Дали астрологијата треба да биде прифатена како наука?

Dali veruvate vo ona sto pisuva vo horoskopot?


  • Вкупно гласачи
    171
F

FallenHypaspist

Гостин
Што е лесно да бапнеш линк и да изиграваш сезнајко. Еве нели заклучи дека незнам англиски. Кутриот јас, како да се снајдам сега? Разлистав темата ама не ми е доволно јасно, би можел ли да ми објасниш, да ми кажеш нешто за моето минато, сегашност и иднина, колку деца ќе имам и да ми помогнеш нешто со лото/бинго. Ако неможеш не ми реплицирај да не одиме офтопик, ќе ми реплицира некој што се разбира.
Не сега. Прати ми во ПП име, место , датум и време на раѓање та ќе ти кажам нешто.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Спиете бе вие двајцата некогаш :pos: или навистина ја поминавте цела вечер во карикирање на скајп околу положбата на ѕвездите :P ...е да доста беа расправии иако дефинитивно и годат на темава а и на сите во мистерии :smir:
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Спиете бе вие двајцата некогаш :pos: или навистина ја поминавте цела вечер во карикирање на скајп околу положбата на ѕвездите :P ...е да доста беа расправии иако дефинитивно и годат на темава а и на сите во мистерии :smir:
Спиеме брат, кулирај:smir: Инаку го имаш пробано срањето за кое сакав посебна тема да отворам?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.070
Поени од реакции
4.716
Астрологијата и науката немаат врска.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
За да биде нешто декларирано како наука, треба да е во можност под исти услови да ги реплицира резултатите.

Од друга страна на еден ист човек, тројца различни астролози, ќе му кажат три скроз различни работи.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Која е научната основа врз која се базира оваа квази наука нема никаква основа едноставно онака некој предпоставки на астролозите со тоа автоматски и бајачите ги правиме научници бидеќи според мене не се многу оддалечени со астролозите според размислувањата, доколку има некој доказ и ако има нешто што ќе изучува ок, според мене хороскопот е само вештина на пишување на текст во кој што секој може да се најде дали некогаш сте прочитале некој друг знак на пример ако сте рак да прочитате за риба ќе видете дека и таму има работа кој што се поклопуваат со вашиот карактер и вашата личност
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Гледано низ темава... фина е.

Гледано од страна... незнам шо мајка бара во мистерии ваква расправа, кога прво ни науката* не е мистерија, туку одамна е позната и разработена.

*астрономијата - иако дискутабилно.

п.с.... претпоставувате замина темава од мистерии.
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
астрологијата е тапа бе , а астрономијата може
 

InSuLaNeR

A man who never was a boy.
Член од
13 јули 2009
Мислења
878
Поени од реакции
107
Па верувам во хороскопот без разлика дека е нагаѓање ама сепак ми погодуваат нешто,а за астрологијата мислам дека треба да биде прифатена макар и тие луѓе сака да заработуваат од нешто па сега биле лаги или нагаѓања што знам!!!:toe:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.070
Поени од реакции
4.716
Астрологијата е чиста глупост...не заслужува да биде наука затоа и што нема ништо научно во нејзе...
 

marko_d

Ретард
Член од
10 април 2009
Мислења
430
Поени од реакции
18
астрологијата е тапа бе , а астрономијата може
Астрономија е веќе наука, а астрологија ќе стане наука кога ќе може со помош на некоја друга наука (математика, физика ...) да се докаже дека е точна, односно никад, а ни тад
 
S

smart ass

Гостин
Интересно,има луѓе кои веравуаат дека е Наука-а уствари е превара.

Имале методи,техники(апаратура...бројки) БУЛШИТ:vozbud:

Башка што сепак....универзумот се шири и не секое тело е на истата,ама баш истата точка во просторот.Дури и земјата кога врти еден круг околу сонцето-на 1 јануари оваа година ќе има тро отстапување од положбата во 1 јануари 2009.

Толку-РЕШЕНО.
 

ZigZag

Заменик министер
Член од
19 јули 2006
Мислења
347
Поени од реакции
248
Астрологија = Персонификација на небесните тела.
Митологија, ништо повеќе.
 
Е

експерт

Гостин
Астрологијата е веќе наука, ама безцелна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom