Фото натпревар #332- Новогодишна елка

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.386
Поени од реакции
22.940
добра е оваа исто и на владе. Еднакво жални ко Исус на крст.
Не, на Владе е сериозно добра. Типичен минимализам. Оваа е ужас на постмодернизмот.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.469
Поени од реакции
4.843
Што е ова ? Закачалка за прслуци ?!
Не, нормално е за женски гаќички...
Но, при недостаток на елка,
еве послужи и за учество во натпреваров.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.469
Поени од реакции
4.843
... За миг ме врати во детство.
Јас секој момент го користам да се вратам во детството.
Но новиве години постојано ме враќаат во реалноста,
и затоа не ги сакам, ниту пак ги славам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.374
Ni na kraj na pamet ke mi padnese deka tolku polemiki za edna elka ke se napravat. Minimalisticka, antikapitalisticka, putinisticka, antipravoslavna, recikliracka, eco friendly, trendovska i sto li ne .
Elka ko elka be, da brka rabota, da trepka :toe:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.386
Поени од реакции
22.940
Ni na kraj na pamet ke mi padnese deka tolku polemiki za edna elka ke se napravat. Minimalisticka, antikapitalisticka, putinisticka, antipravoslavna, recikliracka, eco friendly, trendovska i sto li ne .
Elka ko elka be, da brka rabota, da trepka :toe:
Абе тоа ние што ти го спомнавме (барем јас), минималистички ти го кажувам позитивно дека нема потреба од грандиозности особено за настан што не е ни верски битен (не знам дали си верник а не е ни битно тоа). Баш како што рече чисто да се обележи.
Традицијата вика дека после Св. Никола се кити елката. Јас уште ја немам накитено а ваљда нема ни да ја китам заради мачката, додека помодариве од почетокот на ноември ја накитија.
Затоа терај со елкава супер е и не се притеснјавај. :icon_mrgr:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.374
Абе тоа ние што ти го спомнавме (барем јас), минималистички ти го кажувам позитивно дека нема потреба од грандиозности особено за настан што не е ни верски битен (не знам дали си верник а не е ни битно тоа). Баш како што рече чисто да се обележи.
Традицијата вика дека после Св. Никола се кити елката. Јас уште ја немам накитено а ваљда нема ни да ја китам заради мачката, додека помодариве од почетокот на ноември ја накитија.
Затоа терај со елкава супер е и не се притеснјавај. :icon_mrgr:
Abe eden vernik sto sum, ostaj so da ti raspravam.
Bas me interesira kako bi izgledala edna elka nakitena po pravoslavnite pravila i propisi. Ete @zrcalo1500 najverojatno znae, toj e po tie raboti.
P.s ete ke si naprajs vakva i osven doma ako ne cuvas dabar ili klukajdrvec, od se drugo manje vise imuna e :D
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
660
Поени од реакции
1.429
Eeee a nadvor sum stavil eden ton sijalicki, u radius od 500 metara samo jas zracam jako so kapitalizam, a me iznervira komshija kupivam ushe edni sijalicki.
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Abe eden vernik sto sum, ostaj so da ti raspravam.
Bas me interesira kako bi izgledala edna elka nakitena po pravoslavnite pravila i propisi. Ete @zrcalo1500 najverojatno znae, toj e po tie raboti.
P.s ete ke si naprajs vakva i osven doma ako ne cuvas dabar ili klukajdrvec, od se drugo manje vise imuna e :D
Несакајќи те извадив од такт :D
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.380
Поени од реакции
2.303
добра е оваа исто и на владе. Еднакво жални ко Исус на крст.
Добро како можеш да кажеш жална ко Исус на крст?!? Ти воопшто не ја познаваш својата вера значи, според кажаново. Борот или елката го симболизира Исусовото раѓање, вечен живот и бесмртност.

Не е важна големината на симболот, важна е пораката која тој ја пренесува. А тоа што Исус Христос е распнат на крст не е воопшто жално, тоа е всушност Спасение и Верба во нашиот спасител Бог, кој го жртвува својот син за да ги избави луѓето од земските гревови. Тоа е чин на пожртвуваност.
Автоматски споено мислење:

Комерцијализацијата на Христијанскиот најголем празник, Божиќ, е чисто од економски, алчни причини. Верата проповеда сосема други вредности. Скромност пред се. Да не ги набројувам сега 7 смрттни гревови, меѓу кои е и бр.4, имам мајстори дома не можам да куцкам на мобилен. IMG_20231227_121656.jpg
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2011
Мислења
1.052
Поени од реакции
954
Леле луѓе шо направивте?
Темата е за слики од елки а само текст е цела тема ,нена слики

Sent from my SM-A025G using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom