Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.262
Поени од реакции
4.866
Сериозно. Конвенционална војна (кога можноста за нуклеарна војна би била исклучена) е нешто ШТО ЕПТЕН ИМ ОДГОВАРА ВО МОМЕНТОВ НА РФ.
Дај биди озбилен. САД во директна војна со РФ во моментов би го јаделе за сите пари.
Ако излезиш на минута надвор од твитер/телеграм профилите што ги следиш ќе видиш дека Русија не може на крај да излезе со Украина, не пак да им одговарала конвенционална војна со НАТО.
Шизофренија much?


Тоа со член 5, повторно се флоскули за храбрење на вазалите. САД нема договор што не би го прекршиле, и секако нема да влезат во (конвенционална) војна која е извесно дека ќе ја изгубат. Посебно сега кога се материјално истрошени и кога Кина стрпливо си чека окулу Тајван. Освен тоа конвенционална војна со РФ скоро не може да не претставува огромна опасност да не прерасне во нуклеарна војна.. САД нема да ризкуваат нуклеарна војна, освен ако немаат некој ас во ракавот... Но во таква SF алтернатива РФ секако се сјебани, нели?
Во тие сите варијанти, во изнудена ситуација - што можат РФ да изгубат ако ги решат балтичките вазалчиња? Или се сјебaни, или не се.
Мислам дека врската со реалноста ти е изгубена комплетно.
Како да живееш во некој паралелен свет.
Русија зошто ја нападна Украина (и Грузија), заради што членовите на договорот од НАТО се флоскули?
Зошто Русија толку жестоко се противи на секое проширување на НАТО, ако така лесно може да ги реши проблемите со НАТО?

Ако се флоскули, зошто не нападни некоја од Балтичките земји, да видат сите дека НАТО нема да реагира и еднаш засекогаш да стави крај на неговото постоење? Брзо и едноставно решение.

Место да ја напаѓа Украина, можеше да си одберат полесен противник. Немаа никаков проблем со Грузија, што не реагираат против послабата Естонија?

Веднаш ќе го решат и НАТО и САД и целиот концепт на Американците во Европа.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.105
Поени од реакции
17.975
Дали озбилно мислиш дека некој ќе се осуди да фрли нуклеарка врз држава што поседува над 6000 нуклеарки, без разлика дали САД врз Русија или обратното?
Ima mnogu cekori pred da doe do toa. Koga drzavite se osekjaat zagrozeno, da, spremni se frlat. Imas nekolku primeri takvi niz isotrijata, kako Kubanskata kriza, a eve i sega( Putin se zakani za zapadna intervencij a vo Ukraina), i takja kje bide i za napad na bilo koja Nato clenka. Ne se moroni na celo na drzavite, si znaat tocno kaj se liniite i mn vesto gi opipuvaat i pomestuvaat.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.455
Поени од реакции
22.413
Ај сега и ти, не расипувај забави... Хиптетични ситуации се дискутираат условени со чисто конвенционална војна, шббкбб.
Aj da ne rasipuvam zabava, samo moram da prasam, onaka me interesita hipoteticki sto ako 1945 Germanija i Japonija imaja atomska bomba .
Ete fevruari 1945 na primer :cautious:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.105
Поени од реакции
17.975
sad i ukraina kako i ukraina i rusija imaat dogovor za odbrana koga ukraincite gi dadoa nuklearkite.... ovie 2 drzavi ja garantiraa ukrainskata nezavisnost.

sad ke ja napadne rusija so nuklearki samo ako nekoja anglo zemja e napadnata... ni za berlin nema da se trosat nuklearki ne pak za baltikot... ne si pravi filmovi, ako rusite stvarno vlezat na baltikot togas ke bide konvencionalna vojna kade sad ke praka oruzije a nato evropa luge...
Toj dogovor e deka nema da go zagrozat teritorijalniot integritet, ne deka kje gi branat. Vo prevod, deka nema da gi napadnat.
Автоматски споено мислење:

Aj da ne rasipuvam zabava, samo moram da prasam, onaka me interesita hipoteticki sto ako 1945 Germanija i Japonija imaja atomska bomba .
Ete fevruari 1945 na primer :cautious:
1 ili 1000?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.121
Поени од реакции
36.278
Ima mnogu cekori pred da doe do toa. Koga drzavite se osekjaat zagrozeno, da, spremni se frlat. Imas nekolku primeri takvi niz isotrijata, kako Kubanskata kriza, a eve i sega( Putin se zakani za zapadna intervencij a vo Ukraina), i takja kje bide i za napad na bilo koja Nato clenka. Ne se moroni na celo na drzavite, si znaat tocno kaj se liniite i mn vesto gi opipuvaat i pomestuvaat.
Линиите на тие што ги гледаш на тв им се до каде што ќе им кажат тие што ги донеле на власт, а се сомневам дека било кој од нив има намера да умре за Словени на другата страна од светот.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Ај сега и ти, не расипувај забави... Хиптетични ситуации се дискутираат условени со чисто конвенционална војна, шббкбб.
Како ја замислуваш ти таа конвенционална војна? Вака како сега по ровови и артилерија ќе пуца?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.027
Поени од реакции
32.054
Вакви теории за војна помеѓу САД и Русија само од 12 годишни може да чуеш.
Ако имаш 12 годинки, тогаш се извинувам.
Што има да се извинуваш - кажи кои ти се аргументите, или едноставно одјeби и не ме цитирај со празни и недоквакани муабати.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.105
Поени од реакции
17.975
Линиите на тие што ги гледаш на тв им се до каде што ќе им кажат тие што ги донеле на власт, а се сомневам дека било кој од нив има намера да умре за Словени на другата страна од светот.
Na kakvi sloveni mislis :D ? Vo princip Sad ili bilo koja supersila gi zabole stapot dali se sloveni ili bantu crnci vo prasanje. Oni i sovetite bile spremni cel svet da go odnesat u kurac za Kubanci. Malce da razmislevte kje ja svatevte poentata od nastanot, a ako ne mozete ima lugje so kje vi go izdvakaat. Nema da vlezat u konflikt za Estoncite ili Kubancite, tuku za sebe. Ako popustat tamu mnogu brzo kje im se desava ova so im se desava na Rusite sea, Kanagjanite kje im lansiraat dronovi vo Belata kukja.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.027
Поени од реакции
32.054
Ако се флоскули, зошто не нападни некоја од Балтичките земји, да видат сите дека НАТО нема да реагира и еднаш засекогаш да стави крај на неговото постоење? Брзо и едноставно решение.
Место да ја напаѓа Украина, можеше да си одберат полесен противник. Немаа никаков проблем со Грузија, што не реагираат против послабата Естонија?

Русија зошто ја нападна Украина (и Грузија), заради што членовите на договорот од НАТО се флоскули?
Зошто Русија толку жестоко се противи на секое проширување на НАТО, ако така лесно може да ги реши проблемите со НАТО?
Русија интервенира сега во Украина, а не во друга локација и не во друго време, затоа што некој соодветен да носи одлуки и да прави стратешки насоки - одлучил дека сега и таму во Украина е местото за судир со САД и нивните вазали.

Поводите кои се кажуваат во јавност се само тоа - флоскули за јавноста, и давање на правна позадина на постапките (за разлика од западот, РФ сеуште се замараат со легалните моменти). Тоа се поводи а друго е причината... Причината е таа, потребата и спремноста да се одбере место (фронт) и време за справување со заканата од САД кои од ВСВ навака не престануваат да работат против Русија, и претходно СССР.



Ако излезиш на минута надвор од твитер/телеграм профилите што ги следиш ќе видиш дека Русија не може на крај да излезе со Украина, не пак да им одговарала конвенционална војна со НАТО.
Шизофренија much?
Ти се понудија аргументи. Дискутирај ги нив, не ме дискутирај мене. И смени си го тонот или одјeби.
Иди таму на драга кајгана, или дома на татко ти па таму прави психолошки дијагнози. Јас не сум заинтересиран на тоа ниво да се симнувам.

Јас тебе како на човек ти се обраќам, со тези и аргументи а не со навреди. Разбирам дека имаш комплекси и проблеми , но ниту имам желба ниту па можам јас да ти го решам тоа. Единственото нешто за што сум дојден овде е дискусија и муабет. Ако толку лично ги разбираш дискусииве па кога не ти иде дебатирање се симнуваш на вреѓање - тогаш едноставно не почнувај дебата и не ме цитирај.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.121
Поени од реакции
36.278
Na kakvi sloveni mislis :D ? Vo princip Sad ili bilo koja supersila gi zabole stapot dali se sloveni ili bantu crnci vo prasanje. Oni i sovetite bile spremni cel svet da go odnesat u kurac za Kubanci. Malce da razmislevte kje ja svatevte poentata od nastanot, a ako ne mozete ima lugje so kje vi go izdvakaat. Nema da vlezat u konflikt za Estoncite ili Kubancite, tuku za sebe. Ako popustat tamu mnogu brzo kje im se desava ova so im se desava na Rusite sea, Kanagjanite kje im lansiraat dronovi vo Belata kukja.
Генерално говорам за било која земја околу Русија, дури и врз Полска да паѓаат нема да мрднат.
Тоа на филмови за кризата, ниту испукал некој на некого, ниту ќе испукаат, приказната за Станислав е добра во Холивуд.

Тоа што се случувало со Куба е горе-доле ова што го прави САД во Европа, Советите осетиле моќ и решиле да им се приближат, не дека ги заболе за Куба, туку се идеални за идна прокси војна и стратешка локација за влијание во тој дел од светот.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.262
Поени од реакции
4.866
Ти се понудија аргументи.
"Аргументите" ти се лудница.
Член 5 бил флоскула.
Доби соодветен одговор, сега преминуваш кон тоа што секогаш го правиш кога немаш излез од дискусијата.

На темата. Иако војната е далеку од завршена, не изгледа како Русија да ќе оствари барем една од целите, за кои си ги жртвуваше односите и влијанието во Европа.
Нешто што беше една од примарните цели на САД. За што дури и ти се согласуваш.
Ниту го обезбедија нивниот јужен коридор до Кавказот,
ниту Украина ја демилитаризираа/пренасочија од насоката кон НАТО.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.105
Поени од реакции
17.975
Абе со офанзивата до кај се НАТОвци ? :icon_lol:

Бре од толку копиум. Сега се збори за Балтикот, Финска и Полска :aplauz:
Pa pak samo vie si zborite hipoteticki situacii. Drugata tema e porealna, tamu se zboru za 3 nivi okuku bahmut 1 godina.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.664
Поени од реакции
82.498
Многу ми е јако оти повеќето го зимате како гарантирано тоа дека НАТО војските се бољи од Русите или Украинците.

Абе со офанзивата до кај се НАТОвци ? :icon_lol:

Бре од толку копиум. Сега се збори за Балтикот, Финска и Полска :aplauz:
Еве можда украинската офанзива беше прдеж, ама ако Русија е јака што не ја нападне Естонија, што не ја нападне Полска, што не испрати луѓе на Марс....


Мора така. За што да зборат? За Роботине?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom