Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.473
Поени од реакции
3.207
Оти бе сите жени во ист кош ги ставаш?
Јас познавам многу кои се на место и одржуваат фамилија со многу малку, има една стара вели на добра жена дај и малку љубов и почит ќе имаш топло огниште за навек.
Кој знае од тие жени кои познаваш и се на место и одржуваат фамилија колку тајни чуваат односно имаат скриено во нив..На тебе овака површински ти изгледа нормално и ок ама тие најдобро знаат колку слики од пениси имаат добиено во инбокс и тоа само ради престиж со партнерот и некои бедни и глупи разлози која само таа ги знае..
 
Член од
22 август 2022
Мислења
453
Поени од реакции
1.585
Во време кога мисици почнаа да стануваат биолошки мажи, ниедна изјава за жените не ме изненадува искрено.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.731
Поени од реакции
19.902
@МОЦАРТ
Автоматски споено мислење:

Во време кога мисици почнаа да стануваат биолошки мажи, ниедна изјава за жените не ме изненадува искрено.
Имав пациент транс, муда до колена ама Мелиса.. а има и такви што нема на крај памет да ти падне дека се мушки..
Што е ова сите што сакаат жени да бидат не ми е јасно.
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.473
Поени од реакции
3.207
Ќе умрам како маж со дигнат кур па што сака нека е..И која сила стои наспроти мене дали овој гомнарот маск или онаа гомнарија хрислам не ме интересира..
 
Член од
22 август 2022
Мислења
453
Поени од реакции
1.585
Имав пациент транс, муда до колена ама Мелиса.. а има и такви што нема на крај памет да ти падне дека се мушки..
Што е ова сите што сакаат жени да бидат не ми е јасно.
Нивна работа, не се мешам, не сум ни вична, ама во коментар од објава за мисов, памтам имаше ваков коментар и во ова сме подобри од вас и многу гревови исполајкале. Кога видов што се пишува за жени ми текна на тоа.

А, инаку, една работа којашто стварно почитувам кај маж и поради којашто би рекла дека животот би ми бил поубав со него е следнава : практичен и суперфункционален мозок. Дома сите проблеми ќе ми ги реши од расипана инсталација до кец по математика на синот. Совршенство. Јас ако ги мислам какви се деталите коишто ме носат до целта, машкиот мозок мисли дали деталите ќе го донесат до целта. Точно, кога сакаат нема правила, но секогаш зад тоа стои перфектна логика.

Имавме еден другар во група, нема жена што не ја критикуваше според критериум на партнери и кога го опоменувавме демек немој така па ти сите во ист кош, тој велеше :,, Се знае, добар клуч отвора многу брави, а брава што може да ја отклучат многу клучеви, не е безбедна. "

Нејсе поминаа години, братов ни се ожени после и друга земја отидоа. Ама, девојкава си имаше партнери и тоа баш убава бројка , но тоа не е важно, нити јас го сметам за некој минус, а плус тоа е најдобар другар, ако може да ти учини трча, никад не се загледувала во туѓи и многу беше весела. Ама, по дефинициите на батково, се знае што беше. Еднаш другар му спомнува на шала за тоа, нели ако не е невина не ја зимаш и он не вика ама се заљубив шо да праам, туку искористи друга изрека логички да го оправда изборот. Вика ,, па старите велат од секоја *** може да се направи домаќинка и од секоја домаќинка може да се направи ***. Па поарно да спасам девојче него ли да уништам. " Генијалец. Секоја одлука му е права, мозокот му е раат, ќе живее сто години.
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.434
Не се стават сите жени во ист кош но со 80% од модерните жени треба многу да бидеш внимателен ако сакаш да трчат по тебе. Од мое искуство со овие 80% не треба никогаш да покажеш слабост, да бидеш премногу искрен, врзан со нив и да покажеш премногу почит, внимание и емоции. Спротивното треба да го направиш, колку и да ти биде тешко никогаш не се жали, кажи дека имаш пробелми и можеш сам да се сносиш со сите предизвици, и најбитно треба да чуствуват дека можат многу лесно да те изгубат, да чуствуваат конкуренција. Никогаш не покажувај чуство на голема љубомора зошто тек тогаш стварно си наебал. Едноставно не треба да им ја дадеш можноста да те контролират и манипулират.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
453
Поени од реакции
1.585
Како што има вебинари и работилници за свест за ЛГБТ, уште повеќе ни требаат работилници за стрејт луѓе. Како свесноста за првиве да е помал проблем.

Гледам што све пишуваме едни за други, какви етикети имаме ама буквално за секое однесување и одлука и стварно ми е криво што има толку непријателски набој меѓу нас. Што најмалку треба да има меѓу нас уствари.

Работилници и тоа задолжителни, како да се бара партнер според личните потреби, како правилно да се менаџира со динамика на врска, како да имаме реални очекувања, како да избегнеме токсични испади и слично...

Оти не верувам дека процентот на лоши мажи / жени е 80%, напротив, верувам дека има многу фини деца од двата табора, ама маркетингО не им е како на првиве, погласни и поприсутни се.

А какви имаат повеќе среќа е индивидуална работа, како ќе ти се падне, буквално ко купување лубеница. Не знаеш шо е дури не донесеш дома.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.326
Поени од реакции
3.329
Како што има вебинари и работилници за свест за ЛГБТ, уште повеќе ни требаат работилници за стрејт луѓе. Како свесноста за првиве да е помал проблем.

Гледам што све пишуваме едни за други, какви етикети имаме ама буквално за секое однесување и одлука и стварно ми е криво што има толку непријателски набој меѓу нас. Што најмалку треба да има меѓу нас уствари.

Работилници и тоа задолжителни, како да се бара партнер според личните потреби, како правилно да се менаџира со динамика на врска, како да имаме реални очекувања, како да избегнеме токсични испади и слично...

Оти не верувам дека процентот на лоши мажи / жени е 80%, напротив, верувам дека има многу фини деца од двата табора, ама маркетингО не им е како на првиве, погласни и поприсутни се.

А какви имаат повеќе среќа е индивидуална работа, како ќе ти се падне, буквално ко купување лубеница. Не знаеш шо е дури не донесеш дома.
Баш од вакви срања, работилници, невладини и слично е дојдено да биде така, туѓа "култура" ни се наметнува и се поттикнува омраза меѓу половите. Баба ми и дедо ми ни работилница ни нво виделе, па беа пример за партнери, складен брак и семејство.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.434
Баш од вакви срања, работилници, невладини и слично е дојдено да биде така, туѓа "култура" ни се наметнува и се поттикнува омраза меѓу половите. Баба ми и дедо ми ни работилница ни нво виделе, па беа пример за партнери, складен брак и семејство.
Сепак мислам дека во Македонија не е до толку страшно. Веќе живеам 4 години во странство и овде е страшно што се случува посебно со жените. Има многу видеа на Youtube каде се зборува за пристапот на модерните жени во општеството, верувајте 90% е вистина. Затоа овде мажите се повеќе и повеќе не се трудат за сериозна врска или вопшто да се замарат да запознаат некоја за нешто повеќе од секс за една ноќ, што е тажно.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
453
Поени од реакции
1.585
Баш од вакви срања, работилници, невладини и слично е дојдено да биде така, туѓа "култура" ни се наметнува и се поттикнува омраза меѓу половите. Баба ми и дедо ми ни работилница ни нво виделе, па беа пример за партнери, складен брак и семејство.
Они знаеле и не им требало , ама ние очигледно не. Нашиве стари да направат, не мора туѓа култура.

Знаеле и да пријдат и сѐ било јасно.
Не треба до дедовци да се оди, доста е мајките да ги прашаме како мажи вреднувале жена, колку ценеле едно испиено кафе околу кое се труделе.

Се знаело на што си, врската почиња со првиот состанок, немало situationships и слични новотарии смислени од лабилни мозоци. А, интимните односи, показател биле на поврзаност во сериозна врска, чин на длабока љубов и кога некој ќе каже во сериозна врска сум, меѓу другото значело и тоа.

Не дека не бил достапен сексот без обавези и тогаш, ама немало социјални медиуми да се удира во фаца и се знаело, семејство е светиња, бар за голем дел.

И баба ми повозрасна се омажила ради домашна ситуација кадешто требала нејзина поддршка, ама дедо ми не мислел дека е ливадарка или извозена, па да ја откачи за помала, него ко муж ја чекал и после ѝ пружил живот во кој не дозволил да се помачи. Ѝ рекол ти си имала тешко детство и рана младост, животот со мене ќе ти биде лесен. И дедо ми тогаш убав, строен, висок, убава фамилија, ич не морал да чека. Ама ете. Си знаеле подобро. И мажите и жените. Знаеле да го ценат тоа што го имале.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2023
Мислења
431
Поени од реакции
1.745
Баш од вакви срања, работилници, невладини и слично е дојдено да биде така, туѓа "култура" ни се наметнува и се поттикнува омраза меѓу половите. Баба ми и дедо ми ни работилница ни нво виделе, па беа пример за партнери, складен брак и семејство.
Точно, во време на генерациите на нашите баби и дедовци тие стапувале во брак и ЗАЕДНО ГРАДЕЛЕ семејство, куќа, викендичка, купувале за да имаат генерациите после нив воопшто дури не мислејќи за себе. Мајндсетот бил поинаков. За разлика од тогаш, ти како маж, за да стапиш во брак, тебе треба да ти биде скоцкан животот и се да имаш (куќа/стан, кола, пари, социјален статус, кариера) за воопшто некоја да те погледне на тој начин и да сака да биде во врска/брак со тебе. Некои мислат дека генерализирам и дека ги ставам сите жени во ист кош ама горе - доле таа е реалноста. Секоја чест на исклучоци.
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2013
Мислења
4.194
Поени од реакции
12.782
Точно, во време на генерациите на нашите баби и дедовци тие стапувале во брак и ЗАЕДНО ГРАДЕЛЕ семејство, куќа, викендичка, купувале за да имаат генерациите после нив воопшто дури не мислејќи за себе. Мајндсетот бил поинаков. За разлика од тогаш, ти како маж, за да стапиш во брак, тебе треба да ти биде скоцкан животот и се да имаш (куќа/стан, кола, пари, социјален статус, кариера) за воопшто некоја да те погледне на тој начин и да сака да биде во врска/брак со тебе. Некои мислат дека генерализирам и дека ги ставам сите жени во ист кош ама горе - доле така е. Секоја чест на исклучоци.
И старите генеации имаат удел за креирањето на денешниот мајндсет, они мислеле дека добро прават, ама... :)
 
Член од
22 август 2022
Мислења
453
Поени од реакции
1.585
Точно, во време на генерациите на нашите баби и дедовци тие стапувале во брак и ЗАЕДНО ГРАДЕЛЕ семејство, куќа, викендичка, купувале за да имаат генерациите после нив воопшто дури не мислејќи за себе. Мајндсетот бил поинаков. За разлика од тогаш, ти како маж, за да стапиш во брак, тебе треба да ти биде скоцкан животот и се да имаш (куќа/стан, кола, пари, социјален статус, кариера) за воопшто некоја да те погледне на тој начин и да сака да биде во врска/брак со тебе. Некои мислат дека генерализирам и дека ги ставам сите жени во ист кош ама горе - доле таа е реалноста. Секоја чест на исклучоци.
Сега можда е пари, кола (што во моја фамилија никад не било тема на разговор, напротив, моите на пример имаат некои мали предрасуди кон луѓе што имаат коли поскапи од куќа)

Ама тогаш па и друг момент имало. Невестата не се очекувало да работи, па прашувале, како ќе ја раниш ќерка ми, имаш ли кров над глава... Прашања коишто ретко кој ги поставува. Напротив, меѓу првите работи што се прашуваат е и работа.

Недостаток на доблести и пад на квалитет има и кај двата пола, да се разбереме. Пред да бараме од спротивниот пол традиционални доблести, да се запрашаме колку сме ние пожелни кандидати, значи од самите нас да почнеме.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom