Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.252
Поени од реакции
37.020
...проблемот кај сите што е?

Прво,
излегување на гласање на парламентарни избори го сфаќаме за лична желба и моментално расположение, во стилот сакам/ не сакам, ќе видиме, за инат не гласам бојкотирам.

...додека излегување на гласање не се разбере како обврска на секој граѓанин тоа да го стори во име на сопствена држава Македонија, ако навистина ја сака и и' сака добра иднина, а не од свое моментално убедување или духовна состојба, ништо нема да има напредие и корист Македонија, а непосредно и тој гласач.

Второ,
гласањето е свечен чин за иднината на Македонија,

...секој гласач мора да има почит кон чинот на гласање за иднината на Македонија, негово посвечено облекување, покоретно однесување додека ќе го фрли во кутија гласачкото листе, а не да се однесува како на пазар, а облечен како на спортски натпревар.

Трето,
гласањето треба да биде избор за моментално што е најдобро за Македонија, а не личен избор, дали на Ќурка денес му ја полираа ќелајцата, дали Мицко турил кило гел на глава, Груки грука во багажник, Апасиев покажал среден прст, Али Ахмети го има утрото на лево, значи ќе врне, а Таравари купил рејбан наочари, па ја гледал подобро иднината.

...гласањето не е за сопствен избор и симпатија или ќе избираме најубав, никој не смее да мисли дека гласањето е сопствен избор, за себе, не бе бате, треба да се гласа за најдобар во моментит кој ќе придонесе за општо добро за Македонија, а не личен интерес и симпатија.

...може да не ми се допаѓа кандидатот, партијата и претседателот, ништо не направиле за мене, но ако нивната глобална работа и активност ќе придонесе за напредок и иднина на Македонија, ќе гласам за нив, лично ги мрзам, не ги поднесувам, но во прашање се избори за иднина на Македонија, ако таа ќе напредне и јас ќе имам корист во таква држава и Да, ќе гласам за таква партија т.е нивни преставник иако лично не ги сакам.
 

Лаик

Фираун
Член од
4 август 2018
Мислења
1.489
Поени од реакции
3.227
Никој ништо не може да промени кој и да дојде на власт..Ние сме окупирани до степен на два сантиметри од носот воздухот кој го земаме да дишеме(мада и тој варира при вдишување) и можеме само да се лажеме и правиме филмови..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.252
Поени од реакции
37.020
Овие од Левица велат дека основната задача им била да ги соберат здравите сили и да направат нешто со Македонија, а ти велиш дека собирале само отпадок, чудно. Не може и едно и друго, ќе видиме наскоро за што се работи.
Тројански коњ на кого и против кого?
А овие свсмесесовци од лево и десно не се ли они тројански коњ внесен во Македонија и против Македонија?
Нив ги сметаш за македонски политички субјекти?

Многу енергија губите на еден како Апасиев, не мислиш дека би било покорисно да ја насочите кон оние што се на власт?
...таа Данела кој ја донесе на власт, Апасиев?
Апасиев влезен во политика преку шарена куртонијада, а сите други влегле како?
...ниеден член на како пишуваш шарена куртонијада не направил ништо добро за Македонија, барем јас не гледам, нит тогаш на почеток, нит во средина, ниту на крај од нивно шареноликување, така да ,,семе криво посадено криво расте", без разлика од околината и временски услови.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.817
Поени од реакции
10.052
...проблемот кај сите што е?

Прво,
излегување на гласање на парламентарни избори го сфаќаме за лична желба и моментално расположение, во стилот сакам/ не сакам, ќе видиме, за инат не гласам бојкотирам.

...додека излегување на гласање не се разбере како обврска на секој граѓанин тоа да го стори во име на сопствена држава Македонија, ако навистина ја сака и и' сака добра иднина, а не од свое моментално убедување или духовна состојба, ништо нема да има напредие и корист Македонија, а непосредно и тој гласач.

Второ,
гласањето е свечен чин за иднината на Македонија,

...секој гласач мора да има почит кон чинот на гласање за иднината на Македонија, негово посвечено облекување, покоретно однесување додека ќе го фрли во кутија гласачкото листе, а не да се однесува како на пазар, а облечен како на спортски натпревар.

Трето,
гласањето треба да биде избор за моментално што е најдобро за Македонија, а не личен избор, дали на Ќурка денес му ја полираа ќелајцата, дали Мицко турил кило гел на глава, Груки грука во багажник, Апасиев покажал среден прст, Али Ахмети го има утрото на лево, значи ќе врне, а Таравари купил рејбан наочари, па ја гледал подобро иднината.

...гласањето не е за сопствен избор и симпатија или ќе избираме најубав, никој не смее да мисли дека гласањето е сопствен избор, за себе, не бе бате, треба да се гласа за најдобар во моментит кој ќе придонесе за општо добро за Македонија, а не личен интерес и симпатија.

...може да не ми се допаѓа кандидатот, партијата и претседателот, ништо не направиле за мене, но ако нивната глобална работа и активност ќе придонесе за напредок и иднина на Македонија, ќе гласам за нив, лично ги мрзам, не ги поднесувам, но во прашање се избори за иднина на Македонија, ако таа ќе напредне и јас ќе имам корист во таква држава и Да, ќе гласам за таква партија т.е нивни преставник иако лично не ги сакам.
Сето ова што го пиша е во ред... и што понатаму, за кого ке гласаш :toe:....
Пак ке кажам, да им дадеме шанса на левица, барем да успеат да избоксираат што е можно поголем број на пратеници.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
464
Поени од реакции
659
Тој што не излегува на гласање, не е нормален со паметот, очекува да има промени барем некакви, а седи дома и не излегува од дома, тоа не излегување ќе кошта во следните 4 години, не напредок, комшиите не престигнаа во све и гледаме што се дешава со Бугарите што прават пропаганда и гледаат со мали пари да ги купат сиромашните бидејќи имаме неспособни политичари, ќе дојде ден и тој стан што го купил со украдени пари да му го земе некоја друга Држава бидејќи си го гледал сопствениот интерес и државата се распаднала...
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
...проблемот кај сите што е?

Прво,
излегување на гласање на парламентарни избори го сфаќаме за лична желба и моментално расположение, во стилот сакам/ не сакам, ќе видиме, за инат не гласам бојкотирам.

...додека излегување на гласање не се разбере како обврска на секој граѓанин тоа да го стори во име на сопствена држава Македонија, ако навистина ја сака и и' сака добра иднина, а не од свое моментално убедување или духовна состојба, ништо нема да има напредие и корист Македонија, а непосредно и тој гласач.

Второ,
гласањето е свечен чин за иднината на Македонија,

...секој гласач мора да има почит кон чинот на гласање за иднината на Македонија, негово посвечено облекување, покоретно однесување додека ќе го фрли во кутија гласачкото листе, а не да се однесува како на пазар, а облечен како на спортски натпревар.

Трето,
гласањето треба да биде избор за моментално што е најдобро за Македонија, а не личен избор, дали на Ќурка денес му ја полираа ќелајцата, дали Мицко турил кило гел на глава, Груки грука во багажник, Апасиев покажал среден прст, Али Ахмети го има утрото на лево, значи ќе врне, а Таравари купил рејбан наочари, па ја гледал подобро иднината.

...гласањето не е за сопствен избор и симпатија или ќе избираме најубав, никој не смее да мисли дека гласањето е сопствен избор, за себе, не бе бате, треба да се гласа за најдобар во моментит кој ќе придонесе за општо добро за Македонија, а не личен интерес и симпатија.

...може да не ми се допаѓа кандидатот, партијата и претседателот, ништо не направиле за мене, но ако нивната глобална работа и активност ќе придонесе за напредок и иднина на Македонија, ќе гласам за нив, лично ги мрзам, не ги поднесувам, но во прашање се избори за иднина на Македонија, ако таа ќе напредне и јас ќе имам корист во таква држава и Да, ќе гласам за таква партија т.е нивни преставник иако лично не ги сакам.
Ова ми личи на објава на СДС или ДПНЕ - еден куп зборови кажани чисто за текстот да звучи интелектуално и убаво а воедно да нема никаква порака. Да поедноставиме,се гласа на избори за онаа партија, коалиција или опција која со својата работа во претходниот период го заслужила тоа. Ние како гласачи треба да процениме кој со својата работа заслужил ние да му го дадеме нашиот глас. Нашат проценка треба да се базира на сработено а не на убави зборови или шарени изборни плакати и слогани.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.531
Поени од реакции
22.589
Ова ми личи на објава на СДС или ДПНЕ - еден куп зборови кажани чисто за текстот да звучи интелектуално и убаво а воедно да нема никаква порака. Да поедноставиме,се гласа на избори за онаа партија, коалиција или опција која со својата работа во претходниот период го заслужила тоа. Ние како гласачи треба да процениме кој со својата работа заслужил ние да му го дадеме нашиот глас. Нашат проценка треба да се базира на сработено а не на убави зборови или шарени изборни плакати и слогани.
Ako gledame po srabotenoto togas levica treba na plostad da gi obesime i da gi mavame so kurtoni so boja, a ne da gi glasame ;)
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Ako gledame po srabotenoto togas levica treba na plostad da gi obesime i da gi mavame so kurtoni so boja, a ne da gi glasame ;)
Затоа што - Апасиев сам со своите 10 прсти го турна Грујчо златен и никогаш непрежален и го намести Црпнатото Гојдо од Муртино кој пак сам, без ничија помош, го продаде името и воведе двојазичност. Или можеби и Левица тогаш гласаа во собрание за промена на името. Така беше или треба уште нешто да се додаде? :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.531
Поени од реакции
22.589
Затоа што - Апасиев сам со своите 10 прсти го турна Грујчо златен и никогаш непрежален и го намести Црпнатото Гојдо од Муртино кој пак сам, без ничија помош, го продаде името и воведе двојазичност. Или можеби и Левица тогаш гласаа во собрание за промена на името. Така беше или треба уште нешто да се додаде? :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
Zatoa sto ste sareni kurtoni :toe:
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Zatoa sto ste sareni kurtoni :toe:
После толку години миселв дека ќе најдеш некој поинвентивен одговор. Со ова само докажуваш дека треба да се гласа за Левица. ти благодарам за бесплатната реклама, продолжи со истото темпо.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.531
Поени од реакции
22.589
После толку години миселв дека ќе најдеш некој поинвентивен одговор. Со ова само докажуваш дека треба да се гласа за Левица. ти благодарам за бесплатната реклама, продолжи со истото темпо.
I losa reklama e sepak reklama ;)
Toa e realnosta, koj saka da si gi glasa sarenite kurtoni koi so taa nivna revolucija napravija povekje steta kolku site pred niv zaedno ne napravija i od koi povekjeto se nepopravlivi steti, kako taa sto ne prekrstija site vo severdjani, neka si gi glasa.
Na pametniot i ednas mu e dosta, na glupite i tupite sto e zastiten znak skoro za sekoj sharen kurton ili levicar barem jas sto gi znam, tuka i vo realnosta, ocigledno ne im e. Mislam se podrazbira toa, inaku nemase glupi i tupi da bidat, iskoristeni kurtoni da gi oslovuvaat i taka :toe:
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.046
Колку се плаќа да си националист? Попрофитабилно е од ЕУ?
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
I losa reklama e sepak reklama ;)
Toa e realnosta, koj saka da si gi glasa sarenite kurtoni koi so taa nivna revolucija napravija povekje steta kolku site pred niv zaedno ne napravija i od koi povekjeto se nepopravlivi steti, kako taa sto ne prekrstija site vo severdjani, neka si gi glasa.
Na pametniot i ednas mu e dosta, na glupite i tupite sto e zastiten znak skoro za sekoj sharen kurton ili levicar barem jas sto gi znam, tuka i vo realnosta, ocigledno ne im e. Mislam se podrazbira toa, inaku nemase glupi i tupi da bidat, iskoristeni kurtoni da gi oslovuvaat i taka :toe:
Башка од просерување немаш нешто повеќе да понудиш. Или до толку ти одат твоите фрустрации и неписменост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom