Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Ниту Путин, ниту Бајден се замара за украинскиот народ.
Jas ova go vikam od samiot start. Edinstven gubitnik na krajot ke bidat majkite koi gi izgubile chedata na frontot nezavisno dali se od Lvov ili od Vladivostok. Politicarite koga togas ke sednat na masa ke go podelat kolachot, ke se dogovorat i ke stavat kraj na vojuvanjeto.

Kolku saka neka e Rusija vo pravo, vo slucajov e okupator, i tocka. Eve ti primer, gledam avatar od tigrite si stavil, pa da ti postavam edno retoricko prasanje:

Utre izleguvaat Albancite od Tetovo, Gostivar, Debar i Struga i vikaat ne represira Makedonskata drzava, i Albanija i Kosovo da ja napadnat Makedonija so izgovor deka gi branat interesite na Albancite i mora da si go zashtitat malcinstvoto tuka. Dali smetas deka Albanija i Kosovo ke bidat vo pravo? Ako smetas deka Rusija e vo pravo, a vo ovoj slucaj smetas deka Albanija i Kosovo greshat, togas merish so razlicni arshini...

Ushte edno retoricko prasanje da ti postavam...

Rusite kon Ukraincite se odnesuvaat identicno kako shto se odnesuvaat Bugarite kon nas Makedoncite. Vasiot jazik e dijalekt na nasiot jazik, vie ste tvorevina na Tito/Hrushcov, vie ste neosvesteni bugari/rusi itn....So mislish ti na toa?

E sega, Ukraincite za razlika od nie tuka, ne se narod koj vedni glava, tuku im dava kontra udar... Ja unistuvase po malku i brutalno Ruskata propaganda vo Ukraina, i toa e eden od povodite koi gi natera Rusite da odat nasila i so voeno reshenie...

Da ne se razbereme pogresno...Jas ja poddrzuvav politikata na Rusija vo Sirija i vo Libija, no tuka ne mozam da gi poddrzam bidejki mislam deka greshat...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Веќе и врапчињата знаат дека ќе одат на нуклеарката! Едноставно витален капацитет им е кој мора по секоја цена да го вратат!
Дури и хипотетичката цел, да одат на Мариопољ и да ги отсечат на два дела русите, да не им успее…
Ќе имаат бар со нешто да се пофалат! Некоја клучна цел да исполнат.

А поверојатно дека укрите се свесни дека грандиозните планови им се невозможни… Па и у старт би си ги намалиле целите…
Ете нуклеарката им е на “дофат на рака”.

Ова само гласно размислувам… ама на еден или друг начин, мора да ги оправдаат милијардите оружје на нивните господари…
И нормално да дадат храна за западњачката пропагандна машинерија која веќе подолго време вергла во место!

Ќе видиме за некој ден.. ама не би ме чудело да како вистински нацисти го одберат и 9-ти Мај како симболичен датум..
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.407
Поени од реакции
12.140
Веќе и врапчињата знаат дека ќе одат на нуклеарката! Едноставно витален капацитет им е кој мора по секоја цена да го вратат!
Дури и хипотетичката цел, да одат на Мариопољ и да ги отсечат на два дела русите, да не им успее…
Ќе имаат бар со нешто да се пофалат! Некоја клучна цел да исполнат.

А поверојатно дека укрите се свесни дека грандиозните планови им се невозможни… Па и у старт би си ги намалиле целите…
Ете нуклеарката им е на “дофат на рака”.

Ова само гласно размислувам… ама на еден или друг начин, мора да ги оправдаат милијардите оружје на нивните господари…
И нормално да дадат храна за западњачката пропагандна машинерија која веќе подолго време вергла во место!

Ќе видиме за некој ден.. ама не би ме чудело да како вистински нацисти го одберат и 9-ти Мај како симболичен датум..
Исклучена е нуклеарката од погон.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.344
Нуклеарката е за пропаганда. Најбитна стратешка цел на југот е Мелитопол.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.499
Поени од реакции
40.428
фали само од невидливите наметки да им дадат американците за да поминат тенковите до Мелитопол па и Крим.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
879
Поени од реакции
951
Jas ova go vikam od samiot start. Edinstven gubitnik na krajot ke bidat majkite koi gi izgubile chedata na frontot nezavisno dali se od Lvov ili od Vladivostok. Politicarite koga togas ke sednat na masa ke go podelat kolachot, ke se dogovorat i ke stavat kraj na vojuvanjeto.

Kolku saka neka e Rusija vo pravo, vo slucajov e okupator, i tocka. Eve ti primer, gledam avatar od tigrite si stavil, pa da ti postavam edno retoricko prasanje:

Utre izleguvaat Albancite od Tetovo, Gostivar, Debar i Struga i vikaat ne represira Makedonskata drzava, i Albanija i Kosovo da ja napadnat Makedonija so izgovor deka gi branat interesite na Albancite i mora da si go zashtitat malcinstvoto tuka. Dali smetas deka Albanija i Kosovo ke bidat vo pravo? Ako smetas deka Rusija e vo pravo, a vo ovoj slucaj smetas deka Albanija i Kosovo greshat, togas merish so razlicni arshini...

Ushte edno retoricko prasanje da ti postavam...

Rusite kon Ukraincite se odnesuvaat identicno kako shto se odnesuvaat Bugarite kon nas Makedoncite. Vasiot jazik e dijalekt na nasiot jazik, vie ste tvorevina na Tito/Hrushcov, vie ste neosvesteni bugari/rusi itn....So mislish ti na toa?

E sega, Ukraincite za razlika od nie tuka, ne se narod koj vedni glava, tuku im dava kontra udar... Ja unistuvase po malku i brutalno Ruskata propaganda vo Ukraina, i toa e eden od povodite koi gi natera Rusite da odat nasila i so voeno reshenie...

Da ne se razbereme pogresno...Jas ja poddrzuvav politikata na Rusija vo Sirija i vo Libija, no tuka ne mozam da gi poddrzam bidejki mislam deka greshat...
Ако застане САД позади Македонија во било кој конфликт, другиот ќе биде виновен. Па види 2001 година војната, прво бегалци од Арачиново на СНН , па македонската армија да не употребува прекумерна сила, па за 48 часа да се освои Арачиново, да не се поставува мински полиња на границата со Косово, и ред други работи, Ако мисли некој дека може да се спротивстави на САД, и продолжи по сопствен избор, волја има да го нема. Па има милион видеа од караулата во Косово- Албанија што ја бранат 20 војници, и касетни бомби и пешадија, и неможеа да ја освојат. Ама има подршка од САД. Е сега ако Украина се фатила на оро со САД и Русија, две светски сили, каде што нема Бог и правда, цената е таа. Нема наведнување глава пред нив, затоа што со наведната глава си пред нив.
Русите се однесуваат спрема Украинците како Бугарите према нас, па нас не само Бугарите, Грците, за влез во ОН , каде што дефакто сме основоположници како федерална единица на Југославија, не ни беше дозволен влез под уставното име. Сега проблем немаме со Бугарија, туку треба француски договор да исполниме. Застанала Франција и цела ЕУ позади Бугарија. Цела ЕУ не го признава јазикот. И нешто околу запад , Германија пример, има економија, нема доволно работна сила. Па ајде сега сите здрави и способни луѓе , ќе ги вдомиме.
Поентата ми е не се рчкај со САД и Русија.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Па ќе да го бутнале ;)
.со суперсонична “бутнале“ хиперсонична :pos:
све ти сакаш на папир, али дали мислиш така тешко. Доволно е да те чита човек како суптилно ги изразуваш своите фрустрации према све словенско.
одговори дека не мразел Словени, сака да рече мрази само Македонци :facepalm:
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.363
Поени од реакции
21.886
Сигурно е некоја "приказна" како good cop bad cop. Туку со оглед на сериозноста и лешоците тоа би било невкусно сценарио. Па овие Чеченциве кои грефчиња за жалење сега кога ќе почнат со освојување.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Па така некои форумџии наместо ИРЛ каде немаат ништо од она со кое се доживуваат како важни, си бараат душмани и народни непријатели по форуми и социјални мрежи. На тој начин се убедени дека се борат за државата, дека ги победуваат предавниците, дека значат нешто. А кога се повлече линија, рационалноста укажува на една тажна реалност, предавници по форуми не постојат, нема битки меѓу добро и зло, сите овие постови ќе се заборават за брзо време како и да не биле и некои ќе бидат повторно во потрага по нова тема каде што ќе можат да се осјетат важни.
Како на пример шарените куртони што беа тука на форумов, вклучително ти? Па ничим изазвани, вреѓаа на форумов, без воопшто да прочитаат мислење, како ти, на пример?

Вие не сте заслужиле дискусија. Вие дискусијата ја убивте во шарената куртонијада. На сите им смисливте име, на сите им смисливте приказна. На Ѓорѓи на пример, тој беше таков каков што беше ама барем достојно се бореше за својот став. Никого не навреди. На владе? На мене? На ред други ок луѓе, кои не беа со вашиот став. Без разлика дали го подржувале Грујо или не. Важно не биле со вашиот став, а тој беше очигледно да се смени името.

Форумов батка, ти е Македонија во маало. Што се дешавало на форумов, се дешавало и во Македонија.
Автоматски споено мислење:




И сега Пирошката вика 400-500 жртви дневно за европскиот ИСИС.

:icon_lol:


Каков трол. Погрешно се гледа улогата на него. Он е ставен за медиуми . Налик како колегите таму од другата страна.

Вагнер, Кадировци, армиите на ЛНР и ДНР не се во стратешките планови на армијата на РФ. Подршка добиваат секако. Ама тие имаат друга улога на фронтот. За сега одлично си ја вршат работата.
Овој како да е портпарол на единицата Вагнер. А кој ги командува којзнае. Вака ти личи, ако овој ти командува ништо неможат да направат. А уствари затворениците мелат доле.

Регуларна Армија сесрдно спонзорирана од НАТО, во посед иљадници тенкови, артилерија, сериозна авијација, одлично ПВО, пошто не нешто се надеваат на западниве ПВО Украинците. Победена од затвореници, платеници, бивши чеченски милиции, и армијата на донбас. Нема Руска војска во равенката. Додуша според НАФО има, али е уништена на северот, некои 200К Руси на замислениот напад на Киев, али нели немало докази, пошто Русите користеле подвижни крематориуми.

Украина е дефинитивно земја која нема пријателска власт кон Украинскиот народ. Ги бркаат по улица и ги праќаат да загинат на фронтот. Не збориме за едно видео, збориме за стотици видеа. Нешто не ли ви е чудно тука? Тоа не е народ кој е желен да се бори. Ги тераат со сила во војна. Јас мислам западот мора да попушти, ќе уништат цел еден народ. Нема што нато да бара таму.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom