Немам друштво

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.781
Поени од реакции
18.393
Зарем имаат време да ручаат?
Тоа е добро прашање. Од 11 до 13 кафана, после ако не се стигне со работа се доработува од дома. Затоа треба да си јак карактер и работа од дома е попродуктивна опција.
 

CBC

Член од
29 август 2023
Мислења
10
Поени од реакции
8
@Ocajna си лајкнала дека сум трол па зошто воопшто engaging with the troll тогаш? Зошто ме прашуваш прашање воопшто? Лол

Иначе воошто не е битно дали е ресторан или кафана или кафич или кино или театар или куглање, слабо имам друштво за било која интересна активност и барам совет како тоа да го променам
Автоматски споено мислење:

И не знам што е толку чудно идење во ресторан лол.. искрено после некои пораки овде се замислив што е со ваквиот менталитет? Али тоа не е мнозинство бидејќи гледам по сториња кој што прави, не сум измислила јас локации за искачање

Иначе фала на луѓето што се обидоа да помогнат со совети, поздрав
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.155
Поени од реакции
12.642
Тоа е добро прашање. Од 11 до 13 кафана, после ако не се стигне со работа се доработува од дома. Затоа треба да си јак карактер и работа од дома е попродуктивна опција.
IMG_20230829_195745.jpg
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.057
Поени од реакции
36.555
Имам патувано ама сама, и сум била тажна бидејќи некако е јадно коа ќе сфатиш дека си сама во друга држава, без некој да споделиш интересни моменти итн..
Сам ја прошетав пола Европа, и за март наредна година планирам патување во Њујорк ако ми дадат виза. Не очекувам, знам за сигурно дека тоа ќе ми бидат најубавите 7 дена во животот.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.413
Поени од реакции
2.392
@Ocajna си лајкнала дека сум трол па зошто воопшто engaging with the troll тогаш? Зошто ме прашуваш прашање воопшто? Лол

Иначе воошто не е битно дали е ресторан или кафана или кафич или кино или театар или куглање, слабо имам друштво за било која интересна активност и барам совет како тоа да го променам
Автоматски споено мислење:

И не знам што е толку чудно идење во ресторан лол.. искрено после некои пораки овде се замислив што е со ваквиот менталитет? Али тоа не е мнозинство бидејќи гледам по сториња кој што прави, не сум измислила јас локации за искачање

Иначе фала на луѓето што се обидоа да помогнат со совети, поздрав
Па ете да речеме дека не си трол, докажи со тоа што ќе одговориш на моето конкретно прашање со што се занимаваш? На твои 18 години? И како успеваш да заработиш доволно пари за да можеш да си приуштиш излазак во ресторани и кафулиња секојдневно. Зошто тоа повеќето неможат ни 1 месечно во напатенава мк. Но во ред. Ако е навистина така ти се восхитувам и скидам капа.

Инаку што се однесува до тие сториња, јас на пример кога ги гледам кај мене постигнуваат обратен ефект од тој кој што ти го доживуваш. Наместо завист, јас чувствувам жалење и тага за тие луѓе, зошто знам дека човек кој е среќен навистина, не збориме овде за изглумена среќа, таков човек има 0 % потреби да се фали и да прикажува нешто со цел да достигне завидливост кај публиката.
А коефициентот на среќа не се мери т.е не расте со скапотијата на ресторантот, тоа го знам од лично искуство, поубаво сум си поминала во тресино лупетам село некое неголи на одмор во макарска Хрватска. Патем, од селото имав 0 слики и албуми а од макарска 5 албуми со слики. Кога ќе го сфатиш ова, ќе сфатиш дека играта наречена фб ја губи секоја смисла, веќе не ни ставам слики на фб, го сметам тоа за изгубено време од мојот живот.
Немам пориви да докажувам своја среќа или несреќа кај дотичната публика, тие што имаат имаат психички проблеми и комплекси, секој сака да докаже прикаже некоја измислена приказна со цел да постигне нешто.
 

CBC

Член од
29 август 2023
Мислења
10
Поени од реакции
8
Не сум 18 години туку напишав дека сум над 18 со завршен факултет, само не ми се кажува детали јавно на интернет да не ме препознае некој. Ќе ти кажам briefly тоа се поише family money него мои, ете. Ама ова ќе предизвика друго осудување, али не ми е гајле бидејќи не се знаеме на интернетов така да ако ме осуди некој нека

Иначе те сваќам за тоа што викаш не мора да е скапо итн, и ја тоа викам, али еве ни за обична прошетка во парк неам некое друштво

А стори повеќе е ко некоја навика него фалење ваљда
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.413
Поени од реакции
2.392
Еве јас би те дружела но имам обврски со детево мое ако не ти пречи, морам да го носам сегде со мене, ама и немам толку пари за по ресторани си ги трошам на детето, иначе за шетање што да не увек сум за. Постара сум од тебе но што има врска ете ќе научиш од моите грешки и животни искуства да не ти се повторат и на тебе.
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
557
Поени од реакции
2.483
Сам ја прошетав пола Европа, и за март наредна година планирам патување во Њујорк ако ми дадат виза. Не очекувам, знам за сигурно дека тоа ќе ми бидат најубавите 7 дена во животот.
Тоа е тоа.
Мислим, неспоредливо е. Да имаш family money ко што кажуе дејчево дека има и да треба да избираш помеѓу: шетање сама по цел свет (кај што постои огромна можност да запознае нови луѓе и да се дружи со нив) и дремење у кафичи, диско, кафани, ресторани у Скопје (и да мислиш дека тоа е хајлајт у животов) - многу е јасно која опција ќе ја избереш.
Само уште да сфати дека сама на себе си е доволна ако сака да ужива у животов и да искуси нови ствари.
 

CBC

Член од
29 август 2023
Мислења
10
Поени од реакции
8
Не е нишо посебно ама е интересно ко social activity, иначе имам патувано често сама и некако јадно е, да немаш со кој да ги споделиш интересните моменти таму, и сама наваму натаму? Не ми е јасно стварно зашто не им одговарам на луѓето и покрај стварите што би ги искусиле покрај мене. Абе имав другарка порано од факултет, ништо посебно немаше да понуди а ја имаше таа "моќ" да викне 30 тина луѓе и сите да и искочат. Не знам како треба да се поставам за да им одговарам на луѓето во друштво
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.781
Поени од реакции
18.393
Не е нишо посебно ама е интересно ко social activity, иначе имам патувано често сама и некако јадно е, да немаш со кој да ги споделиш интересните моменти таму, и сама наваму натаму? Не ми е јасно стварно зашто не им одговарам на луѓето и покрај стварите што би ги искусиле покрај мене. Абе имав другарка порано од факултет, ништо посебно немаше да понуди а ја имаше таа "моќ" да викне 30 тина луѓе и сите да и искочат. Не знам како треба да се поставам за да им одговарам на луѓето во друштво
Оди на евенти кои тебе те интересираат, сама. Викаш дека си екстроверт, така што не би ти било проблем да склопиш нови контакти, а и ќе имаш за што да почнеш разговор пошто очигледно ќе бидеш со луѓе со кои делиш слични интереси.

Не си единствена, дури и кога имаш социјални кругови, тие не траат вечно. Луѓе се караат, се иселуваат, се повлекуваат самите поради икс причини, али тоа не значи дека ти треба да застанеш таму. Ова ти го кажува човек кој што ја има направено таа грешка.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.892
Секој ден по кафани и ресторани пари да ми даваат не би одела. И не би се дружела со секого секој ден. Секој ден можам да се дружам само со најблиските, али имам периоди кога и од нив ми треба пауза.

Како да се спријателиш? Спонтано, без форсирање.

Со машки поише ми оди муабетот, со женски немам исти интереси, али како што реков, освен неколку другари, немам луѓе.. али според вашиве пораки нема совет како да запознаам нови луѓе туку јас да си ги сменам очекувањата?
Какви муабети си правиш со машките другари, што не можеш да ги правиш со женските?

Инаку да, генерално машките се многу подобри и поискрени другари од женските.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.502
Поени од реакции
5.782
Да ти ги имав годините и слободата уместо да плачам по форум како немам друштво ќе шмркав кокаин од гзот на некоја цицлеста плавуша на другата страна на светот.

Така да try that ако не си пробала и пиши назад искуства :icon_lol:.

Ако немаш до толку пари тогаш да, Скопје у 46 квадрата станче платено од мама и тато станува досадно после неколку месеци пошо Скопје е уствари едно големо село. Башка ако неамаш работа а само глеаш да го потрошиш денот.....депресија.

Така да тебе уствари те мачи смислата на твоето постоење, немаш смисол без работа/деца или па некоја поголема цел што сакаш да ја оствариш :misticen:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom