Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
17 јануари 2023
Мислења
10
Поени од реакции
16
Здраво ,

може ли некој да ми каже како да закажам интервју во Софија за моите деца (16 год и 22 год.) да поднесат документи....во Белград моментално се чека 16 месеци.

Фала
 
Член од
18 мај 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
Денес одам на интервју, со комплетна документација, стар бугарски документ, без посредник, само преведувач. Ќе ве известам како ќе помине интервјуто и сл.
 
Член од
18 мај 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
Се оди на еден шалтер каде што ја проверуваат документацијата, ако не фали ништо, одма се оди на следниот шалтер на интервју. Во мојата апликација не фалеше ништо, и веднаш си бев и на интервју. Повеќе чекав в банка искрено за уплатата, отколку во конзулат. Е сега бев прва влезена. За 2.5 месеци треба да ми излези бројчето. Така барем ми кажаа на шалтерот.
 
Член од
7 јули 2023
Мислења
19
Поени од реакции
14
Се оди на еден шалтер каде што ја проверуваат документацијата, ако не фали ништо, одма се оди на следниот шалтер на интервју. Во мојата апликација не фалеше ништо, и веднаш си бев и на интервју. Повеќе чекав в банка искрено за уплатата, отколку во конзулат. Е сега бев прва влезена. За 2.5 месеци треба да ми излези бројчето. Така барем ми кажаа на шалтерот.
Bitola li bese intervju

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
189
Поени од реакции
190
Се оди на еден шалтер каде што ја проверуваат документацијата, ако не фали ништо, одма се оди на следниот шалтер на интервју. Во мојата апликација не фалеше ништо, и веднаш си бев и на интервју. Повеќе чекав в банка искрено за уплатата, отколку во конзулат. Е сега бев прва влезена. За 2.5 месеци треба да ми излези бројчето. Така барем ми кажаа на шалтерот.
Од искуство, кога носев дополнителни документи за да ми почне процедурата, јави се порано во конзулат за бројчето. Тие стигаат после месец, месец и пол, ама за сигурно кажуваат после 2.5 месеци.

Јас однесов дополнителни документи - стар документ - за дазапочне постапката, заглавив 2 години напримена молба, ми кажаа од конзулат јави се за 3 месеци да виодиме дали ќе го продолжат бројчето, или ќе добиеш ново. Се јавувам после 3 месеци, одам по ново бројче, когаго проверив ми бараа дополнителни документи, а рокот при крај, имаше уште 2 дена
 
Член од
18 мај 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
Од искуство, кога носев дополнителни документи за да ми почне процедурата, јави се порано во конзулат за бројчето. Тие стигаат после месец, месец и пол, ама за сигурно кажуваат после 2.5 месеци.

Јас однесов дополнителни документи - стар документ - за дазапочне постапката, заглавив 2 години напримена молба, ми кажаа од конзулат јави се за 3 месеци да виодиме дали ќе го продолжат бројчето, или ќе добиеш ново. Се јавувам после 3 месеци, одам по ново бројче, когаго проверив ми бараа дополнителни документи, а рокот при крај, имаше уште 2 дена
Денес не ми рекоа дека ми фали нешто. Со оригинал стар документ бев, и докажано се до него. Издадени и уверенија дека е иста личност каде што имаше разлика во презиме. Па ќе видиме…
Автоматски споено мислење:

Во секој
Денес не ми рекоа дека ми фали нешто. Со оригинал стар документ бев, и докажано се до него. Издадени и уверенија дека е иста личност каде што имаше разлика во презиме. Па ќе видиме…
Во секој случај ќе почнам порано да проверувам, фала на совет. Како што кажаа сега, воопшто не примале ако немаш се комплет документи, туку враќале одново, да си собериш па пак на интервју.
 
Последно уредено:
Член од
11 септември 2020
Мислења
21
Поени од реакции
52
Дали знаете која е причината што кај повеќето се вратени статусите од финална на задолжителна и дали за брзо време ќе се смени? Инаку сопругот е со документ потврда од бугарско здружение и изводи од прадедо роден во годините кои ги бараа незнам точно кои беа. Так да незнам дали и да се надеваме некои со истите документи поминале, некои не. Ќе покаже времето што ќе биди. ПОЗ
Автоматски споено мислење:


Истото го пишува, а и отприлика истиот месец беше кога се смени статусот, само што и јас незнам точна дата.
Mojot soprug bese isto taka od finalna vraten na zadolzitelna i posle 3 meseco Mu se smeni Deka e izvaden na dopolnitena i da odnesi dopolnitelen dokument za poteklo. Isto i toj bese apliciral so potvrda od Strumica i izvodi od Predci. Krajot na maj dostavi Dokument za rodstveni vrski od sestra Mu, posto taa ima veke BG pasos, pocetokot na Juni bese vraten na finalna i od pred okolu nedela ili dve neznam tochno e na polozitelno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom