Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Стара бугарска лична карта од дедо кај шо пишува бугарин
 
Член од
21 септември 2015
Мислења
34
Поени од реакции
26
Мислам дека само стариот документ како допуна, инаку кој број си?
Автоматски споено мислење:

Од денеска и кај мене промена на статусот:

  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 12.02.2024 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 12.12.2023 г. .
Преку сестра, веројатно ќе треба да доставам од родствени врски документ или можеби веќе не може преку брат/сестра.
Звонев и во министерство во Бугарија, и ми рекоа дека фали документ од РОДИТЕЛ до трето колено и дека брат/сестра не се сметало, веројатно промената е од доста скоро бидејќи имаше доста членови што земаа пасош преку брат/сестра.

Имате некое инфо како и каде можам да побарам стар документ?
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
111
Поени од реакции
120
Од денес финално и јас и брат ми 109хх/2021
Што бидна со статусот на мајка ти, колку што те разбрав и пишувало нешто дека не го поминала добро интервјуто? Дали после финална и излезе тој статус или од положително?

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
107
Поени од реакции
251
Здраво на сите! Би сакала да замолам ако некој сака да сподели искуство за следново: керка ми ја ставија на нередовна, за да достави док за родствени врски. Тоа е доставено веќе, од мене и татко и. Рокот беше до 23.01.2024. Дали сега таа ќе чека до рокот кој го дале од Мин за да види дали ќе оди понатака или статусот може ќе се смени и порано?
Убава вечер!
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
184
Поени од реакции
186
Здраво на сите! Би сакала да замолам ако некој сака да сподели искуство за следново: керка ми ја ставија на нередовна, за да достави док за родствени врски. Тоа е доставено веќе, од мене и татко и. Рокот беше до 23.01.2024. Дали сега таа ќе чека до рокот кој го дале од Мин за да види дали ќе оди понатака или статусот може ќе се смени и порано?
Убава вечер!
Зависи кога доставила. Статусот треба да се смени одма или после најкасно месец дена
 
Член од
30 ноември 2021
Мислења
22
Поени од реакции
13
И јас и сестра ми на нередовна, преку брат.
Бр. 10.9***/2021
11.***/2021

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.113
Поени од реакции
3.968
Овие порано пуштаа преку брат/сестра па после почнаа да ги одбиваат и да им бараат други документи, па после пак почнаа да ги пуштаат и сега еве пак сменија и не пуштаат веќе.
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
107
Поени од реакции
251
Зависи кога доставила. Статусот треба да се смени одма или после најкасно месец дена
Барањето беше објавено кон крајот на ноември, док. беше доставен минатиот петок. Од прилика две недели откако беше побарано, а рокот за достава е до 23.01.2024. Затоа сакав да знам дали има некој искуство и и знае дали статусот може да се смени и порано од дадениот рок или они ќе чекаат да го отворат предметот пак по истек на рокот за да видат дали доставила док.?
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
229
Поени од реакции
103
Барањето беше објавено кон крајот на ноември, док. беше доставен минатиот петок. Од прилика две недели откако беше побарано, а рокот за достава е до 23.01.2024. Затоа сакав да знам дали има некој искуство и и знае дали статусот може да се смени и порано од дадениот рок или они ќе чекаат да го отворат предметот пак по истек на рокот за да видат дали доставила док.?
Може и порано.Ќе добиеш известување овие денови на бројчето.
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
184
Поени од реакции
106
  • Приета молба с входјашт N:67/ 22/20.05.2022 14:09. г.
Ovoj status e kaj mene od samiot pocetok dali do sega trebase da se promeni i uste kolku vreme se ceka?
Ako moze nekoj da mu objasni, jas mislam deka ova e pocetna faza i deka ne ti se vo red dokumentite
Автоматски споено мислење:

  • Приета молба с входјашт N:67/ 22/20.05.2022 14:09. г.
Ovoj status e kaj mene od samiot pocetok dali do sega trebase da se promeni i uste kolku vreme se ceka?
Ako moze nekoj da mu objasni, jas mislam deka ova e pocetna faza i deka ne ti se vo red dokumentite
 
Член од
3 март 2023
Мислења
1
Поени од реакции
1
Нели беше најсугирен начин за добивање бугарско државјанство со оригинален стар документ.
Јас имам од 2020г. прв пат поднесено документи со оригинал стар документ. Март 2021г. Интервју во Битола, поминав на интервју од прва без дополително вракање и се менуваа статусите кога проверував на бројчето се до 12.12.23 негде околу поручек кога се смени ова.

Советот за државјанство не го прифатил барањето Барателот при интервјуто не одговорил детално и опсежно на сите прашања од анкетниот лист, поради што не ги исполнил условите од чл. 29, ст. 3 од Законот за бугарско државјанство.

Се јавив до конзулатот во Битола и они се чудат како е можно и да не било некоја системска грешка прв пат слушнале за овој статус,ќе се јавеле до Бугарија ќе прашале и еве уште немам никаков одговор.
Кога и дали воопшто се смени овој закон,нели беше ако не го положиш интервјуто ти кажуват одма и знаеш на што си? А не да чекаш 4 години и сега да ти се смени некој нов статус дека не си одговорил детално на сите прашања.
Нели беше ако не положиш на интервју се запира постапката неоди понатаму не можеш да добиеш бројче и да одиш на задолжителна и финален експертен преглед а камоли до совет за гражданство? Ствано е многу жално и нефер ова што се случува со бројчињата од 2021год најпрво не вратија 6месеци и повеќе од финална на задолжителна и таман си рековме оди постапката, кога и да е за неколку месеци ќе оди и на совет и за некој месец ќе добиеме потпис од претседателот. Сега да ни пишува дека не сме го поминале интервјуто после 4 години чекање со сите документи што ги бараат во ред и со Оргинал Стар докум. Навистина е многу жално за многу луге секој си знае како ги спечалил тие пари да уплати за Бг пасош секој си планира како и што во иднина не е малку 4 годишен период да ти пропаднат сите надежи и цели што си ги имал во животот, И да ти останат само Стресови и Нервози а толку си се надевал и си мислел дека се ке биде во ред. Незнам луге кажувајтее дали постои Надеж и дали и како ќе може некако да се реши овој проблем.
АКО МОЖЕ НЕКАКО ДА СЕ ОРГАНИЗИРАМЕ ДА НАПИШЕМЕ МОЛБА МОЛБА ДО МИНИСТЕРСТВОТО. неоди никако вака ова безизлезна ситуација.
Автоматски споено мислење:

Комплетно се менува политиката за добивање на пасош и тоа им е алиби да не им даваат, од вчера и мајка ми е со статусот и не е едниствена, се слушнав со луѓе кои разбираат и не е ма добро работата, не се знае шо ќе се случи понатаму
Автоматски споено мислење:

Дури и по пасош од родители да си. Ова им е легален начин да не одбиваат, така ми рекоа, единствено најверојатно би останале студенти и луѓе со вече стекнат престој и статус во Бугарија....
Автоматски споено мислење:

95 проценти од оние кои го земаат не живеат во Бугарија и само бирократија им се трупа, да не говориме за говорот на омраза именно од оние кои го веќе земале ( де готви начин брзо да им се одзема пасошот и ним) така да тоа е нз шо да ви кажам и јас сум во шок
Нели беше најсугирен начин за добивање бугарско државјанство со оригинален стар документ.
Јас имам од 2020г. прв пат поднесено документи со оригинал стар документ. Март 2021г. Интервју во Битола, поминав на интервју од прва без дополително вракање и се менуваа статусите кога проверував на бројчето се до 12.12.23 негде околу поручек кога се смени ова.

Советот за државјанство не го прифатил барањето Барателот при интервјуто не одговорил детално и опсежно на сите прашања од анкетниот лист, поради што не ги исполнил условите од чл. 29, ст. 3 од Законот за бугарско државјанство.

Се јавив до конзулатот во Битола и они се чудат како е можно и да не било некоја системска грешка прв пат слушнале за овој статус,ќе се јавеле до Бугарија ќе прашале и еве уште немам никаков одговор.
Кога и дали воопшто се смени овој закон,нели беше ако не го положиш интервјуто ти кажуват одма и знаеш на што си? А не да чекаш 4 години и сега да ти се смени некој нов статус дека не си одговорил детално на сите прашања.
Нели беше ако не положиш на интервју се запира постапката неоди понатаму не можеш да добиеш бројче и да одиш на задолжителна и финален експертен преглед а камоли до совет за гражданство? Ствано е многу жално и нефер ова што се случува со бројчињата од 2021год најпрво не вратија 6месеци и повеќе од финална на задолжителна и таман си рековме оди постапката, кога и да е за неколку месеци ќе оди и на совет и за некој месец ќе добиеме потпис од претседателот. Сега да ни пишува дека не сме го поминале интервјуто после 4 години чекање со сите документи што ги бараат во ред и со Оргинал Стар докум. Навистина е многу жално за многу луге секој си знае како ги спечалил тие пари да уплати за Бг пасош секој си планира како и што во иднина не е малку 4 годишен период да ти пропаднат сите надежи и цели што си ги имал во животот, И да ти останат само Стресови и Нервози а толку си се надевал и си мислел дека се ке биде во ред. Незнам луге кажувајтее дали постои Надеж и дали и како ќе може некако да се реши овој проблем.
АКО МОЖЕ НЕКАКО ДА СЕ ОРГАНИЗИРАМЕ ДА НАПИШЕМЕ МОЛБА МОЛБА ДО МИНИСТЕРСТВОТО. неоди никако вака ова безизлезна ситуација
 

Kajgana Shop

На врв Bottom