Генерална дискусија за IT секторот во Македонија и странство (плати, даноци, барање работа, отварање на своја фирма)

Член од
11 април 2023
Мислења
1.602
Поени од реакции
4.618
Имам потреба од финансиски средства. Водам старт ап фирма што сега пркнува, fyi не е уште регистрирана, ама имам проекти на договор. Е сега имам средства што ми легнуваат редовно на Payoneer, пробав во банка и кај овие што нудат брзи кредити. Од банка ме одбија, а од брзите ми нудеа некои мали цифри и приходите на Payoneer не ги земаа во предвид. Моментално имам проект што трае ама ми фалат средства за комплетирање, околу 2000€, дали знае некој што би имал човек да ми позајми со тоа што сум спремен да платам и повисока камата. Сите опции ги исцедив уште оваа ми остана, не сум имал искуство до сега па така секој совет е добредојден. Парите би ги имал од проектот за од прилика 4 недели.
@Sladoledzija работа за тебе
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Нема full time вработени, се се contractors, односно по проект. Сите трансакции одат преку Payoneer, данокот сите сами си го покриваат
Како бе нема вработени, за управителот како пушташ плата?
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.195
Како бе нема вработени, за управителот како пушташ плата?
Не е регистрирана напишал. Јас тоа го сфатив дека нема фирма и од неговата пајонир исплатува на други. Нема како да префрли на фирма пари зашто фирма правно не постои и нема ни сметка.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Не е регистрирана напишал. Јас тоа го сфатив дека нема фирма и од неговата пајонир исплатува на други. Нема како да префрли на фирма пари зашто фирма право не постои и нема ни сметка.
Вака може да му дадат пари само домашните или некој роднина на слава.
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.341
Поени од реакции
6.272
Бегај од лихвари ти требаат прстите за работа.
 
Член од
10 октомври 2021
Мислења
42
Поени од реакции
20
Имам потреба од финансиски средства. Водам старт ап фирма што сега пркнува, fyi не е уште регистрирана, ама имам проекти на договор. Е сега имам средства што ми легнуваат редовно на Payoneer, пробав во банка и кај овие што нудат брзи кредити. Од банка ме одбија, а од брзите ми нудеа некои мали цифри и приходите на Payoneer не ги земаа во предвид. Моментално имам проект што трае ама ми фалат средства за комплетирање, околу 2000€, дали знае некој што би имал човек да ми позајми со тоа што сум спремен да платам и повисока камата. Сите опции ги исцедив уште оваа ми остана, не сум имал искуство до сега па така секој совет е добредојден. Парите би ги имал од проектот за од прилика 4 недели.
2000 so vrakjanje 2500
Sklucen dogovor na notar ako sakas
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.125
Поени од реакции
20.990
Zdravoo znam deka temava ne e za tuka mi treba brojche od nekoj shto mozhe da mi zaemi 1000e pa da se dogovrime so nego za vrakjanje i slichno fala vi
02/3100-109
Не е идеално, ама колку-толку е регулирано со закон и нема да ти се закануваат со тепање.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
Одма како што ќе посакаш...И 10.000 евра ќе ти дадат на заем специјално за тебе...
 
Член од
27 декември 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите, се надевам дека сум го поставил ова на точно место, сакам да прашам пред да започнам да навлегувам во ИТ светот.
После завршувањето на некоја академија на браинстер, дали веднаш се вработуваш или сам си бараш работа, бидејќи секаде бараат работник со претходно искуство, а меѓутоа незнам како оди тој систем со вработување после завршување на академија.
 
Член од
27 декември 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Мислам дека не пронајдов информации во врска со тоа што мене ме интересира. Претходно искуство во ит немам но сакам да навлезам во ИТ светот, сега незнам да речам од памет, завршуваш академија си научил тоа што си учел а работно искуство немаш, и така неможеш да најдеш работа, сега не земам во предвид македонска компанија, нека биде странска компанија што имаш флексибилно работно време и не работиш 9 to 5 job.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom