Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    694
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.353
Поени од реакции
6.936
Самоодна хаубица МСТА 152,4мм
Не е тенк, оклопно артилериско орудие.
Пандан на 155мм Паладин
Страшни машини, рокаат салво, и пред да падне гранатата веќе ги нема, оди најди ги ако можеш

Едит: Паладин може да гаѓа со тактичка нуклеарка 155мм. Не го знам дометот, бидејќи 155мм муницијата понекогаш има дополнително рекетно полнење за зголемен домет, ама секако е страшно.
Не знам МСТА дали истото го може, ама нема да ме чуди воопшто да може
Ја користат во војнава? Пошто не ми текнува да сум видел слика до сеа, а ми текна пошто ми беше различен од она што мене ми личи на тенк.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Ја користат во војнава? Пошто не ми текнува да сум видел слика до сеа, а ми текна пошто ми беше различен од она што мене ми личи на тенк.
Мислам дека ниедно возило кое е со основа на армата не се користи во Украина.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Тоа не се тенкови... Тоа се самоходни хаубици или на запад што ги викаат ховицерс (англ.) или панцерхаубицен (герм.) ... Мислам дека се викаат Акација и/или Гвоздика така нешто овие рускиве/советскиве, а ги има и Мста и Малка што имаат долги топови !
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.770
Поени од реакции
40.907
самоходниве хаубици не знам колку се практични за војување ваква војна. Можеби се мобилни, но се губи на брзина. Обична хаубица идеш пуни пали но стоп. Овие додека ја наместиш па додека механизмот намести зрно, се губи драгоцено време.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Комплексна е воената индустрија... Се што има гасеници не е тенк, а и секое оклопно возило на гуми не е транспортер... Имаат различни називи и категории на делување и намена во армијата разно-разните оклопни возила. Еве на пр. возилото Терминатор има гасеници исто ко тенк, арно ама горниот дел му наликува како воен транспортер да е, има некои хаубици, а нема тенковска цевка/топ !
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.547
Поени од реакции
7.100
Батка комињарник се двете и ркцители и вранецот.

Белото порано скиселува. Вранецот сега ќе почни да губи вкус оти се затоплува.

Да беше ладна зимата и ркцителито ќе беше убаво сега во февруари.
Zatoa ce si go izlacish i shishinata v garazha ce gi zakopash i zaborajsh.
Kako jas:D:eek:
Posle 5-10 godini pak ce naletash na niv i uzhivancija beter od Shampanj. :vozbud:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.147
Поени од реакции
4.918
Бајден сенилниот кукавички отишол во Киев каде што уште се бомбардира, а Путлер јавачот на мечки храбро ко пизда се крие у Кремлин. :icon_lol::icon_lol:
Од каде сега Бади сенилен, па нели тој ви е лидер на слободниот свет!,
Какви ли се тие на кои изборот им е Бајден или уште подобро какви копита се оние кои му се упикуваат на на г-дин Алцхајмер како Црпе Зеленски и сите еуропејци?

Ти сигурен си дека г-дин Алцхајмер знае дека денес бил во Киев?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.147
Поени од реакции
4.918
Оставете го Бајден на оние кои го управуваат, човекот е за жалење а оние кои го злоупотребуваат се монструми.

Утре во 10:00 по наше време Путин ќе има обраќање до јавноста, има ли некој претстава за што би можел да говори...
Дали позначајна е веста дека Бајден бил во посета на Киев или утрешното обраќање на Путин?

Последниве денови Молдавија се турка во војна. Во едно од интервјуата на Лавров ми се чини спомна дека во Трансистрија(Приднестровие) е најголемото складиште на боеви средства во Европа, а копуциве имаат соништа да ја натерат-повикат Украина да влезе во Молдавија и дека на тој начин ќе се решел проблемот со снабдување на воена опрема и муниција на украинските сили.

До вакво сценарио е можно да дојде, само што мислам дека овие имаат подготвено удари на повеќе “точки“ (влегување на регуларна војска на Полска во Украина, сонуваат дека такво нешто нема да предизвика ескалација и дека РФ мирно ќе ги гледа и втора точка е Балтикот оние три балтички прасенца или како ги викаат) за да ги развлечат руските сили.
Има ли некој повеќе инфо за случувањата во и околу Молдавија?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Домаќини луѓе сега дестилираат ракија и други такви работи пред да се затопли времето па да се фатат градинарските активности. @teneke уште на крај на есен веројатно си ја фатил таа работа (освен ако не му се скиселило виното, пу пу скраја да е). :unsure:
Добро е, ќеф ми е што е така, реков замина да го вразумиш нашиот форумски колега.

Инаку, со здравје да се пие ракијата, и јас се спремам деновиве :)
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Од каде сега Бади сенилен, па нели тој ви е лидер на слободниот свет!,
Какви ли се тие на кои изборот им е Бајден или уште подобро какви копита се оние кои му се упикуваат на на г-дин Алцхајмер како Црпе Зеленски и сите еуропејци?

Ти сигурен си дека г-дин Алцхајмер знае дека денес бил во Киев?
Општо познат факт е дека е сенилен, фосил, со една нога у гроб.

И еден таков испадна дека има повеќе муда умреницата нацистичка Путлер, кој се крие во Кремлин.

Ебаве предводниците на новиот светски поредок. :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom