Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Де бре Владе…
Само последниве три страни на темава се објаснувавме што е финтава со Бахмут!
Сега и тебе треба ли посебно?!

А не дека не знаеја… затоа и молк од троловиве тука!

А за објективност ако нас не караш, што треба на про-нато крилово да им кажеш??
Владе има поента, одпрвин и јас ја имав неговата поента. Ама мислам дека многу поглема игра игра Русија, одколку да е само слеп јуриш. Како можеме да ги цениме акциите како успешни и неуспешни, ако не им ја знаеме целта. Не се покрена нато за џабе, цело оружје да го даде во Украина. Ние буквално све што имавме, дадовме. Ни го одземаа оружјето, буквално немаме со што да се браниме. Не само нас, на цел источен блок на нато. Не е дека нато не е во паника, како што сакаат да покажат, оружје од неколку источноевропски армии до сега Русите уништија во Украина. Кој си мисли дека тоа е успех на Украина, гадно се лаже, заедно со опремата, гинеа највеќе Украинците. Сега демек се надеваат на западново оружје, ама незнам... Како што ми оставаат впечаток про-Руските медиуми, Русите едвај чекаат да дојдат леопардите, челенџерите, а поготово бредлињата.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Ne tri strani, pola godina se objasnuvate sto e navodno fintata vo Bahmut.
Ne se macite, nema finta, zaglavija. Tolku e ednostavno. Nema magicna prikriena agenda, nema nekoja superiorna taktika za neznam sto i kako.
Ednoostavno zaglavija ili ako vi e polesno tolku im se moznostite i kapacitetite.
Simple as that :toe:
Автоматски споено мислење:


A sto bi bila celta da se baftaat za sekoj cikmak posebno cela edna godina.
Ete spored tebe, onaka lupni, udovoli mi.
Ако првин поставуваш теза, треба да ја поткрепиш и со аргументи.
Знаете добро дека освојувањето на Бахмут како отскочна штица за понатаму беше блеф! Блеф на кој убаво наседнаа укрите.

Meat grinder кај што под свои услови ги мелат веќе не знам колку месеци, и тоа со килл ратио од 1:4, 1:5
Ги пржат од небо и од земја…
Па дури и отворен прилаз им оставија за да продолжат да носат војска во млинот.

Плус Пригожин јавно ги кажа целите баш вчера завчера!
1.Ангажирање и мелење на укрите таму.
2.Обезбедување време на армијата да истренира и обучи резервисти, да изврши ротации за предах, и за реорганизација.
3.Време за изградба и утврдување линии по фронтот!

Па и слеп човек може да види дека до и во Бахмут беа исполнети и надмашени сите поставени цели!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Ne tri strani, pola godina se objasnuvate sto e navodno fintata vo Bahmut.
Ne se macite, nema finta, zaglavija. Tolku e ednostavno. Nema magicna prikriena agenda, nema nekoja superiorna taktika za neznam sto i kako.
Ednoostavno zaglavija ili ako vi e polesno tolku im se moznostite i kapacitetite.
Simple as that :toe:
Автоматски споено мислење:


A sto bi bila celta da se baftaat za sekoj cikmak posebno cela edna godina.
Ete spored tebe, onaka lupni, udovoli mi.
Незнам бе чоек, ама може целта им е намерно да се развлекува цела ситуација. Ти тврдиш дека развлекување по автоматизам им одговара на западот. Може не е така. Еве појќе од година трае. Нешто Русија не трпи нешто посебно. Од друга страна ...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.906
Незнам бе чоек, ама може целта им е намерно да се развлекува цела ситуација. Ти тврдиш дека развлекување по автоматизам им одговара на западот. Може не е така. Еве појќе од година трае. Нешто Русија не трпи нешто посебно. Од друга страна ...
Neznam kolku pati imam napisano.
Nikogas, nikade vo pisanata istorija na covestvoto na napagjacot mu bilo vo interes vojnata da trae sto podolgo. Nikogas i nikade.
Vikas Rusija ne trpi. Ne bi rekol bas deka e taka.
Ne trpi vo momentot okolu voeni dejstvija( trpi ali da ne cepidlacime sega), ali toa netrpenje sega ke go preplati vo idnina ako saka da pokusa nesto.
Drugo. Mokjta na SAD i zapadot momentalno se zasnova na nivnata voena mokj koj nesomneno ja pokazaa i dokazaa mnogu pati od ajde raspadot na SSSR i so toa i na varsavskot pakt.
Rusija ne moze da im parira ekonomski vo nikoj slucaj za da moze da stekne vlijanie. Mozese so energensi no toa efektivno se resi barem za Evropa i taa prikazna sega zasega e zavrsena. Edinstveno i ostana da pokaze voena superiornost i sposobnost protiv zapadot, a za toa i trebase brza pobeda vo Ukraina. Ne za edna nedela, no sigurno ne ova sto go gledame sega.
Taka da veruvaj prolongirana vojna vo niti edno scenario ne i odi vo korist na Rusija. Na sto ke se nadevaat nejzinite idni sojuznici ako resat da se sprotivstavat na SAD i da smenat strana koga gledaat kako zaglibija tuka vo nivniot dvor. Dva pati bi razmislil dali da im svrtam grb na SAD pri vakvo odvivanje na voenite dejstvija i toa bukvalno vo nejziniot dvor.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Neznam kolku pati imam napisano.
Nikogas, nikade vo pisanata istorija na covestvoto na napagjacot mu bilo vo interes vojnata da trae sto podolgo. Nikogas i nikade.
Vikas Rusija ne trpi. Ne bi rekol bas deka e taka.
Ne trpi vo momentot okolu voeni dejstvija( trpi ali da ne cepidlacime sega), ali toa netrpenje sega ke go preplati vo idnina ako saka da pokusa nesto.
Drugo. Mokjta na SAD i zapadot momentalno se zasnova na nivnata voena mokj koj nesomneno ja pokazaa i dokazaa mnogu pati od ajde raspadot na SSSR i so toa i na varsavskot pakt.
Rusija ne moze da im parira ekonomski vo nikoj slucaj za da moze da stekne vlijanie. Mozese so energensi no toa efektivno se resi barem za Evropa i taa prikazna sega zasega e zavrsena. Edinstveno i ostana da pokaze voena superiornost i sposobnost protiv zapadot, a za toa i trebase brza pobeda vo Ukraina. Ne za edna nedela, no sigurno ne ova sto go gledame sega.
Taka da veruvaj prolongirana vojna vo niti edno scenario ne i odi vo korist na Rusija. Na sto ke se nadevaat nejzinite idni sojuznici ako resat da se sprotivstavat na SAD i da smenat strana koga gledaat kako zaglibija tuka vo nivniot dvor. Dva pati bi razmislil dali da im svrtam grb na SAD pri vakvo odvivanje na voenite dejstvija i toa bukvalno vo nejziniot dvor.
Е за ова Владе… во право си! (ете гледаш дека знаеме да бидеме и објективни :sneaky:)
Се се слажам, освен едно..
Mozese so energensi no toa efektivno se resi barem za Evropa i taa prikazna sega zasega e zavrsena.
За ова не си во право… не се само енергенсите! Ланчано се отиде нагоре. и во европа обичниот човек ја чувствува оваа војна на свој грб!
Нели освен Византиецот, кој од миење чинии се вози со јахти по Женевско езеро, има мерџо, а у слободно време свршува по музеи…
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.118
Поени од реакции
6.769
Neznam kolku pati imam napisano.
Nikogas, nikade vo pisanata istorija na covestvoto na napagjacot mu bilo vo interes vojnata da trae sto podolgo. Nikogas i nikade.
Vikas Rusija ne trpi. Ne bi rekol bas deka e taka.
Ne trpi vo momentot okolu voeni dejstvija( trpi ali da ne cepidlacime sega), ali toa netrpenje sega ke go preplati vo idnina ako saka da pokusa nesto.
Drugo. Mokjta na SAD i zapadot momentalno se zasnova na nivnata voena mokj koj nesomneno ja pokazaa i dokazaa mnogu pati od ajde raspadot na SSSR i so toa i na varsavskot pakt.
Rusija ne moze da im parira ekonomski vo nikoj slucaj za da moze da stekne vlijanie. Mozese so energensi no toa efektivno se resi barem za Evropa i taa prikazna sega zasega e zavrsena. Edinstveno i ostana da pokaze voena superiornost i sposobnost protiv zapadot, a za toa i trebase brza pobeda vo Ukraina. Ne za edna nedela, no sigurno ne ova sto go gledame sega.
Taka da veruvaj prolongirana vojna vo niti edno scenario ne i odi vo korist na Rusija. Na sto ke se nadevaat nejzinite idni sojuznici ako resat da se sprotivstavat na SAD i da smenat strana koga gledaat kako zaglibija tuka vo nivniot dvor. Dva pati bi razmislil dali da im svrtam grb na SAD pri vakvo odvivanje na voenite dejstvija i toa bukvalno vo nejziniot dvor.
плеткаш многу, во моментот русија не е агресор туку се брани во новорусија

а колективниот запад избркан од азија, блискиот исток, арапските земји, од јужна америка и скоро цела африка ќе се чеша допрва
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.906
Ако првин поставуваш теза, треба да ја поткрепиш и со аргументи.
Знаете добро дека освојувањето на Бахмут како отскочна штица за понатаму беше блеф! Блеф на кој убаво наседнаа укрите.

Meat grinder кај што под свои услови ги мелат веќе не знам колку месеци, и тоа со килл ратио од 1:4, 1:5
Ги пржат од небо и од земја…
Па дури и отворен прилаз им оставија за да продолжат да носат војска во млинот.

Плус Пригожин јавно ги кажа целите баш вчера завчера!
1.Ангажирање и мелење на укрите таму.
2.Обезбедување време на армијата да истренира и обучи резервисти, да изврши ротации за предах, и за реорганизација.
3.Време за изградба и утврдување линии по фронтот!

Па и слеп човек може да види дека до и во Бахмут беа исполнети и надмашени сите поставени цели!
Nikoj na nisto ne nasedna. Ova ti idi kako Ukraincite (SAD I NATO) da nemaat borbeno prekaleni i iskusni stratezi, ko prv pat da im e pa nasednaja.
Ete kolku za primer da recime deka Rusite namerno se baftaat vo Bahmut. Zosto pobogu napreduvaat ulica po ulica. Sedi kaj sto si i delkaj, nema potreba da napreduvas. No sepak ete napreduvaat. So brzina na hendikepiran polzav no bitno napreduvaat, go osvojuvaat.
Isto kako da zaboravas deka vremeto isto teci i za Ukraincite. Dodeka ovie obucuvaat, i Ukraincite se obucuvaat od zapadni instruktori. Voeno prekaleni instruktori koi im objasnija kako se pravi kontraofanziva. Posle go koristat vremeto za doopremuvanje so zapadno oruzje i rakuvanje so istoto. Pa vo megjuvreme gi jaknat odbranbenite pozicii vo vnatresnosta sekoj grad i selo stanuva tvrdina, spremni za opsada.
Ni C od celite na specijalnata operacija ne se ispolneti, naprotiv duri i nekoi i gi izgubija :toe:.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Јас колку што знам С400 има рекети и од 5,9 маха, Патриотот 4 и нешто ситно беше, дури и С300 има ракети од 5 маха, само зависи дали украинците ги имале тие модели пред 91, подоцна русите имаат нови модифицирани верзии.
Украина ги има старите модели на ракети за С-300.
Инаку зборот е за “кинжал“ хиперсонична ракета за која според достапните информации има брзина околу 10 Маха (60мин х 60с х 340м/с = 1.224 км/ч х 10маха = 12.240 км/ч ) и заљубениците во укронаците не убедуваат дека таква ракета е можно да се пресретне/собори со ракета која има Мах. брзина од околу 5Маха, како на такви копуци да им се објаснат очевидни работи?



на втората слика го нема врвот, сега види го оваа


и сега види го кинжал, па самиот заклучи


Втората најјака армија на колена пред куварот и неговите робијаши :)
ја па почнав сериозно да ..... со тебе :yid:

Некој ме прозва претходно за кинжал па ај да коментирам, знам дека ќе ме тролате, јебига.

Многу малку знаеме за Кинжал, значи џабе муабет. На веб имав сретнато дека Кинжалот забавува пред да ја удри целта за да биде попрецизен, не знам колку е вистина. Сепак,
Не мора да биде пресретнувачот со исга брзина или побрз, не гледајте топ ган. ПВО функционира по принцип на т н завеса, се испалуваат повеќе пресретнувачи, дали се рекети или бум-бум муниција или што и да се, во зона на очекување, каде според радар очекуваме да биде непријателското летало.
Во таа зона има повеќе опции, една е директен удар, за ова советско оружје е неприкосновено, америте може да им носат вода. Втора опција е т. Н. Proximity fuse или иницирач по блискост. Муницијата експлодира блиску до целта за да ја онеспособи, не мора да погоди, само блиску да е. Трета опција е сатурација на воздушен сектор, експлозија на мноштво муниции по матрица. Има и други комплексни опции што спаѓаат под интегрирано ПВО ама ме мрзи да пишувам, долга е.

Да речеме дека било која опција од овие е во функција. Испалуваме Патриот према Кинжал, ако можеме да му ја предвидиме траекторијата, ќе испалиме Патриот сега, во зона каде Кинжал ќе биде кога Патриот ќе стаса на негова висина. Целта е да го удри од крило или директно фронтално, никако позади, нема да го стаса позади.

Теоретски возможно е. Ако Кинжалот може да интерактивно маневрира, за да мењава траекторија цик-цак, патриотот ќе биде само скап огномет.
Можеш ти и подобро само за да се случи тоа мораш прво да ги отфрлиш своите преференци.
Сето твое писание се однесува на дејство на патриот системот (пресретнување и бум бум) за цели кои имаат СУПЕРСОНИЧНИ брзини, сега обиди се да направиш таква анализа ама за ХИПЕРСОНИЧНИ брзини.

Еве мала помош, радарските системи за рано откривање се ограничени со бројот на вртежи на антените (ако е 6 в/мин тогаш за 10с “кинжалот ќе ја смени својата позиција за само 34км ;), висината односно дијаграмот на зрачење (да речеме за висински радари снопот е во хоризонтала 1-3 степени а во вертикала 30-40 степени не се работи за вертикала и хоризонтала на Црпе туку за радарски снопови на зрачење)... значи со кој и каков радарски систем ќе можеш да откриеш таков проектил и на која одалеченост, е сега откако ќе го откриеш потребно е нишанскиот радар на некој си таму систем да го преземе и да ја следи таа цел па потоа да пресмета зона на пресретнување и да ја испали ракетата, со забелешка дека поседуваш ракета која двојно побавно се движи, прашањето е колку време е потребно за сето оваа и кој и каков е тој систем што ги поседува таквите карактеристики???

И теоретски и практично, денес во светот не постои систем кој има можност за пресретнување на Кинжал, ако постои просветли не.

Хмм мислам дека имаме различно толкување за тоа што значи победа. Две трафики и нива во Бахмут не знам дали баш се смета за победа, ама како сакате. Убаво е да се наоѓа радост во малите нешта.
Често во историјата се воделе битки за многу мали места или покрај исти.
Битката и нејзината големина пред се зависи од вклучените ресурси од едната и другата страна во таа битка, а не големината на населеното место!
Ако се оперира со бројки на исфрлени од строј за украинската страна на тоа воиште од над 25.000 војници со каква памет ги минимизираш и се шегуваш со “две трафики и нива“?

И за крај видео со напад со....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.906
плеткаш многу, во моментот русија не е агресор туку се брани во новорусија

а колективниот запад избркан од азија, блискиот исток, арапските земји, од јужна америка и скоро цела африка ќе се чеша допрва
Batali ti diplomatski recnik, ne se brani, napagja. Ili barem napagjase, sega samo zaglibija.
Za drugoto uste e rano da se kazi. Sto ako utre SAD resi deka na nekoj treba da mu se objasni nesto, koj ke ja spreci. Rusija?
Krsti se vo Kina sto ekonomski moze da i parira na zapadot no pokraj ekonomski treba i voeno da si sposoben da si gi stitis interesite. Rusija tuka debelo potfrli.
Da zavrsese ova relativno brzo, sega mozi ke gledavme obedinuvanje na Tajvan so Kina, mirnodopski ili voeno i toa ke bese ne samar tuku aperkat za voenata superiornost na zapadot i definitiven kraj na apsolutnata dominacija na SAD kako svetski djandar.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Neznam kolku pati imam napisano.
Nikogas, nikade vo pisanata istorija na covestvoto na napagjacot mu bilo vo interes vojnata da trae sto podolgo. Nikogas i nikade.
Vikas Rusija ne trpi. Ne bi rekol bas deka e taka.
Ne trpi vo momentot okolu voeni dejstvija( trpi ali da ne cepidlacime sega), ali toa netrpenje sega ke go preplati vo idnina ako saka da pokusa nesto.
Drugo. Mokjta na SAD i zapadot momentalno se zasnova na nivnata voena mokj koj nesomneno ja pokazaa i dokazaa mnogu pati od ajde raspadot na SSSR i so toa i na varsavskot pakt.
Rusija ne moze da im parira ekonomski vo nikoj slucaj za da moze da stekne vlijanie. Mozese so energensi no toa efektivno se resi barem za Evropa i taa prikazna sega zasega e zavrsena. Edinstveno i ostana da pokaze voena superiornost i sposobnost protiv zapadot, a za toa i trebase brza pobeda vo Ukraina. Ne za edna nedela, no sigurno ne ova sto go gledame sega.
Taka da veruvaj prolongirana vojna vo niti edno scenario ne i odi vo korist na Rusija. Na sto ke se nadevaat nejzinite idni sojuznici ako resat da se sprotivstavat na SAD i da smenat strana koga gledaat kako zaglibija tuka vo nivniot dvor. Dva pati bi razmislil dali da im svrtam grb na SAD pri vakvo odvivanje na voenite dejstvija i toa bukvalno vo nejziniot dvor.
Но сепак, од друга страна стои фактот, дека оружје од неколку Источноевропски држави уништи Русија во тие борби. И што е најинтересно, сега САД викаат дека ќе треба години, све тоа да се произведе, за да им се замени на сојузниците оружјето. Ќе заврши војнава, ние уште 10 години нема да имаме оружје. Така е насекаде низ источна Европа. А и западна Европа не даде малце. Рачунај све тоа што е дадено, плус почетното оружје на Украина, е уништено 90%. Сега се ослонуваат на најновава армија со западно оружје што ќе напаѓа.

Може во историјата и да немало, ама некако мене ми се чини дека Русија немаше да го постигне све ова, ако правеше прошетка низ земјите кои го дадоа оружјето. Вака оружјето само дојде во нивни двор. И уште доаѓа и ќе доаѓа додека има Украинци да се борат. Ова е идеална позиција на Русија за водење војна, во нивни двор е, им е разработена логистиката, немаат потреба од маневри, непријателот сам доаѓа. А западот нема да постигне ништо, на крајот, Укранците ќе го мразат западот за овој геноцид што им го припремија.

Заглибија во војна значи политичка криза, незадоволство меѓу народот. Тоа во Русија не се случува. Општо воено е расположението меѓу народот. Очигледно е дека Русија се спремала за долга војна. Види ги говорите на Путин, пред да почне војната, и сите од тогаш до сега. Нигде не се осеќа дека има некаков проблем и дека нешто е поинаку од планот. Не можеш да го споредиш Путин со Трамп или Бајден. Путин што ќе каже во Русија, тоа е закон за 80% од населението. Види што се случува со некои земји кои до вчера не ни мислеле дека можат да се оттргнат. Само во Судан до сега покушава нешто западов.

После ова неколку држави застанаа на страната на Русија. За тие држави нема враќање назад. САД знаеш како викаат фала. Тие држави не би превземале таков непотребен ризик, да не знаат дека Русите во Украина доста гадно тепаат. Буквално за кратко време се создаде пакт од држави. Клучниот момент бил, како што викаш, „Русија требало да се покаже воено супериорна“, ги уништила армиите на сите источноевропски нато држави. Буквално ги оставила без опрема.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.118
Поени од реакции
6.769
⚡ New missile strike - atypical even by SMO standards.

Active launches upon the positions and targets of the Armed Forces of Ukraine in several directions at once.

Everything that can be used is used: Geran-2 drones, Kh-22/32 missiles. There are at least 5-7 Tu-22M3 aircraft in operation.

Launches of Kh-101 and Kalibr cruise missiles are expected. Apparently, the list of targets to defeat is very large.

Air alerts have been declared not only in the southern regions of Ukraine, but also in the central regions - Vinnitsa, Kirovograd Cherkasy and Poltava.

од пред пола сат почна уште еден масивен напад врз цела украина, горат повеќе складишта и објекти на војската на украина, уште еден голем пораз за украинската армија и логистика, ама тоа никој не го гледа, како петарди да им фрлиле пред врата ќе се однесуваме....

секој нормален ќе побараше преговори досега, а не закани со контраофанзива и терористички напади
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Nikoj na nisto ne nasedna. Ova ti idi kako Ukraincite (SAD I NATO) da nemaat borbeno prekaleni i iskusni stratezi, ko prv pat da im e pa nasednaja.
Да, оваа им е прв пат да имаат достоен противник.
Инаку нивните прекалени и искусни стратези најдобро се покажаа во Афганистан.

Ete kolku za primer da recime deka Rusite namerno se baftaat vo Bahmut. Zosto pobogu napreduvaat ulica po ulica. Sedi kaj sto si i delkaj, nema potreba da napreduvas. No sepak ete napreduvaat. So brzina na hendikepiran polzav no bitno napreduvaat, go osvojuvaat.
Сметаш дека РФ нема сили побрзо да напредува и затоа вака бавно се војува?
Сепак оваа е СВО а не објавена војна дури ни Украина не и објави војна на РФ, зошто?

Isto kako da zaboravas deka vremeto isto teci i za Ukraincite. Dodeka ovie obucuvaat, i Ukraincite se obucuvaat od zapadni instruktori. Voeno prekaleni instruktori koi im objasnija kako se pravi kontraofanziva. Posle go koristat vremeto za doopremuvanje so zapadno oruzje i rakuvanje so istoto. Pa vo megjuvreme gi jaknat odbranbenite pozicii vo vnatresnosta sekoj grad i selo stanuva tvrdina, spremni za opsada.
Да и така додека Украина ги “обучува“ своите војници државата им остана со некои 20 до 25 милиони жители, што мислиш уште колку време ќе им треба да ги дообучат или ќе се намалува бројот на жители па обуката ќе оди побрзо?
Во исто време РФ својот човечки потенцијал го зголеми за уште скоро па 10 милиони и сега имаат над 155 милиони за обука, кој попрво ќер заврши со обуката?

Ni C od celite na specijalnata operacija ne se ispolneti, naprotiv duri i nekoi i gi izgubija
Само така ти се чини затоа што следиш само демократски ем слободни извори и гледаш издвоено на случувањата во Украина во однос на севкупната игра која се игра малку повисоко и скоро па на сите полиња.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.906
Е за ова Владе… во право си! (ете гледаш дека знаеме да бидеме и објективни :sneaky:)
Се се слажам, освен едно..

За ова не си во право… не се само енергенсите! Ланчано се отиде нагоре. и во европа обичниот човек ја чувствува оваа војна на свој грб!
Нели освен Византиецот, кој од миење чинии се вози со јахти по Женевско езеро, има мерџо, а у слободно време свршува по музеи…
Pa ova i ti go zboruvam celo vreme. Obicniot covek ja cuvstvuva vojnata na svoj grb. Mislis evropjanite nejkat evtini energensi. Nikoj ne gi ni prasa. Ama aj kreni glava protiv SAD i nejzinata voena mokj ako treba da se potpris na toa Rusija da zastani pozadi tebe, a gledas sto se desava bukvalno vo nivniot dvor. Pa gasovodot im se dupna, zbor ne rekoja, znaat koj e gazda tuka. Od druga strana da imase brza zavrsnica vo Ukraina, ne veruvam deka evropjanite ke kutea ko picki, ali vaka ke si kjutat i oro ke igrat ako treba :toe:
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
432
Поени од реакции
912
Активно ја следам и читам темава секој ден, но многу ретко пишувам на неа, ама мора да се согласам со анализата на @мкд владе.

Искрено на почетокотот на војната се надевав дека Русиве за неполна година ќе ја припојат Новорусија и ќе го заземат Киев потполно со што нацистиве би се предале и ќе ја демилитаризираа цела. Но, ваков куршлуз од нивна страна ретко кој очекувал ако гледаме објективно, баш мачење и напредување една нива и трафика ипол како што пиша Владе. Абе земи фул војска пушти им реши ги еднаш со јака офанзива, и ајт у пичку матер.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Pa ova i ti go zboruvam celo vreme. Obicniot covek ja cuvstvuva vojnata na svoj grb. Mislis evropjanite nejkat evtini energensi. Nikoj ne gi ni prasa. Ama aj kreni glava protiv SAD i nejzinata voena mokj ako treba da se potpris na toa Rusija da zastani pozadi tebe, a gledas sto se desava bukvalno vo nivniot dvor. Pa gasovodot im se dupna, zbor ne rekoja, znaat koj e gazda tuka. Od druga strana da imase brza zavrsnica vo Ukraina, ne veruvam deka evropjanite ke kutea ko picki, ali vaka ke si kjutat i oro ke igrat ako treba :toe:
Абе ок, те разбирам. Не личи дека Русија тепа. Ама далеку е да личи дека губи бе владе. Да личеше како губитник, може ќе се сложев со тебе. Ама не, наративот не им е сменет уште од почеток. Нема сомнеж, тераме даље со војната!!! А од друга страна Украинците ги прибираат по улици. Веќе и меѓу народот во Украина се знае дека се огромни загубите. Бегаат дека смртта им е речиси гарантирана.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom