Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Не знам колку е вистинито ова, можеби е, ама е глупо до бесвест.
Тенкот не е камикаѕе подморница. Екипажот треба да излезе надвор, да дополни готиво, муниција, храна, да ископа заштитна позиција и периметар пред да паузира.... Нема шанси тенк да функционира заварен, тоа сигурно го знаат двете страни

Не сум таму да видам ама мене ова ми личи на глупа пропаганда од некој што има бујна фантазија и малку воено познавање
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Не знам колку е вистинито ова, можеби е, ама е глупо до бесвест.
Тенкот не е камикаѕе подморница. Екипажот треба да излезе надвор, да дополни готиво, муниција, храна, да ископа заштитна позиција и периметар пред да паузира.... Нема шанси тенк да функционира заварен, тоа сигурно го знаат двете страни

Не сум таму да видам ама мене ова ми личи на глупа пропаганда од некој што има бујна фантазија и малку воено познавање
Генерале, веќе има потврдени случаи каде што Украинците го правеле ова. И најлошо е што ќе продолжат да го прават. Нека им е со среќа на тие што ќе бидат затворени буквално како во конзерва...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.483
Поени од реакции
31.387
Генерале, веќе има потврдени случаи каде што Украинците го правеле ова.
Во еден случај возеле накај руска страна со топот свртен наназад, имале среќа што на другава страна разбрале дека се предаваат. Барем неколку документирани случаи има, ваљда ги казнуваат - нешто во стилот не се враќајте без да ни јават дека сте биле на бојно поле и не се враќајте додека не ја потрошите муницијата. После ќе дојде бравар со брусилка да ги отвори... И памет за следен пат да не одбиваат наредби (самоубиствени).
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Генерале, веќе има потврдени случаи каде што Украинците го правеле ова. И најлошо е што ќе продолжат да го прават. Нека им е со среќа на тие што ќе бидат затворени буквално како во конзерва...
Јунак, "има потврдени случаи" во последно време е исклучително пропаганда. Дај линк или видео да видиме.

Абсурдно е да ставиш деморализиран екипаж во тенк, ако не примети во последно време нема премногу тенкови. Дека Украина ќе питачи за тенкови а после ќе заварува телиња внатре ми е многу тешко веројатно. Поверојатно е да бидат пратени пешадија, во тој случај материјалната загуба е лесно вооружување.

Украина немаше да постои до сега ако правеше вака глупи одлуки. Напротив година дена успешно одолева на свашта од Русија оти играат тактички паметно. Не дека немаа киксови, ама телиња во тенкови беше руска одлика во првите 3 месеци од војната
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Јунак, "има потврдени случаи" во последно време е исклучително пропаганда. Дај линк или видео да видиме.

Абсурдно е да ставиш деморализиран екипаж во тенк, ако не примети во последно време нема премногу тенкови. Дека Украина ќе питачи за тенкови а после ќе заварува телиња внатре ми е многу тешко веројатно. Поверојатно е да бидат пратени пешадија, во тој случај материјалната загуба е лесно вооружување.

Украина немаше да постои до сега ако правеше вака глупи одлуки. Напротив година дена успешно одолева на свашта од Русија оти играат тактички паметно. Не дека немаа киксови, ама телиња во тенкови беше руска одлика во првите 3 месеци од војната
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.506
Поени од реакции
40.453
Јунак, "има потврдени случаи" во последно време е исклучително пропаганда. Дај линк или видео да видиме.

Абсурдно е да ставиш деморализиран екипаж во тенк, ако не примети во последно време нема премногу тенкови. Дека Украина ќе питачи за тенкови а после ќе заварува телиња внатре ми е многу тешко веројатно. Поверојатно е да бидат пратени пешадија, во тој случај материјалната загуба е лесно вооружување.

Украина немаше да постои до сега ако правеше вака глупи одлуки. Напротив година дена успешно одолева на свашта од Русија оти играат тактички паметно. Не дека немаа киксови, ама телиња во тенкови беше руска одлика во првите 3 месеци од војната
имаше скринови од 35 бригада на украина каде што јавно изјавуваат дека ќе варат капаци на тие што се неодлучни.

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.774
Поени од реакции
21.853
Поранешнен британски војник зборува за неговото искуство во војната. Распореден е во Херсонската Област на реката Дњепар, вели дека војната му се состои од седење во ров надевајќи се нема да го погоди руската артилерија која е активна константно.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.483
Поени од реакции
31.387
Сите знаеме од правите медиуми - како The Sun, или CNN - дека војната против Русите е како видео игра, идеш и убиваш ТОН руски неспособни војници. Или барем додека не ти се здосади.

Така да нема врска, тоа горе е пропаганда некоја.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.118
Поени од реакции
6.770
Јунак, "има потврдени случаи" во последно време е исклучително пропаганда. Дај линк или видео да видиме.

Абсурдно е да ставиш деморализиран екипаж во тенк, ако не примети во последно време нема премногу тенкови. Дека Украина ќе питачи за тенкови а после ќе заварува телиња внатре ми е многу тешко веројатно. Поверојатно е да бидат пратени пешадија, во тој случај материјалната загуба е лесно вооружување.

Украина немаше да постои до сега ако правеше вака глупи одлуки. Напротив година дена успешно одолева на свашта од Русија оти играат тактички паметно. Не дека немаа киксови, ама телиња во тенкови беше руска одлика во првите 3 месеци од војната
дечките од азов што ги држат на нишан украинците во првите борбени линии за да нема повлекување и тоа ти е неверојатно?

украина е заробена држава и некој си прави со народот што сака, сигурно не сакаат сите доброволно да изгинат штитејки го стандардот од 500 евра плата кој го имаа пред војната и капиталот на олигархијата
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.409
Поени од реакции
12.145
И сега што бидна пропаганда е или пу пу не се важи?

:icon_lol:
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
дечките од азов што ги држат на нишан украинците во првите борбени линии за да нема повлекување и тоа ти е неверојатно?

украина е заробена држава и некој си прави со народот што сака, сигурно не сакаат сите доброволно да изгинат штитејки го стандардот од 500 евра плата кој го имаа пред војната и капиталот на олигархијата
Даре си тврдеше, го предизвикав и си даде видеа како доказ. Тоа се вика цивилизирана дискусија. Верувал или не во понудениот доказ, тоа е индивидуален избор. Сепак човекот не лупа зелени и зборува издржано.

Сега ти друже си на ред да ги поткрепиш твоите тврдења за азовци.

Исто така, ако не се мотивирани укрите да се бранат според тебе за плата и олигархија, за што војуваат русите друже?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom