Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.404
Поени од реакции
12.135
@jamajka Пријателе, безполезно е.

Со деца од 12 години се објаснуваш.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Не е ни он сигурен во ова, ретерерираше претходно. И го коментираше мојот пост кон клинтот, дека јас сум наметнувал цели на Украинската офанзива. Јас само кажувам што би значело успех, вреден за жртва на 200К војска и вооружување кое го нема ниедна армија во Европа.
Автоматски споено мислење:


Чекај малце, по кои критериуми се сјебани? Дури и ако ова им е иницијалниот план? Целите на една војна, секогаш се да се уништи противникот, до сега 2 пати им успеа целосно да ги уништат, јас не се сомневам дека и третиов пат ќе успеат. Освојувањата се секогаш последица и политичка одлука, не се воена цел.
Не можеш 2 пати целосно да го уништиш противникот. Или е уништен целосно, или не е.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Storm shadow крстосувачките ракети како се вклопуваат во the big picture што не ја гледаме?
Се вклопуваат секако, не е нешто неочекувано.
Автоматски споено мислење:

Не можеш 2 пати целосно да го уништиш противникот. Или е уништен целосно, или не е.
Ако има две армии можеш. Ова им е трета армија што ја собраа Украинците.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Вака последно беа попалени кога Заев им носеше живот за сите и бесплатно здравство во ЕУ за на крај преку вода жедни :icon_lol:
Владе беше еден од најупорните анти-заев членови на форумот, па ете прочитај што ти пишува. Не треба да си генијалец ниту да навиваш за да видиш дека не ја бива работата.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.360
Поени од реакции
21.883
Не можеш 2 пати целосно да го уништиш противникот. Или е уништен целосно, или не е.
Може ете по трет пат ќе го уништат.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Иначе Alcibiades:

Propaganda not made

News recently came out - admitted by the Ukrainians (https://www.thetimes.co.uk/article/ukrainian-zaporizhzhia-nuclear-power-plant-russia-putin-war-2023-fx82xz3xz) - that the Russians defeated a massive attack on the Zaporozhye Nuclear Power Plant on 19 October 2022. No fewer than six hundred elite Ukrainian troops in some thirty assault boats attempted an amphibious assault across the Dnepr reservoir, aiming to seize the power plant. They were met by entrenched Russian forces (https://t.me/boris_rozhin/67707) with air and artillery support on call, in a three-hour battle that saw the assault routed with enormous losses. The handful of Ukrainian commandos that managed to get ashore were surrounded and wiped out.

The Russians said very little (https://t.me/mod_russia/20986)about the battle and allowed the Ukrainians to gaslight the entire world that, in fact, no such operation had even taken place. Consider that. At a time when Russian morale was very low (mid-October 2022 was not a good time for the cause), the Russian military sat on what must be an enormous cache of videos of Russian troops in action, Ukrainian assault boats exploding, and dead and surrendering Ukrainian commandos. They're still sitting on it!

This confirms something many of us on the pro-Russian side have long suspected: the Russian military doesn't release their best footage. And in fact it suggests something even more profound - that the Russians are hiding their strength and have been doing so for most of the war. They're quite happy to see themselves portrayed as harmless, bumbling incompetents in the West and have even been playing along by downplaying some of their greatest successes.

I wonder why they would be doing this? For those of you who are not native English speakers, that is a rhetorical question.

- Alcibiades
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Се вклопуваат секако, не е нешто неочекувано.
Автоматски споено мислење:


Ако има две армии можеш. Ова им е трета армија што ја собраа Украинците.
И што праиме ако имаат уште 10,20 армии? Тоа не е целосно уништување. Се знае зборот целосно што значи. War of attrition е. Имаат мотивација за борба, го имаат моментумот.
Русија нема да преживее во оваа форма ако ги истуркаат од Украина, колку сака армии нека уништуваат во меѓувреме.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Владе беше еден од најупорните анти-заев членови на форумот, па ете прочитај што ти пишува. Не треба да си генијалец ниту да навиваш за да видиш дека не ја бива работата.
Тоа што бил анти заев не го прави имун на грешки. Едноставно поупростено ја гледа работата или џа или бу.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.420
Никој не е имун на грешки освен втората армија во галаксијата!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Добро ајде сега дајте информации како Руската армија напредува. Дајте да видиме како се победува војната.

Дајте некое толкување да ги објасни настаниве во полза на Русија, некој Боби Фишер Гари Каспаров шаховски потег што го играат Шојгу и Герасимов а ние не го гледаме. Гандалф ќе дојде со змејови? Исусовото второ доаѓање ќе биде во Бахмут и Исус ќе збори на Руски. Дајте некоја утеха за гладна душа.
Добро знаеш дека украинската офанзива е почната вака или така. Дали ова се само пробни напади, и каде ќе бидат главните, засега седиме и чекаме…
Не ми е чудно, па дури и сите се согласуваме на почетни успеси на украинците. Па така и во овој контекст гледам на работиве.
Собориле неколку авиони и хеликоптери. Океј, не дека истото не можеле да го направат и досега, ама тоа ќе било само една ад-хок акција при која може и ќе ги уништеле!
Ова сега е веќе дел од многу поголем план!
Штом толку се осилиле да маваат преку граница, сигурно и грб имаат!
Па се враќам на тоа што го кажав, дека додека сите ние гледаме кон Мелитопољ и Запорожје… нешто големо се случува на Север.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
И што праиме ако имаат уште 10,20 армии? Тоа не е целосно уништување. Се знае зборот целосно што значи. War of attrition е. Имаат мотивација за борба, го имаат моментумот.
Русија нема да преживее во оваа форма ако ги истуркаат од Украина, колку сака армии нека уништуваат во меѓувреме.
Ај и тебе ќе ти кажам, види ги залихите на оружје на НАТО државите, уште неколку пати можат да креираат армија, под услов да ги поткопаат своите одбранбени способности. Економски, не им е розева работата, се соочуваат со криза. Нема да можат уште 10-20 армии да создаваат. Мислам дека ќе можат уште 1-2. Уште една зима нема да поминат лесно. Башка ако дојде Трамп, све ќе тргне во подруга насока и ќе си дојде business as usual за Русите, без Украина на картата. Највеќе што може да се бавтаат со Украина е уште 1 ипол година. Мада мислам дека ќе заврши за доста побрзо.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.360
Поени од реакции
21.883
Тамам нека издржат дур дојде Трамп :D

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom