Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
10 јули 2023
Мислења
33
Поени од реакции
52
Денеска радосна промена кај мене, преписка бр 54.. од 4 . 2021, вратен на задолжителна во 3. 2023, па повторно финална 10.10.2023 и денеска положително, преку родител /токму на празников Св,Димитрија кој го славиме /
 
Член од
7 јули 2023
Мислења
19
Поени од реакции
14
Денеска радосна промена кај мене, преписка бр 54.. од 4 . 2021, вратен на задолжителна во 3. 2023, па повторно финална 10.10.2023 и денеска положително, преку родител /токму на празников Св,Димитрија кој го славиме /
I saa za ukaz kolko

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Член од
7 ноември 2023
Мислења
2
Поени од реакции
3
Koliko se ceka na ovaj status,od danas je. Pre toga je bio finalno. Hvala
Da li vam se promenio status? I meni je isto, ne znam do kada.
Автоматски споено мислење:

Се надеваме дека е така, бидејќи неколку Срби ме контактираа дека контактирале со матичната служба и дека службата им потврдила дека бугарското министерство побарало од матичната служба потврда дека документите се автентични, а не дали е додадена националност.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Da li imate informaciju, da li je dobio neko sa takvim papirima ili su odbijeni?
 
Последно уредено:
Член од
11 март 2019
Мислења
25
Поени од реакции
29
Здраво колеги, Ве молам за инфо....На 10.02.2022 поднесовме за пасоши за двете деца(преписки 1641 и 1642).
За големата бидејќи беше над 14 год рекоа ќе чека редовна постапка,но за малата ќерка која беше тогаш 11 год рекоа дека ќе биде по "брза" постапка. До денеска сеуште на двете преписки стои Образувана преписка...Има ли можност да побарам инфо преку меил,бидејќи по тел не верувам да дадат инфо. Ви благодарам....Убава вечер
И кај моите 2 малолетни деца стои образувана преписка веќе една година
 
Член од
19 ноември 2022
Мислења
4
Поени од реакции
4
Пozdrav ljudi. Dal neko zna kad će biti potpisani ukazi. Ja čekam od nove godine i koji dan više. U statusu mi piše da je moj zahtev pregledao savet za državljanstvo sa pozitivnim mišljenjem i da se samo čeka ukaz podpredsednika republike Bugarske.
 
Член од
10 ноември 2023
Мислења
1
Поени од реакции
1
Zdravo mi treba bilo kakva pomosh informacija imeno treba da dostavam stari dokumenti do 15.11 a nemozam da najdam nisto pa dokolku moze nekoj da mi pomogne
 
Член од
1 ноември 2023
Мислења
5
Поени од реакции
3
Da li vam se promenio status? I meni je isto, ne znam do kada.
Автоматски споено мислење:


Da li imate informaciju, da li je dobio neko sa takvim papirima ili su odbijeni?
Ne zna se. Niko se nije javljao, cak i da dobije nije niko lud da pise. Goranci sa Kosova to vec godinama rade i placaju maticare da im upisuju da su Bugari. Prosto vise nece biti moguce ni za one koji imaju stara dokumenta jer ce se po novom zakonu traziti poznavanje jezika i bugarske kulture. Gledace se i mesto rodjenja predaka, samo rodjeni na teritoriji koja je nekad pripadala Bugarskoj crkvi i drzavi ce imati pravo na drzavljanstvo, zmavi rodjeni od Nisa pa na gore mogu da se slikaju.
 
Член од
27 април 2020
Мислења
89
Поени од реакции
111
Член од
11 ноември 2023
Мислења
2
Поени од реакции
2
Zdravo na site..
Nova sum vo ovaa imam edno prasanje:
Odam preku edna advokatka od SK (Aleksandra) so izvod od srbija so vnesena nacionalnost Bugarska-nemam star dok,intervju 5.12.2022 broj 1.2.23 za brzo vreme se smeni vo Obrazovna( taa mi rece za 1-1,5 god ke e gotovo sve) no kolku sto citam takvi dokumenti ne proagjaat..dali voopsto imam sansa ili da ne se nadevam voopsto ? Dali nekoj znae nekogo ili sam e zemal pasos preku ovaa advokatka ..?
 
Член од
15 август 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво сакам да извадам бг пасош но немам никакви документи дали има некој посредник што може да изваде стар документ
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
526
Поени од реакции
676
После долго барање за стар документ најдов од стара книга и ми издадоа документ за наследници каде што го пишува мојот прадедо како син на хххх личност - негови мајка и татко кои што ги пишува во неговата посмртница. Сега планирам неделава да ги поднесам во Софија па да замолам некој да ми пушти контакти од преведувачи во Софија да ги пратам за да ги земам директно и да ми го пратите формуларот - молба за дополна на документите. Благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom