite. Toa ti e kako da recis oti Evreite vo varsavskoto geto koga krenale vostanie, oti ne koristele tenkovi i avijacija. Oti nemale, ete zatoa.
P. S neznam kolku galama ima, znam kolku sankcii prema Izrael ima. Toa e ona bitnoto, toa e ona sto se vazi. Duri SAD od sto gi osuduvast, nosaci na avioni i sto li ne rasporedija vo blizina. Najverojatno za da mu dadat na Izrael do znaenje deka mnooogu gi osuduvaat. Cela Eu paketi i paketi sankcii spremaat, ete samo sto ne gi izglasale. Ke vidat tie kako smeat taka da pravat.
Daj be ne me smej.
Ajde, ne si bil licemer, i go dade najlicemerniot odgovor na svet :D Te neam pomesano so nikoj. Sea decata evrei voeni obvrznici gi naprai. Cisto me zanimase koja filozofija kje ja udris sea.

Demek nemaat oruzje pa smeat da kolat i da besat? Kolku smeat da imaat, onaka cisto me zanima kako ti raboti glavceto. Dali e soodnosot na oruzje ili apsolutnata brojka toa so ti dava moralna opravdanost da vleces tela po ulici? Primer dali ako ukraina ostane bez oruzje, kje opravduvas da kidnapiraat random civili od Rusija?

Tehnicki nikoj ne e primoran da se pridruzuva kon zenevska konvencija, megjutoa pravilata vazat za sekoj tip na konflikt. Nemaat gerilcite licenca za voeni zlostorstva, nz kako go imas skontano toa. Ako ne e toj, ima drugi zakoni so gi fakjaat.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Rusija ima ubieno poise civili od Ukraina. Moes na glava da skokas, toa se brojkite.
E sea namerno, nenamerno, ete vlade mozhe da objasni, ama normalno istoto da vazi za dvete vojni.
Не. Гледано процентуално според број на убиени цивили по поединечен напад - Украина има многу поголем учинок.

Вака, минатиот викенд Русија извеле над 160 напади со проектили во Украина. Притоа загинале триестина цивили. Тоа значи дека на секој напад загинале по 0.1875 цивили.
Следниот ден Украина напаѓа со МЛРС со касетни муниции во Белгород. Последната бројка беше 24 убиени цивили, и стотици ранети (некои тешко ранети, па бројот на убиени може да расте).

Статистички гледано Украина убива по 24+ цивили (по напад), во однос на 0.1875 убиен цивил (по напад) на Русија.


Е сега ако мислиш на вкупниот број цивили, тогаш прашај се следново: Во која земја се војува и кои цивили очекуваш дека ќе гинат ако не цивилите во војната во која се војува? Повторно, спореди со други војни, ете ти ја војната на американскиот вазал Израел против Палестинците. Кажи колкав процент цивили таму гинат во однос на загинати војници. Пошто во Украина имаш приближно пола милион загинати војници... Колку цивили има загинато во споредба со загинатите војници. Провери па кажи. Ако веќе сакаш таа теза да ја застапуваш, тогаш најмалку што можеш е да покажеш и бројки (па макар и американски бројки).
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.451
Поени од реакции
22.397
Ajde, ne si bil licemer, i go dade najlicemerniot odgovor na svet :D
Ko ke me vidis selektivno da se pritresvam za civili, ko vas na primer, togas da, se do toj moment sum moralna velicina za vas.
Toa za evrejskite, palestinskite, ukrainskite civili bese vekje ako sakas da ja tupime. Realno za nikoj se nemam pritreseno, opravduvano ili neznam sto.
Ti tuka se obiduvas da vlecis nekoj paraleli, da relativiziras, opravduvas :cautious:

Sea decata evrei voeni obvrznici gi naprai. Cisto me zanimase koja filozofija kje ja udris sea.
Mozi podobro prasanje bi bilo dali ti so toa go opravduvas odgovorot na izraelcite.
Znaes ona za eden ubien Germanec, 1000 civili treba da platat :cautious:
Toa e ona nepisano pravilo koga ednata strana ja porazila drugata i vekje ne postoi regularna vojska tuku paravojski, milicii, gerili itn itn.

Tehnicki nikoj ne e primoran da se pridruzuva kon zenevska konvencija, megjutoa pravilata vazat za sekoj tip na konflikt. Nemaat gerilcite licenca za voeni zlostorstva, nz kako go imas skontano toa. Ako ne e toj, ima drugi zakoni so gi fakjaat.
Ova ednostavno ne e tocno, regularnata vojska e obvrzana da se pridrzuva do zenevskata konvencija. Hag ne postoi za djabe.
Ne, ti nemas skontano deka toa e dvosmerna ulica. Kako sto ne vazat pravilata za ednite, taka ne vazat i za drugite prema niv.

Primer dali ako ukraina ostane bez oruzje, kje opravduvas da kidnapiraat random civili od Rusija?
Ukraina oddamna kidnapira i ubiva nedolzni ruski civili. I ne ne mislam na raketni napadi tuku na ubistva so bombasku napadni na selektivni meti.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.091
Поени од реакции
17.959
Не. Гледано процентуално според број на убиени цивили по поединечен напад - Украина има многу поголем учинок.
Kakva e ovaa statistika, procentualno ubieni civili po poedinecen napad..what the fuck legendo :pos:
Автоматски споено мислење:

Ko ke me vidis selektivno da se pritresvam za civili, ko vas na primer, togas da, se do toj moment sum moralna velicina za vas.
Toa za evrejskite, palestinskite, ukrainskite civili bese vekje ako sakas da ja tupime. Realno za nikoj se nemam pritreseno, opravduvano ili neznam sto.
Ti tuka se obiduvas da vlecis nekoj paraleli, da relativiziras, opravduvas :cautious:


Mozi podobro prasanje bi bilo dali ti so toa go opravduvas odgovorot na izraelcite.
Znaes ona za eden ubien Germanec, 1000 civili treba da platat :cautious:
Toa e ona nepisano pravilo koga ednata strana ja porazila drugata i vekje ne postoi regularna vojska tuku paravojski, milicii, gerili itn itn.


Ova ednostavno ne e tocno, regularnata vojska e obvrzana da se pridrzuva do zenevskata konvencija. Hag ne postoi za djabe.
Ne, ti nemas skontano deka toa e dvosmerna ulica. Kako sto ne vazat pravilata za ednite, taka ne vazat i za drugite prema niv.


Ukraina oddamna kidnapira i ubiva nedolzni ruski civili. I ne ne mislam na raketni napadi tuku na ubistva so bombasku napadni na selektivni meti.
Abe hag nekako i paravoeni formacii sudese, neso si utnal u matematikata. Pravilata vazat vo sekoj slucaj.

Inaku ja civili vo vojna ne zalam, svesno se tamu kaj so se podrzuvajki gi svoite drzavi vo konfliktot. Dali se rusi evrei ili palestinci seedno, ako ne im se svigja neka baraat mir.

Ti si tuka nekok so probuvas da naes nekakvo opravduvanje za ruskite napadi, koj po nieden parametar ne se moralno opravdani. Ja znam deka izraelcite se svesni deka ofanzivata kje ima civilni zrtvi. Megjutoa toa go znaat i rusite pri sekoja raketa so kje ja ispalat kon Kiev ili bilo kaj. E toa tvojata moralna velicina nikogas nema da go priznae :D
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.451
Поени од реакции
22.397
Abe hag nekako i paravoeni formacii sudese, neso si utnal u matematikata. Pravilata vazat vo sekoj slucaj.
Koj toa?

Inaku ja civili vo vojna ne zalam, svesno se tamu kaj so se podrzuvajki gi svoite drzavi vo konfliktot. Dali se rusi evrei ili palestinci seedno, ako ne im se svigja neka baraat mir.

Ti si tuka nekok so probuvas da naes nekakvo opravduvanje za ruskite napadi, koj po nieden parametar ne se moralno opravdani. Ja znam deka izraelcite se svesni deka ofanzivata kje ima civilni zrtvi. Megjutoa toa go znaat i rusite pri sekoja raketa so kje ja ispalat kon Kiev ili bilo kaj. E toa tvojata moralna velicina nikogas nema da go priznae :D
Jas probvam da najdam opravduvanje za ruskite napadi :confused:.
Oko nema da mi trepni i cela Ukraina bavca da ja napravat za kompiri sadenje. Toa sum go napisal uste na samiot pocetok na specijalnata operacija.
No drug moment e tuka biten, vekje koga ja spomna gaza i civilni zrtvi. Gaza e okupirana teritorija, kakov mir treba da baraat ako ne im cini. Da gi okupiraat uste ednas oti ovaa okupacija ne e dovolna. Pa vo geta ziveat ko stoka pola vek vekje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom