Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
9 декември 2012
Мислења
881
Поени од реакции
951
Ти друже изгледа се заебаваш со мене. Прво велиш дека ВМРО не се борело за бугарска Македонија а после дека за Бугарски пасош не требало да си Бугар.

"Дополнителни документи кои ви се потребни се:

1.Извод од матична книга на родени

2.Копија од Пасош

3.Декларација (ОБРАЗЕЦ) за бугарско самосознание, заверена на нотар во Република Бугарија"



Не ги знам деталните процедури прашај си во Бугарска амбасада најдобро.
Епа што пишуваш кога не знаеш. Си постирал тука документи, а сега не се разбираш . Или не ти е тоа во агендата, толку ти е капацитет. Или се срамиш од вистината.
Те разбирам, некогаш паѓа концентрација кога си на работно место. Понеделнички. Плус крај на месец, плата, и слабо Пропаганда.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.180
Поени од реакции
4.321
Лол, по твојата реторика сега очајна испаѓа дека јас сум земал буквални работи здраво за готово, а тој го толкувал историскиот контекст хахахахахахахаха. :D :D .
Евидентно по моите коментари е обратно.

Другарче, слабо ти оди одбраната на твојот наратив.

Него, не одговори како тоа пропагаторите бугарски ни се паднале да ни бидат водачи на преродбеничкиот период :D ?
Зошто го избегнуваш ова клучно прашање ? Нешто не ти одговара ?
За мене е доволно тоа што Македонската историја за XIX век има точен опис за периодот од преродбеништвото и за самите преродбеници, како дејци-поединци, така да ако нешто не ти е по мерак, слободно обрати се до нашите историчари...

Не избегав од давање одговори, туку одговорите веќе ти се дадени, ама твоите про=бугарски мненија се посилни од моите одговори...:icon_lol:
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.449
Поени од реакции
4.288

1690218578563.png
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.180
Поени од реакции
4.321
За мене е доволно тоа што Македонската историја за XIX век има точен опис за периодот од преродбеништвото и за самите преродбеници, како дејци-поединци, така да ако нешто не ти е по мерак, слободно обрати се до нашите историчари...

Не избегав од давање одговори, туку одговорите веќе ти се дадени, ама твоите про=бугарски мненија се посилни од моите одговори...:icon_lol:
@SharpShooter ,

да не ме разбереш погрешно; твоите мненија е само твои, не значи дека се точни, така да не ми притискај „ми се допаѓа„ без потреба...
Автоматски споено мислење:

А што друго може да стори зоти Џаферими, освен да констатира дека Собранието нема доволно (2/3) потребни гласови за отворање на пусулчето, како прва фаза во неговата, кој знае која по ред, промена...

После констатирањето (на неодредено време...) ќе почнат плачопојките од власта кон нејзиниот „работодавец„, по што ќе следува уште една серија од посети од белосветски пробисвети, кои ќе ја убедуваат опозицијата за користа од „само уште една„ промена на пусулчето.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
@SharpShooter ,
да не ме разбереш погрешно; твоите мненија е само твои, не значи дека се точни, така да не ми притискај „ми се допаѓа„ без потреба...
Ххахахахха, намерно притиснав ми се допаѓа колку да те збунам. Очигледно ми успеало :lolzz: .

Инаку моите мненија се наместо.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.180
Поени од реакции
4.321
Во која ли соседна земја (која многу не‘ сака во своите граници и историја...) завршиле личните податоци?...:sneaky:

 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.070
Поени од реакции
8.637
Постоел Аспарух или не постоел? Гробот на Кубрат несмасен фалсификат ли е?

1690226572009.png

 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.128
Поени од реакции
15.081
Ххахахахха, намерно притиснав ми се допаѓа колку да те збунам. Очигледно ми успеало :lolzz: .

Инаку моите мненија се наместо.

другар...пластично да ти објаснам зошто власта сака по секоја цена да ги протурка уставните промени.

-прво тоа го ветиле ...

-второ најбитно: да речиме дека ти сакаш пред целата јавност со кола да тргниш од Скопје ...да речиме за Брисел. ние ти викаме-чоече, во колата имаш бензин само колку да излезиш од Скопе , негне до Миладиновци. Ти викаш-ама јас да излезам, да ме види народот дека одам за Бруксел, па не ми е гајле до каде ќе стигнам . Запираш кај Миладиновци и чекаш едно 10-15 години некој да дојди да ја потурни колата

тоа го сака власта-да кажи дека ги почнавме преговорите, а каде колата ќе застани-ама ич qyрот не ги боли

Ако не е така, те молам објасни ми како е
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.180
Поени од реакции
4.321
другар...пластично да ти објаснам зошто власта сака по секоја цена да ги протурка уставните промени.

-прво тоа го ветиле ...

-второ најбитно: да речиме дека ти сакаш пред целата јавност со кола да тргниш од Скопје ...да речиме за Брисел. ние ти викаме-чоече, во колата имаш бензин само колку да излезиш од Скопе , негне до Миладиновци. Ти викаш-ама јас да излезам, да ме види народот дека одам за Бруксел, па не ми е гајле до каде ќе стигнам . Запираш кај Миладиновци и чекаш едно 10-15 години некој да дојди да ја потурни колата

тоа го сака власта-да кажи дека ги почнавме преговорите, а каде колата ќе застани-ама ич qyрот не ги боли

Ако не е така, те молам објасни ми како е
Точно, основна и најбитна причина за комуњарсаката љубов кон Бугарија е нивниот потпис на договорите кои ги има потпишано и обврските од кои од договорите произлегуваат, ама кон Македонија и кон Македонците.

Доволно е да се постетиме со која брзина се брусеа уличните шахти...

И второ, како што во времето од власта од комуњарата, „севернава„ стана членка на ОТАН, на сличен/идентичен начин се обидуваат да ја внесат „севернава„ во ЕУ, ако не друго, барем на отпочнат преговори и отворање поглавја, со што комуњарата и нивниот коалиционен работодавец, ќе си ги припишат тие два настани за само нивен успех...

И не само тоа...тековно, власта зафаќа што е можно повлијателни места низ држаните институции, па ако „севернава„ отпочне преговори, тие места ќе и‘ бидат од корист, особено во примањето на средствата од Европските фондови, каде ќе мора да има „и за тате и за бате„.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.070
Поени од реакции
8.637
@SharpShooter, пренаписвате ли учебниците по историја?

1690231062009.png

 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.180
Поени од реакции
4.321
@SharpShooter, пренаписвате ли учебниците по историја?

Прегледај го приврзокот 385430

Не престануваат маките од Бугарите околу нивното етничко потекло...:facepalm:

А зашто едноставно не кажат дека постојат истовремено со почетокот од Вселената и се‘ ќе биде јасно-најстар народ.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
пренаписвате ли учебниците по историја?
Ова изгледа некое хоби ти е да рудареш илузионисти на Интернет по бугарски портали од 2010 и да се палеш кога ќе кажале нешто глупаво :LOL: ? Абе земи цртај си нешто. Судоку решавај, попродуктивно е.

Инаку ако не ти оди со судокуто, еве ти малку да се посмееш и на своја сметка, колку ради промена :D :lolzz::lolzz:

 
Член од
24 август 2017
Мислења
390
Поени од реакции
912
Ова изгледа некое хоби ти е да рудареш илузионисти на Интернет по бугарски портали од 2010 и да се палеш кога ќе кажале нешто глупаво :LOL: ? Абе земи цртај си нешто. Судоку решавај, попродуктивно е.

Инаку ако не ти оди со судокуто, еве ти малку да се посмееш и на своја сметка, колку ради промена :D :lolzz::lolzz:

Smeel ne smeel koa ke mi najdesh Makedonec sho ke se poklonit na Levski, Botev, Han Asparuh I ostali blgarski skazni do 4to odelenie onda moesh da se kurcis, do togas krsti se tamo vo likot I deloto na vrhovniot vi zajak
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Ова изгледа некое хоби ти е да рудареш илузионисти на Интернет по бугарски портали од 2010 и да се палеш кога ќе кажале нешто глупаво :LOL: ? Абе земи цртај си нешто. Судоку решавај, попродуктивно е.

Инаку ако не ти оди со судокуто, еве ти малку да се посмееш и на своја сметка, колку ради промена :D :lolzz::lolzz:

Ти најди се со @roden и @Trakiya и напрајте си тројка земете го и врабев и оној умрениот што има забрана за влез во Македонија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom