Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.208
Поени од реакции
15.256
лесное... сите опозициони праатеници да дадат оставка од 1 октомври, КРАЈ на Приказната
Тогаш ОДМА ке има ПРЕДВРЕМЕНИ избори
Ова требаше уште пред 3-4 месеци да го направат
нема одма да има избори...ќе има преговарање, па олеснувачи, па....а во меѓувреме ќе наштанцаат закони за помилување, помазнување, буџети....
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.255
Поени од реакции
8.884
нема одма да има избори...ќе има преговарање, па олеснувачи, па....а во меѓувреме ќе наштанцаат закони за помилување, помазнување, буџети....
...и турнеи по чајџилници, предводени од Обиџуко.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.537
Поени од реакции
4.636
Затоа и пишувам неколку пати-комуњарата е злопамтива и осветољубива и не ја крие секоја можност за осудување и осветување врз членови од ДПНЕ...и не е тоа „од вчера„, туку уште од 1944/45-та.

Потполно е небитно што кажал Стево, оти никој не го зема „за сериозно„, туку е битно што му е на Стево кажано да каже...
Автоматски споено мислење:

Според сдсм и новиот закон...европски вредности се кога се краде од државата да не се казнува.
Наведеново е само дел од „европските редности„. На пример, „прајдот„ на содомитите е уште еден од многуте од тие „вредноси„.
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 390933

Следните за продавање од СДС се нивните женски суштества во фамилија...
Уште еден начин со кој „севернава„ ќе биде трајно зависна од нашите цигански јужни соседи...
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.238
Поени од реакции
26.092
Каков жален и трагичен текст за Мицко страдалникот, и огромните притисоци да не земе кеш и фотеља.

Мицко Јованка Орлеанка
Мицко Ганди
Кирил Колемишевски (заменик министерот за економија) му е син на овој. Баш не интересира дали се стварно на различни страни, или само Панде фаќа приклучок, ко и секогаш.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Кирил Колемишевски (заменик министерот за економија) му е син на овој. Баш не интересира дали се стварно на различни страни, или само Панде фаќа приклучок, ко и секогаш.
Овие се чудни малце, Панде е прилично интелигентен новинар, еден од старата добра школа ама никогаш не беше класичен левичар и затупавен комуњар. Сепак мислам дека искрено пишува, иако заклучокот му е смешен.

Кирил беше до скоро адвокат и тоа во партнерско АД, мене ми изгледа тој комплетно атипичен за во политика, ме изненади со потегов за заменик-министер. Ама толку многу фирми и удели, подобро се менаџираат од чиновничка фотеља изгледа.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.208
Поени од реакции
15.256
После атентатот на Киро, кога малку заздрави, само на Панде Колемишески му одобри да му даде интервју

стара комуњара е тоа
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.537
Поени од реакции
4.636
Прегледај го приврзокот 390933

Следните за продавање од СДС се нивните женски суштества во фамилија...
Покрај капитулацијата потпишана во Нивици (значи на Грчка, не на Македонска земја, како што некои сакаат да го наречат договорот од Нивици, (и)менувајќи го како „Преспански„!...), комуњарата има уште „концесии„ да дели на јужните цигани.

Со децении по ред, „Чебрен„ и „Галиште„ се одложувани објекти, а на комуњарата токму сега и‘ текна дека е време за нивна распродажба.

Значи; циганите ќе користат Македонска вода, од која ќе прават струја, а струјата ќе му буде продавана на народот кој е носител на државноста!...

Аман...а таман помисливме дека комуњарата го допрела дното...
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.873
Поени од реакции
7.126
Screenshot_20230917-002103_Chrome.jpg

Дека сценарио за спас на експремиерот Груевски се дискутирало во политичките кругови потврди претседателот Стево Пендаровски. Во интервју за „Трилинг“ открива дека бил консултиран да го амнестира избеганиот Груевски. Уверува дека не би го сторил тоа.

„На едно неформално ниво од пред седум, осум месеци некои актери од политичката сцена ме консултираа околу таа можност, што мислам околу таа можност. Им реков децидно дека тоа не би го направил никогаш, бидејќи тоа би било рушење на правната држава. Таков тип на милосрдие стои во Уставот, но јас не мислам дека сум султан или монарх во оваа држава за такви кривични дејанија самиот да пресудувам и да решавам што е право, што не“, изјави претседателот Пендаровски.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.665
Поени од реакции
21.091
Прегледај го приврзокот 391000

Дека сценарио за спас на експремиерот Груевски се дискутирало во политичките кругови потврди претседателот Стево Пендаровски. Во интервју за „Трилинг“ открива дека бил консултиран да го амнестира избеганиот Груевски. Уверува дека не би го сторил тоа.

„На едно неформално ниво од пред седум, осум месеци некои актери од политичката сцена ме консултираа околу таа можност, што мислам околу таа можност. Им реков децидно дека тоа не би го направил никогаш, бидејќи тоа би било рушење на правната држава. Таков тип на милосрдие стои во Уставот, но јас не мислам дека сум султан или монарх во оваа држава за такви кривични дејанија самиот да пресудувам и да решавам што е право, што не“, изјави претседателот Пендаровски.
Фукусов менува став на 15 минути, добар и релевантен извор на информации. Комуњара кога ќе ти каже добар ден треба да излезеш надвор да видиш дали е ден или ноќ не па вакви работи да изнесува во јавност. Ова чим го кажува комуњара 2000% нема врска со вистината.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.537
Поени од реакции
4.636
„...На 15-ти септември...„ стана фраза за една он најголемите комуњарски лаги...

Можат да си ја залепат за заштитен знак, заедно со „заштитното лице„.
Автоматски споено мислење:

Таков тип на милосрдие стои во Уставот, но јас не мислам дека сум султан или монарх во оваа држава за такви кривични дејанија самиот да пресудувам и да решавам што е право, што не“, изјави претседателот Пендаровски.
Комуњарските судии редовно ја користеа фразата „...ние не сме надлежни....„ кога мораа да судат за “незгодни“ случаи па така и Стево, за да не заостане зад нив...
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.208
Поени од реакции
15.256
Фукусов менува став на 15 минути, добар и релевантен извор на информации. Комуњара кога ќе ти каже добар ден треба да излезеш надвор да видиш дали е ден или ноќ не па вакви работи да изнесува во јавност. Ова чим го кажува комуњара 2000% нема врска со вистината.
Идеата за амнестија на Грујо потекнува од Али Ахмети. Идеата е да го вратат во Македонија, тој да основа партија или крило во ВМРО, и така поделени вмровците да излезат втора партија на изборите.
Раздели па владеј
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Како и да е, идеолошката замислена борба на комуњар вс дпневски куртон нема да се смени. Ултимативно тоа беше, е и ќе биде најголемото самоуништување на македонецот.

Дпне има неупотребливо тврдокорно гласачко тело кое ќе гласа и за Каракачанов ако го предложат, Сдс има помалку закоравени со некои 50 илјади кои ќе се шалтаат по други опции како Левица и огромен број кој нема да излезе.

Албанците и косоварите со нивната 0% политичка, колективна и социолошка свест, ќе гласаат како и секогаш по истата линија, за тој што има кече на глава.

Без можност македонците да формираат заедничка коалиција, и да потпишат барем еден документ за политички консензус за било какви црвени линии, ДУИ ќе биде повторно спасителот за формирање на влада, со позиција за уцена и клекнување на новата каурска влада со привидна власт.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.967
Поени од реакции
11.018
Како и да е, идеолошката замислена борба на комуњар вс дпневски куртон нема да се смени. Ултимативно тоа беше, е и ќе биде најголемото самоуништување на македонецот.

Дпне има неупотребливо тврдокорно гласачко тело кое ќе гласа и за Каракачанов ако го предложат, Сдс има помалку закоравени со некои 50 илјади кои ќе се шалтаат по други опции како Левица и огромен број кој нема да излезе.

Албанците и косоварите со нивната 0% политичка, колективна и социолошка свест, ќе гласаат како и секогаш по истата линија, за тој што има кече на глава.

Без можност македонците да формираат заедничка коалиција, и да потпишат барем еден документ за политички консензус за било какви црвени линии, ДУИ ќе биде повторно спасителот за формирање на влада, со позиција за уцена и клекнување на новата каурска влада со привидна власт.
Ќе го сменат некои идни генерации, не овие сега и тука.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Наместо да сонуваме за некакви си обединувања зад црвени линии помеѓу партиите, или обединувања на народот, јас мислам дека треба да наметнуваме наратив кој би бил корисен(победнички) за Македонија.

Пример, денес нема една политичка опција или некој правен субјект да излези на националните телевизии и да каже дека СМРДСМ го сроза правниот поредок на државата отворено и без криење.

Денес нема еден новинар како онаа за северна да земи и да постави суштински клучни прашања на моменталните политичари. Новинарите едноставно си ја абдицираа нивната моќ на делување и движење на наративи корисни за Македонија.

Денес луѓето се чуваат во општествено заложништво така што се демотовораат за било каков друг политички ангажман, освен комуњарското "да излезиме на протестиии на улицааааа крв да леемее народ да се случии".

Движење на побединички и здраворазумни наративи нешто што барем СЕКОЈА индивидуа може да го прави.

Престанете лагите и манипулациите да поминат преку вас. Нека поминат преку сите други луѓе ако треба, ама не преку вас!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom