Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
17 август 2011
Мислења
10.104
Поени од реакции
17.975
Многу ми е јако оти повеќето го зимате како гарантирано тоа дека НАТО војските се бољи од Русите или Украинците.


Еве можда украинската офанзива беше прдеж, ама ако Русија е јака што не ја нападне Естонија, што не ја нападне Полска, што не испрати луѓе на Марс....


Мора така. За што да зборат? За Роботине?
Ne mora da ja napadne Estonija. Dovolno e tie regioni so si gi proglasi za nivni da gi osvoi. Momentalno se godini daleku od toa, a i poblisku se do covek na Mars nego do napad na Estonija.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.212
Поени од реакции
6.884
Ако излезиш на минута надвор од твитер/телеграм профилите што ги следиш ќе видиш дека Русија не може на крај да излезе со Украина, не пак да им одговарала конвенционална војна со НАТО.
Шизофренија much?



Мислам дека врската со реалноста ти е изгубена комплетно.
Како да живееш во некој паралелен свет.
Русија зошто ја нападна Украина (и Грузија), заради што членовите на договорот од НАТО се флоскули?
Зошто Русија толку жестоко се противи на секое проширување на НАТО, ако така лесно може да ги реши проблемите со НАТО?

Ако се флоскули, зошто не нападни некоја од Балтичките земји, да видат сите дека НАТО нема да реагира и еднаш засекогаш да стави крај на неговото постоење? Брзо и едноставно решение.

Место да ја напаѓа Украина, можеше да си одберат полесен противник. Немаа никаков проблем со Грузија, што не реагираат против послабата Естонија?

Веднаш ќе го решат и НАТО и САД и целиот концепт на Американците во Европа.
војна меѓу нато и русија не може да заврши со победник, тука нема што да се објаснуваме, тоа конвенционална избришете си го од мислите пошто на кој и да му дожежи крајно ќе оди до крајни мерки и ќе употреби Се што има на располагање

русија веќе се справи со украина воено, цело украинско наоружување веќе е надвор од употреба, америка влечка одново и одново оружје и луѓе на фронтот од секаде во светот, гледаме каква техника гори и платеници од каде гинат, за милијардите што се пумпаат во украина да не зборуваме иначе прашање дали 6 месеци можеше да издржи украинската економија

под филот украина стојат тешки лајнарии на сатанистите кои некои овде не сакаат да ги видат ниту признаат
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.262
Поени од реакции
4.866
војна меѓу нато и русија не може да заврши со победник, тука нема што да се објаснуваме, тоа конвенционална избришете си го од мислите пошто на кој и да му дожежи крајно ќе оди до крајни мерки и ќе употреби Се што има на располагање
Така некако.
Ретардиран им беше аргументот дека НАТО немало да ги брани своите. Ако беше така досега Русија ќе им отцепеше пола територија од Балтичките земји и ќе ставеше крај на НАТО.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.025
Поени од реакции
32.050
Ретардирано е неразбирањето дека сите воени постапки на РФ не се од дефанзивна природа.
Следствено е неразбирањето дека РФ немаат офанзивна воена доктрина, и изгубен е допирот со реалноста дека САД не ги почитува повеќето договори (историски покажано и докажано за точно). Во хипотетична ситуација (која во сегашната констелација од околности не гледам дека е извесна дека ќе се случи), ако се случи РФ да интервенира во балтичките вазалски држари - САД нема никако значајно да реагира. Да ќе зборуваат се и сешто, ќе прават токен потези, ама нема почнат ни конвенционална не па нуклеарна војна.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.212
Поени од реакции
6.884
напад на балтичка земја не доаѓа во предвид,таму нема ни руско население да ја поддржи инвазијата и да стане државотворен народ,ниту една членка на ОН нема да одобри анексија...........во украина е сосема друга ситуацијата, а русија никогаш немаше да навлезе официјално во украина ако нато не ја спремаше украина да влезе во донбас и да направи покољ и истребување на русите од регионот
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.863
Поени од реакции
9.048
Така некако.
Ретардиран им беше аргументот дека НАТО немало да ги брани своите. Ако беше така досега Русија ќе им отцепеше пола територија од Балтичките земји и ќе ставеше крај на НАТО.
За таа работа треба да мобилизира од 5 до 10 милиони луѓе војска и воена машинерија да работи 10 год со ова темпо како припрема пред тоа да се одлучат да го направат. Освен ако не се користи тактичко нуклеарно да прави пепел како се движи напред мехенизирана пешадија у полна брзина. Тоа и била замислата кога се планирала таа замислена операција 7 дена до Рајна, или како и да беше.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.278
Поени од реакции
5.195
напад на балтичка земја не доаѓа во предвид,таму нема ни руско население да ја поддржи инвазијата и да стане државотворен народ,ниту една членка на ОН нема да одобри анексија...........во украина е сосема друга ситуацијата, а русија никогаш немаше да навлезе официјално во украина ако нато не ја спремаше украина да влезе во донбас и да направи покољ и истребување на русите од регионот
Како бе нема руско население таму. Во Естонија и Латвија се над 20% Руси, Литванија има нешто ситно само. Затоа они плачат од почеток на војната. Може многу лесно да се префрли кај нив.
А ОН не одобри анексија ни сега во Украјна ама па што може да направи освен да збори. Нивото мислење во било која војна е кравјо мислење ( Муууу). Може до утре да зборат, никој не ги перцепира.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.104
Поени од реакции
17.975
Генерално говорам за било која земја околу Русија, дури и врз Полска да паѓаат нема да мрднат.
Тоа на филмови за кризата, ниту испукал некој на некого, ниту ќе испукаат, приказната за Станислав е добра во Холивуд.

Тоа што се случувало со Куба е горе-доле ова што го прави САД во Европа, Советите осетиле моќ и решиле да им се приближат, не дека ги заболе за Куба, туку се идеални за идна прокси војна и стратешка локација за влијание во тој дел од светот.
Dobro, cim bilo prikazna za holivud, vajda sovetite gi povlekle nuklearkite od tamu vo znak na dobra vojla :D
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.552
Поени од реакции
12.453
Многу ми е јако оти повеќето го зимате како гарантирано тоа дека НАТО војските се бољи од Русите или Украинците.


Еве можда украинската офанзива беше прдеж, ама ако Русија е јака што не ја нападне Естонија, што не ја нападне Полска, што не испрати луѓе на Марс....


Мора така. За што да зборат? За Роботине?

За пропаднатата офанзива на Киев ќе ти зборат. Тоа е тој днопертизам на куртоните собрани.

При тоа види што муабет тераат. Не го сакале САД ама Русиве за кур не ги бивале што не го срамниле Киев со земја. Хехехех. Фактички се ложат Русиве да потепаат неколку милиони Украинци. Тоа ако е покажување воена надмоќ, фала богу Русиве што не се дотолку отидени по стапките на ЈуЕсЕј. Фала лепо еве нека го има приматот САД за супер поуер поради кои имаме канцер на Балканот. Не дека се цвеќе за мирисање Русиве. Ама одлично ја тераат цела операција. Хирирушки прецизно ќе го отстранат канцерот од општеството. Ќе ја сведат Украина на 20 милиони, разрушена. Додека делот што е под Русија полека ќе се трансформира. Па нека добиваат и Ф16ки после и Абрахамси. Ама кур, и на САД им е јасно дека мора да мењаат тактика.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.592
Поени од реакции
36.539
напад на балтичка земја не доаѓа во предвид,таму нема ни руско население да ја поддржи инвазијата и да стане државотворен народ,ниту една членка на ОН нема да одобри анексија...........во украина е сосема друга ситуацијата, а русија никогаш немаше да навлезе официјално во украина ако нато не ја спремаше украина да влезе во донбас и да направи покољ и истребување на русите од регионот
Во Балтикот немало руско население?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.025
Поени од реакции
32.050
Полно со делузии, ама и со некои моменти на „бистрина“:
To deter and defend against a renewed Russian threat following a full Russian victory in Ukraine the United States will have to deploy to Eastern Europe a sizable portion of its ground forces. The United States will have to station in Europe a large number of stealth aircraft. Building and maintaining those aircraft is intrinsically expensive, but challenges in manufacturing them rapidly will likely force the United States to make a terrible choice between keeping enough in Asia to defend Taiwan and its other Asian allies and deterring or defeating a Russian attack on a NATO ally.



Коментар:







Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom