Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
28 август 2013
Мислења
4.194
Поени од реакции
12.782
Воени профитери, а владата на нивната држава к*р не ја боли за рајата :)
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.581
Поени од реакции
20.863
Која смешка од влада, гласаат нови министри а не можат да се соберат 61 пратеник во собрание. Лејдис енд џентлмен, новото проширено и надградено праламентарно мнозиноство !!!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Замрзнување цени едноставно не функционира.
И што треба да прајме кога имаме крволочни профитери? И стотка лебот да го направат и да ќутиме и ништо да не се преземи? Ајде не зафркавај. Сите суровини им се донесени на ниво како пред кризата особено на пекарската индустрија, и не ја намалуваат цената на лебот ни 1 денар. Епа, тука државата мора да интервенира некако, иако закаснето и не знаат кај тераат, но сепак една од алатките е замрзнување на цени.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не се проблем суровините, ниту ништо, туку алчноста и обидот да во услови на некакви кризи се начука профит на грбот и маката на граѓаните/народот. Народот мора да јаде и пие, е сега облека, накит, техника и немора секој ден да се купува без потреба, но храна мора, затоа токму и тука најмногу се удира врз цените на прехранбените продукти кои се неопходни и мора секој нов/следен ден да се купуваат и снабдува домот со нови и нови артикли за прехрана, та бил еден човек самец, та двајца, тројца, петорица или десеторица во едно семејство !
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.826
Поени од реакции
36.551
... Бог да чува, ќе се оградам од погрдни зборови, но не е можно да се толку дебилни со се нивните советници да ја смрзнат цената на лебот, оти еден месец ја „намалиле“ цената на електрична струја т.е. субвенција за таков краток период, тие истите купуваат скапа струја од соседни држави трошејќи милиони евра, наместо истите пари да ги вложат во наши ресурси (темоцентрали, хидроцентрали), ама пусти провизии се слатки при купување на таа увозна електрична струја, а ваму им било важно 5 денари на лебот, прехрамбената индустрија со право ќе го сопрат производството кој е тој будала да производи со загуба, „леб“ нема да има да купиме, што удар ќе биде тоа за власта не е свесна од што е глупава што ќе направи на сопствениот народ!
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.775
Поени од реакции
17.608
Реално не е само лебот, све е отидено у курац со цените.
Кога стигнавме да бидиме поскапи од Западна Европа со цените на прехранбените производи а и општо тури му пепел.
Дури си ќутиме ќе не дупат. Ова све треба во воздух да лета, ама не, ние ќе си ги вадиме очите на социјални мрежи за банални работи.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.368
Поени од реакции
21.893
И што треба да прајме кога имаме крволочни профитери? И стотка лебот да го направат и да ќутиме и ништо да не се преземи? Ајде не зафркавај. Сите суровини им се донесени на ниво како пред кризата особено на пекарската индустрија, и не ја намалуваат цената на лебот ни 1 денар. Епа, тука државата мора да интервенира некако, иако закаснето и не знаат кај тераат, но сепак една од алатките е замрзнување на цени.
Има начини а еден е на пример да субвенционира државата да ја плати разликата. Ама вака на старт се гледа несериозноста. Резултатот е токму тој - нема производство ако не се исплати. До кога со овие комунистички мерки не знам.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
..ој море ја чудим..
Па што очекувавте во Северна топол леб, смрзнат леб во Северна е нормаљно.
Не ви смета северна ама ви смета северен(смрзнат) леб, не ве разбирам. :yid:
 
Член од
16 август 2018
Мислења
387
Поени од реакции
511
Никакви поволности не треба да се дава на приватен сектор, ни па да му се меша у бизнис, колку сака нека продава. Тој airmax од леб шо е 60 денари го јадам пола у оброк. Не е научна фантастика да научиш дома да си замесиш лебче. Остај си една погача, замрзни ги другите, ем поефтино ем вистински леб ќе јадеш. Па ќе видиш како само на 30 и мање ќе падне.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.168
Поени од реакции
4.316
Премиерот вика предлогов за Заедница на албански општини да ти бил антиамерикански.
Газоглавиот не се одликува со некои длабокоумни мисли и мислечки способности па оттаму и „заприметува„ неамериканизам, дури и кога го нема...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Никакви поволности не треба да се дава на приватен сектор, ни па да му се меша у бизнис, колку сака нека продава. Тој airmax од леб шо е 60 денари го јадам пола у оброк. Не е научна фантастика да научиш дома да си замесиш лебче. Остај си една погача, замрзни ги другите, ем поефтино ем вистински леб ќе јадеш. Па ќе видиш како само на 30 и мање ќе падне.
најмногу ми се допаѓа “замрзни ги другите“, тоа веќе доликува на северот.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Реално не е само лебот, све е отидено у курац со цените.
Кога стигнавме да бидиме поскапи од Западна Европа со цените на прехранбените производи а и општо тури му пепел.
Дури си ќутиме ќе не дупат. Ова све треба во воздух да лета, ама не, ние ќе си ги вадиме очите на социјални мрежи за банални работи.
Baš toa što treba da e najeftino e vsušnost i najskapo. Ona što e neophodno vo sekojdnevieto, prehranbenite produkti... Leb 50 den. Jogurt nakaj 100 den. Limenka Skopsko nad 50 den. nakaj 60 Najeftini cigari nad 100 den. Salama edno parče/tuba 150-200 den. Kocka sirenje ili kaškaval po 300-400 den. :ROFLMAO: bugata drža'a bugat narot !
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.368
Поени од реакции
21.893
Ne e tolku problemot do cenite kolku do platite i primanjata na lugjeto. Koga i platite vekje se pod nivo, i minimalni erupcii vo cenite moze da dovedat do seriozni posledici.
Автоматски споено мислење:

Не се проблем суровините, ниту ништо, туку алчноста и обидот да во услови на некакви кризи се начука профит на грбот и маката на граѓаните/народот. Народот мора да јаде и пие, е сега облека, накит, техника и немора секој ден да се купува без потреба, но храна мора, затоа токму и тука најмногу се удира врз цените на прехранбените продукти кои се неопходни и мора секој нов/следен ден да се купуваат и снабдува домот со нови и нови артикли за прехрана, та бил еден човек самец, та двајца, тројца, петорица или десеторица во едно семејство !
Lugjeto mora da jadat i pijat ama ne leb i sok. Potrosuvacite sekade gledaat na alternativi pa po pazarna logika tie so nadpazarni ceni ke izvisat. E sega sve poskapuva ne deka ne, ama fakt e deka del od poskapata cena e opravdana.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom