Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.692
Поени од реакции
5.370
ако се има предозирано не значи дека има м***
Да да, има еден друг лидер кој кога се состанува со најблизок, повторувам НАЈБЛИЗОК соработник седи на маса 2,4 километри долга да не фати корона...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.197
Поени од реакции
4.954
Зеленски 2км од фронтот.
Путин на 200км од фронтот не иде.
Вие сами решете кој има више муда а кој е bunker boy
хм, едно време се обидуваше да видиш што е монтажа а што е вистинито, барем за себе, денес изгледа не ти толку важно.
Погледни го видеото уште еднаш ама малку подобро, ќе видиш многу што... има многу ветар ама косичката му на фирерот нешто не го гледа тоа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Форумџија: Зеленски е наркоман.
Западен фан: Ама Путлер седи на 2,4 километри долга маса!

:unsure:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.451
Поени од реакции
22.397
Зеленски 2км од фронтот.
Путин на 200км од фронтот не иде.
Вие сами решете кој има више муда а кој е bunker boy
Abe toj i Napoleon, tie se dvata, site drugi se picki bunkeraski :facepalm: .
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.584
Поени од реакции
36.532
Ако само затоа што ги “нејќеш“ доби по 1 милион замисли да одеше таму на Источен фронт колку ли таму ќе заработеше!


Многу сакаш да се расфрлаш со зборови на кои не ти е баш јасно значењето.
Ако постојано оправдуваш вакви,
Лавов 1941
Прегледај го приврзокот 402780

Одеса 2014
Прегледај го приврзокот 402781

а се гледа дека и тогаш и денес се работи за нацифашизам кој по се изгледа не само што не ти смета туку и го оправдуваш...

...тогаш вистинското прашање е дали можеби имаш проблеми, а заради подсвесна грижа на совест ја проектираш кон другите...
Да,заборавив руските ракети мир носат. Еве една руска ракета во градот Виница на 200 километри од фронтот каков мир има донесено за четири годишната Лиса.



IMG_1861.jpeg

IMG_1860.jpeg


Ти ќе ми кажуваш за нацифашизам у уста да ти го начукам имбецил еден скапан.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.197
Поени од реакции
4.954
Ти ќе ми кажуваш за нацифашизам у уста да ти го начукам имбецил еден скапан.
Што ти е копитару, што те погоди толку вистината па мора да скокаш на задните нозе?
Ајде сега оди таму на психијатрија да ти дадат нешто за смирување.

---------------------
знам нечиста совест, затоа таква и реакција, еве уште малку или ќе се рабудиш или ќе заминеш на Источен фронт.



Доњецк-Деца.png


а еве уште нешто за тоа што всушност ти браниш и скокаш на задните нозе, губиш контрола и стануваш тоа што се крие под кожата!

Роман Шухевич

труд објавен во списанието наречено: Fascism: Journal of Comparative Fascist Studies
Fascism: Journal of Comparative Fascist Studies

Шухевич командант на баталјонот Nichtingale, убивал и палел по Белорусија и Западна Украина... учесник во убиство на над 4.000 Евреи во Виница. ...еден од директните учесници во масакрот на Полјаците во Галиција и Волин како офицер во ОУН УПА.
... благодарение на Виктор Јушченко (портокалова револуција), Шухевич постхумно доби највисоки почести, вклучувајќи и „Херој на Украина“, а единствените кои се спротивставија на тој декрет беа властите на регионот Доњецк (во 2009 година), што можеби може да објасни зошто некои работи се случија од 2004- 2014 година до денес.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Да,заборавив руските ракети мир носат. Еве една руска ракета во градот Виница на 200 километри од фронтот каков мир има донесено за четири годишната Лиса.



Прегледај го приврзокот 402782

Прегледај го приврзокот 402783


Ти ќе ми кажуваш за нацифашизам у уста да ти го начукам имбецил еден скапан.
Жалосно за девојчето, за блиските, и за сите недолжни цивили што загинале и што тек ќе загинат... Но дали навистина не правиш разлика меѓу намерно целење (таргетирање) и убивање цивили со умисла - наспроти ненамерна смрт на цивили кои самите по себе не биле цел на напад? Во ред е, го разбирам човечкиот момент и фактот дека прашањево не прави разлика за тие што се погинати... Но прави разлика за сите други, меѓу кои и нас овде кои можеме да си дозволиме објективност во гледањето на работите.

Ти лично, можеш ли да си дозволиш да бидеш објективен? Или ќе паѓаш на емоции од еден случај на смрт на дете, додека само во Доњетск имаш стотици убиени деца? Си ги видел фотографиите од мајката со разнесени ноги од касетна муниција, како залудно се обидува со телото да си го заштити веќе мртвото бебе? Треба да ги постирам да видиш разлика од фотографија снимана „во момент“ наспроти сликање од професионален фотограф и злоупотреба на болката на украинска фамилија заради пи-ар?

Нејсе, прашај се некогаш какви воени цели со касетна муниции Украина гаѓа на пазар, на плоштад со новогодишна елка, на најпрометните улици, во сред бел ден во термин на најголемите гужви. Тие руските „убијци на деца“ барем гаѓаат навечер за време на полициски час, воени објекти а не цивили... Сети се на тоа следен пат кога емоциите (и пи-ар) ќе те натераат да им го „начукуваш во уста“ на соговорниците.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.584
Поени од реакции
36.532
Што ти е копитару, што те погоди толку вистината па мора да скокаш на задните нозе?
Ајде сега оди таму на психијатрија да ти дадат нешто за смирување.
Можеш да ја правдаш војната од политички, геополитички, стратешки аспект. Ги разбирам јас безбедносните грижи на Русија во врска со Украина милион пати сум кажал.

Само немој да ми продаваш јебена МОРАЛНА СУПЕРИОРНОСТ тука кои биле нацисти кои биле добрите и да ми судир низ таа призма. Моралната супериорност (ако некогаш постоела) умре во моментот кога руските тенкови ја поминаа границата со Украина.
Автоматски споено мислење:

Жалосно за девојчето, за блиските, и за сите недолжни цивили што загинале и што тек ќе загинат... Но дали навистина не правиш разлика меѓу намерно целење (таргетирање) и убивање цивили со умисла - наспроти ненамерна смрт на цивили кои самите по себе не биле цел на напад? Во ред е, го разбирам човечкиот момент и фактот дека прашањево не прави разлика за тие што се погинати... Но прави разлика за сите други, меѓу кои и нас овде кои можеме да си дозволиме објективност во гледањето на работите.

Ти лично, можеш ли да си дозволиш да бидеш објективен? Или ќе паѓаш на емоции од еден случај на смрт на дете, додека само во Доњетск имаш стотици убиени деца? Си ги видел фотографиите од мајката со разнесени ноги од касетна муниција, како залудно се обидува со телото да си го заштити веќе мртвото бебе? Треба да ги постирам да видиш разлика од фотографија снимана „во момент“ наспроти сликање од професионален фотограф и злоупотреба на болката на украинска фамилија заради пи-ар?

Нејсе, прашај се некогаш какви воени цели со касетна муниции Украина гаѓа на пазар, на плоштад со новогодишна елка, на најпрометните улици, во сред бел ден во термин на најголемите гужви. Тие руските „убијци на деца“ барем гаѓаат навечер за време на полициски час, воени објекти а не цивили... Сети се на тоа следен пат кога емоциите (и пи-ар) ќе те натераат да им го „начукуваш во уста“ на соговорниците.
Напишав во коментарот погоре. Причини за воената интервенција на Русија во Украина од безбедносен и геополитички аспект постојат и може да ги дискутираме. Морализирање и некој со слики од загинати цивили да ми кажува дека сум правдал нацифашисти, не толерирам.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Овој реално нема што да изгуби, ако го рокне ракета и сам ќе се спаси и цел народ можеби ќе го спаси.

Немој сега така за Зеки, тој едноставно знае дека луѓето во Украина се „патриоти“, и дека сакаат да се борат за САД. Во секое време големи редици доброволци има пред пунктовите за регрутирање, дотолку што некои мора да ги вратат дома. Војниците кои се на фронтот уште од почетокот на 2022-ра, одбиваат да бидат демобилизирани. Итн... :unsure:


Дури и еден Њу Јорк Тајмс почна да пишува за ова.



Автоматски споено мислење:

Напишав во коментарот погоре. Причини за воената интервенција на Русија во Украина од безбедносен и геополитички аспект постојат и може да ги дискутираме. Морализирање и некој со слики од загинати цивили да ми кажува дека сум правдал нацифашисти, не толерирам.
Но јас друго ти напишав, ти го посочив фактот само во само во Доњетск имаш стотици убиени деца - намерно гаѓани со касетна муниција, а не колатерална штета при гаѓање на воени цели. Те прашав дали си ги видел фотографиите од тие убиени деца кои немале можност да бидат погребани во отворен ковчег? Те прашав дали си ги видел фотографиите од мајката со разнесени ноги од касетна муниција, како залудно се обидува со телото да си го заштити веќе мртвото бебе?
Тие фотографии не се вака совршено фотографирани од професионален фотограф, но можеби сепак сакаш да ги видиш?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.451
Поени од реакции
22.397
Можеш да ја правдаш војната од политички, геополитички, стратешки аспект. Ги разбирам јас безбедносните грижи на Русија во врска со Украина милион пати сум кажал.

Само немој да ми продаваш јебена МОРАЛНА СУПЕРИОРНОСТ тука кои биле нацисти кои биле добрите и да ми судир низ таа призма. Моралната супериорност (ако некогаш постоела) умре во моментот кога руските тенкови ја поминаа границата со Украина.
Автоматски споено мислење:



Напишав во коментарот погоре. Причини за воената интервенција на Русија во Украина од безбедносен и геополитички аспект постојат и може да ги дискутираме. Морализирање и некој со слики од загинати цивили да ми кажува дека сум правдал нацифашисти, не толерирам.
Daj be ne seri ziti se.
Stavas znak na ednakvost pomegju ladnokrvno ubistvo so kolateralna steta i probvas da glumis nekoja moralna velicina.
I preku takvoto sto ti navodno ne si toleriral, pravdas ili izednacuvas ladnokrvni ubistva na neonacisti so kolateralna steta. Toa e isto kako da gi izednacuvas ovie od Smilkovsko ubijcite so nasite bezbednosni sili koi pri operacija ubile nekoe nevino shiptаrce koe se naslo na pogresno mesto i vreme.
Ne toleriral toj moralnata velicina.
Trkalo glupo :facepalm:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Како што јавија, синојќа пак масовно гаѓање воени цели ширум Украина, со разни видови наведувачки проектили. Помеѓу другото Русите гаѓале и со десетина Кинжали... Украинците совршено сите ги срушиле! :unsure:










 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.091
Поени од реакции
17.959
Daj be ne seri ziti se.
Stavas znak na ednakvost pomegju ladnokrvno ubistvo so kolateralna steta i probvas da glumis nekoja moralna velicina.
I preku takvoto sto ti navodno ne si toleriral, pravdas ili izednacuvas ladnokrvni ubistva na neonacisti so kolateralna steta. Toa e isto kako da gi izednacuvas ovie od Smilkovsko ubijcite so nasite bezbednosni sili koi pri operacija ubile nekoe nevino shiptаrce koe se naslo na pogresno mesto i vreme.
Ne toleriral toj moralnata velicina.
Trkalo glupo :facepalm:
Ima eden kup slucai na ladnokrvni ubistva od dvete strani. Voeni zlostorstva, kolku sakas. Zamisli, vo vojna i toa se desava.

Muabetov so kolateralata, i vo Gaza se kolaterala ubistvata. Pa neso Vanlok druga pesna pee tamu.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.510
Поени од реакции
2.606
Изнаумреа цивили во Украина, ама на темава е:

1. Колатерална штета е тоа, војна е се дешава, ништо страшно.
2. Не се десило, незнаја не су одавде?
3. Европскиот исис е крив

Се бира помеѓу 1 или 2 или 3, а може и трите, друг избор нема.
Вака оди тоа генерално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom