Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.419
И 7 смешковци да ставеш, мојто ќе биде точно, а твојто погрешно :D
1684844972123.png
Автоматски споено мислење:

И 7 смешковци да ставеш, мојто ќе биде точно, а твојто погрешно :D
za edna gej parada se otkazavte od svoite familii i site onie koi dale zrtva za Makedonija paraziti skapani.
1684845209311.png
pazi go datumov gore, 2019 as it seeks to join EU. sea sme 2023 izglea ushte seekame
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
Те така признај си дека си гордо индоктриниран да го фаворизираш најретроградниот , недемократски, far right, диктаторски и олигархиски систем кој е на топ листа на злото во светот. :lolzz:
Хммм...ај вака, ако веќе треба да одиме на „ти„.

Покрај што си индоктриниран со најголемата световна лага на сите времиња (таквите у наше село ги нарекуваат „комуњари„, нормално, во погрдна смисла...), врати се на моето прашање и посочи ми ги сите „бенефити„ кои „севернава„ биртија ги виде од влезот во ОТАН, односно бенефитите кои „севернава„ биртија ќе ги види штом влезе во ЕУ.

Благодарам на одговорите...
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 379490
Автоматски споено мислење:


za edna gej parada se otkazavte od svoite familii i site onie koi dale zrtva za Makedonija paraziti skapani.
Прегледај го приврзокот 379491
pazi go datumov gore, 2019 as it seeks to join EU. sea sme 2023 izglea ushte seekame
Да де, ‘воа са „евро-атлантските вредности„, кон кои „севернава„ се стреми (а во меѓувреме и‘ се случуваат...), гордо водена од комуњарско-учкарска ненадјебива коалиција...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.336
Поени од реакции
81.605

За ова требаше да се запрашаш кога го прими пописниот кур у гз.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Покрај што си индоктриниран со најголемата световна лага на сите времиња (таквите у наше село ги нарекуваат „комуњари„, нормално, во погрдна смисла...), врати се на моето прашање и посочи ми ги сите „бенефити„ кои „севернава„ биртија ги виде од влезот во ОТАН, односно бенефитите кои „севернава„ биртија ќе ги види штом влезе во ЕУ.
Која ли е таа лага световна на сите времиња другарче?

Нормално за кај тебе у село да користат такви изрази, та да не очекуваш некоја лектира да имаат прочитано :lolzz: .



Незнам, ти кажи ми дали се будали сите пост комунистички држави да сакаат да се зачленат у заедница која емпириски е докажана дека е добар модел последните неколку денеции?

Наброј ми една држава која е посткомунистичка, поготово ваква заклучена на копно како нашата која не е мизерна што е надвор од ЕУ?

Објасни ми која би била алтернативата на овие држави ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.336
Поени од реакции
81.605
Која ли е таа лага световна на сите времиња другарче?

Нормално за кај тебе у село да користат такви изрази, та да не очекуваш некоја лектира да имаат прочитано :lolzz: .



Незнам, ти кажи ми дали се будали сите пост комунистички држави да сакаат да се зачленат у заедница која емпириски е докажана дека е добар модел последните неколку денеции?

Наброј ми една држава која е посткомунистичка, поготово ваква заклучена на копно како нашата која не е мизерна што е надвор од ЕУ?

Објасни ми која би била алтернативата на овие држави ?
Ние исполнивме све.
Смените име, смените знаме, смените пак име, устав, дајте им на Албанците да бидат господари...

буквално секое бизарно барање им го исполнуваме овие 30 години. Генерации отидоа у курац на крилата на непостоечка надеж, созадена од лагите и двојните аршини на САД и ЕУ кон нас.

Никој не смета дека нашиот пат денес е натаму. Пробавме, не не сакаат и тоа е.

Никому, никогаш не поставувале такви услови како нам. 30 години лажење и лицемерие. 30 години они ја водат државата, а македонските политичари се нивни послушници. И еве кај сме. Албански слуги во третата албанска држава.


Непотребно вложувате енергија, време и пари во оваа пропаганда. Тоа е како да вложувам во пропаганда со која ќе ги натерам луѓето да веруваат дека сонцето изгрева на запад. Не можеш да ме убедиш дека ти самиот веруваш во овие бесмислици за кои си платен да пишуваш.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
Која ли е таа лага световна на сите времиња другарче?
Ко ќе порасниш, самото ќе ти се кажиТ....
Автоматски споено мислење:

Незнам, ти кажи ми дали се будали сите пост комунистички држави да сакаат да се зачленат у заедница која емпириски е докажана дека е добар модел последните неколку денеции?
Е ми шо велиш, дали истите тие држави и власти, кои до вчера проповедаа „светла будуќност во комунизмот„ а сега проповедаат „светла будуќност во ОТАН и ЕУ„, лажат или говорат вистина?...
Автоматски споено мислење:

Наброј ми една држава која е посткомунистичка, поготово ваква заклучена на копно како нашата која не е мизерна што е надвор од ЕУ?
На погрешно прашање се дава погрешен одговор...Но за пример можеме да гои земеме Бугарија и Романија, кои влегоа во ОТАН и ЕУ есапџиски и пак останаа циганска беда...

Доволно?...
Автоматски споено мислење:

Објасни ми која би била алтернативата на овие држави ?
Алтернативи има...седни пред било кој медиум и самите ќе ти се појават. А до тогаш, врати се на мојата прва реченица...
 
Последно уредено:
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
@SharpShooter
Како категоријата консултативен референдум е уставна?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Ејј браво, :D , ќути ми докажа.

Јас не се бламирам, туку вие ја испуштате поентата затоа и кажав горе:
Тоа, се разбира, можете да го релативизирате до утре сабајле, дали е така или не играта на зборови.

И нато и еу можеш да го гледаш со 1000 терминологии, така да таа дискусија можеш да ја политизираш до бескрај.
Тоа нема да го смени фактот дека легално никој нема ни да се осмелува да брани такви работи бидејќи правнички можеш да ја браниш терминологијата и да се повикуваш на друг член во уставот.


Пример види како НАТО се дефинира кај нас:

Северноатлантската договорна организација


Кој се бламира сега ?
Ти, повторно. Зошто поентата на сојуз и заедница, од правна гледна смисла не е името, туку суштината. Доколку здружувањето е со оддавање на дел од државниот суверенитет, тогаш мора да помине референдум. А и НАТО и ЕУ се баш тоа. Сите земји членки оддаваат од својот личен суверенитет, и го префрлуваат одлучувањето врз колективно тело.
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
На погрешно прашање се дава погрешен одговор...Но за пример можеме да гои земеме Бугарија и Романија, кои влегоа во ОТАН и ЕУ есапџиски и пак останаа циганска беда...

Доволно?.
Тука ќе морам малку да те поправам. Двете земји излегуваат на море, црно е, ама сепак е море. А едната дури има и нафта. И пак се голтари. Иако и Хрватска не е нешто за машала иако излегува на Јадранско море.
Автоматски споено мислење:

@SharpShooter
Како категоријата консултативен референдум е уставна?
Остај го жити се. Пак истата плоча ќе ја вергла. Тој ти е како Бугаринот т.е Шопот со жирафата.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Остај го жити се. Пак истата плоча ќе ја вергла. Тој ти е како Бугаринот т.е Шопот со жирафата.
Па ми нема одговорено, тоа нешто кажува за поентата што ја правам :)
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Па ми нема одговорено, тоа нешто кажува за поентата што ја правам :)
Што да ти одговори. Северџан во закон не верува, тој верува во врвното евроатланско божество.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
Тука ќе морам малку да те поправам. Двете земји излегуваат на море, црно е, ама сепак е море. А едната дури има и нафта. И пак се голтари. Иако и Хрватска не е нешто за машала иако излегува на Јадранско море.
Да, така е, ако веќе треба да навлегуваме во особеностите, географските позиции и природните богатства од наведените држави, но мислата не ми беше во деталите, туку во „бенефитите„ кои наведените држави ги имаат од нивниот влез во ОТАН и ЕУ. Романија стана земја за инсталирање ракетни системи од ОТАН, насочени кон Русија, а Бугарија и понатаму е економско дно, иако во неа доаѓаат пари од Европските фондови.

Хрватска, како и некои други земји пред да влезат во ЕУ, беа уценети со практично самоуништување на дел од својата индустрија, за да не бидат конкуренција на постарите земји-членки во ЕУ, па затоа денес Хрватска се потпира пред се‘ на својот туризам како извор на приходи, а не на целото свое стопанство, кое го има(ше) наследено од СФРЈ.
Автоматски споено мислење:

Младиќу,

лично, не би го потценувал ова кое го вели ликов, оти веќе имаме искуство со „начинот„ на менувањето од уставот и името од февруари 2019-тата...

Комуњарата и шќиповте се премногу убедени во лесната и брза промена на уставот, не кријат дека е така, а не знаеме што точно стои зад таа нивна надеж за брза промена. Ете, газоглавиот пред некој ден посочи дека САД ќе пристискаат на ДПНЕ за најавената промена па не би се чудел тоа и да се случи...
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Да, така е, ако веќе треба да навлегуваме во особеностите, географските позиции и природните богатства од наведените држави, но мислата не ми беше во деталите, туку во „бенефитите„ кои наведените држави ги имаат од нивниот влез во ОТАН и ЕУ. Романија стана земја за инсталирање ракетни системи од ОТАН, насочени кон Русија, а Бугарија и понатаму е економско дно, иако во неа доаѓаат пари од Европските фондови.

Хрватска, како и некои други земји пред да влезат во ЕУ, беа уценети со практично самоуништување на дел од својата индустрија, за да не бидат конкуренција на постарите земји-членки во ЕУ, па затоа денес Хрватска се потпира пред се‘ на својот туризам како извор на приходи, а не на целото свое стопанство, кое го има(ше) наследено од СФРЈ.
Сите нови членка при влезот во ЕУ се уценети така што ни една од нив долгорочно гледано нема придобивки од членството во оваа организација. Можеме слободно да ги разгледаме сите земји и ќе видиме дека тие земји многу повеќе би се развиле доколку не би биле членки во ЕУ, со исклучок на Полска која представува модел држава каде што се истурени еден куп Американски пари за да им се покажат на соседите Русија и Белорусија предностите од членството во ЕУ. Ама таа фасада многу брзо може да падне при распадот на ЕУ кој е неминовен.
Инаку која источноевропска земја да ја земеш представува повеќе или помалку економска колонија на западна Европа. Како пример ќе ја наведам Бугарија на која како услов за членство и беше наредено да ги исклучи половината од реакторите на НЕЦ Козлодуј. Со ова на Бугарија губи значајни приходи од извоз на електрична енергија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom