Политички случувања во Израел

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.753
Поени од реакции
36.732
Изгледа прилично сигурно дека ќе има копнена офанзива во Газа. Денес безбедносниот совет на Израел ја одобрил. Само ќе видиме до кој степен. Едно е сигурно, илјадници Палестинци ќе умрат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.679
Поени од реакции
22.914
Кажав де, види ботовите за кој навиваат. Ти автоматски си за другите (макар и појма да немаш за регионот/настаните/учесниците)... Практично не можеш да згрешиш. Ако они се за нешто, нашиот интерес мора да е спротивен. Не сум сретнал ниеден спротивен пример, а не ни очекувам тоа чудо да се деси.
Mnogu botovi ima, krajot ne mu se najdva.
Ete Dardi naviva za Izrael protiv svoite muslimanski brakja. To ti e isto ko da naviva za Srbija 1999.
Stvarno um nemam :cautious:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.753
Поени од реакции
36.732
Имаат тунели во Газа Палестинците, ко Виет Конг што правеше за да се заштитат од најстрашните американски оружја ко напалм, бомби итн. Тука решението е само да се опколи Газа целосно и да се пресече и од море и од Египет и да се чека да им снема храна, вода, греење на Палестинците за да се предадат.
Газа веќе е целосно пресечена и тоа одамна. Морето го контролира Израел и единствениот граничен премин кон Египет исто е контролиран од Израел.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.075
Поени од реакции
22.466
Не знам зошто го направија ова Хамас, не се сомневам дека знаат после ова Евреите ќе ги дерат живи. Или се суициди или имаат некој 9d план во позадина. Додуша они се буквално суициди така да сепак најпростата опција е најреална.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.679
Поени од реакции
22.914
Имаат тунели во Газа Палестинците, ко Виет Конг што правеше за да се заштитат од најстрашните американски оружја ко напалм, бомби итн. Тука решението е само да се опколи Газа целосно и да се пресече и од море и од Египет и да се чека да им снема храна, вода, греење на Палестинците за да се предадат.
Neka prisoberat uste izraelski civili pa zaedno neka im snemva hrana i voda.
Pa ko prezivi pricace :toe: .
P.s abe te znaat od Levica deka za Izrael navivas. Apasiev na kloci ke te izbrka od partija :sneaky:
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.874
Поени од реакции
7.136
Не знам зошто го направија ова Хамас, не се сомневам дека знаат после ова Евреите ќе ги дерат живи. Или се суициди или имаат некој 9d план во позадина. Додуша они се буквално суициди така да сепак најпростата опција е најреална.
Hezbollah has announced its willingness to attack Israel from the north:

“If Israel sends ground troops into the Gaza Strip, they will meet us with all their forces in the north.”

The Taliban have asked Iran, Jordan and Iraq to let their troops into Israel to help Hamas “take Jerusalem” – The Jerusalem Post

Ако овие две групи влезат, тогаш ќе има логика нападот, инаку е самоубиствен.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.867
Поени од реакции
12.194
Епа тоа е кога ја отворија пандорината кутија во Украина. И претходно безброј пати. Сега никој не се либи да ескалира против нив, посебно кога слабеат.
Први на удар им се вазалите (а овие регионалниве што ни се и во државава треба да гледаат и да учат, да сменат нешто додека имаат време).
Вазалите можат единствено да го следат примерот на нивните авганистански колеги од 2021 година, да си наполнат неколку авиони со пари и останати богатства, и да си фатат џаде, дали за Дубаи, дали за Монако, за ништо друго не се способни.

Ова смрди на руско масло не до небото, туку до Сонцето и назад, ниту Сонцето не ја гори таа смрдеа.

Hamas drone drops grenade on Israeli Merkava tank

Hamas militants have learned lessons from the war in Ukraine and are using drones to drop grenades on Israeli Merkava main battle tanks.


Русите се криви за инфлацијата, криви се за поскапувањето на храната, криви се за зголемувањето на даноците, сигурно тие го подметнале пожарот на тој мостот од Скопски Саем (не можам да го именувам според новото име, цел живот го знам како Скопски Саем, иако повеќе не постои) кон Железничка за да плаќаме уште поскапи сметки за парно, а бре Русите се криви за се` и сешто.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.075
Поени од реакции
22.466
Газа веќе е целосно пресечена и тоа одамна. Морето го контролира Израел и единствениот граничен премин кон Египет исто е контролиран од Израел.
Така е но нека објасни некој тогаш како добиле вакво оружје муџите. Не само тоа, туку како знаат да ги ракуваат? Или има неоткриени подземни тунели или има инфилтрирани муџи во еврејските редови.

 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.874
Поени од реакции
7.136
Neka prisoberat uste izraelski civili pa zaedno neka im snemva hrana i voda.
Pa ko prezivi pricace :toe: .
P.s abe te znaat od Levica deka za Izrael navivas. Apasiev na kloci ke te izbrka od partija :sneaky:
Јас не сум за никој, факт е дека и Израелците и Палестинците се гомна, само во различни пакувања, а Левица ја поддржувам само заради тоа што работат за Македонија (не сум ни член таму).
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.379
Поени од реакции
41.787
Газа веќе е целосно пресечена и тоа одамна. Морето го контролира Израел и единствениот граничен премин кон Египет исто е контролиран од Израел.
при сето контролирање успеаа илјадници ракети и муниција да внесат.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.308
Така е но нека објасни некој тогаш како добиле вакво оружје муџите. Не само тоа, туку како знаат да ги ракуваат? Или има неоткриени подземни тунели или има инфилтрирани муџи во еврејските редови.

Ќе биде појако ако испадне дека користат Џавелини и НЛАВси… :rolleyes:
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.075
Поени од реакции
22.466
Hezbollah has announced its willingness to attack Israel from the north:

“If Israel sends ground troops into the Gaza Strip, they will meet us with all their forces in the north.”

The Taliban have asked Iran, Jordan and Iraq to let their troops into Israel to help Hamas “take Jerusalem” – The Jerusalem Post

Ако овие две групи влезат, тогаш ќе има логика нападот, инаку е самоубиствен.
Може ќе прават некоја народна република. На Украинците не им успеа планот да направат во РФ, може на џихадистиве ќе им успее во Израел. :toe:
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.366
Поени од реакции
6.961
Убиената девојака која гола, по долен веш, ја парадираа на пикапот, а насобраните ја плукаа, е идентификувана и се работи за 30 годишна германка која дошла во Израел на некој фестивал. Страшно.

Јас сум убеден дека ако се отиде у фул мод војна, а се иде натака, дека ќе гледаме видеа и слики, масакри, за какви ни ИСИС нема правено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom