Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Па ти ке замесиш пити бре, не од тие од штандовите.
Немој жити се, ќе става од тоа брашното на Зеленски и Павле Кокаиновски па после ќе биде ... весело :pos:

За овие познавачитеможе ли некакво објаснување за што станува збор овде?

Zelenskyy joins Canadian Parliament’s ovation to 98-year-old veteran who fought with Nazis



-зарем отворено почнаа со воскреснување на нацифашизмот?
И знаат ли овие на форумов кого всушност подржуваат???
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.838
Поени од реакции
6.978

,,Семоќниот Патриот" го изеде пак немиен, после Хутите од Јемен. :icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.981
Поени од реакции
35.953
Украина што ти е една земја со планини чиниш на Хималаите си а не на тепсија, ептен тешко можат да припарат до било каде.

Прекинаа оти така процениле дека така треба, сега пак почнуваат нова тура.

Трансформаторите се тешко заменливи, ама и обично секаде имаат резерва и треба и таа резерва да се рокне, па потоа и донациите кој можеби не се баш како што трбеаат ама вршат работа, инаку Украина има уште 3 нуклеарни централи со 4+3+2=9 блока кој не беа мета на напади, нуклеарката кај Запорожје има 6 блокови и до летото лани беше уклучена на украинскиот систем, почна кловнот да се фали дека ќе продавале струја на Европа и русите ја исклучија од системот, лани и времето се погоди немаат некоја индустрија која им бара многу струја и колку толку прокараа.

Сигурно имате гледано видеа како светлата во градовите се палат и гасат како новогодишна елка поради неможноста да обезбедат доволно струја.
Не секогаш е битно да е планина, битно да е подалеку од нормален пат, и во рамнина може да се заглавиш :D

Мене по се ми изгледа дека не им е од фокус, имаат некоја друга математика, инаку барем инфраструктурата не мрда, фиксна мета е, податоците за истата може да ги соберат додека трепнеш, а тие шахидите се мајка за такви мети.
Не е моја експертиза електроснабдување па не би шпекулирал. Ете Менетхил понуди неколку тези, јас само упростував от тешко ти фаќа црпката.

И не биди толку кисел, ако ти се пие пиво бујрум во Велес кога сакаш, ете Октомври питијада ќе има.
Абе приглуп сум јас, кај можам да разберам такви комплексни концепти.

Да сум поблиску нема никаков проблем, мераклија сум на пити, стратегиите ќе ви ги остават вас ;)
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.821
Немој жити се, ќе става од тоа брашното на Зеленски и Павле Кокаиновски па после ќе биде ... весело :pos:

За овие познавачитеможе ли некакво објаснување за што станува збор овде?

Zelenskyy joins Canadian Parliament’s ovation to 98-year-old veteran who fought with Nazis



-зарем отворено почнаа со воскреснување на нацифашизмот?
И знаат ли овие на форумов кого всушност подржуваат???
Хитлер би бил среќен да е жив, неговата идеологија е повеќе од жива. Глобализмов е дете на истата и цел Колективен Запад е под таа доминација. Само што пак ќе се заебат како у WW2 у правец на освојување на житните полиња на Украина и освојувањето на бесконечните пространства на Сибир.
Sieg heil!
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Нема што да се образложува, очигледно е. Не знам зошто на пример ние се гњавиме со производство на струја. Гаси таму РЕК, прикачи се на грчкиот систем и свиркај си.

Чиста работа.
Dobar primer, so ogled na toa so lani spukavme 400 milioni evra na uvoz, a rek e vo plan da se zatvori. I redovno uvezuvame 30 posto od energijata. Ti vikam drzi se do branite i poplavite, tamu bar mozhe da se mlati prazna slama kolku sakas.

Inaku nema grcki sistem, site sme prikluceni na evropskiot sistem.
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Dobar primer, so ogled na toa so lani spukavme 400 milioni evra na uvoz, a rek e vo plan da se zatvori. I redovno uvezuvame 30 posto od energijata. Ti vikam drzi se do branite i poplavite, tamu bar mozhe da se mlati prazna slama kolku sakas.
Ми се чини дека ја промаши поентата, но не сум нешто изненаден.
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Koja e poentata? Deka pri voena sostojba dur te bombardiraat loso e da uvezuvas struja?
Поентата е дека е СЕКОГАШ лошо да не бидеш енергетски независен. Бомбардиран или не. Украина нема повеќе скоро никаква индустрија, буџетот 100% им го полни САД. Значи сите пари кои одат на плата и пензии им ги дава САД. Ако Русите им го уништат производството на струја, со кој пари ќе ја плаќа Украина увезената струја? Од трансферот на Мудрик во Челзи? Повторно за тоа треба да плаѓа САД.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Поентата е дека е СЕКОГАШ лошо да не бидеш енергетски независен. Бомбардиран или не. Украина нема повеќе скоро никаква индустрија, буџетот 100% им го полни САД. Значи сите пари кои одат на плата и пензии им ги дава САД. Ако Русите им го уништат производството на струја, со кој пари ќе ја плаќа Украина увезената струја? Од трансферот на Мудрик во Челзи? Повторно за тоа треба да плаѓа САД.
I kje im plakjaat sve, i onaka vekje im plakjaat, mnogu poise od toa. Bitno nema da gi ostais bez struja ako im gi urnes branite.
-Hidroto se koristi za peglanje visoci, kur kje skrsis so branite, osven so kje naprais ekoloska katastrofa.
-Lani koga im gi mavaa trafoata, im ispadnaa nuklearnite centrali i pak ja vrakjaa strujata vo gradovite.
-Tie trafoa se custum, ne se ko onie na bandera so gi gleas. Se praat po merka, se ceka po godina za zamena, gi nema nigde vo rezerva ko so vika Lester. Zatoa gi mavaa niv.

Ziti se prekini da se rezilis tuka, vrska nemas vo temava. Sram mi e da ve citam so gluposti tresete, inace nemase ni da se mesam.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.508
Поени од реакции
31.421
Значи да резимираме за моменталната состојба на Украина.
- имаат супер иднина како топовско месо и клиент држава на САД (читај вазал од најнизок ранк)
- отпорни се на уништување трафоа и останата енергетска инфраструктура, пошто побрзо заменуваат отколку што РФ можат да уништат (им има снемано проектили/дронови)
- РФ немаат проектили/дронови колку што западните имаат трафоа да донираат во Украина (и останата енергетска инфраструктура)
- нема врска што нема да имаат производство на струја
- струја може да увезуваат, нема гајле пошто САД ќе плаќаат
- ќе увезуваат од ЕУ, кои и самите немаат гајле со никаква енергетска криза
- се ќе биде супер

Пропуштив нешто? :unsure:
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
I kje im plakjaat sve, i onaka vekje im plakjaat, mnogu poise od toa. Bitno nema da gi ostais bez struja ako im gi urnes branite.
-Hidroto se koristi za peglanje visoci, kur kje skrsis so branite, osven so kje naprais ekoloska katastrofa.
-Lani koga im gi mavaa trafoata, im ispadnaa nuklearnite centrali i pak ja vrakjaa strujata vo gradovite.
-Tie trafoa se custum, ne se ko onie na bandera so gi gleas. Se praat po merka, se ceka po godina za zamena, gi nema nigde vo rezerva ko so vika Lester. Zatoa gi mavaa niv.

Ziti se prekini da se rezilis tuka, vrska nemas vo temava. Sram mi e da ve citam so gluposti tresete, inace nemase ni da se mesam.
ОК. Бидејќи на САД им растат пари на дрво, па се ќе им плаќаат, и така Украина ќе ја добие војната. Инаку, кога почнав да пишувам на темата рушење на брани, последно што ми беше по ефектот што ќе го има, беше тоа што Украина ќе нема струја. Многу посилен ефект ќе биде уништувањето на мостовите на Дњпар како последица од рушењето на браните, поплавите во градовите, психолошкиот момент на доаѓачка апокалипса и отсекувањето на украинаската војска од руската страна на Дњепар.

Но сето тоа е небитно, битно ќе увезуваат струја.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.821
Почнаа да се појавуваат по Украина често овие оригинал нацисти што се. Скоро и цел екипаж у уништен Леопард тенк имаше шваби.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
ОК. Бидејќи на САД им растат пари на дрво, па се ќе им плаќаат, и така Украина ќе ја добие војната. Инаку, кога почнав да пишувам на темата рушење на брани, последно што ми беше по ефектот што ќе го има, беше тоа што Украина ќе нема струја. Многу посилен ефект ќе биде уништувањето на мостовите на Дњпар како последица од рушењето на браните, поплавите во градовите, психолошкиот момент на доаѓачка апокалипса и отсекувањето на украинаската војска од руската страна на Дњепар.

Но сето тоа е небитно, битно ќе увезуваат струја.
Ti trgna od trafoata i toa kolku lesno se zamenuvale, pa zatoa niv gi gagjale. Pa taka pretase, pretase i stigna i do branite na kraj.

Za apokalipsi priznavam ne se razbiram, ete zborete si za toa. Stv genijalen poteg e da go piplavat Kiev, da ubijat edno 100k civili. Kako ne im tekna toa do sea.
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Ti trgna od trafoata i toa kolku lesno se zamenuvale, pa zatoa niv gi gagjale. Pa taka pretase, pretase i stigna i do branite na kraj.

Za apokalipsi priznavam ne se razbiram, ete zborete si za toa. Stv genijalen poteg e da go piplavat Kiev, da ubijat edno 100k civili. Kako ne im tekna toa do sea.
Верувај ми дека се имаат сетено на тоа. Ако оди Керчкиот мост, ќе пливаат Киевчани. Инаку, каде бе напишав дека ги гаѓаат затоа што лесно се заменуваат? Напишав дека наместо производните капацитети за струја, им ги гаѓаат трафостаниците. Не затоа што лесно или тешко се заменуваат, туку затоа што очигледно од некоја причина не сакаат да им ја рушат клучната инфраструктура, а сепак го постигнуваат ефектот на гаснење на струјата. Колку и да е лесно или тешко да замениш трафостаница, многу е потешко да изградиш брана или хидроцентрала од урнатина.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Хитлер би бил среќен да е жив, неговата идеологија е повеќе од жива. Глобализмов е дете на истата и цел Колективен Запад е под таа доминација. Само што пак ќе се заебат како у WW2 у правец на освојување на житните полиња на Украина и освојувањето на бесконечните пространства на Сибир.
Sieg heil!
Ма тоа не ме изненадува, таа идеологија никогаш и не била мртва.
(можеби ако повторно се појави онаа будала,-реис ли беше што беше заборавив, и го “прогласи за умрено“ :pos:)

Мене ме изненадува тоа што толку следбеници на таа црна идеологија има кај нас-меѓу нас Македонците иако никогаш не била својствена за овие простори ама изгледа некој добро се потрудил да посее семе, сега ги гледаме плодовите.
Не е попусто речено дека најсмртоносно нешто е идеологијата, кога еднаш ќе ја посееш биди сигурен дека некогаш ќе береш плодови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom