Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
16 ноември 2023
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво
Некој да знае кои документи се потребни за пријавување во општина средец на бебе од 1 месец за да добие Егн а после и пасош.
Ви благодарам
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
48
Поени од реакции
49
После долго барање за стар документ најдов од стара книга и ми издадоа документ за наследници каде што го пишува мојот прадедо како син на хххх личност - негови мајка и татко кои што ги пишува во неговата посмртница. Сега планирам неделава да ги поднесам во Софија па да замолам некој да ми пушти контакти од преведувачи во Софија да ги пратам за да ги земам директно и да ми го пратите формуларот - молба за дополна на документите. Благодарам
Kakov dokument najde?
 
Член од
16 август 2022
Мислења
21
Поени од реакции
41
Другари случајно да не имате некој документ со основни реченици за разбирање германски? За повозрасни луѓе кои ќе одат во Германија е!

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
526
Поени од реакции
676
Денеска во Софија предадени дополнителни документи лично, посигурно а и доста поефтино пошто сите станаа лакоми па почнаа по 150-200 евра да бараат за тоа а и што не знаеш кај ќе ти завршат. Завршено работа за 10 минути, само имајте молба спремна напишано и одете директно на влез кај обезбедувањето, има гужва надвор што чекаат за интервју ама вас тоа не ви менува нити ги чекате. Еве ви ја молбата, ја средив во пдф чисто и културно, секој што му треба нека ја принта.
 

Attachments

Член од
16 септември 2019
Мислења
111
Поени од реакции
120
Другари случајно да не имате некој документ со основни реченици за разбирање германски? За повозрасни луѓе кои ќе одат во Германија е!

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk
Види по книжарите мора да има, разговорник, добри се за повозрасни луѓе или онлајн да симнеш нешто


Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
Другари случајно да не имате некој документ со основни реченици за разбирање германски? За повозрасни луѓе кои ќе одат во Германија е!

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk
Pisi meil ke ti pratam, golem e dokumentot ovde ne mozam .
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Nekoj sto dostavil dopolnitelen dokument(nov pasos) moze da objasni kako pominal i sto pravel? Vo molbata pisuvas broj na pasos itn, ama koga si apliciral brojot na pasosot ti bil drug, dali treba negde da se pise i stariot za da znaat deka nosis nov i dali moze predvremeno da odneses pred da ti se pojavi na stranata koga proveruvas? Nekoj sto znae neka odgovori
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
61
Поени од реакции
40
Nekoj sto dostavil dopolnitelen dokument(nov pasos) moze da objasni kako pominal i sto pravel? Vo molbata pisuvas broj na pasos itn, ama koga si apliciral brojot na pasosot ti bil drug, dali treba negde da se pise i stariot za da znaat deka nosis nov i dali moze predvremeno da odneses pred da ti se pojavi na stranata koga proveruvas? Nekoj sto znae neka odgovori
Predveme odnesovme vo konzulat, im kazavme deka e promenet. Ista molba kako taa pogore vo dokumenti kaj so nabrojuvas pisi samo deka dostavuvas nov pasos. Nie ne napisavme broj na pasos. Zenata napravi kopija od noviot pasos i od livceto so go davaat koga ti kazuvaat deka imas brojce, si plakjas i to e to
Автоматски споено мислење:

Predveme odnesovme vo konzulat, im kazavme deka e promenet. Ista molba kako taa pogore vo dokumenti kaj so nabrojuvas pisi samo deka dostavuvas nov pasos. Nie ne napisavme broj na pasos. Zenata napravi kopija od noviot pasos i od livceto so go davaat koga ti kazuvaat deka imas brojce, si plakjas i to e to
Isto vo konzulat imat svoja molba taka da ne ni mora da pravis tvoja samo nivnata popolnisi ja.
 
Член од
15 октомври 2023
Мислења
2
Поени од реакции
3
Podignat Ukaz od Konzulat-Bitola i prijavena adresa vo Blagoevgrad. Pismoto odnosno adresata za kolku Vreme pristignuva vo Opatinata ? Ve molam dokolku nekoj znae za odgovor. ?
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Имаш уште се на се 7 дена се да средиш, преведеш, најдеш, организираш и однесеш во софија, многу касно гледаш, нз дали ќе успееш за толку кратко само стар документ да најдеш, не па се да завршиш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom