Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.634
Поени од реакции
82.392
по која цена?
Откога ќе смениш знаме, име, идентитет, сувереност, кога ќе станеш роб у свој дом, малку е дегутантно да збориш за цена или да се ценкаш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.634
Поени од реакции
82.392
Не сте у тек со дискусијата.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
Дај те молам, не се губи.

Јас основно училиште завршив во СР Македонија. Ми се нема случено да ми недостасува учебник или работни листови по ниту еден предмет. Сите свидетелства ги зедов навремено, уште во јуни.
Тогаш немаше домашни компјутери, немаше домашни печатачи, немаше Интернет, печатниците беа малубројни, книжарниците исто така, а енциклопедиите беа многу скапи.

Кој напредок го имаш сега, кога при Интернет и широкораспространети ласерски печатачи во боја за домашна употреба, твоите пулени не се во состојба да испечатат учебник цела година и свидетелства навремено?

Приватна американска компанија во твојата држава ти забранува да објавиш договор во кој самата држава ќе плаќа пенали од парите на своите даночни обврзници. Тука немаш суверенитет, туку вазалска положба во однос на приватна компанија.

Заради интересите на истата, на мала врата се обидувате да протнете феудален закон со 60-часовно работно време. Кој ги брани нив да си вработат повеќе работници и да си донесат повеќе механизација, за да го завршат проектот за 5 години?

И тоа пази пет години. За пет години, кинеска компанија не само Коридорите 8 и 10, туку ќе ја направи и Вардарската Долина пловна и ќе изгради метро во Скопје. Едни Индијци за пет дена направија автопат од 75 km.

https://auto.hindustantimes.com/auto/news/nhai-aims-new-record-to-build-75-km-highway-in-108-hours-41654320483282.html
https://www.rajpathinfracon.com/Encyc/2022/6/8/New-Guinness-world-record.html

Каков и да е квалитетот, сигурно ќе издржи барем пет години, колку што беше гаранцијата на реконструираниот автопат Миладиновци-Куманово.

Oвие твоите за тоа време, не можат стометарски сокак да асфалтираат.

Знаеш ли пред 40-тина години, колку возови идеа за Велес, Гевгелија, Битола, Куманово, Бељаковце, Кичево, Штип?
Знаеш ли колку идат сега?

Знаеш ли дека денес имаш градови во Источна Македонија оставени и без автобуски превоз?

Објасни колку е добро за државата функционерите кои само нанесуваат штета и чија способност се сведува на дигање рака и притискање тастери, да добијат 78% покачување на својот личен доход, наспрема 8% за обичниот народ.

Објасни колку е добро што премолченото крадење на струја од твоите Албанци го финансираме сите преку своите сметки како загуба при пренос на ел. енергија (мрежарина), која е поголема од основицата, т.е. потрошената електрична енергија?

Дај да ги прочитаме твоите рационални одговори.
Значи ти набројуваш проблеми кои државата ги има и кои никој не ги негира.
Тоа и смешното во вашите аргументи. Бидејќи едноставно нема да ја ниту биде доколку не ги туркаме евроинтеграциските процеси. Моментот кога ќе ти се отворат европските фондови овде повеќе и повеќе, многу голем дел од проблемите што ги набројуваш поготово околу патишта ќе почнат да се средуваат. Ќе ти шмугнат некоја пара у економијата плус. Земи ја Хрватска за пример или Бугарија. Значи супериорни се за нас, поготово од аспект на инфраструктура.


Е сеа, корупција има многу и ќе има. Корупција е ужасно тежок системски проблем кој опфаќа се од горен до долен ешалон.
it blows my mind ако стварно мислеш дека со корупцијата полесно ќе се справиме вака од наша свест од внатре без да се приближуваме кон Еу.

Ова за НАТО што го минифицирате бенефитот во оваа група, тоа е да се дискутира. За смешна државка копнено заклучена овде на ранливиот Балкан, испреплетена со еден куп историски проблеми, да си кусоглед на геополитичкиот симбол што нато би го имал е надвор од било која реалност.
Па некој назад и тенковите ни ги земале спомнал:tapp: . Хахахахахаххаха факинг тенковите и застави пушките и за ваша перцепцијап ретходно бевме моќни да се браниме сега со НАТО не сме :bravobe:.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.175
Поени од реакции
8.785
Значи ти набројуваш проблеми кои државата ги има и кои никој не ги негира.
Тоа и смешното во вашите аргументи. Бидејќи едноставно нема да ја ниту биде доколку не ги туркаме евроинтеграциските процеси. Моментот кога ќе ти се отворат европските фондови овде повеќе и повеќе, многу голем дел од проблемите што ги набројуваш поготово околу патишта ќе почнат да се средуваат. Ќе ти шмугнат некоја пара у економијата плус. Земи ја Хрватска за пример или Бугарија. Значи супериорни се за нас, поготово од аспект на инфраструктура.


Е сеа, корупција има многу и ќе има. Корупција е ужасно тежок системски проблем кој опфаќа се од горен до долен ешалон.
it blows my mind ако стварно мислеш дека со корупцијата полесно ќе се справиме вака од наша свест од внатре без да се приближуваме кон Еу.

Ова за НАТО што го минифицирате бенефитот во оваа група, тоа е да се дискутира. За смешна државка копнено заклучена овде на ранливиот Балкан, испреплетена со еден куп историски проблеми, да си кусоглед на геополитичкиот симбол што нато би го имал е надвор од било која реалност.
Па некој назад и тенковите ни ги земале спомнал:tapp: . Хахахахахаххаха факинг тенковите и застави пушките и за ваша перцепцијап ретходно бевме моќни да се браниме сега со НАТО не сме :bravobe:.
Мислиш како Шпанија што го одбрани Мадрид 2004 или Франција што ја одбрани Ница во 2016?
Или Хрватска каде во сред главен град им експлодира дрон дојден од Украина, притoa прелетувајќи ја цела Унгарија, без овие да ги предупредат?

Доколку корона-вирус пандемијата ја сметаш за биолошки напад, еве ги сојузниците на Италија на дело:


Па и Македонија кога доби вакцини и ОД КОГО, ти текнува ли?

Дали благодетта од членството во НАТО е што треба да ги галиме домашните албански терористи и криминалци и да ги поттикнуваме и спонзорираме нивните нелегални активности и злосторства?

И која корупција гледаш во неспособноста на државата да испечати еден учебник цела година.

Свесен ли си ти, дека со нозе да го пишувам, сосема сам без ничија помош, ќе го напишам целиот учебник и во денешно доба на најмодерни печатачи, фотокопири и плотери, ќе го мултиплицирам и ќе биде готов за употреба и дистрибуиран во училиштата за ЕДЕН МЕСЕЦ?

Немој само да ми ги фалиш оние на кои да им дадеш две нацртани овци, ќе изгубат три.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.743
Поени од реакции
12.030
Откога ќе смениш знаме, име, идентитет, сувереност, кога ќе станеш роб у свој дом, малку е дегутантно да збориш за цена или да се ценкаш.
Е па што ќе добиеш тогаш со почеток кон ЕУ доколку веќе си роб во свој дом, а истата таа ЕУ ти го гарантира таквиот статус на роб ?

Или мазохист си, па не ти чинеше општество во кое не беше роб ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.634
Поени од реакции
82.392
Е па што ќе добиеш тогаш со почеток кон ЕУ доколку веќе си роб во свој дом, а истата таа ЕУ ти го гарантира таквиот статус на роб ?

Или мазохист си, па не ти чинеше општество во кое не беше роб ?
Не сте у тек со дискусијата.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.743
Поени од реакции
12.030
Хехе, немој сега со тие куршуми.

Образложи го твојот став.

Јас сум анти-НАТО од 1999 година, а анти-ЕУ сум од 2005 година па наваму.

Моите ставови ги оправдувам со воените агресии на НАТО кои не му носат ништо добро на човештвото, како и со автократијата која ја практикуваат брисељаците во ЕУ, а која само дополнително се шири како канцер низ државите членки на ЕУ од економската криза во 2008 година па наваму.

Во меѓувреме брисељаците не направија ништо за да ме премислат, туку токму спротивното - ги зацврстуваат моите анти-НАТО и анти-ЕУ ставови со непрекинливите барања за понатамошно самоуништување на македонската нација и македонската држава, кои иако можеби смртно болни, сепак сеуште се живи и тоа е доволно за мене да верувам дека има светло на крајот од тунелот, без разлика колкава голгота допрва не` чека, но знам дека НАТО и ЕУ нема да не` водат надвор од истата таа голгота.

Ете ти ги моите ставови и моето образложение за истите.

Повели образложи ги твоите ставови.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.634
Поени од реакции
82.392
Хехе, немој сега со тие куршуми.

Образложи го твојот став.

Јас сум анти-НАТО од 1999 година, а анти-ЕУ сум од 2005 година па наваму.

Моите ставови ги оправдувам со воените агресии на НАТО кои не му носат ништо добро на човештвото, како и со автократијата која ја практикуваат брисељаците во ЕУ, а која добива на сила од економската криза во 2008 година па наваму.

Во меѓувреме брисељаците не направија ништо за да ме премислат, туку токму спротивното - ги зацврстуваат моите анти-НАТО и анти-ЕУ ставови со непрекинливите барања за понатамошно самоуништување на македонската нација и македонската држава, кои иако можеби смртно болни, сепак сеуште се живи и тоа е доволно за мене да верувам дека има светло на крајот од тунелот, без разлика колкава голгота допрва не` чека, но знам дека НАТО и ЕУ нема да не` водат надвор од истата таа голгота.

Ете ти ги моите ставови и моето образложение за истите.

Повели образложи ги твоите ставови.
Дискусијата е на прошлата страна, се врти околу изразот почеток кон ЕУ. Прочитај и ќе го сфатиш контекстот на она што сум го напишал. Аман.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.743
Поени од реакции
12.030
Дискусијата е на прошлата страна, се врти околу изразот почеток кон ЕУ. Прочитај и ќе го сфатиш контекстот на она што сум го напишал. Аман.
Аман е во Јордан.

Јас те разбрав дека после менување на знаме, име, идентитет, сувереност, кога ќе станеш роб у свој дом, дегутантно било да се зборува за цена или за ценкање.

Но добро, ако не сакаш да го образложиш твојот став, продолжи си ја дискусијата со останатите.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.166
Поени од реакции
15.172
Значи ти набројуваш проблеми кои државата ги има и кои никој не ги негира.
Тоа и смешното во вашите аргументи. Бидејќи едноставно нема да ја ниту биде доколку не ги туркаме евроинтеграциските процеси. Моментот кога ќе ти се отворат европските фондови овде повеќе и повеќе, многу голем дел од проблемите што ги набројуваш поготово околу патишта ќе почнат да се средуваат. Ќе ти шмугнат некоја пара у економијата плус. Земи ја Хрватска за пример или Бугарија. Значи супериорни се за нас, поготово од аспект на инфраструктура.


Е сеа, корупција има многу и ќе има. Корупција е ужасно тежок системски проблем кој опфаќа се од горен до долен ешалон.
it blows my mind ако стварно мислеш дека со корупцијата полесно ќе се справиме вака од наша свест од внатре без да се приближуваме кон Еу.

Ова за НАТО што го минифицирате бенефитот во оваа група, тоа е да се дискутира. За смешна државка копнено заклучена овде на ранливиот Балкан, испреплетена со еден куп историски проблеми, да си кусоглед на геополитичкиот симбол што нато би го имал е надвор од било која реалност.
Па некој назад и тенковите ни ги земале спомнал:tapp: . Хахахахахаххаха факинг тенковите и застави пушките и за ваша перцепцијап ретходно бевме моќни да се браниме сега со НАТО не сме :bravobe:.
Ne e točno, toa e šarena laga. EU i sega moži da ni finansira proekti-NO NE SAKA.
EU ima dva načina zanaš napredok.
1.prviot e kako segašniot, so non stop baranja za nacioanlni otstapki, a za vozvrat ti dava troški

2.vtor način- debelo sa finansira proekti kaj nas( ima mehanizmi za toa, ne mora da imame otvoreno poglajva) pa so krenat standard na makedoncite, sekoja vlada lesno ke gi sprovede otstapkite

No EU ne saka....pa i narodoto kaj nas ne gi saka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom