Дали е во ред да ги трошиме парите на одмор во Грција, Бугарија и Албанија, кај непријатели и душмани

Член од
10 септември 2016
Мислења
9.221
Поени од реакции
18.649
(y), вака и Албанците размислуваат
Тоа е муабетот што го зборувам, ние не сме свесни што се можеме да направиме ако ја имаме националната свест, колку позитивни опции имаме и на крајот од денот борбата вреди, тоа се докажало кај сите народи кои се бореле некогаш. Ама ние не го чустуваме Куманово за наше а не пак делови од Албанија, Бугарија или Грција, научени сме да се повлекуваме и да ќутиме, по најново да се иселуваме и да живееме по социјални станчиња во Минхен и притоа да изгубиме секаков контакт со матицата и со тоа што сме и кои сме. И така ги учиме и нашите деца па внуци и после ни останува само да пишуваме по социјални мрежи и да не снема од мапата. И до сите што ви викаат што се замараш ти ли ќе смениш нешто, турете им курот, утре ќе се разликувате од останатите, историјата памти.

Честит нека ви е празникот на сите Македонци од Воден до Пустец, од македонски Челопек до Горна Џумаја.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.162
Поени од реакции
56.534
по најново да се иселуваме и да живееме по социјални станчиња во Минхен и притоа да изгубиме секаков контакт со матицата и со тоа што сме и кои сме.
Повели врати се у матицата, не продавај патриотизам дружејки се со турци и шконци доека перете тањири у минхенскиот Мекдоналдс.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.221
Поени од реакции
18.649
Повели врати се у матицата, не продавај патриотизам дружејки се со турци и шконци доека перете тањири у минхенскиот Мекдоналдс.
Не очекувам да ја сфатиш поентата Џонтра, нема ни потреба. И немој со понижување кој што работи, од тоа па ич нема потреба. Јас ни се криам што работам ни пак се срамам иако не работам во мекдоналдс повеќе не се разликува нешто ни сегашната работа повеќе од претходната, само звучи поприфатена(како станчињата на нашите у Минхен) затоа и го спомнав тој муабет што пак не можеш да го разбереш. Јас од матицата никогаш не сум избегал, тоа што финасиите ме натерале да не сум моментално и физички доле е друга работа, никаде не сум рекол и напишал не се иселувајте, ама како што реков не очекувам да ја сфатиш ти поентата. Не дека се правам нешто паметен и терам филпзофија, едноставно овој муабет е за тебе као ја да седнам сега да гледам Сериа А, шпанско село. Поентата и идејата на оваа тема е поголема од тоа што ти мислиш дека е.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.162
Поени од реакции
56.534
Не очекувам да ја сфатиш поентата Џонтра, нема ни потреба. И немој со понижување кој што работи, од тоа па ич нема потреба. Јас ни се криам што работам ни пак се срамам иако не работам во мекдоналдс повеќе не се разликува нешто ни сегашната работа повеќе од претходната, само звучи поприфатена(како станчињата на нашите у Минхен) затоа и го спомнав тој муабет што пак не можеш да го разбереш. Јас од матицата никогаш не сум избегал, тоа што финасиите ме натерале да не сум моментално и физички доле е друга работа, никаде не сум рекол и напишал не се иселувајте, ама како што реков не очекувам да ја сфатиш ти поентата. Не дека се правам нешто паметен и терам филпзофија, едноставно овој муабет е за тебе као ја да седнам сега да гледам Сериа А, шпанско село. Поентата и идејата на оваа тема е поголема од тоа што ти мислиш дека е.
Ти ја сфаќам јас поентата само што стварта е што таа поента губи на значење кога паметува некој од комфорт зона наречена Европа, Америка, Австралија.
Не ја потценувам работата, таа сама по себе си е потценета. И во Македонија можеш да ја заработуваш истата плата горе доле само што нема да живееш во Минхен туку ќе живееш во Скопје или во некој друг град.
Лесно е од страна да се паметува, дојди врати се тука живеј у оваа мртва дупка па јачај се со патриотизам, матици и слични излитени курци. Не ми продавај патриотизам од Германија или уште полошо од Австралија и Америка. Кур ве заболе вас за Македонија, си избегавте од тука и сеа глумите лудило ДОЛЕ вака треба да напраите, така да напраите.
Повелете дојдете, напрајте.

Отишол у Германија се дружи со љољовци, земал продава патриотизам тука и јача национална свест.
Уште полоши се па оние од Австралија 4632532 километри у курац отидени ќе ми објаснуваат што значело Македонија. 1500+ километри си далеку од матицата.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.359
Поени од реакции
16.968
Имам еден пријател, нејќеше да слушни за на одмор во Грција, као патриот и слични ствари. Крена некоја банка во странство, му се виде скапа Албанија оваа година, и оп пу пу не важи, си се распосла Грција летово :D
Патем со Бугарски пасош ликот :icon_lol:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.221
Поени од реакции
18.649
Ти ја сфаќам јас поентата само што стварта е што таа поента губи на значење кога паметува некој од комфорт зона наречена Европа, Америка, Австралија.
Не ја потценувам работата, таа сама по себе си е потценета. И во Македонија можеш да ја заработуваш истата плата горе доле само што нема да живееш во Минхен туку ќе живееш во Скопје или во некој друг град.
Лесно е од страна да се паметува, дојди врати се тука живеј у оваа мртва дупка па јачај се со патриотизам, матици и слични излитени курци. Не ми продавај патриотизам од Германија или уште полошо од Австралија и Америка. Кур ве заболе вас за Македонија, си избегавте од тука и сеа глумите лудило ДОЛЕ вака треба да напраите, така да напраите.
Повелете дојдете, напрајте.

Отишол у Германија се дружи со љољовци, земал продава патриотизам тука и јача национална свест.
Уште полоши се па оние од Австралија 4632532 километри у курац отидени ќе ми објаснуваат што значело Македонија. 1500+ километри си далеку од матицата.
Како што реков, шпнаско село. Слободно можеше да ја одминеш темата како што јас ги одминувам оние кај што се имсејува на пример религија, не се согласувам ама зошто имаш право да си кажеш став а јас сум никој да те разбедувам во прашање религија, не те цитирам. Ќе разберам да ме цитира некој патриот од доле океј, човек со вакви сфакања што дејствува доле и немаше да имам ништо против, точно е дури и дека со самото тоа што го пишувам од страна звучи за човек што не ме познава контрадикторно. Но ајде еве да видам, што си направил ти за некој да дојде, кое е твоето дејстување по ова прашање, само не ми викај не се замарам, зошто сам ме цитираше, кажи што последно си направил на оваа тема, каде си покажал македонски став некаде, каде си издејстувал некоја промена?
Јас ова не би го пишувал, ниту пак се замарам за некоја македонска идеја ако огромен број на Македонци го прават тоа, не треба многу голема бројка, доволни сте вие што ви се смешни националните теми а живеете во ебаната Македонија која буквално не знаеш утре кога ќе се разбудиш дали сеуште ќе си Македонец, да излезете и да направите нешто, не би зуцнал и муабет не би отворил да видам доле освестен народ кој ја разбира важноста на овие прашања.
За дружење со шпони, немам што да коментирам, пореално ми е да се дружам со нив, јбг иаме слични теми на муабет, нашинците прават муабет на 30+ за Интер и Милан и од дома не смеат да излезат од жените, за национални машки муабети викаат дека не ги интересирало(што е океј како што реков прв не би се замарал за национални теми, да е не е ваква ситуацијата) ама пак во секој ваков муабет се пуштаат за да докажат како не не бива и такви педерски муабети. Вака со шиповите ќе испиеме некое пиво, ќе погледаме некоја Турчинка или Германка во кафич/диско, ќе се закачиме на тема Вардар-Шкендија, си бегаме секој дома и знаеме на што сме.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
861
Поени од реакции
3.472
Темава е погрешно поставена најголем душман на Македонците е северџанистан, секоја пара потрошена таму е директно финансирање на најголемиот непријател и душман. Треба сите Македонци што се иселени од таму никад да не се вратат и да трошат пари или па недај боже да инвестираат во нешто, колку можете избегнувајте или во краен случај ако веќе е неопходно да се оди трошете минимално, купете храна и цигари пред да влезете од Др држава, идете по локални патишта за да не платете патарина и така ист кур ти е таму дали е автопат или локална козја патека.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.239
Поени од реакции
16.221
Имам еден пријател, нејќеше да слушни за на одмор во Грција, као патриот и слични ствари. Крена некоја банка во странство, му се виде скапа Албанија оваа година, и оп пу пу не важи, си се распосла Грција летово :D
Патем со Бугарски пасош ликот :icon_lol:
Грција поевтина од Албанија?
Де да видиме и ние, може ќе ни се свиди понудата.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.359
Поени од реакции
16.968
Пржени лепчиња 400 денари :pos:
Автоматски споено мислење:

Грција поевтина од Албанија?
Де да видиме и ние, може ќе ни се свиди понудата.
Му се виде скапа Албанија напишав не поефтина Грција
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.239
Поени од реакции
16.221
Пржени лепчиња 400 денари :pos:
Автоматски споено мислење:


Му се виде скапа Албанија напишав не поефтина Грција
Па ако Албанија му била скапа, у Грција ќе зажали што отиднал.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.540
Поени од реакции
5.767
Vrv na cinizam e nekoj sto otisol da zivee I raboti vo Germanija, da mu zboruva za patriotizam na nekoj vo MK. Pa uste I da mu sugerira kade treba da gi trosi parite.

A toa deka Ohrid bil slika kako treba da funkcionira eden turisticki grad, iskreno se nadevam deka e ironija... Posto ako ne e, se raboti ili za teska glupoka, ili za strasna neinformiranost...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom