Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Шо бе шанкуре, толку?

Ој леле тој нежниот, дојде се изнапцу, кажа еден куп лаги, не одговори кога беше фатен во тесно и нормално според рецептот на шарената куртонијада зеде пак да дефокусира. Тоа е таа прозападна школа. Убаво те учеле али бадијала.

Ти викам јас, плукни се на военото знаење кое го користиш надмено (иако лупаш глупости како таа со Кинжалот и тоа епски глупости), ако истиот ти не си застанал пред огледало и не си рекол вујко Сем ми даде леб ама за векна леб изедов 10 стапа и уште толку ќе јадам.

Терај магарето.
Во Битола ваквите ко тебе ги викаме шанкуриња, а со шанкуриња не можиш на мочање да одиш - камо нормална дискусија да водиш.
Многу работи се појасни кога знам дека си кабадаја.
Биди ми поздравен
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.838
Поени од реакции
6.978

Почнаа Русите да им го прават истото што Украинците им го правеа на Русите, а тоа е мавањето на борбените авиони оддалечени неколку десетици или стотици километри од фронтот.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.447
Поени од реакции
12.208
@Ne_sum_ja види што им прават, партали
Што им прават? Океј освен Лансетот дека демонстрира 70км домет, и одлична работа на операторите. Во иднина веројатноста дека ќе се зголеми дометот е сигурен.

Но што правеа до сега? Оставија вака здрави аеродроми на 70км од линијата на фронтот. Резултат. Раскостена подморница, и десантен брод. Веројатноста дека постојат уште вакви аеродроми кои се користст миговите за лансирање на стормовите постои.

Зошто тоа го прават? Плус оставаат незашитени цели од круцијална важност.

Веќе докажано е дека против крстаречки проектили речиси безначајно е ПВОто.

Останува дека се или аматери, или пресигурни се во своето ПВО. Па поради тоа таков пропуст се случи. Нејси 7 од 10 проектили се соборени. Што е солиден број, но сепак јас критично би гледал на тоа, подморница од акула класата да оставиш така на отворено.



Инаку искуствава од конфликтов. Ќе измени многу погледи и начини на војување и на Русија и на САД/Кина/Иран и другите земји во иднина и модернизирација на своите армии.

Ќе треба лек да се бара за дронови. Како воздухопловни така и водни.
Нападиве со импровизираните глисери ќе се случуваат врз танкери со нафта и и слични цели. Некои тука велат Кинжал неможел да потопи носач во движење. Видете Кинжал/Циркон/Посејдон. Со ваков развој на воената индустрија, верувам дека во иднина дека ќе се пронајде и решение да функционираат против движечки објекти. Патем подморница со Посејдон и те како може да дејствува против носач. Незнам зошто само мислите дека со Кинжал/Циркон би било решение против нив. Кога имаш торпедо. Па стај ти после нуркачи да го чекаат проектилот :icon_lol:


Јас чекам да видам С-70 како ќе функционираат како беспилотно летало во комбинација со С-57. Имено еден пилот ќе може да контролира два С-70 од својот С-57.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.528
Поени од реакции
40.494
Што им прават? Океј освен Лансетот дека демонстрира 70км домет, и одлична работа на операторите. Во иднина веројатноста дека ќе се зголеми дометот е сигурен.

Но што правеа до сега? Оставија вака здрави аеродроми на 70км од линијата на фронтот. Резултат. Раскостена подморница, и десантен брод. Веројатноста дека постојат уште вакви аеродроми кои се користст миговите за лансирање на стормовите постои.

Зошто тоа го прават? Плус оставаат незашитени цели од круцијална важност.

Веќе докажано е дека против крстаречки проектили речиси безначајно е ПВОто.

Останува дека се или аматери, или пресигурни се во своето ПВО. Па поради тоа таков пропуст се случи. Нејси 7 од 10 проектили се соборени. Што е солиден број, но сепак јас критично би гледал на тоа, подморница од акула класата да оставиш така на отворено.



Инаку искуствава од конфликтов. Ќе измени многу погледи и начини на војување и на Русија и на САД/Кина/Иран и другите земји во иднина и модернизирација на своите армии.

Ќе треба лек да се бара за дронови. Како воздухопловни така и водни.
Нападиве со импровизираните глисери ќе се случуваат врз танкери со нафта и и слични цели. Некои тука велат Кинжал неможел да потопи носач во движење. Видете Кинжал/Циркон/Посејдон. Со ваков развој на воената индустрија, верувам дека во иднина дека ќе се пронајде и решение да функционираат против движечки објекти. Патем подморница со Посејдон и те како може да дејствува против носач. Незнам зошто само мислите дека со Кинжал/Циркон би било решение против нив. Кога имаш торпедо. Па стај ти после нуркачи да го чекаат проектилот :icon_lol:


Јас чекам да видам С-70 како ќе функционираат како беспилотно летало во комбинација со С-57. Имено еден пилот ќе може да контролира два С-70 од својот С-57.
го дупчам малце не сум ја пошто он се пали многу на микро победи.

Иначе и ја се слагам дека не прават доволно за овие закани. Но сфаќам и дека многу е тешко да уништиш цели на аеродром пошто они нон стоп ги разместуваат авионите. Треба цел аеродром пепел да го направиш за да имаш некој ефект и успееш да уништиш нешто.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.447
Поени од реакции
12.208
го дупчам малце не сум ја пошто он се пали многу на микро победи.

Иначе и ја се слагам дека не прават доволно за овие закани. Но сфаќам и дека многу е тешко да уништиш цели на аеродром пошто они нон стоп ги разместуваат авионите. Треба цел аеродром пепел да го направиш за да имаш некој ефект и успееш да уништиш нешто.

Не е тешко. Пистата можат да ја раскостат со Искендери.
Но не го прават тоа намерно.
Многу полесно би пресретнале Миг кој ќе полета од аеродром од 200 км и кој ќе испука сторм. Ќе биде регистриран од ПВО-то дека е во воздух к најверојатно ќе врши напад, па ем ПВОто ќе им биде припремно да го собори проектилот. Него истиот миг кој ќе полета од аеродром одалечен на 70км . Комотно може да испука и да слета и да го скријат после во временски рок, многу пократок.


Што им е целта. Не е јасно.

Да се разбереме мене не ми е верно дека е аматрризам што аеродромиве се нечепнати. Неможе толку да се глупи. Тие Киев вјајца им гаѓаа седишта на тоа СБУ не па за аеродром. Туку претпоставувам дека со свои причини тоа намерно не го прават. Но тука постои ризик. Којшто веќе им резултираше со губење на една подморница.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.439
Поени од реакции
36.366
@Ne_sum_ja види што им прават, партали
Нели ти е прејако тоа што Украинциве на 60 километри од граница можат да си чуваат авиони на отворено? :LOL:
Автоматски споено мислење:

Не е тешко. Пистата можат да ја раскостат со Искендери.
Но не го прават тоа намерно.
Не е намерно. Толку можат односно не можат да ги елиминираат.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.447
Поени од реакции
12.208
@Ron Burgundy

Ето видиш. Пациентот ти одговори иако мене ме цитираше :icon_lol:

Неможеле. Ваљда можеле пристаништето во Одеса да го размонтираат во рок од 2 дена ама ете аеродромов неможеле. Сихурно со патриоти и ириси го штитат :pos:
Или немаат Искендери.


Тоа е таа днопетриза.


Ме мрзи да барам кои аеродроми им се напаѓани од Русија, ги има доста. Ги има, затоа ова тврдење дека неможат е многу идиотско. Со претопставка дека другиот соговорник е со сите жички здеави во мозокот.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.439
Поени од реакции
36.366
@Ron Burgundy

Ето видиш. Пациентот ти одговори иако мене ме цитираше :icon_lol:

Неможеле. Ваљда можеле пристаништето во Одеса да го размонтираат во рок од 2 дена ама ете аеродромов неможеле. Сихурно со патриоти и ириси го штитат :pos:
Или немаат Искендери.


Тоа е таа днопетриза.
Дечко година и пол војна се сведе на украинците да си чуваат авиони скоро до линија на контакт. Ама Русите намерно не ги уништувале пистите а можеле.

Уживаат Украински авиони да лансираат storm shadow проектили и да ги ебат во шупак во Севастопол.

Стварно, кажи ми кое е твоето резонирање дека намерно не уништуваат непријателски аеродроми на 70 километри од фронт. Кажи ми која е интелигентната финта тука, о ти Ото фон Бизмарку?
Автоматски споено мислење:

Пусти Рончо до таму му паднаа очекувањата што ги третира Русија и Украина како еднакви сили а заборави дека еден ден пред да почне војнава Русија беше светска сила а Украина полураспадната држава која не се знаеше дали ќе продолжи да постои :pos:
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.528
Поени од реакции
40.494
Дечко година и пол војна се сведе на украинците да си чуваат авиони скоро до линија на контакт. Ама Русите намерно не ги уништувале пистите а можеле.

Уживаат Украински авиони да лансираат storm shadow проектили и да ги ебат во шупак во Севастопол.

Стварно, кажи ми кое е твоето резонирање дека намерно не уништуваат непријателски аеродроми на 70 километри од фронт. Кажи ми која е интелигентната финта тука, о ти Ото фон Бизмарку?
Автоматски споено мислење:

Пусти Рончо до таму му паднаа очекувањата што ги третира Русија и Украина како еднакви сили а заборави дека еден ден пред да почне војнава Русија беше светска сила а Украина полураспадната држава која не се знаеше дали ќе продолжи да постои :pos:
Украина загуби на терен, офанзивата пропадна, сега е време за потпишување капитулација.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.447
Поени од реакции
12.208
Дечко година и пол војна се сведе на украинците да си чуваат авиони скоро до линија на контакт. Ама Русите намерно не ги уништувале пистите а можеле.

Уживаат Украински авиони да лансираат storm shadow проектили и да ги ебат во шупак во Севастопол.

Стварно, кажи ми кое е твоето резонирање дека намерно не уништуваат непријателски аеродроми на 70 километри од фронт. Кажи ми која е интелигентната финта тука, о ти Ото фон Бизмарку?

Ото фон бизмарк бил одличен дипломат. Можеш комотно мене Суворов или маршал Жуков да ме наречеш :kafence: :ROFLMAO:


Јас незнам ти што ги замислуваш тие што водат со воени операции. Ама сигурно од мене и од тебе попаметни се.


Значи по твојава логика. Можат во Ливов што е на 200км да им ги гаѓаат ама не можеле овие на 70км да ги најдат. :pos:

Па сега еве го видеото оооо теј.
Како сега можат? Што мислиш не знаеле до сега ? Па сега го пронашле аеродромот? Или како, јас ствсрно не го разбирам тоа твоето. Неожеле. Пријателе за ова со мозокот да расчистиш не треба ниту Бизмарк да си, ниту Ајнштајн. Битно тука е да не како лицето З.З со блага ретардација.


Неможеле. Е како денеска можеле? Што им дале нови ланцети, до вчера немале. Или незнаеле за аеродромов? Вчера во рок од 24 часа го изградиле?

Одговори на овие логички прашања па после поставувај прашања.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.822
Постојат воени аеродроми по Украина останати од СССР кои имаат бункери за авионите кои можат да издржат у одредена мера и нуклеарен удар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom