Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.332
Поени од реакции
46.404
Од немање браќа и татковци ова се случува. Да би имало, наредно сабајле во тоа автобусот двајцата напаѓачи треба да се во крв и после со недели легнати на апарати, пет були да не можат да ги исплачат.
Ама не може и образот на сестрата/ќерката и Неа Мудања. Тешки се дилемите на каурот
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.035
Поени од реакции
18.042
Од немање браќа и татковци ова се случува. Да би имало, наредно сабајле во тоа автобус двајцата напаѓачи треба да се во крв и после со недели легнато на апарати, пет були да не можат да ги исплачат.
Ама не може и образот на сестрата/ќерката и Неа Мудања. Тешки се дилемите на каурот
Непопуларно мислење кај македонската маса. Македонецот е маж ако се разбира од гаража, оди на лов, гледа фудбал и мајсторува по дома. За секој физички инцидент, дури и кога треба да брани образ на своите најблиски автоматски се повлекува. И истите тие татковци и браќа гласаат утре за сдс, честитаат Бајрами, наместо природниот збор го употребуваат Албанци, те осудуваат и превртуваат очи на твоите радикални ставови за исти вакви слични ситуации. Каде и кога се губи она достоинство на машкост, момент кога мораш да ја употребиш физичката сила во ситуации кога е неизбежна не ми е јасно, претходните генерации не биле вакви, од кажувањето на постарите, од случки кои ми ги кажувал и тато кога учел во Чаир младината а општо мажите не биле како генерацииве што идат после 90та па наваму.
Автоматски споено мислење:

Непопуларно мислење кај македонската маса. Македонецот е маж ако се разбира од гаража, оди на лов, гледа фудбал и мајсторува по дома. За секој физички инцидент, дури и кога треба да брани образ на своите најблиски автоматски се повлекува. И истите тие татковци и браќа гласаат утре за сдс, честитаат Бајрами, наместо природниот збор го употребуваат Албанци, те осудуваат и превртуваат очи на твоите радикални ставови за исти вакви слични ситуации. Каде и кога се губи она достоинство на машкост, момент кога мораш да ја употребиш физичката сила во ситуации кога е неизбежна не ми е јасно, претходните генерации не биле вакви, од кажувањето на постарите, од случки кои ми ги кажувал и тато кога учел во Чаир младината а општо мажите не биле како генерацииве што идат после 90та па наваму.
Имам една случка од таму, некаде околу пред независна Македонија ќе му дојде накај 90та, исто вака некој шпон матретирал некое македонско девојче, некој рандом Македонец што не ја ни знаел, го убил од шамарање шпонот, а истиот бил син на некој во тоа време по Скопје, не онака обичен средношколец. Денеска во 2023, Македонците женските не можат да си ги одбранат од браќата, сум гледал такви гадни ситуации што сум мислел затвор да легнам и да ги одлежам од шпонот до македончето што се прави асфалт.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.251
Поени од реакции
5.306
Непопуларно мислење кај македонската маса. Македонецот е маж ако се разбира од гаража, оди на лов, гледа фудбал и мајсторува по дома. За секој физички инцидент, дури и кога треба да брани образ на своите најблиски автоматски се повлекува. И истите тие татковци и браќа гласаат утре за сдс, честитаат Бајрами, наместо природниот збор го употребуваат Албанци, те осудуваат и превртуваат очи на твоите радикални ставови за исти вакви слични ситуации. Каде и кога се губи она достоинство на машкост, момент кога мораш да ја употребиш физичката сила во ситуации кога е неизбежна не ми е јасно, претходните генерации не биле вакви, од кажувањето на постарите, од случки кои ми ги кажувал и тато кога учел во Чаир младината а општо мажите не биле како генерацииве што идат после 90та па наваму.
Пред тебе ти прават најголеми филмови како кознај какви тепачи се, тука сме ако треба...во пракса сите мики мауси
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.035
Поени од реакции
18.042
Пред тебе ти прават најголеми филмови како кознај какви тепачи се, тука сме ако треба...во пракса сите мики мауси
Не знам која генерација си ама овие нашиве 00 па нагоре не ти ни прават филмови, од старт си знаеш дека нема што да чекаш да те брани некој во таква ситуација.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.402
Поени од реакции
79.316
Денеска во 2023, Македонците женските не можат да си ги одбранат од браќата, сум гледал такви гадни ситуации што сум мислел затвор да легнам и да ги одлежам од шпонот до македончето што се прави асфалт.
Најголем проблем околу ова се двојните аршини при примена на законите, кои државава ги применува како маќеа за Македонците, а за Албанците не важат, како што гледаме од милион примери секојдневно.
Сакам да кажам, нема да ти биде судено правично, сигурно, во еден таков претпоставен случај.

Тоа е факт, со кој се соочуваат сите.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.035
Поени од реакции
18.042
Најголем прпоблем околу ова се двојните аршини при примена на законите, кои државава ги применува како маќеа за Македонците, а за Албанците не важат, како што гледаме од милион примери секојдневно.
Сакам да кажам, нема да ти биде судено правично, сигурно, во еден таков претпоставен случај.

Тоа е факт, со кој се соочуваат сите.
Не живееме во Албанија да се жалиме за тоа, државата е Македонија и не сме требалонда дозволиме тоа да се случи. На крајот од денот не може државата и законот да ме спречи да се ставам во одбрана на ќерка и женска во некоја ситуација како оваа во автобусот.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
754
Поени од реакции
1.733
Не можам да си го најдам постот,таму средношколски денови од Соборна до Ѓорче шипттар не смееше на автобуска да чека автобус,ако се сомневаш прашај го колку е саат.Ако одговори "сатот је" директно тупаници до несвест.Ако не се најдеше ништо,ете ги од комуналец што метат улици,ни криви ни дужни со даски,летви,се што ке ти се најде при рака.Потреба се чуствуваше да се најде и тепа шипттар по секоја цена.Не се чекаше да се доведеш у ситуација да се браниш,туку напаѓаш.Кога ке му стават конци на глава на 60 годишен шљунга од Арнаќија,тешко дека ке ги учи внуците да силуваат каурки по автобуси и да тепаат каури без потреба.Ех,беа тоа времиња кога децата се викаа Ванчо,Игор,Зоран,Дуле,Кире...Јеби га
Vo sushtina istoto shto sega oni go pravat :icon_lol:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.330
Поени од реакции
4.738
Каков дебил треба да си да поврзеш автопат кон Албанија со некаков проект Голема Албанија?
Ги читав критиките кон проектов како сериозни и нормално и јас сум против корупција ама со изјавава на такозваниот политичар од Куманово за кој за жал гласав и јас почнувам да разбирам зошто фашистите од форумов се против автопатот.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.501
Поени од реакции
4.838
Не бе ние глупи сме, не знајме шо, зошто и како. Груби од љубов за северџанија го турка проектот, не за 10 20 години кога тој дел ќе е под окупација на шиптарија да не мора да плаќате вие туку со наши пари да биде веќе изграден. Истото беше со клиничкиот центар, баравте да биди изграден на 3 километри од границата со косово со наши пари за да се лечат вашите таму, оти докторите ваши за кур не ги бива.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.809
Поени од реакции
8.152
Каков дебил треба да си да поврзеш автопат кон Албанија со некаков проект Голема Албанија?
Ги читав критиките кон проектов како сериозни и нормално и јас сум против корупција ама со изјавава на такозваниот политичар од Куманово за кој за жал гласав и јас почнувам да разбирам зошто фашистите од форумов се против автопатот.
Дали почнуваш да разбираш како им е на Македонците од Кичево и Струга, кои за жал гласаа за албански градоначалници, по изјавата на Груби дека „Кичево е воен плен од 2001 година и Македонец не сме да биде градоначалник на Кичево“?

И одговори дали и овој политичар од Скопје е такозван за тебе.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835


^^ Ќе си помислев дека го имаме вицот на годината, да не беше ова долу. :unsure:


 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.171
Поени од реакции
25.762
Каков дебил треба да си да поврзеш автопат кон Албанија со некаков проект Голема Албанија?
Ги читав критиките кон проектов како сериозни и нормално и јас сум против корупција ама со изјавава на такозваниот политичар од Куманово за кој за жал гласав и јас почнувам да разбирам зошто фашистите од форумов се против автопатот.
Пуно, не ти оди тебе гласање за каури, очигледно. Се што избра досега, ти се погоди...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom