Политички случувања во Израел

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.008
Поени од реакции
23.980
Војната во Украина започна со мењање на проруска власт со прозападна по што Путин инфилтрираше криминалци и преваранти ко Пушилин да почнат сепаратистичка војна ВО РАМКИ НА ВЕЌЕ ПРИЗНАЕНИТЕ ГРАНИЦИ НА УКРАИНА. До тогаш секој еден украинец од истокот или што го викаш ти русин од Украина, ја пеел украинската химна, навивал за украински клубови и бил украинец. Со сепаратисти се знае како се справува држава.
so nasilno menuvanje na demokratski izbrana vlast. ostaj pro vakva ili onakva toa se gluposti ama ti kako sharen kurton nikogas nema da go sfatis i priznaes toa.

radi toj potez ukraina e denes kade sto e i ke bide uste poloso. mnogu mnogu poloso i se e apsolutno zasluzeno.

podelba na ukraina e edinsteno dolgotrajno resenie po sto treba da ima podelba i na mnogu drugi zemji niz evropa.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.242
Поени од реакции
8.878
До тогаш секој еден украинец од истокот или што го викаш ти русин од Украина, ја пеел украинската химна, навивал за украински клубови и бил украинец. Со сепаратисти се знае како се справува држава.
Мислиш како што секој еден Македонец од западот или што го викаш ти албанец од Македонија, ја пеел македонската химна, навивал за македонски клубови и бил Македонец? Со сепаратисти се знае како се справува држава.

Како? Со Рамковен Договор и Амнестија на воени злосторници?
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
dosta be... vojnata vo ukraina zapocna so masakriranje na rusi i nasilna promena na demokratski izbran pretsedatel. duri i sevasniot ukrainski klovan veti primirje a donese vojna. ukraincite ne se zrtvi, oni izbraa vojna i podelbi. ke ginat duri ne kapituliraat. isto e i u israel.
Војната во украина беше и остана поради руските талибанци кои сакаа од позиција на малцинство да водат цела држава. Нешто како во Фиромистан.

Украинците нејќеа да бидат заробени од руското учк, па отидоа во војна за да опстанат како држава.
Автоматски споено мислење:

Мислиш како што секој еден Македонец од западот или што го викаш ти албанец од Македонија, ја пеел македонската химна, навивал за македонски клубови и бил Македонец? Со сепаратисти се знае како се справува држава.

Како? Со Рамковен Договор и Амнестија на воени злосторници?
Кажи ти како требаше Украина да се справи со руските сепаратисти?
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
999
Поени од реакции
3.989
Не си ја зацрнувај душата со вакви работи, едно невино битие да има у тие 2,5 милиони ти треба да бидеш за тоа да му се даде шанса да доживее што значи да се биде човек.
Навистина и еден невин меѓу тие терористи во Газа да има е огромна трагедија, но треба да се разбере дека терористите од хамас го започнаа овој бран на смрт и омраза


Тешка омраза имаш кон муслиманите и Албанците. Те заприметив и на темата за македонската репка.


Ајде да повикаме на рисјански поход тогаш. Да ги пеплосаме сите муслимани а што викаш?
Уште е рано, ќе дојде време и за тоа
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.242
Поени од реакции
8.878
Кажи ти како требаше Украина да се справи со руските сепаратисти?
Исто како Србија што се справи со албанските сепаратисти.
И да отиде Хил да им каже на Украинците да ги преболат Крим, Доњецк и Луганск.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Исто како Србија што се справи со албанските сепаратисти.
И да отиде Хил да им каже на Украинците да ги преболат Крим, Доњецк и Луганск.
Значи сметаш дека Украинците треба да си ја дадат територијата на руските терористи/сепаратисти?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.008
Поени од реакции
23.980
Војната во украина беше и остана поради руските талибанци кои сакаа од позиција на малцинство да водат цела држава. Нешто како во Фиромистан.

Украинците нејќеа да бидат заробени од руското учк, па отидоа во војна за да опстанат како држава.
Автоматски споено мислење:


Кажи ти како требаше Украина да се справи со руските сепаратисти?
ne. vojnata vo ukraina ja napravi zapadot. ukraincite na poslednite slobodni izbori si izglasaa vlada sto trebase da gi vodi. ja soborija so kurton revolucija. sega ke ima podelba.
Автоматски споено мислење:

Значи сметаш дека Украинците треба да си ја дадат територијата на руските терористи/сепаратисти?
nema sto da dadat, treba da ja vratat na pravite gazdite. lvov treba da go vratat na poljacite, novorusija na rusite a kiev i centralniot del da se podeli na ruski i ukrainski zavisno od toa narodot tamu sto saka. ima delovi sto treba da se vratat i na romanija, slovacka i ungarija.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
ne. vojnata vo ukraina ja napravi zapadot. ukraincite na poslednite slobodni izbori si izglasaa vlada sto trebase da gi vodi. ja soborija so kurton revolucija. sega ke ima podelba.
На последните избори украинците го изгласаа Зеленски со над 60% од гласовите, со историска излезеност.

Јанукович избега како нацистите што бегаа на времето.

Толку од твојот муабет.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.483
Поени од реакции
32.565
Зеки го изгласаа со програма за помирување и запирање на војната во Донбас. Потоа како америчка марионета го направи спротивното. Јанукович избега по државен удар за да спаси жива глава. Итн, итн.

Како не ве мрзи со вакви ботови да се обидувате да дискутирате. Гледате дека кај да се појави, провоцира офтопик и ако му реплицирате само продолжува дупло повеќе (со или без лични навреди).
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.008
Поени од реакции
23.980
Навистина и еден невин меѓу тие терористи во Газа да има е огромна трагедија, но треба да се разбере дека терористите од хамас го започнаа овој бран на смрт и омраза




Уште е рано, ќе дојде време и за тоа
koj im brani da gi tepaat teroristite? ovde ne gledame nistenje na teroristi nego sistematski genocid i destrukcija na luge sosila napilkani i drzeni vo koncentracionen logor.
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.270
На последните избори украинците го изгласаа Зеленски со над 60% од гласовите, со историска излезеност.

Јанукович избега како нацистите што бегаа на времето.

Толку од твојот муабет.
Кој е твојот став за настаните во Одеса каде шо беа запалени живи љуге само поради тоа шо излегле на референдум?Дали извршителите кои јавно се декларираа како нацисти одговараа заради таквиот грозоморен чин?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.008
Поени од реакции
23.980
На последните избори украинците го изгласаа Зеленски со над 60% од гласовите, со историска излезеност.

Јанукович избега како нацистите што бегаа на времето.

Толку од твојот муабет.
da go izglasaa zelenski cija izborna platforma bese dogovor i mir so rusija i ruskoto naselenie vo ukraina. lazgo, isto ko crpe nas ali ti si sareno gomno sto veruva deka toa e ok. zatoa site ko tebe sega u ukraina umiraat. da se nadevame za dobroto na makedonija i u mkd ke dojde takov moment.

janukovic bese izbran vo poslednite slobodni i fer izbori i izbrka so puc sponzoriran od zapadot. sega vo ukraina zabraneta e i opozicijata i izborite zosto jasno e deka pak ke pobedi toj sto ke veti mir.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.193
Поени од реакции
36.395
Можда и Хезболах е подружница на Мосад и ЦИА,пошто и тие стрелаат ракети спрема Израел?Можда и Иран е израеска подружница која Биби ја користи како дежурна Баба Рога?:cautious:Па нели беше против теории на заговор?
На заебанција, ама ги погоди работиве.
Вчера баш разговарав со една типка од Иран, таму била професор, преселена тука пред 10тина години, не е религиозна. Таа вика цел врв близок до Ајатолахот е близок со западните тајни служби и скоро сите имаат и америчко државјанство (илјадници вика имаат и добиено "зелена карта" за децата, демек по случаен избор), без разлика што и како прават како официјална политика. Според неа најголем дел од работите што се прикажуваат на ТВ биле лага и извитоперени и во поглед на жените. Нејзините зборови беа: да, опасно е за жените, и е полошо во однос на времето под Шахот, но и денес жените ги водат фамилиите и не има многу со високо образование.
Од нејзина гледна точка се е режиран циркус поради нафтата, и тоа во сите држави од тој регион, од САД и Британија, а за Израел вика дека се терористичка држава создадени пак од западот за контрола на регионот.

Според неа сите исламски екстремистички организации се создадени од западните служби по потреба, и се се сведува на создавање на проблеми за полесна контрола и пљачкање на нафтата.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.238
Поени од реакции
2.238
Чекај, чекај, чекај сега малку, кочи.. Два дена се труби како тоа Палестинците му урнале Ф16ка на Израелците, се споделуваа видеа, и како сега наеднаааш оооп ако е ова точно, дека турски е авионот, сега е урнат од Американците. Шта је ово бре, Есмералда и Касандра у једној епизоди....Јојјјј
Кој трубел и како трубел дека палестинците срушиле Ф16 со тегнала,камења итн... немат доволно инфо а јас подслушнав дека американците го срушиле.....дали е точна или погрешна инфо незнам,ако имаш некој подобар извор кој ке имаш време сподели тука,нормално ако сакаш.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.483
Поени од реакции
32.565
Блинкен беше во Израел. После во Јордан и Арабија.
Мислам и Египет ама не сум сигурен.
Им чува грб да не ескалираат Иран и остали кога ќе започнат. И носачите се испратени за таа намера. И затоа повиците до Кина демек да влијае врз Иран.

Биби сакаше на своја рака изгледа, безглаво да отиде. Без САД, и преку таква ескалција да го претвори судирот во поширок војна со повеќе актери. Со тоа што САД би бил вовлечен во војна против Иран. Океј тој параноичен е, тежок социопат. Муслиманите и за холокаустот ги обвинуваше. Иако Хитлер уште пред да дојде на власт, им спремаше чистка.
Мање више ова сега за САД е damage control. Ова им го приредија во најлошо можно време. Кога и технички/материјално и логистички се исцрпени од војната што ја водат против РФ во Украина. Иран очигледно по секоја цена сака да избегне да биде вовлечени во било што тука, пошто имаа и они проблеми дома со Азерите и други малцинства на северозападот од Иран и уште не се консолидирани.

Палестинците да беа повеќе помогнати (технички/материјално првенствено), многу полоши ќе беа работите за Израелците.


Трето веројатно и не е баш така лесно да влезат копнено, ќе биде многу крваво. Па треба добро да се калкулира.
Уфф... Практично нема варијанта да немаат тешки загуби.
Единствена причина за да влезат е ако идат на гамбит целосно чистење на Газа. Што колку и да звучи неверојатно, сега веќе и не изгледа толку неверојатно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom