Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.304
Абе каква контра-офанзива. Се прати со стотици дронови од најразлични видови цел фронт.
Тоа би била најсамоубиствената мисија ever.
Глаа да кренат им лета, не па конвои со десетици тенкови/ чамци. За саат време ќе ги снема.
Плус без ПВО урките...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.452
Поени од реакции
31.354
Пред некој месец пробале нешто слично. Неколку километри бришан простор во чамци јуриш на спремни противници... Покољ било. Има ваљда и подобри начини за самоубиство. :unsure:
Автоматски споено мислење:

Украинското напредување од вчера и денеска во и околу Артемовск (Бахмут). За русите постои опасност да паднат во оперативно опкружување. Исто така од рускиве телеграм канали известуваат за значително присуство на украинската армија со техника во харковската област односно Красни Лиман и Купјанск
Тоа подвлеченото можеби кај малиот продор што е јужно од Артемовск западно од Клештеевка (или како се вика точно). Се предвидува дека ќе се повлечат Русите од тој дел (инстант медиумска победа за западните).
Автоматски споено мислење:

Кои смешки ќе бидат ако молневито ги исчистат од Бахмут.
Какви детско искрени желби се ова. :)
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.196
Поени од реакции
2.978
Кои смешки ќе бидат ако молневито ги исчистат од Бахмут.

Појасно ќе биде утре дали нешто воопшто се дешава или не.
Гладна кокошка просо сонува е работава
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.304

Реков, малце главчето надвор иии...
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Колку пати на ден ја слушате химната на Русија ?

Ова прашање е насочено кон најверните подржувачи на Русија или пак можеби химната на СССР се слуша?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Абе каква контра-офанзива.
Како каква контраофанзива, па сите знаат телеграм/твитер офанзива!
Изгледа не ги следиш овие телеграм/твитер интернет бригадите, за сега успешно шират паника.

За било каква сериозна контра или само офанзива Украина нема потенцијал, ниту артилериски ниту воздушни.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.452
Поени од реакции
31.354
Втората вест испорака на storm shadow со долг домет
(извозна верзија околу 250км а другата околу 520км домет)
Ваквиот потез од страна на Бритите велат дека е со одбрение од САДистите.
Одговорот на Москва на ваквиот потез може само да се претпостави, бидејќи ако укронациве испалат ваков проектил кон Москва ... нема да знаат каква боева глава се додека истата не детонира, можно цели за овие ракети се и аердромските пристаништа со стратешка авијација, и затоа одговорот на Москва станува проблематичен... како што реков во еден момент Москва ќе мора да покаже заби (можеби некаков асиметричен одговор со конвенционално) и да уништи воена цел на ОТАН, а потоа се е во сферата на можното.
(картата на која Москва игра да се сочекаат -избори 2024 во САД- е изгледа прочитана и ќе мора да се бара ново излезно решение)

Ова за жал мислам дека би била ескалација на која не може да си дозволат да не одговорат - и не по самарот туку по магарето... И понатаму господ да не чува сите.


1683840730305.png

Автоматски споено мислење:

Колку пати на ден ја слушате химната на Русија ?
На секое качување на девојката, задолжително.

или пак можеби химната на СССР се слуша?
Советската де, се разбира.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Ова за жал мислам дека би била ескалација на која не може да си дозволат да не одговорат - и не по самарот туку по магарето... И понатаму господ да не чува сите.
За одговор ќе почекаме на кратко, во многу што развојот зависи од исходот на изборите во Турција.
Ако овие успеат да инсталираат султан кој ќе се клања на запад, ќе имаме забрзување.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Пригожин им е маскота,кловн,ријалити стар и интернет инфлуенсер.
Додека стотици мајки дневно остануваат без своите синови и сопрузи,Јожа изиграва старлета и најголем бранител на старо-новата ,,супер сила",царска империја,колонијална сила или што ли уште не.
Бедно.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.404
Поени од реакции
12.135
За одговор ќе почекаме на кратко, во многу што развојот зависи од исходот на изборите во Турција.
Ако овие успеат да инсталираат султан кој ќе се клања на запад, ќе имаме забрзување.
На добар пат е да замине Ердоган.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.197
Поени од реакции
21.901
Изгледа почело је почело. Одма да кажам за да можат нацистите да ме цитираат после, фокусот ми е на кој ќе изгуби повеќе људство и техника, тој ќе биде ебаниот, територии се во втор или трет план
Ne odi be druze taka taa rabota. Toa ti e isto kako vo fudbal da ne pobedi timot koj postigna povekje golovi tuku toj sto imal pomalce zolti ili crveni kartoni. Sto e ova, gradinka, site koi ucestvuvaat dobivaat petka na raceto.
Po tvojata logika i kako bi sakal da gledas na rabotite, Vietnam izgubi vo vietnamskata vojna so ogled na toa kolku Vietnamci zaginaja. Isto i Germanija vo WWII ja pobedi SSSR ako gledame taka na rabotite. Arno ama ne gledame i nikoj ne gleda, niti pak gledal.
Автоматски споено мислење:

Владе, а да почекаш да заврши војната пред да судиш кој го бива или не го бива? :)
Pa kako trgnalo, ke potrae ova baaagji vreme. Neznam dali ke go docekame krajot ;) .
A i zosto bi go cekale krajot za da komentirame odredeni etapi od vojnata. Sigurno si slusnal za Market Garden? Sojuznicite ja dobija vojnata, no taa konkretna operacija kako zavrsi? Uspesna bese ili fijasko ?
Kontraofanzivata na Ukraincite kako zavrsi? Uspesna ili fijasko ?
Mislam mi ja sfakjas poentata :cautious:
Автоматски споено мислење:

Vlade ako ja napravat ovaa uspesna, ke sedime i jas i ti na front.
Lekot za takva uspesna e da ispalat raketi da gi turnat satelitite sto im kruzat nad glava, i awaksite sto se setkaat okolu granica, eve ti mapa da razgledas sto leta sekoj den tamu.
Прегледај го приврзокот 378068

E vo takov moment ke moze da ima uspesni akcii, so dronovite kolku i da sobiraat podatoci toa se samo za pesadijata i delumno artilerija, no daleku od toa sto se sobira so avionite i satelitite.
E arno ama ova ke znaci oficijalna treta svetska.

Vo sekoja druga kombinacija ke si bide dolga vojna, so mnogu zrtvi i unistena oprema, i brisenje od mapata na sekoe mesto kade ke ima pogolem otpor.

Drugata opcija za ubrzuvanje e ako gi pritisnat vo kjos da upotrebat nuklearno oruzje, zasega se uste daleku od toa, i da se nadevame deka taka ke ostane.
Izgovori, izgovori, izgovori.
Nece Rusi na Amere, da im ovi ne zamere :toe:
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Ne odi be druze taka taa rabota. Toa ti e isto kako vo fudbal da ne pobedi timot koj postigna povekje golovi tuku toj sto imal pomalce zolti ili crveni kartoni. Sto e ova, gradinka, site koi ucestvuvaat dobivaat petka na raceto.
Po tvojata logika i kako bi sakal da gledas na rabotite, Vietnam izgubi vo vietnamskata vojna so ogled na toa kolku Vietnamci zaginaja. Isto i Germanija vo WWII ja pobedi SSSR ako gledame taka na rabotite. Arno ama ne gledame i nikoj ne gleda, niti pak gledal.
Не мешај битки и војна, у овој случај специјална операција. Во смисла на само една или повеќе од битките што би се десиле при евентуална офанзива на нацистите, пресудно ќе биде колку загуби на опрема и људство ќе се изгори. Тоа ќе има огромно влијание врз финалната разврска на специјалната операција. Капираш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom