Политички случувања во Израел

Член од
24 април 2008
Мислења
10.867
Поени од реакции
12.193
Султанот не мисли како тебе.

Вели време е да се создаде Палестинска држава.


....but added that a two-state solution was the only way to achieve regional peace.
Доцна му текнало на реџоманецот да го копира Јасер Арафат од пред 35 (ТРИЕСЕТ И ПЕТ) години кога ја прогласи независната држава Палестина, а истовремено го призна постоењето на Израел како независна држава и прифати дека било какво решение за палестинското национално прашање мора да опфаќа постоење на две независни на западниот брег на блискиот исток.

 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.677
Поени од реакции
22.911
Vlade, stvarno, zakacaj se so sarenite, ene ti go Anton so 10 dupli useri, vaka inaku ne ti odi bas breckanjevo.
Izvini ali jas ne diskriminiram.
Sareni, levicari, komunjari, vegani, pederi,verski fanatici..... mi nema razlika, site mi ste isti ;)
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 393581

Епа не можам бе за ова да сум.
Ti mozi ne mozis ali mnozinstvoto tuka vo republikata ne misli ko tebe.
Screenshot_20231008-235452_Chrome.jpg
Screenshot_20231009-000810_Chrome.jpg
Screenshot_20231009-000716_Chrome.jpg
Screenshot_20231008-235514_Chrome.jpg
Screenshot_20231008-233347_Chrome.jpg
 
Последно уредено:

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.967
Поени од реакции
24.235
Izvini ali jas ne diskriminiram.
Sareni, levicari, komunjari, vegani, pederi,verski fanatici..... mi nema razlika, site mi ste isti ;)
Автоматски споено мислење:


Ti mozi ne mozis ali mnozinstvoto tuka vo republikata ne misli ko tebe.
Прегледај го приврзокот 393591
Прегледај го приврзокот 393592
Прегледај го приврзокот 393593
Прегледај го приврзокот 393594
Прегледај го приврзокот 393596
Не бе Владе не се вечином толку глупи. Секако, има шарена куртонијада и прогресивни либтарди не викам не, ама далеку од тоа дека се мнозинството. Не знам зошто така мислиш и не знам како поинаку да ти објаснам оти си инат (ете пробував на тема Ердоган), ама не сите што биле на протест и/или гласале против Грујо по автоматизам сакаат шиптaри. Значи не е равенката чим не си за Грујо автоматски си за орките. Има тука поширок дијазепам на опции. А башка не знам колку пати ти е укажано на грујовите срања на тема шиптaри и колку он не е на браникот на татковината. На крају краева еве и да е точна тезата дека ако си против грујо си за орки нека ти текне дека мнозинство гласови на тие парламентарни избори пак он освои. Мала е Ла Кања, поголем простор ќе изнајмеа ако беше така работата (оваа реченица нема да ја сфатиш ама не е ни битно).
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.677
Поени од реакции
22.911
Не бе Владе не се вечином толку глупи. Секако, има шарена куртонијада и прогресивни либтарди не викам не, ама далеку од тоа дека се мнозинството
Znaes kako se odreduva mnozinstvo neli?
Mislam do tolku razbiras nekoi raboti :cautious:
I da mnozinstvo se :toe:.
I aman ko nekoj saren papagal ,grujo ta grujo.
Kakva vrska ima mojot muabet i togas i sega so grujo.
Ako togas ne vi bese jasno na sto celev, sega barem bi trebalo da vi e kristalno jasno sto sakav togas da vi kazam. Ili pak mozi ve imam preceneto vo sposobnostite oti vaka kako sto ve citam nekako slabo vi odi.
A tolku e ednostavno, kako dva i dva da sobiras.
Ali izgleda i toa vi e premnogu slozena matematicka operacija :(
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.677
Поени од реакции
22.911
Фали уште овај со нуклеарките, што ги брои Сарматите за да биде екипата цела.
Bez tebe vakvi temi ednostavno ne gi biva, ne e to to.
Ti ni si kako da se izrazam, ete ke recime deka ti si glasot na razumot ;)
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.967
Поени од реакции
24.235
Znaes kako se odreduva mnozinstvo neli?
Mislam do tolku razbiras nekoi raboti :cautious:
I da mnozinstvo se :toe:.
I aman ko nekoj saren papagal ,grujo ta grujo.
Kakva vrska ima mojot muabet i togas i sega so grujo.
Ako togas ne vi bese jasno na sto celev, sega barem bi trebalo da vi e kristalno jasno sto sakav togas da vi kazam. Ili pak mozi ve imam preceneto vo sposobnostite oti vaka kako sto ve citam nekako slabo vi odi.
A tolku e ednostavno, kako dva i dva da sobiras.
Ali izgleda i toa vi e premnogu slozena matematicka operacija :(
Не знам како да ти одговорам на ова. Македонија има глуп изборен модел каде 1000 души ако излезат да гласаат и 800 гласаат за СДСМНЕ, СДСМНЕ ќе победи.

Тоа прво.

А второ, дали си сигурен дека на пример би ставил 5000 евра на маса и да анкетираме анонимно провизорна бројка од да речеме 10000 рандом Македонци па да видиме кое е тоа мнозинство што го викаш? Убеден ли си дека ќе ги земеш парите?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
25.210
Поени од реакции
33.230
Да Ванлок, знам. И за Папуа знаев кој е ритуалот на постанување машко. И се тоа си е така. Ама на другата страна е ова:

Прегледај го приврзокот 393581

Епа не можам бе за ова да сум.
Поентата е дека не мора по инерција да бираме етикети. А ако веќе мора тогаш секако тоа нема да биде ни еврејска ни палестинска, туку ако мора да бирам една етикета тогаш мојата е македонска. И да објаснам... Како човечко битие, не сакам никој да страда. Како возрасен па знам дека на светот не му чуе што тоа јас сакам. Истовремено знам и дека нашите најголеми крвници сега и денес се само едни - и пази тоа не се Шќиптарите - туку тоа се тие кои ги користат Шќиптарите за да ни висат на грб и да паразитираат врз наша крв и труд. Оттаму имаме куп бескорисни Шќиптари ухлебени во државна администрација (не дека администрацијата нешто работи, ама овие па ни на работа не идат), и оттаму јас и ти плаќаме струја/вода и секакви давачки и за Шќиптарите. И куп други финансиски и секакви бенефити кои за нивна корист идат од наши даноци (нешто што не важи за нив).

Но нејсе. Знаеш кои се тие кои ни ги држат Шќиптарите да паразтираат на нас?
Пошто не се ни Евреите ни Палестинците. Па дури и самите Шќиптари се искористувани тука и во иднина ќе платат глоба за ова сега што го прават... Но еј, остај ти војни по Блиски исток.

Кажи ми ти мене, кој е тој фактор што НАМ ни го прави ОВА ШТО НАМ ни се случува со Шќиптарите. И кажи ми како да не навивам за било што - што придонесува да ослабат тие што нас ни наштетуваат и тие кои нас не уништуваат? Па макар тоа да е една од страните во оваа војна, за која ни морално ни емотивно ниту сакам ниту би смеел да навивам. А не дека постои „добра“ страна овде, само фактот дека едната страна е сојузник на нашите непријатели. Колку и да жалам за човечките трагедии, од геополитички аспект навивам за слабеење на нашите непријатели.






Наводно Изралеците сами себе се гаѓале, во забуна. Friendly fire.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.677
Поени од реакции
22.911
Не знам како да ти одговорам на ова. Македонија има глуп изборен модел каде 1000 души ако излезат да гласаат и 800 гласаат за СДСМНЕ, СДСМНЕ ќе победи.

Тоа прво.

А второ, дали си сигурен дека на пример би ставил 5000 евра на маса и да анкетираме анонимно провизорна бројка од да речеме 10000 рандом Македонци па да видиме кое е тоа мнозинство што го викаш? Убеден ли си дека ќе ги земеш парите?
Vlegvas vo tehnikalii bez nekoja potreba.
Mnozinstvo ima toj sto formira vlada, ne e toa nekoja visa matematika.
Od slikite koi ti gi postirav pominaja raznorazni izborni ciklusi i 7 godini. Uste se na vlast sto znaci mnozinstvo se.
Jas vo anketi ne veruvam, si ima izbori. Ne se pravi vlada spored anketi tuku koj kako i dali glasal na izbori :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom