Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
5 јануари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
116
Cestitki so srekaa bas mi e milo za site.Vie ste polozitelno od 14.12.jas sum polozitelno od 24.01.ndevam se vtornik sreda i kaj mene,posto ponedelnik ukaz 17 treba da ima tie so polozitelno 17.12 posle ukaz 18 od 17.01 i ukaz 19 od 24.01
Има и на 20.12 положително
 
Член од
22 март 2023
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво, дали некој има информација, имам преписка од Април 2021 односно интервјуто ми беше тогаш, кога би дошло ред за неа а пред некој ден од Финала дојде на "Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване", како да не вратија еден чекор назад???? Ви благодарам поззз.
Na mene mi se desi istoto. Jas imav interviju vo februari 2020,skoro edna godina i povece mi bese statusot na Finalna, od ponedelnikot se smeni vo "Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване" ,eden cekor nazad. Ne mi e jasno sto se slucuva.
 
Член од
5 јануари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
116
Cestitki so srekaa bas mi e milo za site.Vie ste polozitelno od 14.12.jas sum polozitelno od 24.01.ndevam se vtornik sreda i kaj mene,posto ponedelnik ukaz 17 treba da ima tie so polozitelno 17.12 posle ukaz 18 od 17.01 i ukaz 19 od 24.01
Дали сакаш да кажеш дека последните положителни во јануари се на 24.01 а во декември се на 14.12. Мислам дека имаше и во декември дата на положително на 20.12. Се вратив неколку страници тука назад и неможев да видам. Те молам исправи ме ако сум грешка и напиши ги кои беа положително деновите во декември и јануари ако може и во февруари
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
94
Поени од реакции
175
Дали сакаш да кажеш дека последните положителни во јануари се на 24.01 а во декември се на 14.12. Мислам дека имаше и во декември дата на положително на 20.12. Се вратив неколку страници тука назад и неможев да видам. Те молам исправи ме ако сум грешка и напиши ги кои беа положително деновите во декември и јануари ако може и во февруари
Vo dekemvri polozitelno imase na 7.12 pa 14.12 pa 17.12 posle od 20.12 ukazi imase e pisle duri vo janyari pocnaa so polozitelno od 17.01.pa 24.01.do tuka sledev zatoa sto jas na 24.01 vlegov vo polozitelno za posle nesnam dali imase poloziteno treba da proveram.
 
Член од
30 март 2022
Мислења
5
Поени од реакции
4
Dobar dan,imam pitanje,interviju 19.12.2019...na finalno sam bio do pre 2,5 meseci...dostavio sam dopunski dokumenti na vreme...koliko odprilike treba da se još čeka da se smeni status i dali postoji mogućnos da me odbiju...hvala.
 
Член од
22 март 2023
Мислења
7
Поени од реакции
6
Здраво момци , сакав да прашам некој што беше на дополнителна проверка без да сака да обезбеди дополнителни документи, на неа е веќе два месеца, дали на некој му се смени нешто? не сакам пасош нема друг документ, само за дополнително
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
94
Поени од реакции
175
Vo dekemvri polozitelno imase na 7.12 pa 14.12 pa 17.12 posle od 20.12 ukazi imase e pisle duri vo janyari pocnaa so polozitelno od 17.01.pa 24.01.do tuka sledev zatoa sto jas na 24.01 vlegov vo polozitelno za posle nesnam dali imase poloziteno treba da proveram.
Eve swga vidov posle na 1.02.polozitelno e imalo
 
Член од
22 март 2023
Мислења
7
Поени од реакции
6
Здраво момци , сакав да прашам некој што беше на дополнителна проверка без да сака да обезбеди дополнителни документи, на неа е веќе два месеца, дали на некој му се смени нешто? не сакам пасош нема друг документ, само за дополнително
Интервьју јануари 2020
Доп проверка јануари 2023
 
Член од
5 јануари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
116
Na 20.12 toa e ukazi ne e polozitelno sega gledav povtorno.
Имам колега кој по Вибер ми прати на 21.12 дека е положителен, тој ми рече дека на 20.12 бил положителен значи има уште една дата во декември положителни. Тие се пред католичкиот Божиќ. А во јануари има на 17.01 и 24.01. Провери убаво
 
Член од
10 октомври 2022
Мислења
9
Поени од реакции
7
Здраво, дали некој има информација, имам преписка од Април 2021 односно интервјуто ми беше тогаш, кога би дошло ред за неа а пред некој ден од Финала дојде на "Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване", како да не вратија еден чекор назад???? Ви благодарам поззз.
И кај мене исто .....
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Здраво дечки.. на претходниот пост никоj не ми одговори па да пробам уште еднаш.. Плиз хелп ако некој знае или имал слично искуство :X3:

Ми излезе указот пред некој ден и треба да си земам "удостоверение" (положително бев од Ноември 2022, интервју Мај 2019) од амбасада во Скопје и читам дека треба да се носи извод од родени но кога се јавив да прашам за документи на мене не ми кажаа ништо за изводот а само слики да носиш со тебе и адреса да пријавиш. Дали некој знае дали воопшто треба да се носи извод за да знам дали да вадам на време и да не се враќам по сто пати?

Другото прашање ми е во врска со адресата. Јас имам лична карта за постојан престој во Бугарија и имам и ЕГН (како и адреса на личната карта, нормално).
Знае ли некоj каков е процесот ако веќе имаш ЕГН и не треба да чекаш да ти дадат? Дали можам да ја дадам таа адреса која што ми е на личната карта (иако не живеам на таа адреса) или би имало некакви дополнителни проверки дали живеам таму итн?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom