Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
17 август 2011
Мислења
10.101
Поени од реакции
17.969
"3 месеци се бореа во Марипол отсечени 100 километри од своите" е интересен начин да се каже украински војници гладуваа и умираа од дезентерија со месеци пред да се предадат на руските сили.

Али добро, нека продолжат да се борат, РФ има време а и рано е деца да праќаат на фронт, треба првин на пензионерите и жените да им помине редот.
Абе како сакаш можеш да го опишеш, ама сигурно Русите не го срамнија со земја градот ако немало борби. Ете и гладувале и сереле у гаќи и пак им требаше 3 месеци. Колку треба да си неприсвест за да мислиш дека тука необиколени ќе се предадат?

10 години ја пратите војнава и не сваќате дека Украинците ќе го напраат секој град Чеченија пред да се предадат. Уште чекате некој масивен пробив, неков колапс или богзнае што. Нереално. Магаре да ја пратеше темава ќе научеше нешто до сеа.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.904
Поени од реакции
22.114
Абе како сакаш можеш да го опишеш, ама сигурно Русите не го срамнија со земја градот ако немало борби. Ете и гладувале и сереле у гаќи и пак им требаше 3 месеци. Колку треба да си неприсвест за да мислиш дека тука необиколени ќе се предадат?

10 години ја пратите војнава и не сваќате дека Украинците ќе го напраат секој град Чеченија пред да се предадат. Уште чекате некој масивен пробив, неков колапс или богзнае што. Нереално. Магаре да ја пратеше темава ќе научеше нешто до сеа.
Јасно бе, успешно ја завршија својата задача и останати еуфемизми, Фон Паулус несомнено е горд.

Нека го направат секој град Чеченија бе, на крај ќе капитулираат вака или онака. Секоја чест во секој случај, бришењето на Украина како функционална држава ќе биде запаметено со сигурност.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.101
Поени од реакции
17.969
Јасно бе, успешно ја завршија својата задача и останати еуфемизми, Фон Паулус несомнено е горд.

Нека го направат секој град Чеченија бе, на крај ќе капитулираат вака или онака. Секоја чест во секој случај, бришењето на Украина како функционална држава ќе биде запаметено со сигурност.
Nema da ima nikakva kapitulacija, vaka ili onaka, toa e rabotata. Ne moes da kapituliras tolkava drzava koga edno selo se macis da osvois.
Na ukraincite kje im ostane prilicno golema teritorija, kakva takva drzava vrz koja Rusija kje nema nikakvo vlijanie. I prilicno sum siguren deka dolgo vreme kje ziveat so pomislata da go vratat toa so go izgubile.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.535
Поени од реакции
47.973
Nema da ima nikakva kapitulacija, vaka ili onaka, toa e rabotata. Ne moes da kapituliras tolkava drzava koga edno selo se macis da osvois.
Na ukraincite kje im ostane prilicno golema teritorija, kakva takva drzava vrz koja Rusija kje nema nikakvo vlijanie. I prilicno sum siguren deka dolgo vreme kje ziveat so pomislata da go vratat toa so go izgubile.
Раселено, уништено и порозно парче територија врз кое Русија ќе може да се изживљава во секое време. Тампон зона на која нема никогаш да и биде дозволено да биде нешто повеќе од тоа.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
ниту бунтови ќе има, ниту државен удар ќе им успее, војната дефакто а наскоро и дејуре ќе ја изгубат
Вака мислеше и Царот во 1918, една недела пред да биде убиен.

ПС но добро е да се тешиш. :)
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2018
Мислења
453
Поени од реакции
650
Америчката Економија барем како што гледаме е во одлична кондиција.. Руската Економија се држи и покрај санкциите е се подобра и подобра, Европската Економија е на колена и ги гледаме ефектите.. Сега за сега е 50 : 50 времето ќе покаже кој ќе победи.. Тука не ги вбројувам Канада, Австралија, Јапонија и Јужна Кореја..
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.904
Поени од реакции
22.114
Nema da ima nikakva kapitulacija, vaka ili onaka, toa e rabotata. Ne moes da kapituliras tolkava drzava koga edno selo se macis da osvois.
Na ukraincite kje im ostane prilicno golema teritorija, kakva takva drzava vrz koja Rusija kje nema nikakvo vlijanie. I prilicno sum siguren deka dolgo vreme kje ziveat so pomislata da go vratat toa so go izgubile.
Така мислеа и Германија и Русија во 1914. Како и да е, и вечер да заврши војната, со гаранција западната слободна и независна штампа ќе објаснува како предавање 20%+ од државата е победа така да пак ќе се користат еуфемизми и тука ќе се расправаме. Освен ако некој искрено верува дека ВСУ ќе стапне во Доњецк.

Сигурно ќе остане некоја Украина во која ќе живее народ кој ќе блада за Крим. Покрај тоа, таа Украина ќе има многу тажна демографска слика, долгови за враќање додека грее Сонцето, разрушена инфраструктура и индустрија итн.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.550
Поени од реакции
12.450
Јасно бе, успешно ја завршија својата задача и останати еуфемизми, Фон Паулус несомнено е горд.

Нека го направат секој град Чеченија бе, на крај ќе капитулираат вака или онака. Секоја чест во секој случај, бришењето на Украина како функционална држава ќе биде запаметено со сигурност.
Хеххе. Важно јајцата поскапеле и патлиџаните во Русија. :LOL:

На куртоните уште не им е јасно дека било кое време ќе летаат Искендери и Кинжали и дека н нема од НАТО да им се деси на Украинците. Али ај ќе се порадуваат на некој успех минорен куртоните и толку ќе е. Па уште запнале Русите добиле непријател. Леле Русите не знаеле до сега што гнаси се западот, јесте разочарувачки е од Украинците што се повикуваат нели на историјата дека они не се Руско племе посебни се, ама ондак по автоматизам ниту Киев е украински град ниту пак Ливов, Одеса, Дњепр, Харков или пак Крим. Во овие граници и со оваа бројка жители се пред се поради Руската империја и СССР. Така да требало паметно да го прават изборот. Русите баш тие лиеле крф и против Турци,Британци, Полјаци и Шваби за тоа парче земја.

Ама еј. Денеска се се купува за пари, ако не за многу пари. Си ја осакатија земјата за да незнам нанесат некои загуби на Русите. На крај трошки ќе им останат.

Деуг интересен момент е. Се јаде гомна слаби биле Русите немале контрола над Грузија, Ерменија, Украина, Казакстан и тн. За срамота била Океј. Ама во истиот момент квичат како Русите ја контролирале Белорусија :icon_lol:

Со овие логика и здрава дискусија нема. Така да мочај им се.

Абе што сакаш ние име сменивме, устав сменивме. И еден дебел кур добивме од Западот, пошто нели мнозинството е научени само да пуши. И уште стохломски синдром, Украина ја очекувала европска индина. Да. Нека тера вака уште 2-3 години па ќе прајме муабет.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Хеххе. Важно јајцата поскапеле и патлиџаните во Русија. :LOL:

На куртоните уште не им е јасно дека било кое време ќе летаат Искендери и Кинжали и дека н нема од НАТО да им се деси на Украинците. Али ај ќе се порадуваат на некој успех минорен куртоните и толку ќе е. Па уште запнале Русите добиле непријател. Леле Русите не знаеле до сега што гнаси се западот, јесте разочарувачки е од Украинците што се повикуваат нели на историјата дека они не се Руско племе посебни се, ама ондак по автоматизам ниту Киев е украински град ниту пак Ливов, Одеса, Дњепр, Харков или пак Крим. Во овие граници и со оваа бројка жители се пред се поради Руската империја и СССР. Така да требало паметно да го прават изборот. Русите баш тие лиеле крф и против Турци,Британци, Полјаци и Шваби за тоа парче земја.

Ама еј. Денеска се се купува за пари, ако не за многу пари. Си ја осакатија земјата за да незнам нанесат некои загуби на Русите. На крај трошки ќе им останат.

Деуг интересен момент е. Се јаде гомна слаби биле Русите немале контрола над Грузија, Ерменија, Украина, Казакстан и тн. За срамота била Океј. Ама во истиот момент квичат како Русите ја контролирале Белорусија :icon_lol:

Со овие логика и здрава дискусија нема. Така да мочај им се.

Абе што сакаш ние име сменивме, устав сменивме. И еден дебел кур добивме од Западот, пошто нели мнозинството е научени само да пуши. И уште стохломски синдром, Украина ја очекувала европска индина. Да. Нека тера вака уште 2-3 години па ќе прајме муабет.
Добро бе знам дека уште не почнале сериозно, али КОГА ќе почнат веќе се скинавме од чекање?:icon_lol:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.101
Поени од реакции
17.969
Раселено, уништено и порозно парче територија врз кое Русија ќе може да се изживљава во секое време. Тампон зона на која нема никогаш да и биде дозволено да биде нешто повеќе од тоа.
Zborime za Ukraina, nikogas ne ni bile neso poise od toa. Sepak sozdadoa fanaticna nacija cija cel na postoenje kje bide da i prai steta na Rusija. So bi se reklo, they can do this all day.

Tuku so mislis ti, kolkavo kje bide toa parce zemja. Ukraina e golema zemja i bez ovie regioni. Ti deluva deka Rusija kje osvoi nesto poise?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.016
Поени од реакции
32.039
Уште никој не им кажал изглеа:pos:
Абе легенди едни, месец ипол славите распад на фронтот, а тоа една улица дневно во мало градче, и ќе се соочеле со реалноста. Они 3 месеци се бореа во Марипол отсечени 100 километри од своите, а не па тука на самиот фронт. Реалноста е дека за секој можен град, село и улица ќе биде ова, крв до колена и илјадници жрви од двете страни.
Ако навистина сметаш дека си во право, не чекај јави му се одма на Залужни, Пред да се изглупира нешто... :unsure:

Автоматски споено мислење:

Вака мислеше и Царот во 1918, една недела пред да биде убиен.

ПС но добро е да се тешиш. :)
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
малце офтопик ама еве што споделија од руски ТГ The Right People Z

Beautiful lyrics about the monastery life, activate the subtitles.


#meta
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.535
Поени од реакции
47.973
Zborime za Ukraina, nikogas ne ni bile neso poise od toa. Sepak sozdadoa fanaticna nacija cija cel na postoenje kje bide da i prai steta na Rusija. So bi se reklo, they can do this all day.
Па не би рекол баш дека all day ќе биде. Ако се бар пола точни овие податоци за погинати и раселени и сето тоа во комбинација со уништувањето, за кое сум милијарда посто сигурен нема да добијат средства да го оправат, мислам дека после генерација до две екстремна беда, неминовно ќе настапи легнување на брашното .
Tuku so mislis ti, kolkavo kje bide toa parce zemja. Ukraina e golema zemja i bez ovie regioni. Ti deluva deka Rusija kje osvoi nesto poise?
Не нешто драстично повеќе од ова. По нешто ситно од исток и североисток и тоа би било, ама додека до тоа дојде ќе летне уште некоја година уништување и тероро , после која, тоа што ќе остане од Украина ќе биде комплетно испразнето, уништено, неупотребливо и како такво, нема да е никаква закана за никого. Како некој scorched earth, ама на гостински терен .
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.866
Поени од реакции
41.059
Исходот нема ништо да го смени, само прашање е колку луѓе ќе загинат. Русиве може комотно у дефанзива да седат и да ги рокаат до 2089та.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.591
Поени од реакции
36.538
Прашањето е зошто Русите би прифатиле било што освен максималното, после целата цена што ја платија и сега кога веќе исходот е извесен.
Каков исход е извесен жити бога? Друга војна изгледа гледаме.
Автоматски споено мислење:

Па не би рекол баш дека all day ќе биде. Ако се бар пола точни овие податоци за погинати и раселени и сето тоа во комбинација со уништувањето, за кое сум милијарда посто сигурен нема да добијат средства да го оправат, мислам дека после генерација до две екстремна беда, неминовно ќе настапи легнување на брашното .
Пари за оружје сигурно ќе добијат зошто Западот има интерес од тоа. Во првата прилика кога ќе настане мир, Украина ќе биде вооружува и обучувана за да биде буре барут врзано околу вратот на Русија. После некој си мир и повторно екипирање на Украина со помош на нато, некоја идна руска инвазија ќе биде скоро па невозможна.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom