Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.434
Во брак разбирам мажот да плати, тоа ми е логично и нормално. Но што во случаи каде жената чека мажот да плати за сè, а нема изградено некоја сериозна врска. Ти доаѓа во стан, се безплатно, не се обидува ниту леб да донесе дома, јадење по ресторанти, пијалоци по барови, дискотеки, ниту се обидува еднаш да нуди да плати. Што јас треба среќен да се чувствувам што она воопшто поминува време со мене па сега треба да платам за сè? Ма мрш
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.268
Поени од реакции
10.963
Не молење, туку труд, од двете страни.

Не зборам за топло ладно што ми е најомразената тактика на свет.
Значи не ги разбирам жениве коишто инсистираат на такви тактики затоа што машко што стварно сака нема да трпи до крај. Љубовта желбата ќе олади, а наредната фаза е каприц и во најдобар случај тој што трчал е тој што остава.

Зборам за одржување на контакт и постепено зближување, а со постепено зближување и постепено растење на број на состаноци. Татко ми пример какви изговори наоѓал да доаѓа кај мајка ми на работа, па како ѝ го пратил првиот букет, ма си знаеле они сѐ, со мерак си искусувале сѐ како кавијар и фино вино, во соодветни дози и брзини.

Значи еден период со друштво ќе излезете, па поневин тип на состаноци, тие динамики малку у природна брзина да идат, овие новиве џаци задникот преку глава, сѐ обратно прават, прво Нетфликс енд чил па ќе размислиме.

Другар ми женет, вика сега гледам со жена ми не сме ни флертувале како луѓе, да се гледаме, да одиме на место кадешто знаеме дека ќе го начекаме другиот, да пуштиме поздрав по некој другар/ка. Почнаа во брак на дејтови да иџлетуваат. Дистопија. Сѐ се сведе на zdr kako e click. И дел од жените попуштаат си вика ако не сега, за 3 секунди ќе најде нова на Инстаграм ене ги чекаат напучени.
Ќе искусат се на прв состанок, за после што останало. Нема квалитет во таквите врски, само е сведена на задоволување нагони и потреби. Тоа секако е битна работа, ама квалитетна врска е многу повеќе од легнување во кревет со некого.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.026
Кој и да е овој Тејт, не е на форумов. Нека си пише секој што мисли глупо е да се цитираат некојси. Мене ништо не ми значи и не би коментирал некој што не знам кој е што пишал нешто на некој социјален медиум.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.440
Поени од реакции
2.434
Не делиме до денар ама треба да уплаќам за пензиско и ќе немам пензија ако трошам повеќе. Плус и ќе треба да работам повеќе а не сакам. Дури и ова 50/50 не ми одговара многу бидејќи таа троши повеќе барем сака и ми создава трошоци од кои немам корист. Гледам да скратам на лични трошоци повеќе да давам за заеднички зошто тие ми се 50/50 и таа се љути. Така се имаме договорено.
А колку плаќаш за пензиско?
Ако не е тајна.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.440
Поени од реакции
2.434
100 евра пензија и 100евра здравствено ова приватно и 100евра придонеси на државата и од таму имам пензиско и здравствено.
Колку шо знам минимално е по ново 10250 денари со оглед дека минималната плата е 20500 сега, како плаќаш 100 евра само.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
453
Поени од реакции
1.585
Нема ништо омаловажувачки или огорченост кон спротивниот пол ако некоја личност сака само сексуален однос од друга личност. Особено кога другата личност и нема никаква друга вредност да понуди на првата, туку само драми, нервози, трошоци и слично.
Од сите налудничави медицинско-социјални експерименти кои се во тек во западниот свет, оваа промена на дополнителни типови на врски (one night stands, friends with benefits, etc...) изгледа разумно.
Омаловажувачки има во тоа што тие што самите бараат такви жени најчесто шират мизогинија, небаре од Инквизицијата се дојдени по дисциплина. Не зборам за форумов да не се сфатиме погрешно туку општо. Личната неспособност за позначајно поврзување пробуваат да ја замаскираат етикетирајќи девојки кои прифаќаат нивни предлози. Имав еден чичко, човекот си даваше до знаење на девојки на што се и не само што не ги олајаваше, туку мразеше такви муабети, сѐ ги прекинуваше другите. А, ниедна приказна за ниедна женска не излезе од него дури беше жив.

Пари сте спомнале. До одреден степен се важни, на крајот на краиштата сите трпиме некого и нешто за таа плата, но во врска многу ми е побитна продуктивноста и работата на партнерот отколку дали има 5 или 6 цифри во банка.

Од пасивен и мрзлив партнер, машко или женско ретко што е пострашно. Па тек кога ќе почнат да си бараат занимации...
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
7.042
100 евра пензија и 100евра здравствено ова приватно и 100евра придонеси на државата и од таму имам пензиско и здравствено.
Dobro be jas mislev deka imam citano nekoj post kaj shto se falish kako si naprajl iljadnici evra i sega dojde do "Sitno" da prebrojuvash???
Lazhish sega ili togash ili pa propadna i dvete se vistini?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.026
Dobro be jas mislev deka imam citano nekoj post kaj shto se falish kako si naprajl iljadnici evra i sega dojde do "Sitno" da prebrojuvash???
Lazhish sega ili togash ili pa propadna i dvete se vistini?
Dobro be jas mislev deka imam citano nekoj post kaj shto se falish kako si naprajl iljadnici evra i sega dojde do "Sitno" da prebrojuvash???
Lazhish sega ili togash ili pa propadna i dvete se vistini?
Жена ми раководи со парите сега. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom