Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

    Гласови: 8 2,5%
  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

    Гласови: 117 36,9%
  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

    Гласови: 3 0,9%
  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

    Гласови: 3 0,9%
  • 5. ПП Левица

    Гласови: 107 33,8%
  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

    Гласови: 5 1,6%
  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

    Гласови: 18 5,7%
  • 8. Единствена Македонија

    Гласови: 1 0,3%
  • 9. ПП Нова Алтернатива

    Гласови: 0 0,0%
  • 10. ПП Аваја

    Гласови: 0 0,0%
  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

    Гласови: 1 0,3%
  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

    Гласови: 1 0,3%
  • 13. Твоја партија

    Гласови: 2 0,6%
  • 14. Родина Македонија

    Гласови: 2 0,6%
  • 15. ПП Десна

    Гласови: 1 0,3%
  • 16. ПП Демократи

    Гласови: 2 0,6%
  • 17. Работничка партија

    Гласови: 0 0,0%
  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

    Гласови: 19 6,0%
  • Нема да гласам

    Гласови: 27 8,5%

  • Вкупно гласачи
    317
  • Гласањето е завршено на .
Член од
21 мај 2021
Мислења
711
Поени од реакции
1.524
“незавршување“ на работни задачи, е мито!
...не-ефикасна администрација на што е резултат??
Според тебе на што се должи тоа што народот одлучил да дава мито :yid: мислиш дека така му се сонило или нешто друго е во прашање?


Тие политичарите се производ и доаѓаат од курсеви за дебили кои ги плаќа западната демократија и не не важно дали се од народот туку кој ги донел кој ги едуцирал така да работат, ... според наративоит и ти ми наликуваш на тој профил на...

Што толку те погодува пишување за предавници и изроди???
Да не си и ти од тоа јато?



Ова се вика “како мали Џокица го разбира светот“, ѓубрето и корупцијата ги доведе во корелација :yid::yid:
Да те прашам, народот сам одлучи да дава мито или некој му бара па тој е принуден да дава?
Ова со мигрантите не го разбрав!
И според тебе “трул“ народ произведува “трул“ систем, самиот дојде до ваков колосален заклучок?


Знаеш многу тешко е да се води издржана размена на мислења ако еден соговорник има оскудни знаења за дадената тема, а ако тоа се обидеш тоа да му го појасниш ќе рече дека го навредуваш, кога има оскудни сознанија за тоа како функционира еден политчко-економски-социјален систем како се одвиваат интеракциите помеѓу социјалните слоеви итн итн... со еден збор немам време да се убедувам и трошам со некој што не сака да ги прифати аргументите.
Некој ќе разбере. Некој никогаш нема, затоа што по default е истрениран да не гледа надвор од системот, кој го изродил, израснал и индоктринирал.


Јас би додал и сечење на ЈАЗИК за тресење глупости на мрежа!


Постојано кога се води размена на мислења во однос на Македонски национални интереси се вклучуваш и го насочуваш фокусот кон тоа дека Македонците се виновни, Арнаутите Бугарите ни ја зеле државата... умирале дечиња и се некои такви работи.
Јасно е што имаш за цел но не е јасно мотивот кој те тера така да пишуваш, ако може повеќе за тоа?

И бидејќи самиот пишуваш дека нам Македонците ни ја зеле државата да те прашам дали тоа те прави среќен?
И ако сакаш, што си ако не си Македонец, ако не си зошто си толку опседнат со темите за Македонија?
Долга и широка ќе биде ако почнам да се објаснувам.А околу мотивот зошто пишувам на овие теми,ниту има некој позадински мотив,ниту нешто слично.Едноставно пишувам.
Пишувам јас и на многу други теми,не е само оваа.

За крај.
Јас пријателе не ја сведувам работата на нација,држава и такви слични срања.Гледам индивидуално на работите,тоест кој сум јас и како можам да се подобрам и да си го направам поубав животот без да му наштетам на некој друг.
Овие филмови како нација,држава,политика и такви дебилштини се чиста глупост и можат само да го затупават човека,да го наполнат со омраза и немир и целиот живот да го помине во гнев и илузија притоа пропуштајќи многу убави работи низ неговиот живот.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.721
Поени од реакции
35.196
Така е, но таков систем во оваа држава е невозможна мисија....Да, работам во здравство и ги знам многу убаво работите.
За да се породам дадов пари на рака на докторот, башка е она вискито, бомбоњера, кафе, за да се вработам исто така морав друга против услуга да направам...и се така е во животот, дај ми да ти дадам, инаку ке бараш леб во контејнери како оние душички кои немаат познати или пак пари да подмитат некој.
Супер за тебе, уште за фалба е ова, само додека вие им давате ќе има се повеќе душички кои нема да бидат ни погледнати.

“незавршување“ на работни задачи, е мито!
...не-ефикасна администрација на што е резултат??
Според тебе на што се должи тоа што народот одлучил да дава мито :yid: мислиш дека така му се сонило или нешто друго е во прашање?


Тие политичарите се производ и доаѓаат од курсеви за дебили кои ги плаќа западната демократија и не не важно дали се од народот туку кој ги донел кој ги едуцирал така да работат, ... според наративоит и ти ми наликуваш на тој профил на...

Што толку те погодува пишување за предавници и изроди???
Да не си и ти од тоа јато?



Ова се вика “како мали Џокица го разбира светот“, ѓубрето и корупцијата ги доведе во корелација :yid::yid:
Да те прашам, народот сам одлучи да дава мито или некој му бара па тој е принуден да дава?
Ова со мигрантите не го разбрав!
И според тебе “трул“ народ произведува “трул“ систем, самиот дојде до ваков колосален заклучок?


Знаеш многу тешко е да се води издржана размена на мислења ако еден соговорник има оскудни знаења за дадената тема, а ако тоа се обидеш тоа да му го појасниш ќе рече дека го навредуваш, кога има оскудни сознанија за тоа како функционира еден политчко-економски-социјален систем како се одвиваат интеракциите помеѓу социјалните слоеви итн итн... со еден збор немам време да се убедувам и трошам со некој што не сака да ги прифати аргументите.
Некој ќе разбере. Некој никогаш нема, затоа што по default е истрениран да не гледа надвор од системот, кој го изродил, израснал и индоктринирал.


Јас би додал и сечење на ЈАЗИК за тресење глупости на мрежа!


Постојано кога се води размена на мислења во однос на Македонски национални интереси се вклучуваш и го насочуваш фокусот кон тоа дека Македонците се виновни, Арнаутите Бугарите ни ја зеле државата... умирале дечиња и се некои такви работи.
Јасно е што имаш за цел но не е јасно мотивот кој те тера така да пишуваш, ако може повеќе за тоа?

И бидејќи самиот пишуваш дека нам Македонците ни ја зеле државата да те прашам дали тоа те прави среќен?
И ако сакаш, што си ако не си Македонец, ако не си зошто си толку опседнат со темите за Македонија?
Па 99% од тие што беа во првите 20 години, беа школа на СФРЈ, маме ебаа од пљачкање. Овие што крадат низ понизок ешалон се 99.99% школувани и растени во МК или екс.ЈУ.

Да, трул е народот, и стојам зад тоа.
И се тоа што ти наброив е поврзано, држава функционира кога функционираат сите сегменти. Да беше асален народ, немаше да го возат 30 години и да го делат по партии, сите ќе работеа за заеднички интерес.

Прескокај ме со коментари, немам време да ти пишувам реферати, а уште помалку да си губам време со луѓе за кои корумпираните само "се снаоѓаат и борат за живот".
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.846
Поени од реакции
39.154
тоа со корупцијата е од Југославија оставштина, порано ако не си бил пријател со некого немало работа да добиеш у фирмата што сакаш, или пак ќе добиеш некоја послаба работа. Иако многу го слават тој систем, све така функционирало. И се знаело галичани или власи мора да се директори. Кога се среќавале жените нивни не праеле муабет кај работи маж ти, него кај е директор маж ти :icon_lol:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.333
Поени од реакции
46.411
тоа со корупцијата е од Југославија оставштина, порано ако не си бил пријател со некого немало работа да добиеш у фирмата што сакаш, или пак ќе добиеш некоја послаба работа. Иако многу го слават тој систем, све така функционирало. И се знаело галичани или власи мора да се директори. Кога се среќавале жените нивни не праеле муабет кај работи маж ти, него кај е директор маж ти :icon_lol:
" кОде е мОж ти директор" се викало тоа. :icon_lol:

И не е баш од Југославија, од турско е. Тогаш ни е првично инсталиран софтверот и само редовни апдејти му праиме во согласност со времињата.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.173
Поени од реакции
8.351
Во основно школо имаше и да се напише работна позиција на родителите во тие книшките. Ова да знаат каков третман ти следува. :icon_lol:

Во суштина просечен припадник на овој вештачки народ е гнаса гнасосана, и ми се допаѓа што во последно време полека почнуваат да ја прифаќаат таа перцепција за себе, а оние патетиките за наводна срдечност и гостољубивост се губат полека...
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.537
Поени од реакции
3.594
тоа со корупцијата е од Југославија оставштина, порано ако не си бил пријател со некого немало работа да добиеш у фирмата што сакаш, или пак ќе добиеш некоја послаба работа. Иако многу го слават тој систем, све така функционирало. И се знаело галичани или власи мора да се директори. Кога се среќавале жените нивни не праеле муабет кај работи маж ти, него кај е директор маж ти :icon_lol:
Двајца галичани имаме денес на високи функции.

 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.832
Поени од реакции
21.293
Владе ке гласа за месијата ако праи камбек
Каков мелтдаун ке биде тоа за гласачите на дпмне, бранко, зајко, љубчо и грујо абе холивуд неможе тоа да го изрежира
Si se zaebal tuka, Jas za DUI i tamu nekoja koalicija nivna si glasam posle revolucijata :toe:
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.750
Поени од реакции
3.918
Додади и листа сос цинцари (ама да не се сетат...), за да биде по јасно кој навистина ја води Македонија (односно „нашата земјата„), а по род не е Македонец...
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
711
Поени од реакции
1.524
Si se zaebal tuka, Jas za DUI i tamu nekoja koalicija nivna si glasam posle revolucijata :toe:
Тикви гласаш за ДУИ.
Овоа го користиш како еден вид одмазда,нешто во стилот како демек"Еве што ќе ви се случи ако им дадете на шарените власт,ДУИ ќе ве владее на крајот".
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.817
Поени од реакции
4.578
Во суштина просечен припадник на овој вештачки народ е гнаса гнасосана, и ми се допаѓа што во последно време полека почнуваат да ја прифаќаат таа перцепција за себе, а оние патетиките за наводна срдечност и гостољубивост се губат полека...

Се ќе биде во ред без грижи молам.
Над 100.000 веќе станаа свесни дека се вештачки и зедоа пасоше, кај и да за некое време и другите па ќе можеме да речеме дека нема вештачки народ!
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.537
Поени од реакции
3.594
Напишал колумна шаршутер.
Се зафркавам не е он, но од ист центар вакви колумни се пишуваат, со бугарско албанска машина за пишување.
Никако да разберат дека не им се плашиме.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.339
Поени од реакции
4.756
Во кој свет живее идиотов? Споредува покраина што сеуште не се знае дали е држава или не со македонија, а најсмешно ги споредува србите кои си живееле во српска држава со албанците во македонија кои се џелати и доселеници кои не се никаков државотворен фактор.
Ваков whatabotism само албанците го можат.Прегледај го приврзокот 398233
После па прави жртви од албанците црногорците и босанците а преќутува што они, да они, албанците што му прават на македонскиот народ и нација со децении, буквално и името на државата го сменија. Стока обична стока!!! Што е следно химната? Се додека не ставиме граници меѓу нас и овие нема да има мир
Прегледај го приврзокот 398234
Таа покраина е призната како држава од оваа држава, освен ако си од Србија, направи апдејт на мозокот.
И сосема логична споредба на дволичноста на ЕУ.
И доселеници сте ви словените.
И чекај :pos: кажи уште еднаш кој ви сменил име?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.832
Поени од реакции
21.293
Тикви гласаш за ДУИ.
Овоа го користиш како еден вид одмазда,нешто во стилот како демек"Еве што ќе ви се случи ако им дадете на шарените власт,ДУИ ќе ве владее на крајот".
Ocekuvas da ti slikam livce ?
I da, go koristam kako odmazda, ali za razlika od drugite, nemam najdobri nameri. Tocno znam sto pravam i sum svesen za posledicite. Ne da sum svesen, duri i gi posakuvam. Severdjanija za mene e proekt koj treba da zavrsi sto pobrzo, na vakov ili takov nacin.
I kasnis malce, jasni se posledicite od sarenata revolucija. Kasno e vekje za popraven. Ni na kraj na pamet ni mi pagja da im dadam na sareni kurtoni vlast, bez razlika sto vi kazuvaat po stabovi, kako ova ke napravele, ona ke napravele.
Tie od gotovo veresija napravija, pa sega ke gi popravale problemite koi voopsto gi nemavme pred toa. Neka gi popravaat, nikoj ne gi drzi.
Bojata eftina e, kurtonite eftini se, ene neka izlezat pak na ulica i neka farbaat kako na vremeto. Ama stama, znaat sega deka ke gi prekrsat od kjotek pa glumat ludilo.
Drugo za koj, za SDSM. Ili za VMRO mozi? Neznaat kaj teraat momentalno, pogolemi kucki duri i od SDSM izigravat, se natprevaruvaat tie dvete koj povekje ke se napuci pa da im dadat isharet ete vie sega malce vlast ke si igrate.
Koj gi eba site, DUI kako najstabilni se pokazaja.
A Levica nikoj ne ja brani da si igraat revolucija ko na vremeto. Ni togas ni sega ne bea faktor izborite, taka da nisto ne gi sprecuva da izlezat na ulica. Neka si go izvadat clenstvoto na ulica sto imase samo najdobri nameri togas, jas sigurno nema na patot da im stojam. Ili i tie nekako za bez pari ne im se igra revolucioneri a ?
E togas plakjaja strancite, ubaj dnevnicite im bea, sega ke mu ebat mater od kjotek, ke gi pomocaat bubrezite pa ajde da gi glasame.
Koj gi eba, saka vlast toj nekapeniot, neka si ja zasluzi so krv i kjotek do poser, od mene glas ne dobiva :toe:
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.252
Поени од реакции
5.310
И доселеници сте ви словените.
Олабави со автохтоноста, олабави.

Албанците, како и Словените се Индо-Европско народи, чие потекло е од Понтско-Касписката степа (погоди позади која планина се наоѓа тоа)
Ако некој може да се каже за Автохтон народ во Европа, тоа се Баскијците. А ти може само да сонуваш за таква автохтоност
 

Kajgana Shop

На врв Bottom