Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.270
Шо е ова со покачувањево на работните сати од 40сет на 60сет неделно?За кого се однесува?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.072
Поени од реакции
8.637
Шо е ова со покачувањево на работните сати од 40сет на 60сет неделно?За кого се однесува?
Како не знаеш? Тоа се „европските“ вредности на нео-феудална Северџанија, со кои се искачуваат убедливо на првото место на следнава листа:

1681227973777.png

 
Ф

Флеш

Гостин
Левица покренала 1 111 амандмани против законов со спорните фирми.

Додека ДПНЕ покренала само 2 (два) амандмани против законот. :icon_mrgr:
И Левица ко демек направиле нешо ,да купат време .
Док не се сфати дека СДСМ е најдобрата партија во Македонија и Вселенската Патријаршија,нема успех ...
Автоматски споено мислење:

Како не знаеш? Тоа се „европските“ вредности на нео-феудална Северџанија, со кои се искачуваат убедливо на првото место на следнава листа:

Прегледај го приврзокот 375118

Јас работам 42 неделно .... Фаак јееее
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.305
Odlicno resenie.
Taman ke napravime federalizacija so Albancite, pa airlija moze i so bugarite vo najskoro vreme. Ili... da ne se machime, da go deklarirame ostatokot bugarski i onaka.
Не го даваме името во 2007 год. (само за надворешна употреба), го дадовме во 2020 ерга омнес.
Не ги даваме Тетово, Чифлик и Гостивар во 2002 год, не ги даваме Тетово, Гостивар, Струга, Арачиново во 2023 год. Ќе ги дадеме Тетово, Гостивар, Кичево, Дебар, пола Охрид, пола Скопје и Куманово во 2030 година...

Нешто што е неизбежно ни Господ не ти помага.
Лани скоро па 50% биле запишани првачиња албанци и македонци, до каде мислиш дека можеме да тераме? Да бидеме ние малцинство ако не во државава. Тогаш касно да не ни биде ?

Само да не рипаш и да не се разбереме погрешно, јас сум реалиста. Што е до мене би ги извадил на клоци до еден, со браќата срби и руси :) ,ама... со оглед на нашиве способности, на крај и до таа опција да дојде некој ден, и таа ќе ја укашкаме.

Ми се свиѓа што размислуваш чисто патриотски и што си полна со надеж. Така и треба да биде. Ама груб и суров е светот девојче.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Вака изгледа рекетот кон стратешките партнери, или - мала пажња за добринитe.
Нема врска ова со некаков автопат, ова ќе си биде бескрајно, генерациско цедење.
Ќе ја купиш циглава или...

Фала богу,имало нормални луѓе сеуште
Не е толку важно што мислиш самиот за себе, многу поважно е што другите за тебе мислат. (околу нормалното)
Претпоставувам за тебе излезот е во федерација?

Америчката администрација у живот немала полоша екипа у државава. Амбасадорката, некад службеничка ваљда у старата зграда кај Орце, поише сака да пројде време протоколарно церемонијално со старите пријателки новинарки на Велија, да пие по некое вино во винариите, да се слика на приеми небаре мислиш амбасадор на некоја од Вишеградска четворка е овде. У нејзино владеење, пошто дефакто од таму се дава амин за све, се дешаваат најкрупните криминали, ДУИ комплетно ги bdsm-ира и сдс и земјата. Некој си Таче со цело кумановско крило заглаени до гуша у сумњиви игри глумат некој си фактор. Оној Зечевич сака кога ќе порасне да биде Мијалков. Све тоа пред носот на слепана амбасадорка а може и калапи и она, којзнае. Користи и таа ова со Украина па не сме битни да и списка некој од нејзините да не си игра кур.

Све у свему, комплетен дебакал на америчкото влијание во земјава, и стечаен пораз на нивните пулени, пардон испрдоци на комуњарски служби. Мицко ни крив ни дужен може и ќе лапа 60ка плус на наредни избори, не би ме чудело.
Кога толку не ја бива администрацијата во центарот на слободниот свет, не мислиш ли дека е време да им испратиме помош Црпе и Таче со екипата, да ги оправи (ако се прашувам, Црпе и Таче би ги оставил таму, секој заслужува такви државници)?

Сега му е мајката да Предложима во Северџанија да се воведе ИСТ устав како во БЛГАРИЈА...!!!!
Чекај предлагаш да се носи нов устав по бугарски терк, значи ли тоа дека во Северџганистан ќе има само Северџгани кои по сила стануваат северноМакедонци,... знаеш сепак ја би прво да си вратиме името а после лесно ќе пишуеме нов Устав.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.305
Ocigledno e posladok od tuka, so ogled na toa sho site se iseluvaat, i taka i ke bide, dali ke ja federalizirate ili ne.
Така е, ќе се иселуваат и во двата случаја, тоа е неизбежно.
Само што во овој другиов случај, ќе има каде да се вратат некој ден, дома.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.567
Поени од реакции
29.011
Така е, ќе се иселуваат и во двата случаја, тоа е неизбежно.
Само што во овој другиов случај, ќе има каде да се вратат некој ден, дома.
Doma e onamu kaj sho ke si ja napravis.
Ludi ste sho mislite deka Albancite ke zaprat do Kichevo.
Ne ste nauchile nisto, i ste osudeni na propast.

Kako sto i rekov, makedonecot nema kapacitet za drzavotvorenje, mozebi e podobro da bideme pod Ilirida, za da im se ischelichi karakterot na lugeto.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.351
Поени од реакции
81.624
Doma e onamu kaj sho ke si ja napravis.
Ludi ste sho mislite deka Albancite ke zaprat do Kichevo.
Ne ste nauchile nisto, i ste osudeni na propast.

Kako sto i rekov, makedonecot nema kapacitet za drzavotvorenje, mozebi e podobro da bideme pod Ilirida, za da im se ischelichi karakterot na lugeto.
Ако мора под некој дај под Бугарија или Србија да бидеме.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.481
Поени од реакции
47.491
Додека новосвоените територии не се сторат со нов автопат, клинички центар и асална инфраструктура, нема да има делење. Прво тоа ќе треба да го подмири каурот, па тек после ќе може да почне да моли за некакво делење.

До тој момент ене му Инстаграм, Форца кредити и Неа Мудања, нека си крцка и нека не јаде многу гомна.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Kako sto i rekov, makedonecot nema kapacitet za drzavotvorenje, mozebi e podobro da bideme pod Ilirida, za da im se ischelichi karakterot na lugeto.
Колку лесно го пишуваш оваа “Kako sto i rekov, makedonecot nema kapacitet za drzavotvorenje,...“, а од каде ти знаеш дали и колку капацитет има Македонецот?
Македонците ја покажаа својата државотворност, создадоа држава, така да говори за себе и во свое име, никој те нема овластено да говориш и пишуваш во име на Македонците!
Ако имаш желба да се исчеличиш слободно никој не ти забранува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom