Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.894
Колку брзо проаѓа времето.
Се сеќавам како вчера да беше денот кога загина Тоше. Толкава тага и болка немав почувствувано порано во животот, ниту пак сум плачела претходно за некого колку што плачев за него.

Мислам дека Балканот денес ќе беше многу подобро место за живеење да беше он жив. Не ради политичка и економска состојба, туку заради вистинските вредности кои настојуваше постојано да ги промовира преку неговите песни, настапи, интервјуа. Тој не беше уметник, тој беше ремек дело.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
451
Поени од реакции
1.576
Тоше беше идеологија сам по себе.
Тоше беше надеж. Научени на мафии, протекции, спонзоруши, просеци и подпросеци, неговото беше еден вид приказна за убавина, чистота, борба. По толку време медиокритет или фијаско, вистинскиот човек го направивме познат.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.363
Поени од реакции
4.885
Кога умре Тоше немавме часови и си отидов дома. Убав ден.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.808
Поени од реакции
24.804
Јас ќе се солидаризирам со жени се до моментот кога син ми ќе донесе жена дома. Е тогаш има да се претворам во свекрвиште од пеколот... На секоја ќе ѝ наоѓам мани, ниедна нема да биде доволно добра за него... И пак Сусаро ќе ми биде крив. За сѐ!
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.450
Поени од реакции
58.576
Dear K,

Сите знаеме точно каде бевме и што правевме во моментот кога слушнавме дека починал Тоше.

Мал број на луѓе имаат таков импакт.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.661
Поени од реакции
6.118
Читам Чебрен во Мариово че сме им го давале на Грците. Овие че ја изграделе браната, а производство на струја че бидело 70% за Грција, а 30% за Македонија. Плус водата од езерото че ја носеле со цистерни за наводнување на полиња кај нив во Егејска, шо исто ни ја зедоја. Турчин 5 века не успеа да не покоси, ама затоа овие, позлобни се и од турчин. До кога бе вака Македонецу? Малце е Мермерниот Комбинат во Прилеп шо е Грчки? Ако ви кажам дека за една година имаат изваено толку тони мермер колку шо ние вадевме во 20 години во Југославија, че ми верувате? И тоа од срцевината вадат, најубавиот каде што е, за да не може да се обнови.
А нивниот од планината Панатенаик од кој шо им е граден Партенонот е заклучен едно 100 години - да се обновувал минералот.
Од другите вести, потомството на најголемите Македонци, Мијалкови, славело свадба со Цеца во Монако. Таму ги однесоа милионите кои ги украдоа од оваа напатена земја? За да не подлежат на данок? Гревота. Со тие милиони ќе изградеја брана Мариово и производство на струја ќе беше 100% на Мијалкови. Од милиони ќе направеа милијарди. Или ете за Мицко велеа дека се бавел со електрани и такви работи. Зошто не тој? Зошто Грк. Ама јас на мојот народ неможам да му турам ум, ни со инка. Ах мое Мариово. Во тебе 5 века Џамија не се изгради, а сега грозни грчки опинци ќе те газат, мое Македонско. Мое исконско.
Голем палец надолу, ајде навалете со реакциите, посебно ботовите.
 
Ф

Флеш

Гостин
Тоше .... Overrated смрт . Класично од македонски ментализам и ретардираност направи ја циркус од несреќата и смртта . Беше обичен добар човек. Збогтисано ми е од "Тоше,Тоше,Тоше" . Нека почива во мир . Од негова година на смрт/на Тоше,умреа такви великани од македонското општество во сите сфери кои се и со поголема репутација од Тоше,вас кур не ве болеше ама баш,баш дека веќе не постојат . Оти бе нема исти третман и за нив ? Дволично ми е . Еве за Есма Реџепова .Беше од друг етникум,беше,беше добра,беше,посвои 100 деца и сите ги згрижи,беше славна во Македонија,беше,беше во Цела Југославија,беше,беше во цела Европа,беше,беше светска ѕвезда,беше,имаше светска слава,беше .... Па оти сте ретардирани и нема соодветен третман како Тоше ?! Оти нема бе Музеј ?! Ама децата и се скарани .Класика алиби. Кај Тоше изгледа мирно било значи .

Значи,значи,фул ретард на македонски ментализам. Имаш селектирање и популизам и демоде за курчење оти буквално Македонците владее од некултура и шо ти знам .

Криво,криво ми е,кај се Гоце Арнаудов, Ѓорѓи Колозов,,Гоце Николовски,Сариевски ....Еј Вања Лазарова како куче си отиде .


Тоше ....?! Тоше ....Само Тоше имаше цел Балкан ,така ?!


Нека почива во мир,ама болно и глупо е цело однесување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom