Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Auu dolgo i siroko...iskreno neznam ksko ide toa od nikogas ne me e zanimalo toa.Ama sega mi e jasno.Fala mnogu.
Автоматски споено мислење:

Drugo nesto,vcera se vrativ na forumot od prosla godina mart ukaz potpisan vo februari a objsven ista data vo mart.Mene mi rece posrednik koj e mn jak vo BG deka ukazite se potpisani samo nese objaveni neznam sto da mislam a samo 5 dena imase ukazi i tolku stama.
Прво и многу грешно мислиш дека твојот посредник е многу јак во Бугарија, а он во принцип е еден обичен таксист и измамник.
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
94
Поени од реакции
175
Прво и многу грешно мислиш дека твојот посредник е многу јак во Бугарија, а он во принцип е еден обичен таксист и измамник.
Jas znam koj e i stoe nemora javno da go kazuvam i znam koja funkcija ja raboti.Ako ima nekoj drugi posrednici taksisti i izmamnici nemora da znaci deka e i on eden od tie jas dobro go poznavam mn godini unazad.
 
Член од
9 јануари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
101
Извинјавам се, че ви пиша на б'лгарски - в спојлера с'м написал интересна информација за изборите в Б'лгарија.

Според мен експертите работјат по преписките, всеки служител има определен број разпределени документи. Нјакои служители работјат по-б'рзо от други. Нјакои преписки са по-лесно за обработка от други. Като се натрупат достат'чно, то преминават по-натат'к, в т.ч. се изготвја спис'к от одобрени за указ кандидат-б'лгари, којто се носи за подпис от Вицепрезидента. След като се подпише, експертите, за които споменах в началото почва с финализирането на обработката. Пак нјакои работјат по-б'рзо, други експерти може да са в болничен или в платен отпуск и на по-к'сен етап финализират обработката. По тази причина указ'т може да е подписан две седмици преди да се смени статуса на кандидат-б'лгарина.

По отношение на изборите - сега в неделја, 2ри април са 4тите предсрочни избори и 5тите изобшто за последните 2 години. След изборите Централната Избирателна Комисија ЦИК ште има срок до 4-5 дни да објави изборните резултати. Социологическите резултати показват, че ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са с изравнен шанс - получават по 25% от тези, които смјатат да гласуват. На трето и четв'рто мјасто се очакват ДПС и В'зраждане - с около 14 % подкрепа. Последни са от БСП - с около 8 %. Има оште 2-3 партии и коалиции, които са под в'прос (трјабва да получат 4 % и повече одобрение от гласуваштите, за да влјазат). По Конституција след като ЦИК објави резултатите, Президент'т подписва указ за свикване на Народното С'брание (обикновено след седмица след решението на ЦИК). В п'рвото пленарно заседание депутатите трјабва да си гласуват правилник за работа и да си изберат Председател на Народното С'брание. По принцип това следва да стане в рамките на ден, но при последните избори отне около 4-5 дни и така п'рвото заседание на Парламента прод'лжи толкова д'лго. След това Президент'т дава мандат на п'рвата политическа сила. Те имат една седмица да предложат кабинет. Ако не е успешен - следват вторите в Парламента. Ако и те са неуспешни - Президент'т по свој избор дава мандат на нјакои от останалите в Парламента (може и да е нај-малката политическа сила). Ако и третите не успејат - Президент'т подписва указ за назначаване на служебен кабинет и указ за разпускане на текуштото Народно С'брание и определја дата на следваштите предсрочни избори (до 2 месеца). В б'лгарскија Парламент има 240 места. За да се избере Правителство, то с'штото следва да се гласува при кворум над 120 човека и с подкрепата на над половината. Така, за да е устојчив избора на Кабинет, то при п'лен кворум от 240 депутата, за избор на Кабинет трјабват 121 депутата. Политическата обстановка е следната: ПП-ДБ не понасјат ГЕРБ-СДС. Всичките се изказват против ДПС (които са считани за нај-големите далавераджии и измамници, точешти д'ржавни средства). В'зраждане са против всички, а БСП е с лјава политика и за Русија, което не се споделја от никој друг. Така не се вижда в'зможност за по-широка коалиција и нај-веројатно к'м јули август пак сигурно ште има Парламентарни избори. :)
 
Член од
9 јануари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
101
Герб+дпс+ндсв+взход ? 75+40+12+12
I don't think they will be partners. Everyone denies coalition with DPS, because as I said - they are known as party, with high level of corruption with National budget funds. I don't think that NDSV will pass 4% barrier and Vazrazhdane are against everybody. Vazhod may not pass 4% barrier, too.

On last election more than 4% from people who voted, selected option "I don't support anybody of above choices" (including me as a voter). This option has same effect as decision to not vote at all but with the little difference that the voter made an effort to go to vote and express his/her position with this option. Around 33-34% of Bulgarians plan to vote and 45 - to not vote. The rest are unsure.
 
Последно уредено:
Член од
14 септември 2016
Мислења
9
Поени од реакции
0
Pozdrav svima, hteo da pitam za savet. Moja sestra (rodjena) je dobila bugarski pasos pre 2 godine. Njena procedura je bila jako komplikovana preko sestre od tetke ali uspela je. Sada preko tih korena nije moguce da se uradi nista. Pitanje - da li ja mogu da apliciram samo preko nje?

Ja sam tada aplicirao zajedno sa njom i dobio sam "proizhod" ali posle toga nisam nastavio proceduru a ona jeste.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.469
Поени од реакции
4.622
Pozdrav svima, hteo da pitam za savet. Moja sestra (rodjena) je dobila bugarski pasos pre 2 godine. Njena procedura je bila jako komplikovana preko sestre od tetke ali uspela je. Sada preko tih korena nije moguce da se uradi nista. Pitanje - da li ja mogu da apliciram samo preko nje?

Ja sam tada aplicirao zajedno sa njom i dobio sam "proizhod" ali posle toga nisam nastavio proceduru a ona jeste.
Da mozes, ne bi trebalo da imas nikakov problem, mnogu luge odat preku brat sestra i dobivaat drzavjanstvo bez problemi.
 
Член од
14 септември 2016
Мислења
9
Поени од реакции
0
Ova informacija moze da mi promeni zivot iz korena. Supruga i ja vec dve godine pokusavamo da odemo nekako iz Srbije. Ja imam srpsko i makedosko drzavljanstvo, ona samo srpsko... i vrtimo se u krug sta god da pokusavamo. Bio sam ubedjen da preko sestre ne moze.

Da li bi bilo dobro da prilozim i proizhod koji imam? Dobijen je preko sestre od tetke pre 5-6 godina.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.469
Поени од реакции
4.622
Ova informacija moze da mi promeni zivot iz korena. Supruga i ja vec dve godine pokusavamo da odemo nekako iz Srbije. Ja imam srpsko i makedosko drzavljanstvo, ona samo srpsko... i vrtimo se u krug sta god da pokusavamo. Bio sam ubedjen da preko sestre ne moze.

Da li bi bilo dobro da prilozim i proizhod koji imam? Dobijen je preko sestre od tetke pre 5-6 godina.
Nema potreba, dovolno e preku sestra, ne ti treba nisto drugo, e sega procesot neznam kako ide, mozes da prasas posrednici za podetalni informacii, ili nekoj clen tuka na forumov sto odi so istata procedura.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Ova informacija moze da mi promeni zivot iz korena. Supruga i ja vec dve godine pokusavamo da odemo nekako iz Srbije. Ja imam srpsko i makedosko drzavljanstvo, ona samo srpsko... i vrtimo se u krug sta god da pokusavamo. Bio sam ubedjen da preko sestre ne moze.

Da li bi bilo dobro da prilozim i proizhod koji imam? Dobijen je preko sestre od tetke pre 5-6 godina.
Не треба да приложиш произход, треба да приложиш извод од сестра ти кај што сте поврзани со родителите, нејзино бг државјанство и документ за родствени врски што ќе го извади од општината кај што се пријавила кај што те пишува тебе дека си и брат. Документот е 20 лева мислам
Автоматски споено мислење:

Jas znam koj e i stoe nemora javno da go kazuvam i znam koja funkcija ja raboti.Ako ima nekoj drugi posrednici taksisti i izmamnici nemora da znaci deka e i on eden od tie jas dobro go poznavam mn godini unazad.
Освен ситен шпиун и голем лажоман друго нема што да работи.
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
94
Поени од реакции
175
Не треба да приложиш произход, треба да приложиш извод од сестра ти кај што сте поврзани со родителите, нејзино бг државјанство и документ за родствени врски што ќе го извади од општината кај што се пријавила кај што те пишува тебе дека си и брат. Документот е 20 лева мислам
Автоматски споено мислење:


Освен ситен шпиун и голем лажоман друго нема што да работи.
Iskreno neme ni interesira sto saka neka e jas si gledam mojot interes i da mi se zavrse procedurata do kraj drugo neme zasega.
 
Член од
19 март 2015
Мислења
47
Поени од реакции
40
Zdravo. Dali nekoj znae da mi kazi procedura i ceni za podiganje drzavjanstvo/ukaz od sofija i prijavuvanje adresa?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom