Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.529
Поени од реакции
23.038
добро бе другар, ајде ќе ја гледаме од банкарска перспектива

САД до сега спасуваат барем два квартали да не влезат во рецесија. Според дефиниција: Рецесија се два последователни квартали со негативен раст.
САД испумпуваат пари во одбраната за да прикажат пораст, со што финансиските пазари се релативно стабилни и во економијата е business as usual и покрај катастрофални резултати во некои индустрии

Украина го прими со се јајца, никогаш нема да се оправи после војнава, никој не го спори тоа

Русија се изолираше од глобалното село. Ја исфрлија од СВИФТ пред година дена, има огромни девизни резерви замрзнато, нема финансиски пазари да и отворат маневар, се врти интензивно према Индија и Кина - со што зависи повеќе од нив. Од брокер на моќ, како дел од олигополот на ресурси во Европа, каде беше на добар пат да ја направи Европа зависна од комплетен пакет на енергенси, сега дава енормни попусти на Кина и Индија за да одржи едвај некаква ликвидност. Било какво економско и политичко влијание во Европа комплетно изгуби (освен Белорусија) и е крајно изолирана од поголемите финансиски пазари и берзи. Ако овозможат нешто кинезите преку Хонг Конг или Макао арно, ако не, ќе одат преку Делхи или Пекинг за да питачат милостина.
Од економија што силно се потпира на извоз на енергенси, проектираше некаква видна стабилност и каков-таков soft power, со тенденции Москва да ја направи финансиски центар што ќе профитира од далечината на Лондон со Малезија и Сингапур, сега стана полувоена економија, која едвај врзува крај со крај, најверојатно вештачки.
Згора на тоа имаше мобилизација, што е удар на работоспособното население и човечки ресурси во економија што и онака престана да расте по самиот напад лани. Имаше масивен одлив на интелегенција која нема да се врати во догледно време. Цутот на младината е пратена на фронт да војува а не да се натпреварува интелектурално.

ЕУ си беше и остана курва Вавилонска па и служи на интересите на САД

Како и да гледаш на работите САД ќе си останат победници, прашањето е колку ќе ја унаказат Русија. ЕУ ќе си остане курва, Украина никогаш нема да се издигне од пепелта, макар била целосно ослободена утре. Русија влезе во спирала од која тешко ќе излезе во блиска или подалечна иднина. Многу луѓе забораваат дека Путин е единствениот стожер - столб на Руската моќ моментално, Путин е тој кој ја издигна на завидно ниво РФ после пирувањето на пијаницата Елцин. Ама истиот тој Путин, како никогаш до сега наседна на америчка финта и влезе во ова буре без дно. Не само што година дена после случката се уште не гледаме излез, Путин нема да омладе со текот на годините. Дваесет години ја градеше РФ да се издигне и ја фрли низ вода во година дена. До кога ќе живее за да ја оправи? до кога ќе биде на власт за да ја врати на колосек? Путин не е вечен, а после него кој ќе дојде и што ќе донесе е руски рулет.

како што реков, останува да видиме
gore dole 90% e taka, ama eve i 100% ko sto vikas pak glavniot del e deka na kraj na USA i sojuznicite (znaci ne zboram za vazalite od EU) na kraj na masa ke go resat ova bez premnogu da im znaci kade ke bide crtkata. so ogled deka ova poveke im znaci na rusite sansite se deka rusija ke vojuva dur ne gi ostvari site celi, na usa i sojuznicite toa ke im odgovara posto neli podolgo trae konfliktot i ja "oslabuvaat" rusija za na kraj da im pustat sve zasto nitu sakaat da gradat i trosat pari u ukraina nitu pak vo toj moment ke im odgovara da prodolzi konfliktot (ova veke koga e dojdeno jajceto na gazot za niv, koga ke se izgubi poddrskata od narodot tamu). zatoa i vikam najnebitno e koj sto kontrolira sega, tehnikata sto se gubi... nisto od toa nema da e bitno na kraj. pointeresno e sto lekcii se nauceni i kako svetot ke smeni na krajot.

tuka go gledam celosniot poraz na zapadot. prvo rusija ke izleze pobednik voeno, ke ima prosirena teritorija, zgolemena populacija...

vtoro, lekciite sto rusite gi naucija bar do sega se veke i ocigledni, mislam deka im e jasno deka vo idnina ke mora da razvivaat razni tipovi na dronovi nesto sto predhodno ne go pravea, toest bea koncentrirani samo na high tech spektrumot, borbeniot dron sto e del od novata generacija avioni. sega sfakaat deka im trebaat i dronovi ubici so i ne se tolku brzi i izvidnica i sve drugo... isto e i so smart bombite i municijata, raboti sto USA gi imase a oni gi nemaa. steknuvaat iskustvo za vodenje vojna koe e porazlicno od se sto se vodelo do sega poveke nalik prvata svetska vojna. nacinot na vojuvanje se smeni. ne deka i usa ne uci od ova ama podrugo e. iskreno do krajot na konfliktot jas ocekuvam da gi vidime i prvite terminatori/roboti sto ke cistat rovovi. kina na ova raboti veke podolgo vreme a mislam i rusite i amerite razvivaat takvi oruzja.

treto, svetot kako veke se smeni. da rusija ja isklucija od SWIFT. i? devizite im se zamrznati ama gledas nikoj ne gi dava na ukrainicite ili gi konfiskuva, site so strav i rezerva se koga toa se "diskutira". rusija se vrti kon indija i kina ama i kon brics i jugoisticna azija. korea i japonija kolku i da se pro amerikanski pak na kraj se svesni deka zavisat od ruski energensi duri i poveke nego li EU. tekotonski promeni se slucuvaat i ona sto ti go vikas globalno selo stanuva samo americko selo dodeka globusot veke jasno kazuva deka ne im e bitna ni ukraina, nitu "demokratizacija" nitu americkiot dolar, nutu kreditite od IMF i WB kade ti nalagaat kako da gi trosis i so koj kompanii (normalno nivnite) ke sorabotuvas... ako nemase alternativa na SWIFT pred godina dve sega veke ima, ima alternativi i na dolarot isplati vo drugi valuti i se poveke ke ima. jas mislev deka padot ke trae barem 20-25 godini ama kako trgnalo mislam deka prasanje e dali i 5 ke izdrzi. jas ova go gledam ovde i vo azija, vo EU e malku potesko da go vidite zasto evroto si e dominantno ama vo ostatokot na svetot se gleda veke. ova e najgolemiot poraz i od ova nema vrakanje nazad. ovde ne se samo ruski nego i interesite na red drugi drzavi koj se poveke zaedno ke sorabotuvaa i veke se pregolem zalak za USA, nejzinite partneri i nivnite vazali.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
За жал и тие послабо се размножуваат :/
Не е само размножувањето. Лгбт идиократијата го буста процесот. Во меѓувреме се надевам дека ќе го корегираме проблемот. Ако не се научиме од овие грешки, тогаш не заслужуваме да сме цивилизација воопшто.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
UAV attack attempt on the Kremlin is an assassination attempt on Putin — Kremlin

“As a result of timely actions taken by the military and special services with the use of radar warfare systems, the vehicles were put out of action. As a result of their fall and scattering of fragments, there were no victims and material damage. The President of Russia was not injured as a result of the Ukrainian attack,” the Kremlin said in a statement.

:shook:

Си го бараат со боринче...
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.166
Поени од реакции
85.609
UAV attack attempt on the Kremlin is an assassination attempt on Putin — Kremlin

“As a result of timely actions taken by the military and special services with the use of radar warfare systems, the vehicles were put out of action. As a result of their fall and scattering of fragments, there were no victims and material damage. The President of Russia was not injured as a result of the Ukrainian attack,” the Kremlin said in a statement.

:shook:

Си го бараат со боринче...
Ако е ова точно, ондак си играат со оган украинциве. И самата Америка и ЕУ им забранува оружјето што им го даваат да не се користи за напади на руска територија, а овие (НАПОМЕНУВАМ: ако е точен изворот) одат директно да го убијат Путин. Сеуште стојам на ставот дека русиве уште делуваат млако во Украина, али ако се деси нешто со Путин, па јас мислам дека од Украина нема да остане ништо.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.742
Поени од реакции
8.804
Ако е ова точно, ондак си играат со оган украинциве. И самата Америка и ЕУ им забранува оружјето што им го даваат да не се користи за напади на руска територија, а овие (НАПОМЕНУВАМ: ако е точен изворот) одат директно да го убијат Путин. Сеуште стојам на ставот дека русиве уште делуваат млако во Украина, али ако се деси нешто со Путин, па јас мислам дека од Украина нема да остане ништо.
Многу наивно....јенките стојат позади секоја акција и русите треба така да го третираат ова. Стварта е што тоа и они го сакаат и затоа русите отстапуваат цело време....деескалираат. Целата фора е што јенките ги изиграа русите у целата таа arms control приказна и ќе им треба уште малку време за да направат баланс на силите. Кога тоа ќе се деси, а ќе биде скоро тогаш ќе се распламти целава ситуација до момент на еквилибриум или не дај боже до тотална ескалација.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.197
Поени од реакции
4.826
За жал и тие послабо се размножуваат :/
Па и со Кинезите не е баш најсјајно.
Имаат едни од најниските, ако не и најнизок fertility rate, и им почнува еден таков пад на населението, кој би бил многу покатастрофален од тој на Јапонците.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Па и со Кинезите не е баш најсјајно.
Имаат едни од најниските, ако не и најнизок fertility rate, и им почнува еден таков пад на населението, кој би бил многу покатастрофален од тој на Јапонците.
За разлика од Европа, која дава бенефити за раѓање деца, Кина оданочува, значи дека контролата на населението за Кина е успешна државна политика, за разлика од Европа, која увезува население. Тоа не значи дека Кина би достигнала непланиран пад, едноставно ќе ја корегираат демографската политика. Дали можат да го направат свичот или не, неможеме да кажеме за да бидеме сигурно во твоето тврдење.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.972
Поени од реакции
35.933
Па и со Кинезите не е баш најсјајно.
Имаат едни од најниските, ако не и најнизок fertility rate, и им почнува еден таков пад на населението, кој би бил многу покатастрофален од тој на Јапонците.
Да, пиша погоре јамајка, таму политиката беше да намалат, ако ги остават на слобода пак ќе летне нагоре.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.972
Поени од реакции
35.933
јака порака праќаат украинциве со ова што го гаѓале знамето. Да се знае кој е кој. Нема циле миле.
Не знам колку се исплати за еден јарбол да останеш без струја и без вода. Предвидувам огномет во Киев наскоро.
За ваков велемајсторски потег ми личи дека го зеле @c i t r o за консултант?

Наредно ваљда ќе пратат свинче самоубиец :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.459
Поени од реакции
31.368
UAV attack attempt on the Kremlin is an assassination attempt on Putin — Kremlin
Си го бараат со боринче...
Многу наивно....јенките стојат позади секоја акција и русите треба така да го третираат ова. Стварта е што тоа и они го сакаат и затоа русите отстапуваат цело време....деескалираат. Целата фора е што јенките ги изиграа русите у целата таа arms control приказна и ќе им треба уште малку време за да направат баланс на силите. Кога тоа ќе се деси, а ќе биде скоро тогаш ќе се распламти целава ситуација до момент на еквилибриум или не дај боже до тотална ескалација.
Не знам колку се исплати за еден јарбол да останеш без струја и без вода. Предвидувам огномет во Киев наскоро.
Ова изгледа ќе се користи како casus belli. Oчигледно е, посебено ако Украинците навистина со сите сили одрекуваат а Русите вака го потенцираат баш како напад врз Претседателот на РФ... Во комбинација со веќе интензивните воздушни напади во украинската заднина, изгледа се спрема нешто позначајно. Можеби грешам, но така изгледа.
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:



 
Последно уредено:

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.197
Поени од реакции
4.826
За разлика од Европа, која дава бенефити за раѓање деца, Кина оданочува, значи дека контролата на населението за Кина е успешна државна политика, за разлика од Европа, која увезува население. Тоа не значи дека Кина би достигнала непланиран пад, едноставно ќе ја корегираат демографската политика. Дали можат да го направат свичот или не, неможеме да кажеме за да бидеме сигурно во твоето тврдење.
Да, пиша погоре јамајка, таму политиката беше да намалат, ако ги остават на слобода пак ќе летне нагоре.
Се сомневам.
Од политика на едно дете, во рок од неколку години стасаа до политика на трето дете. Очигледно дека ќе имаат сериозен проблем со популацијата во иднина. Пола век пукање не во едната, туку во двете нозе со демографијата ќе им се врати за некоја деценија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Се сомневам.
Од политика на едно дете, во рок од неколку години стасаа до политика на трето дете. Очигледно дека ќе имаат сериозен проблем со популацијата во иднина. Пола век пукање не во едната, туку во двете нозе со демографијата ќе им се врати за некоја деценија.
Чек чек, имаат политика на трето дете?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom