Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.197
Поени од реакции
21.900
За Олуја, ЈНА веќе беше повлечена, ги заеб. србите кои очекуваа дека ќе се решава на зелена маса, или сами се заеб.аа и настапија се големи барања, сеедно. Важно на терен не беше ЈНА, само силите на локалните срби кои не се ни бранеа, изгледа е донесена одлука да се повлечат, а се сведе се на едно хаотично повлекување во последен момент. Да имаше организиран отпор не верувам дека така ефтино ќе поминеа хрватите. Слично е и во Грузија, ни ова не е резултат на некаква брилијантна воена тактика, се повлекоа грузијците.
A sto trebase da pravat koga gi matiraja osven da begaat gaz preku gla. Ke gi pregazeja. A pazi ,ne deka nemaja oruzje od sekakov tip ili pomos od vojskata na Republika Srpska, podrska od naselenieto koe voglavno bea Srbi i dovolno vreme da napravat odbranbeni linii. Pa teritorijata bese pod nivna kontrola nekolku godini vekje.
I pak gi pregazija za ne celi 5 dena, mozi ni tolku.
Ne te potsekja ova malce na kontraofanzivata na Ukraincite lani ? I tamu Rusite begaa glavom bez obzira .
Znam deka ne vi e po kef ova, deka povekje sakate da navivate, no toa e realnosta :toe: .
Автоматски споено мислење:

Не мешај битки и војна, у овој случај специјална операција. Во смисла на само една или повеќе од битките што би се десиле при евентуална офанзива на нацистите, пресудно ќе биде колку загуби на опрема и људство ќе се изгори. Тоа ќе има огромно влијание врз финалната разврска на специјалната операција. Капираш?
Da da kapiram, uzivaj. Od sto izgubija oprema i ljuge pri poslednata ofanziva Ukraincite, Rusite vekje slednata nedela si gi povratija izgubenite teritorii i gradovi, plus go osvoija Bahmut i uste eden kup drugi gradovi, ne im se znae ni broj.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.420
Реално може и за 5 минути, ако Москва одлучи да “испрати“ неколку Сармати или други хиперсонични.
Специјалано за тебе, не само што соборуваат хиперсонични почнаа и да ги заробуваат!
Тоа е више нереално пошто за тоа треба муда. А џаба широка рамена кад су муда малена ;) Али разбирам уште тоа ви остана за утеха па ќе го верглате цело време. Ништо не им пројде на русите, да немаа колаборатори во завземените територии ни толку немаше да освојат очигледно. Ни пешадија ни артилерија ни авијација ни ракетни напади ни платеници. Ни еден генерал друг трет кој све не се изнареди. Џабе. Остана на крај, нуклеарната утеха. Тактичко стратешко незнам какво, све им отиде низ вода кога сфатија дека прво немаат поддршка за тоа од сојузниците, и второ дека ќе им ја снема војската за 5 минути у случај на употреба. Останавте уште пар балканци да се ложите на нуклеарките заедно со пијандурине што дрочат кур на пропагандните телевизии. Толку е играта.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.450
Поени од реакции
31.354
@Ingvar попаметен си од оваквото овозможување/дозволување на овој да ја усерува темата со офтопик глупоштии. Ај он што нема што попаметно да прави, ама ти ваљда имаш.

Добијам нотификација, се ставам да видам што се десило со фамозната контраофанзива. Кога она трол трола неколкумина.
Ај аман, бурек јадење на другата тема.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.742
Поени од реакции
8.804
Исто колку што Русија ќе фрли нуклеарка, било каква, било каде.
Тоа не се прави од етички и хумани причини, а ако им дојдат преку кур ќе видиш како тоа се случува многу лесно и никој со прст нема да мрдне.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.420
@Ingvar попаметен си од оваквото овозможување/дозволување на овој да ја усерува темата со офтопик глупоштии. Ај он што нема што попаметно да прави, ама ти ваљда имаш.

Добијам нотификација, се ставам да видам што се десило со фамозната контраофанзива. Кога она трол трола неколкумина.
Ај аман, бурек јадење на другата тема.
Цреп, никој не ти ја чачка “твојата” тема за стручњаци. Ебате размазеното детиште.
Автоматски споено мислење:

Тоа не се прави од етички и хумани причини, а ако им дојдат преку кур ќе видиш како тоа се случува многу лесно и никој со прст нема да мрдне.
Никад нема да се деси.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Тоа е више нереално пошто за тоа треба муда. А џаба широка рамена кад су муда малена ;) Али разбирам уште тоа ви остана за утеха па ќе го верглате цело време. Ништо не им пројде на русите, да немаа колаборатори во завземените територии ни толку немаше да освојат очигледно. Ни пешадија ни артилерија ни авијација ни ракетни напади ни платеници. Ни еден генерал друг трет кој све не се изнареди. Џабе. Остана на крај, нуклеарната утеха. Тактичко стратешко незнам какво, све им отиде низ вода кога сфатија дека прво немаат поддршка за тоа од сојузниците, и второ дека ќе им ја снема војската за 5 минути у случај на употреба. Останавте уште пар балканци да се ложите на нуклеарките заедно со пијандурине што дрочат кур на пропагандните телевизии. Толку е играта.
Немој да се жестиш само одговорив на твоите 15 минути и реков дека е тоа многу, може и за 5 минути, а ако сакаш да разговараме за тоа колку е релано или нереално можеше да прашаш без да импутираш дека нешто сум напишал што не е напишано.

При што велиш дека Русите само што не капитулирале ако си во право треба да се помолите, бидејќи молитвениот појадок е далеку може да ги користите овие сеанси во меѓувреме.
...претпоставувам атлантски демократ си па ќе те исполнат...

Што се однесува до нас Македонците остави не барем оваа војна да ја гледаме од далеку не мислиш ли дека и ние заслуживме еднаш да не учествуваме?!.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.742
Поени од реакции
8.804
Никад нема да се деси.
Постоеа механизми за да не се деси, arms control...INF, ABM, START и т.н. и све тоа е веќе непостоечко. Ние сме у полоша ситуација од времето на Кубанската криза.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.450
Поени од реакции
31.354
Цреп, никој не ти ја чачка “твојата” тема за стручњаци. Ебате размазеното детиште.
OK ова е правата тема, моја грешка. Ама подобро еднаш да згрешам отколку постојано да бидам тажен трол чија емоционална егизистенција е базирана врз замарање по форуми и други социјални мрежи.

Извини што те цитирав, ќе гледам да не се повтори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom