Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.910
Мене не ми е јасно.

Зарем русите не можат да го видат тоа групирање, тие колони што ќе се движат и да ги разбијат пред да дојдат на фронт.

Кон крај на втора светска војна сојузниците им го праеле тоа на немците, сеа 80 години покасно со сателити, дронови, понапредни шпиунски авиони, попрецизни оружја не можат, чудно...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Мене не ми е јасно.

Зарем русите не можат да го видат тоа групирање, тие колони што ќе се движат и да ги разбијат пред да дојдат на фронт.

Кон крај на втора светска војна сојузниците им го праеле тоа на немците, сеа 80 години покасно со сателити, дронови, понапредни шпиунски авиони, попрецизни оружја не можат, чудно...
Не седат на купче или во бараки. Станува збор за голема територија, делумно се одалечени од фронтот. Се шпекулира некој 100 000 војници. Тешко да имаат интел од самите колони во моментот на движење.
 
C

confusion

Гостин
Чекај сеа не сфаќам, со новиве информации, Украина добила помош за една голема контраофанзива, ако не успее, идат на преговори, јасно и е кажано.
А што подразбираат под успех? Да ги вратат сите анектирани територии или само една па пак ќе добијат финансирање или?
Како и да е значи крај на војнава добиваме оваа година.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Чекај сеа не сфаќам, со новиве информации, Украина добила помош за една голема контраофанзива, ако не успее, идат на преговори, јасно и е кажано.
А што подразбираат под успех? Да ги вратат сите анектирани територии или само една па пак ќе добијат финансирање или?
Како и да е значи крај на војнава добиваме оваа година.
успех за американците е да го освојат Крим, за да можат да ја донесат нивната морнарица у црно море, тоа им е целата поента за нивното помагање.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.984
успех за американците е да го освојат Крим, за да можат да ја донесат нивната морнарица у црно море, тоа им е целата поента за нивното помагање.
IMO, oсвојување на Крим од страна на САД или Украина е еднакво на печурки.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Чекај сеа не сфаќам, со новиве информации, Украина добила помош за една голема контраофанзива, ако не успее, идат на преговори, јасно и е кажано.
А што подразбираат под успех? Да ги вратат сите анектирани територии или само една па пак ќе добијат финансирање или?
Како и да е значи крај на војнава добиваме оваа година.
Па не е наш јасно кажано, сепак се толкувања ова.
Под успех ја би рачунал се што ќе ја помести рамнотежата и ќе им даде надеж дека може воено да ја добијат војната, односно да ги вратат Русите во своите граници плус Крим. Од друга страна ако успеат да освојат само некое гратче и 5 села значи дека ќе им требаат 100 години за тоа, и боље да се спремаат за некој други времиња. Мада на Украинците им е јасно дека боље шанса од ова немаат, па не сум 100 посто сигурен дека ќе се откажат после офанзивава.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Нема да има обид за Крим, мислам дека се имаат помирено за него. Ама, Украинска офанзива со добри резултати на терен, ќе ја принуди Русија да бара примирје или да преговара при неповолно услови за нив. Тоа е целта на таква офанзива. Доволно напредок на терен за Русија да мора да преговара и прави отстапки.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Не дека се имаат помирено, туку вајда знаат дека само дипломатски може да го земат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
што пушите не ми е јасно, летоска цело лето 50км од Херсон ги држеа додека не ја повлекоа војската, сега таа војска е у Запорожје, било кој напад е самоубиство. Веќе гледам и почнале да праќаат луѓе во сигурна смрт.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Па не е наш јасно кажано, сепак се толкувања ова.
Под успех ја би рачунал се што ќе ја помести рамнотежата и ќе им даде надеж дека може воено да ја добијат војната, односно да ги вратат Русите во своите граници плус Крим. Од друга страна ако успеат да освојат само некое гратче и 5 села значи дека ќе им требаат 100 години за тоа, и боље да се спремаат за некој други времиња. Мада на Украинците им е јасно дека боље шанса од ова немаат, па не сум 100 посто сигурен дека ќе се откажат после офанзивава.
Мене ми е чудно што толку рано би почнувале. Мислам дека ќе почекаат дур не дојдат барем дел од тенковите и дел од Бредлијата и CV90.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Мене ми е чудно што толку рано би почнувале. Мислам дека ќе почекаат дур не дојдат барем дел од тенковите и дел од Бредлијата и CV90.
Вајд аќе опипуваат терен првин, а потоа го имаат цело лето за борбени дејства.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.945
Мене не ми е јасно русиве што чекаат. Значи гледаат трупање на војска во Запорожје веќе некое време.
Истото беше и кај Харковскиот правец и Херсон кога спремаа украинците контра офaнзива. Тука сатeлитски снимки се постираа, написи, слики, се беше јавно и се знаеше, а овие ништо не превземаа да го спречат.
Еве ги сега се борат за тоа селцата околу Купјанск со месеци да ги вратат, што тогаш ги напуштија без борба.

Имаат резерви на луѓе, имаат опрема, наместо да тргнат во напад, они дефанзивно делуваат, само со артилерија.
Нема логика.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
што пушите не ми е јасно, летоска цело лето 50км од Херсон ги држеа додека не ја повлекоа војската, сега таа војска е у Запорожје, било кој напад е самоубиство. Веќе гледам и почнале да праќаат луѓе во сигурна смрт.
И таа Украинска војска што беше кај Херсон сега е кај Запорожје.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
И таа Украинска војска што беше кај Херсон сега е кај Запорожје.
тоа што останало од војската, со оглед на тоа дека им ги правеа партал конвоите секој пат со артилерија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom